DOMÉNA NA PRODEJ   //   DOMAIN FOR SALE
PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

BASTARD: Byl to raketový vzestup bez silného zázemí
Za oficiální vznik považuje kapela BASTARD rok 1993 ve složení: Láďa Tomis (ex-Hrot, ex-Doga, ex-Sjetý Gumy, ex-LTB, nyní J. Schelinger revival Ostrava) – zpěv, Ladislav Krečmer (ex-Citron, ex-Tanja ex Accept revival) – kytara, Libor Štumpfe – kytara, Petr Galambica – basová kytara a Lumír Outrata - bicí. Po rozeslání prvního demosnímku dostává kapela nabídku ke spolupráci od firmy Monitor EMI. Podepisuje s ní smlouvu a jako první natáčí ve studiu Propast Petra Jandy coververzi písně Katapultu "Máš na to být víc" (CD, MC 13 fláků od Kaťáků). Před natočením debutového alba s názvem Bastard v roce 1994 opouští formaci kytarista Libor Štumpfe a bubeníka Lumíra Outratu nahrazuje Stanislav Hovadík. V této sestavě natáčí kapela CD ve vyhlášeném studiu C Radima Pařízka. V témže roce vyráží jako hlavní předkapela Kabátu na turné ‘94 po celé ČR, kde se jako druhý kytarista připojuje Petr Nastulczyk (ex-Doga). K albu Bastard byly vydány dva promosingly a natočen videoklip. Před touto deskou se Bastard objevil na několika CD kompilacích (mj. Rockové balady, Rokenrol až namol). Po tomto úspěšném vzestupu pak v roce 1995–96 přestává být kapela aktivní a prakticky dochází k jejímu zániku. V červenci 2015 dva z klíčových členů, Láďa Tomis (zpěv, texty) a Ladislav Krečmer (kytara, hudba) začali uvažovat o znovuvzkříšení této formace a začínají podnikat první krůčky. Od října 2015 je kapela kompletní a připravuje svůj návrat na rocková pódia i do natáčecího studia. Na otázky ohledně kapely si našel čas odpovědět zakládající člen a zpěvák Láďa Tomis.První informace o comebacku Bastard prosakovaly na povrch od července letošního roku. Co bylo impulsem k tomu, že jste se rozhodli k návratu na koncertní pódia? Zvažovali jste tuto možnost delší čas, nebo šlo o nějaké náhlé setkání, kdy jste se prostě najednou rozhodli znovu oživit kapelu?
V posledních letech brázdíme s J. Schelinger revivalem Ostrava česká i slovenská pódia. Domnívám se, že připomínat tuto legendu a jeho nadčasovou muziku je záslužné a v neposlední řadě nás to i baví. Snem každého muzikanta ale je prezentovat se svými nápady a vlastní tvorbou a největší odměnou je, když je toto akceptováno i v řadách posluchačů a fans. Myšlenka o pokračování Bastardu ve mně klíčila prakticky od ukončení jeho činnosti a ledy se pohnuly v tomto roce. Zavolal jsem Láďovi Krečmerovi a ten souhlasil.


Takže nepůjde pouze jen o nějakých pár vzpomínkových koncertů, ale chcete dál kapelu rozvíjet, tvořit nové věci a nahrát další album?
Samozřejmě bychom kapelu rádi rozjeli nejen jako vzpomínkový artikl na pár akcích. S tím souvisí i odpověď na otázku - budoucnost a fungování Bastardu vidíme v další práci, nových skladbách a novém CD. Jako odrazový můstek jsme se rozhodli použít v začátku i skladby z našeho debutového alba, které myslím nebylo dost propagováno a upadlo v zapomnění brzo po jeho vydání. Domníváme se, že po příznivých ohlasech v době jeho vydání by byla škoda ho nepřipomenout.


Když jsme u té nové desky, už víte, kdybyste mohli začít nahrávat, v jakém studiu a jestli budou na desce samé nové písně, nebo sáhnete i po nějakých starších skladbách? Vyjde album na klasickém cd nosiči, nebo plánujete vydat skladby, tak jak to dnes mnohé kapely dělají na usb flash disku nebo pouze jen v digitální podobě určené ke stažení?
Doba na vydávání klasického CD není příznivá, to všichni víme, takže v případě, že se podaří sestavit materiál na nové CD, budeme volit nejschůdnější cestu, která se nabízí. Rýsuje se možnost, že singl bychom mohli v počátku natočit opět ve vyhlášeném studiu "C" Radima Pařízka, kde jsme natočili i své debutové album.


Vaše debutové album Bastard už je v dnešní době docela sběratelsky vzácným artiklem. Neuvažovali jste o jeho reedici?
Uvažujeme a máme to v plánu. V listopadu jsme natočili videoklip ke skladbě "Věřím", který jsme prostřednictvím internetu představili 8.12.2015. V brzké době ho bude možné zhlédnout i na TV Rebel - Czech blade a i v TV Rebel v Czech hitparádě.


Když se otočíme trochu do historie, co bylo vlastně příčinou rozpadu Bastardu někdy v roce 1996? Byl to jakýsi "syndrom vyhoření", nedostatek chuti, nápadů nebo třeba osobní rozpory v kapele?
Už jsem to někde zmiňoval. Byl to raketový vzestup bez silného zázemí. Bez managera a promotion na úrovni to prostě nejde. Odjeli jsme úspěšné koncertní turné jako hlavní předkapela Kabátu po českých stadiónech a halách včetně vyprodané Lucerny a pak to bez těchto priorit prostě vyšumělo.


Přece jen muzika od rozpadu kapely prošla určitým vývojem, chcete tomu přizpůsobit i vaše nové skladby, nebo se raději více držet staré, dobré hardrockové školy?
Na to je těžké odpovědět. Přece jenom jsme na světě už nějaký ten pátek a rozhodně jsme vyrůstali na starém dobrém hard rocku, což asi i v nových skladbách poznat bude, ale vývoj je prostě vývoj. Takže proč se mu bránit.


Máš nějaké informace co dnes dělají vaši bývalí spoluhráči (Štumpfe, Galambica, Outrata)? Nikdo z nich se comebacku účastnit nechtěl?
Výborný kytarista Libor Štumpfe skončil někde v Praze a nemáme o něm zprávy (na turné s Kabátem v r. 1994 ho již tehdy nahradil super kytarista Petr Nastulczyk ex-Doga). Protože Libor Štumpfe odešel těsně před natáčením CD, veškeré kytary na CD natočil Láďa Krečmer. Baskytarista Petr Galambica nemohl přijmout naši nabídku do obnoveného Bastardu, protože je již vytížený v orlovské kapele Ahard. Lumír Outrata stihl nahrát s Bastardem cover verzi ke skladbě Katapultu "Máš na to být víc" ve studiu Propast Petra Jandy a hned poté ho na postu bubeníka vystřídal vynikající Standa Hovadík, který taky celé debutové album Bastardu v r. 1994 nahrál. Bohužel to zas není tak dávno, kdy měl Standa úraz na hranici života a smrti a proto se taky našeho comebacku, ač se úspěšně zotavuje, nemůže účastnit. Z těchto důvodů jsem zvolil možnost využít pro reinkarnaci Bastardu i zkušených muzikantů, se kterými spolupracuji i v Schelinger revivalu. Bubeník Mojmír Krochmalný i kytarista Jarda "Pačes" Dolejš se rozhodli s námi spolupracovat a nabídku přijali.


Nezapomeňme tedy představit aktuální sestavu kapely. Kdo ji mimo tebe a Ládi Krečmera tvoří?
Bastard 2015 jsou: Láďa Tomis - zpěv, Ladislav Krečmer - kytara, Jarda "Pačes" Dolejš - kytara, Mojmír Krochmalný - bicí, Jarek Jedlička - basa (pro časovou a hudební vytíženost Dušan Folwarczný po natočení combackového klipu kapelu opouští).


Díky ti za rozhovor. Blíží se konec roku 2015, tak zkus prosím nastínit plány s kapelou Bastard pro rok příští.
Bylo mi potěšením. Rádi bychom se opět zabydleli na rockových pódiích v "Československu" a přiložili nová polínka do rockového ohně naší scény. Děkujeme za podporu a samozřejmě ty nejlepší vánoční svátky a vše nej, nej + nej v novém roce všem rockerům a fans vinšujeme.
Za celý BASTARD Láďa Tomis
www.bastard-band.cz

Přidáno: 30.12.2015

Magua


» BASTARD: Na své fanoušky počkáme a věříme, že tento stav nebude trvat příliš dlouho (18.3.2020)
» Jarek Jedlička: Standa dokázal CITRON držet pohromadě (27.6.2017)
» BASTARD: Nemáme nijak zvláštní požadavky (8.5.2017)
» BASTARD: Byl to raketový vzestup bez silného zázemí (30.12.2015)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | BASTARD: Byl to raketový vzestup bez silného zázemí | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2023. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist