DOMÉNA NA PRODEJ   //   DOMAIN FOR SALE
PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Jarek Jedlička: Standa dokázal CITRON držet pohromadě
Hard & Heavy parta BASTARD z Havířova je po svém comebacku před dvěma roky velice aktivní a dává o sobě stále více vědět. Jejich baskytarista Jarda Jedlička začínal na Karvinsku v roce 1995 nejprve v kapele Ingot (psáno tehdy ještě s jedním T), o dva roky později pak založil vlastní kapelu Lorian. Nyní je již druhým rokem pevnou součástí BASTARDU. Navíc má velmi blízko k legendě CITRON. Již deset let spravuje jejich webovky a pracuje pro kapelu jako skalní fanda. Dřívější neshody v této rockové legendě zaznamenal snad každý, kdo se o českou scénu aspoň trochu zajímá. Sestava se rozdělila na Citron a Limetal. Kolem téhle situace toho bylo už v médiích řečeno hodně. Většina otázek se tedy logicky točila kolem této kauzy, ale pochopitelně přišla řeč i na BASTARD.Jardo, pojďme nejprve zrekapitulovat tvé hudební začátky. Vím pouze o kapelách Ingot a Lorian. Můžeš o nich povědět čtenářům něco bližšího? Zůstaly po účinkování v těchto kapelách s tebou taky nějaké oficiální nahrávky?
S muzikou jsem začínal poměrně pozdě. Ve svých devatenácti letech jsem založil s kamarády v Orlové kapelu INVADERS, později to byla LUKRECIA, s kterou jsem již absolvoval svůj první koncert. V roce 1995 jsem pak nastoupil do skupiny INGOT. Tenkrát to však byla úplně jiná kapela než dnes. Vedl ji původní člen a kytarista Martin Szczur, kterému bych vlastně chtěl po těch mnoha letech poděkovat, že mi dal možnost ochutnat, jaké to je stát na opravdovém pódiu a hrát pro lidi. Tam už jsme nahráli ve studiu o rok později demo a natáčeli také v Čs.rozhlase Ostrava. Často jsme jezdili také jako předkapela DOGY. Po dvou letech jsem však zatoužil dělat něco jiného a založil vlastní band LORIAN. Tehdy jsem byl úplně posedlý melodickou hard & heavy muzikou jako DOKKEN, BONFIRE, FIREHOUSE, WHITE LION nebo T.N.T. To jsem ostatně stále dodnes. Sehnat proto spoluhráče podobného cítění bylo velmi těžké, sestava se stále měnila a v roce 2000 jsme to zabalili. Stihli jsme opět natočit demo v roce 1997 a odjet pár koncertů. Pak jsem se ještě pokoušel párkrát něco rozjet, ale doba tomuto stylu vůbec nepřála a tak přišla dlouhá patnáctiletá pauza až do předloňského roku, kdy mě oslovili kluci z BASTARDU, abych k nim naskočil.


Ingott je v posledních letech znovu aktivní. Dokonce vyšlo loni nové album "Charon". Sleduješ nějak jejich současnou tvorbu?
Jak jsem už řekl, tenkrát to byla úplně jiná kapela než dnes. Ta současná je vlastně comebackem původní sestavy z let 1988-91. Slyšel jsem pár věcí z jejich desky a musím říct, že je to velmi dobře odvedená práce.


Od konce Lorian do roku 2015 je celkem dlouhá doba. Po tyto roky jsi nebyl aktivním muzikantem v žádné kapele?
Ne! Ale kolem muziky jsem se stále motal. Nejprve jsem prožíval comeback KREYSONu s Láďou Křížkem, kdy jsem pro jejich fanklub dělal rozhovory s jednotlivými muzikanty. A v roce 2007 jsem začal pracovat pro CITRON, což dělám prakticky dodnes.


Nastoupil jsi do Bastardu a hned po roce jste jeli v podstatě vyprodané sály s Citronem. Jaké máš vzpomínky na tohle turné?
Byla to především obrovská zkušenost. Hrát v plných sálech pro 600 až 800 lidí se nepoštěstí každému. Kolikrát i kapely zvučnějšího jména tohle nezažijí. Samozřejmě, že fanoušci přišli především na CITRON, ale myslím, že jsme s BASTARDEM zanechali také dobrý dojem. Z vyprodaného S-klubu v Olomouci jsme pak celý koncert natočili a plánujeme jej do budoucna vydat na DVD. Dvě skladby z této nahrávky jsme pak vydali jako bonus na našem letošním comebackovém EP „Bastard…na start!“


Jak jsem zmínil, už mnoho let se staráš Citronu o jeho propagaci v podobě internetových stránek, které měly hlavně před nástupem Facebooku vysokou návštěvnost. Jak jsi se vůbec k podobné aktivitě dostal?
Kolem CITRONU jsem se motal už v roce 1992 v období desky „Sexbomby“. Tam jsem se poznal s mým nynějším spoluhráčem z BASTARDU, Láďou Krečmerem. Ve stejném období jsem pak poznal Vaška Vlasáka a Jindru Kvitu, kteří tenkrát hráli ve skupině s Petrem Šiškou. Jezdil jsem na koncerty obou kapel, ale při comebacku klasické sestavy CITRONU v roce 1994 jsem sám začínal s hraním, takže na nějakou bližší spolupráci už nebyl čas. Až v roce 2007 jsem viděl CITRON na festivalu Noc plná hvězd. Řeknu ti, že ta kapela byla už tenkrát těsně před rozpadem. Naprosto vlažný výkon všech muzikantů bez zájmu někam CITRON posunout. V té době hráli většinou tancovačky a sem tam nějaký festival. Za rok odehráli všeho všudy deset koncertů. Jarda zrovna viděl svou budoucnost v právě se rozjíždějícím KREYSONU, Vašek měl plno starostí se stavbou divadla, Radim zrovna připravoval své mediální impérium a Standa už ve svém věku chtěl mít více klidu. Jediný, kdo měl opravdu zájem a chtěl něco dělat, byl kytarista Libor Kozelský. Řekl jsem si, že takhle moje oblíbená kapela a legenda přece nesmí skončit! Nejprve jsem tedy za pomocí kamaráda Ivoše Legerského vytvořil důstojné webové stránky a pak jsem Radima přesvědčil, že musí dostat CITRON před JUDAS PRIEST v Ostravě. Tam se najednou vše zlomilo. Plná ČEZ Aréna v Ostravě kluky vyburcovala k výbornému výkonu a najednou začali i více koncertovat a tvořit. Stále jsem je tlačil do nové desky, která nakonec vyšla v roce 2010. To už mašina CITRON jela zase na plné obrátky. Kromě webovek a dalších serverů jsem např. sestavoval všechny znovuvydané CD reedice a DVD. Založil jsem také jejich facebookový profil, youtube kanál a spoustu další práce.


Po odchodu většiny členů z Citronu v roce 2015 a následnému založení kapely Limetal jsi zůstal po boku Radima Pařízka a dál podporoval Citron. Proč ses tak rozhodl?
Víš, nebylo to vůbec jednoduché rozhodnutí. Když jsem k Citronu nastoupil, nejvíc jsem si rozuměl s Vaškem Vlasákem a se Standou Hranickým, s Radimem zpočátku moc ne. Vše se ale změnilo, když Standa onemocněl. Byl obrovská osobnost a měl respekt všech spoluhráčů, takže si nedovolili rozpoutávat nějaké nepřekonatelné rozbroje. Ne že by předtím panovala v kapele nějaká idylka, to rozhodně ne, ale Standa je prostě dokázal tak nějak udržet pohromadě. Po jeho smrti už to šlo z kopce. Vašek začal s Radimem bojovat o hlavní slovo v kapele a strhl na svou stranu ostatní. To, co pak následovalo, bylo na facebookovém profilu Citronu popsáno už mnohokrát. Na posledním koncertě v Havířově jsem v šatně rozpad kapely doslova obrečel. Od počátku jsem tvrdil, že za rozpad mohou obě strany zhruba rovným dílem. Uvědomil jsem si, že jsem vlastně Citronu fandil ve všech jeho obdobích, i když tam zrovna nebyli Jarda s Vaškem, zatímco Radim tam byl pořád a také mnohem dřív než všichni ostatní. Když mě pak Jura Šperl, kterého jsem do CITRONU přivedl, asi dva týdny neustále ujišťoval, že do toho půjde s Radimem, byl jsem už pevně rozhodnutý jít také. Ten však nakonec na poslední chvíli couvnul, já však ne. To není můj styl.


Jak to vnímali tehdy muzikanti v sestavě Limetalu (Bartoň, Vlasák, Michalík, Šperl). Zůstali jste i nadále kamarádi?
Své rozhodnutí jsem Jardovi zavolal a ostatním napsal, nikdo se mi ale od té doby už neozval. Vlastně jsem už delší dobu cítil, že o mě ani nestojí. Zhruba poslední dva roky jsem si s klukama už tak nerozuměl jako za Standovy éry. Oproti nim si Radim dobře uvědomoval, že jsem přeci jen pro kapelu odvedl velký kus práce a chtěl ve spolupráci se mnou pokračovat. Teprve před pár dny jsem se náhodou objevil v Hranicích, kde jsem se setkal s Vaškem. Sedli jsme si ke stolu a pokecali. Jsem rád, že dnes celou situaci vidí úplně jinak, než v počátku sporu a uznává, že Radim měl v některých věcech pravdu a že k rozpadu nemuselo vůbec dojít. Jeho slova mě dost potěšila a můžu říct, že jsme dnes opět přátelé. S ostatními kluky ale v kontaktu nejsem.


Když ty sám porovnáš tvorbu obou kapel, Limetalu i Citronu, jaký je tvůj názor na obě kapely?
Limetal podle mě hraje melodický hard & heavy rock, trochu říznutý feelingem amerických kapel. Poměrně blízko má stylově k desce „Bigbítový pánbů“ ale nejvíc ke kapele FUNNY, ve které kdysi spolu hráli Fany, Jarda, Vašek a Jindra Kvita. Oproti tomu současný CITRON hraje melodický heavy metal, který má zase hodně blízko k deskám „Radegast“ a „Vypusťte psy“. Musím říct, že se mi líbí obě kapely a často si říkám, jaké by to asi bylo, kdyby k rozpadu nedošlo a na společné desce by byly ty nejlepší věci z obou táborů.


Dojde podle tvého názoru za nějakou dobu ke comebacku klasické sestavy Citronu, tak jak ji dlouhá léta známe a veškeré rozepře smaže čas?
Čas nezastavíš a veteránům z obou kapel už mnoho let aktivního hraní nezbývá. To by si kluci měli uvědomit. Mým přáním by bylo, aby k třicátému výročí vydání „Radegasta“ (což bude příští rok) se sešla tehdejší slavná sestava Láďa, Radim, Jarda a Vašek a udělali společně monstrózní turné.


Letos v lednu jste s BASTARDEM vydali pětipísňové EP a zároveň avizovali nové regulérní album, které by mělo vyjít do konce roku. Jak jste s ním daleko?
Bohužel musím přiznat, že ten plánovaný termín už určitě nestihneme. Reálně bych to viděl někdy na jaře 2018. Tvůrčí proces nových skladeb nejde tak rychle, jak jsme si původně představovali. Navíc oba naši kytaristé jsou perfekcionisté a chtějí dotáhnout každičký detail. K tomu náš producent Djordje Erič je absolutně vytížený jinými kapelami, takže s nahráváním začneme postupně od srpna.


Kde všude BASTARD v létě fandové uvidí?
Z těch větších festivalů budeme např. na Masters of Rock, Kamenité Čas Rock fest, Tarock nebo Holba Rock na grilu. Zahrajeme i fandům na Slovensku, kde se objevíme na velkých festivalech More Than Fest nebo Cibula Fest. Moc už se na to těšíme!

Přidáno: 27.6.2017

Magua


» BASTARD: Na své fanoušky počkáme a věříme, že tento stav nebude trvat příliš dlouho (18.3.2020)
» Jarek Jedlička: Standa dokázal CITRON držet pohromadě (27.6.2017)
» BASTARD: Nemáme nijak zvláštní požadavky (8.5.2017)
» BASTARD: Byl to raketový vzestup bez silného zázemí (30.12.2015)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | Jarek Jedlička: Standa dokázal CITRON držet pohromadě | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2023. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist