PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

CRUEL: ´Entelecheia´ - nová deska po 9 letech
Zaposlouchali jste se někdy do zpěvu velryb? Víte, proč velryby páchají hromadné sebevraždy? Že ne? Zkuste muziku CRUEL. Možná jednoznačnou odpověď nedostanete, ale jednoho keporkaka najdete alespoň na obalu zdařile provedeného digipacku. Je tajemný jako hudba této instrumentálně nezvykle sehrané party. Žádná jasná a jednoduchá sdělení. Pojďme je trochu rozplétat se samotnou kapelou.Diskografie kapely Cruel za 17 let existence není nijak rozsáhlá. Nepočítám-li akustické EP "Krutá tráva" z roku 2012, tak to jsou dvě alba. Druhé z nich vyšlo letos v dubnu pod názvem "Entelecheia". Předpokládám, že ne každý posluchač, který přijde do kontaktu s vaší hudbou, už tento pojem někdy slyšel. Zkuste ho nějak přiblížit a taky říci, co "Entelecheia" znamená konkrétně pro vás?
Nejprve tedy slovníkový výklad: en-telos-chio = k-cíli-jdoucí. Podle Aristotela nehmotný princip zabudovaný v každém organismu. V našem pojetí řekněme životní cesta, jakýsi sled událostí, které nelze vždy ovlivnit, ale je třeba je prožít a pokračovat dál.


Zmíněné album jste zrealizovali díky crowdfundingové kampani. Překvapila vás kladná podpora fanoušků, kdy se na album vybraly peníze celkem rychle a dokonce byla překročena částka, kterou jste k realizaci desky požadovali?
Byli jsme příjemně překvapeni, někteří snad i dojati [úsměv]. Vzhledem k té době, co Cruel a předchozí projekty existují, to jsou z většiny nejen fanoušci, ale hlavně kamarádi, rodina. Není jich možná mnoho, ale bez nich by to určitě nešlo a my jim strašně moc děkujeme.


Přemýšleli jste i o variantě, že by se peníze na desku vybrat nepodařilo? Šli byste do nahrávání nebo by "Entelecheia" vůbec nevznikla?
Deska by určitě vznikla. Už jsme se s tím dělali strašlivě dlouho a nešlo se na to vykašlat. Jen by to možná bylo později a utrpěly by více naše rodinné rozpočty. Crowfunding byl ale i zajímavá zkušenost a nakonec jsme měli sami radost i z těch triček, odznáčků, nálepek… věcí, které by jinak nevznikly.


Muzika Cruel nejsou žádné čtyřakordové popěvky k desátému pivu a následnému pogu v kotli pod pódiem. Zajímalo by mě, jestli jste se takto s hudebními nástroji dovedli spřátelit sami nebo máte všichni nějaké hudební vzdělání?
Jsme všichni samouci, profesionální amatéři. Jen máme rádi komplikovanější hudbu a děláme to už celkem dlouho. 7/8 je prostě jenom „Hon-za šla-pe Hon-za jde“, žádná věda [úsměv].


Spousta kapel zmiňuje v rozhovorech pocit, kdy to z muzikantů po nahrání alba konečně všechno spadne a je čas k určitému vydechnnutí. Od dubna je to přece jen už nějaký čas, tak by stálo za to, zeptat se, jaké jsou vaše pocity z desky nyní?
Po minulé desce jsme vydechovali až moc dlouho, tak se teď spíš snažíme, aby ta další deska byla dříve než náš zpěvák Zbyněk půjde do důchodu. Úleva to samozřejmě byla, pořád s nadšením přijímáme reakce a recenze, ale nastává čas jet dál. Už jsme si třeba sedli u piva a shodli se, že je toho na "Entelechii" moc. Že musíme trochu zvolnit… už nám není 20. Uvidíme, jestli to zvládneme.


Na stránkách kapely existuje i váš fanklub. Co všechno fanklub nabízí?
Dávali jsme tam raritní nahrávky, videa apod. V dnešní smršti reality show, které musí kapely předvádět na sociálních sítích, aby udržovaly „pozornost“, je ale třeba použít všechno ihned, takže Facebook je teď vlastně takový náš nový fanklub.


Párkrát jsem už zaslechl od různých skupin názor, že dobrá písnička se pozná od toho, že si ji člověk dovede zahrát na akustiku u táboráku, zapamatuje si její melodii atd. Nedovedu si představit, že někdo hraje na španělku kol ohně cokoliv z vaší diskografie. Jaký je váš názor na tuhle definici?
Já osobně razím teorii, že existuje hudba pro „zábavu“ a hudba pro zamyšlení. A že oboje je potřeba a pocity, které vyvolává, jsou ryze subjektivní. Někdo si chce zaskákat a zahulákat refrén a jiný zase nezná nic lepšího než mrazení z ambientních ploch a nepravidelných kytarových zářezů. Uznávám, že těch prvních je více [úsměv].


Pořádáte taky výměnné koncerty a jaká je vaše zkušenost s nimi? Zkoušeli jste vaši hudbu dostat i za hranice, mimo Slovenska?
Výměnné koncerty děláme. Většinou to dopadá spíše špatně, takže jich děláme čím dál méně. Utěšujeme se tím, že to je celkově upadající návštěvností na klubové scéně než naší manažerskou neschopností [úsměv]. Za hranice nás limituje čeština, ale asi nás to neomlouvá… žádné větší pokusy nejsou.


Jaké jsou podle vás výhody zpěvu v češtině oproti anglicky zpívaným textům? Někdo říká, že se dá s angličtinou v hudbě lépe pracovat, někdo zase naopak.
Náš hlavní textař Marek píše výborné texty v češtině. Anglicky by si z nás troufl psát i zpívat málokdo a určitě by to nemělo takovou úroveň. Angličtina je asi zpěvnější, ale měnit to už nehodláme.


V listopadu chystáte v Praze koncert k patnácti letům kapely. Chystáte nějaký speciální setlist nebo nějaké jiné překvapení?
Bude to určitě velmi netradiční akce. Zavzpomíná se na kapely, které Cruel předcházely. Přijdou hosté a zazní písně, které ještě nikdy nebo dlouho nezazněly. Všechny srdečně zveme 4.11. do klubu Kain v Praze.


Tak to by bylo všechno. Otázka poslední, rozumíte zpěvu velryb?
Jistě, ta deska vznikala tak dlouho zejména kvůli zpěvákovi Zbyňkovi. Než se naučil po velrybím nazpívat úvodní intro, uběhlo celých dlouhých 9 let. Mějte se fajn a děkujem za rozhovor.

Zobrazeno: 2085x

Magua


» CRUEL: ´Entelecheia´ - nová deska po 9 letech (27.10.2017)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

1.11.2017 (19:00)

Takže nakonec Honzík. děkuji


1.11.2017 (17:07)

Satyrak: Odpovídal baskytarista Honza Švec.


31.10.2017 (20:32)

Pěkný rozhovor, jen by bylo dobré uvést z kterým členem kapely se povídalo !!!!! :) Prvně sem to tipoval na Máru, ale konec bych viděl na Pavla ?


Rozhovor | CRUEL: ´Entelecheia´ - nová deska po 9 letech | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist