PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

F.O.B.: Máme rádi věci plně pod kontrolou
Táborští F.O.B. už dávno nejsou na scéně neznámým pojmem, stejně jako jimi pořádaný festival Žižkův vraždící palcát, který bude mít letos v dubnu svůj 45.ročník. Kapela 13. února zveřejnila video ke skladbě "The Adult Toys", kde F.O.B. taky spatříme mimo jiné - v kostele. Jdeme na to.Když jsem tedy načal v úvodu ten klip, proč jste si vybrali právě otvírák z desky "...and Foes Have Become Our Masters" a kdo stojí za scénářem k videu?
Z toho důvodu, že je to právě otvírák na desce a ta písnička je celkem mazec. Všichni jsme se shodli, že když klip, tak právě na tuhle věc. A od toho se pak odvíjel i scénář, který připravoval Metalgate. Dostali jsme několik verzí, kde každá měla úplně jiné provedení a příběh. Z hlediska technické náročnosti, či finančním a časovým možnostem jsme pak vybrali právě tuhle story.


Kde a jak dlouho jste klip točili? Během natáčení prý podle vaší aktuality na Hard Music Base nebyla o "nadpřirozené jevy" nouze, tak povídejte, to čtenáře určitě zajímá...
Natáčení bylo rozděleno na dvě části. První se točila dva dny v okolí Vsetína, kde má video sekce Metalgate své zázemí a ta druhá u nás v Táboře, kde jsme měli v plánu znesvětit kostel. Co čert ale nechtěl, někdo ho znesvětil už před námi. Přišli jsme holt s křížkem po funuse. Aspoň jsme se teda postarali o nevšední zážitek turistům, kteří s průvodcem v ruce chtěli objevovat barokní krásu sakrálních staveb a místo toho se jim dostalo pořádné porce metalu a pohled na zešminkovanou partu bláznů, která se vrtěla před oltářem. Pokud se máme bavit o věcech, které se nám během natáčení staly a neměly z našeho pohledu reálný základ, bylo by to na dlouho. Snažili jsme se všechno zdokumentovat, obzvláště paranormální aktivitu ducha mrtvého faráře a jeho tajemné lopaty. Nikdo neví, k čemu byla používaná, ale dle run vyrytých na vstupu do kostelní krypty usuzujeme, že vyrostla ze lžičky.

Loni na podzim jste jeli turné osmi koncertů s táborskými Procrastination, se kterými máte společného kytaristu a bubeníka. Jak se turné vydařilo? Jaká byla návštěvnost a nechystáte třeba do budoucna pokračování?
Tour na podzim bylo takové vyvrcholení koncertní sezóny 2017. V minulosti jsme několikrát přemýšleli, jak odjet tour s minimem nákladů pro 2 kapely. Teď se samozřejmě ta šance nabídla přímo sama, neb se obě dvě kapely i s vybavením vejdou do naší dodávky. S celkovou bilancí tour jsme spokojeni, i když ne všude byla ta návštěvnost optimální. Nicméně teď na jaro plánujeme další pokračování. Na podzim si to zopakujeme, ale vyměníme Procrastination za Made By Zero.


Když se dívám na vaší dosavadní diskografii, vyšel už některý z vašich titulů někde na vinylu?
Na vinylu nám zatím vyšla pouze jen jedna písnička na kompilaci Constellation Of Death, která vyšla u Monster Nation v roce 2009. Obecně by to asi nebylo špatné, mít vlastní asfaltové kolečko, tak uvidíme, co se bude moci upéct v budoucnu s novou nahrávkou.


Festival Žižkův vraždící palcát se stal za ta léta, co ho pořádáte, oblíbenou akcí. Koná se většinou v jarních a podzimních měsících v táborském klubu Milenium. Přece jen atmosféra v klubu a na venkovních akcích je určitý rozdíl, nezkoušeli jste udělat třeba venkovní open air, třeba po vzoru Czech Death Festu vaší vydavatelské firmy Metalgate?
Zkoušeli, zhruba před 12 lety, ale byl to vlastně jen Open Air Žižka. A protože začalo pršet, museli jsme stejně pod střechu. Na což jsme ale byli připravení, takže návštěvníci festu o nic nepřišli. Poté jsme se už do takové akce nepouštěli. Měli jsme priority trochu jinde a navíc se po republice začaly ještě více rozmáhat již zajeté akce – AFOD, Brutal Assault atd.


U Metalgate vám vyšly poslední tři alba. Jak se vám spolupracuje s touto firmou?
Možná, že odpověď tkví v tvojí otázce. 3 alba snad mohou svědčit o dobré spolupráci. My si ale většinu věcí zařizujeme sami a label využíváme jen u větších projektů, jako byl třeba teď nový klip. Jsme už tak za ta léta zvyklí a rádi máme věci plně pod kontrolou. Přeci jen, za ta léta hraní jsme nasbírali hodně zkušeností. A na firmě jsou určitě rádi, že jim nepřiděláváme práci.


Bylo někdy nějaké jméno z tuzemských metalových kapel, které jste chtěli na "Palcát" dostat a třeba kvůli finančním možnostem to nebylo možné? Nebo se vám zatím podařilo pozvat všechny smečky, o které jste projevili zájem?
Myslím, že všechny tuzemské kapely, o které jsme projevili zájem, na festivalu hrály. Problémy nastávají jen v případě, že tuzemská kapela má zájem hrát na naší akci a diktuje si nesmyslný honorář a podmínky. Pak samozřejmě k domluvě nemůže dojít. Horší je to samozřejmě s kapelami ze zahraničí. Tam se už promítá více faktorů, jako třeba aktuální kurz měny a s tím spojená i velká výše honoráře a vzdálenost.


Koho tedy můžeme vidět na festivalu v Táboře letos 1. dubna?
Na jaro jsme připravili trochu jinou dramaturgii, než v posledních letech. Nebude žádný vyslovený headliner, ale sestava je dost vyvážená kvalitními spolky jak z našich luhů a hájů, tak ze zahraničí. Brewed and Canned (Aut), Ramchat (SK), F.O.B., Mallephyr, Panychida a další. Více informací a kompletní line-up je na stránkách festivalu zizka.fob.cz.


V březnu jste hráli v Táboře na punkovém plese, kde jste měli zahrát set, složený ze skladeb Motörhead. Šlo tedy o nějakou jednorázovou akci nebo si občas "zablbnete" na pódiu třeba jako revival?
Je to jednorázová akce… alespoň zatím. Bylo to speciální přání pořadatele, tak jsme mu vyšli vstříc. Pro nás samotné je to samozřejmě i zábava a možnost zahrát si naše oblíbené songy od legendy, jakou Motörhead určitě byli a jsou.


Ať se vám to hraje, poslední otázka, v březnu míříte také do Vídně. Kde a s kým tam hrajete?
Na koncetu ve Vídni 25. 3. 2017 hrajeme v klubu Viper Room společně s Day of Loss, Brewed & Canned a Dismal Lumentis.
www.facebook.com/events/164911410680706


(Na otázky odpovídal baskytarista Corbow)

Zobrazeno: 2488x

Magua


» F.O.B.: Máme rádi věci plně pod kontrolou (20.3.2017)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | F.O.B.: Máme rádi věci plně pod kontrolou | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2018. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist