DOMÉNA NA PRODEJ   //   DOMAIN FOR SALE
PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

VISION DAYS: Miluju vše, co se kolem kapely děje
V dubnu letošního roku vydávají VISION DAYS novou desku a zároveň se blíží dvacátý ročník kapelou pořádaného Brněnecfestu, což je dobrým důvodem k tomu, zastavit se na slovíčko a říci si o těchto událostech pár slov.IANe, nahrávání nové desky „It's time“ probíhalo od ledna do dubna. To je celkem dlouho na jednu punkovou desku. Šlo všechno podle vašich představ?
Ahoj, myslím, že to není zase tak dlouho. Já se se vším asi moc seru, ale nechci nic podcenit. Nahrávali jsme v podstatě dva víkendy a pak se mixovalo a tvořil zvuk, to bylo asi to, co nám zabralo nejvíc času, udělat kvalitní zvuk kytar, basy a bicích, aby to šlo pěkně do sebe. Jinak vše šlo asi dle představ, úplně stejně to bylo i s předešlými CD „Don´t worry….“ a „Dokonalý svět“.


Rozhodně to nebyla marná práce, protože nová deska mi přijde ze všech předchozích desek VISION DAYS nejchytlavější a po hudební stránce i nejvíce pestrá. Jak to slyšíš ty, coby principál tohoto ska punkového cirkusu?
No, popravdě řečeno, já to asi soudit nemohu a nesmím, je to moje dítě a nedokážu objektivně posoudit, zda je dobré či špatné. Každopádně, když jsme ho na podzim ve zkušebně sehrávali, tak nás to strašně bavilo a byli jsme z toho upřímně nadšení. Snažil jsem se dát písním maximum co můžu a nic nepodcenit a nepřehlédnout. Ale zda se povedlo, poznáme časem z ohlasů lidí.


Doufám, že ty ohlasy budou hodně pozitivní. Taky věřím tomu, že ty bys žádné své „dítě“ neposlal do světa, pokud bys nebyl přesvědčen, že skladba opravdu stojí zato. Vím, že hodně sportuješ, máš rodinu, chodíš do práce, pak je tu další činnost kolem kapely. Kde bereš čas, chuť a inspiraci sednout ke stolu a skládat?
Je to prostě můj život, miluju vše, co se kolem kapely děje. Já tím žiju ve dne, v noci. Neztrácím čas zbytečnostmi, jako je vysedávání v putyce a kdákání o nesmyslech, čumění na televizi (tu jsem mimochodem neviděl cca 25 let), ale vím že ji doma máme [úsměv]. Dělám to, co mě baví a žiju tím.
Inspiraci beru všude kolem sebe, což je myslím velice dobře patrné v textech na novém CD. Ale ke stolu nesednu a nezačnu skládat, spíš to vše přichází dost samo, někdy se vzbudím v noci a začnu psát texty a nebo hudbu, protože to právě přišlo, někdy jedu autem a o něčem přemýšlím a naráz zastavím a začnu psát. Prostě ono si to samo najde cestu ven.V souvislosti s tím co říkáš, mě už dříve napadlo, že na pódiu s Tomášem tvoříte zajímavou dvojici. Ty jsi člověk, který toho moc nevypije, sportuje, Tomáš je zase týpek, který rád zapaří, přesto spolu fungujete už nějaký ten pátek...
Však protiklady se přitahují, jak se říká, ne? Patříme k sobě, jsme jako bráchové.


Tak by to mělo být. To si asi taky „užíváš“ jako třeba zrovna abstinující řidič ty veselé chvíle, narvat po koncertě partičku rozpařených spoluhráčů do auta a odvézt po akci ve zdraví zpět k domovu...
No, nejhorší je v noci řídit štreku domů, to jsou krize jako prase. A úplně nejhorší jsou pátky, když je člověk navíc nevyspalej, protože byl od rána v práci. Ale s klukama je to v pohodě, smějeme se, kecáme, než samozřejmě všichni usnou [úsměv]. A neřídím vždy, občas mi někdo pomůže.


Ok, pojďme k muzice. V minulém rozhovoru k albu „Dokonalý svět“ jsi tvrdil: „Určitě vinyl dělat nebudeme, mě připadá, že to je jakože strašně módní záležitost a to nemám rád. Navíc jde o písničky a je jedno, jak je posloucháš, hlavně, že je slyšíš.“ Teď je tu ovšem zpráva, že nová deska „It's time“ vychází i na vinylu. Změnil jsi názor nebo jste dostali zajímavou nabídku?
Já jsem názor určitě nezměnil, ale dostali jsme nabídku od Véva Records, tak jsme na to kývli. Uvidím, jak se to bude prodávat a možná, že se nakonec dočkají vydání na vinylu i starší alba.


Skladba „A žádný srdce“ je na desce nahrána dvakrát. Druhou verzi složil Jarda z kapely Falešný obvinění. Proč tomu tak je?
Když dělám nové album, vždy demoverze písní posílám klukům z kapely a pár lidem, se kterými spolupracuji, aby mi napsali upřímné názory na písně a případně mi pomohli nějakou radou písně dotáhnout do zdárného konce. A tak se stalo, že mi Jarda napsal, že „A žádný srdce“ má podle něj super refrén, ale špatnou sloku, na což jsem ho vyzval, ať vymyslí dobrou sloku, abych věděl, co má na mysli.
Poslal jsem mu text a on předělal melodii zpěvu a akordy ve sloce. Aby vznikl nějaký příměr, jelikož kluci z kapely tvrdili, že moje sloka je lepší, jsme se rozhodli nahrát a na album dát obě verze s tím, že hlas lidu ukáže [úsměv].Nic proti nikomu, ale mým uším více lahodí tvá verze. Předpokládám, že ji taky budete preferovat na koncertech.
Jardovu verzi jsme zkusili, nahráli, ale podle ankety, která je na našem webu, je to jednoznačně moje verze, která se dočká klipu a která se bude hrávat na koncertech. Hlas lidu určil [úsměv].


Prozraď prosím, jak tě napadl text k písni „Daň na hovno“. Ta představa, jak Andrej losuje hovna...
To ani nevím, tak nějak jsem do sebe absorboval vše, co se kolem děje a ono to ze mě takto vypadlo, to bylo na jeden zátah, sedl jsem a psal a psal a psal...
Však přece se měly slosovávat EET účtenky o hodnotné ceny. Udávalo se. Mně to vše přišlo tak strašně absurdní, hlavně to, že člověk, co má takový strašný jmění, který nabyl ne vždy legálním způsobem a chtěl bych vidět jak platí daně, chce po lidech, aby platili za každej prd. Jak tam zpívám „začni u sebe“… To bychom asi čuměli… Jinak k této písni máme natočený klip, který v současné době stříháme. Bude dost vostrej a sarkastickej.Údajně vám stáhli i nějakou píseň z YouTube. Tuším, že se jednalo o song „BSW – Big Shit World“. Vysvětlilo se to nějak?
„BSW“ nám stáhli úplně, asi kvůli názvu, i když nechápu proč, když se podíváš na YouTube, tak co tam kolikrát je, je tisíckrát sprostější něž „BSW“. A pak nám cenzurovali píseň „Vodrhovačka“, protože je tam prý nevhodný obsah, což opět nechápu. Ale asi jsme nevhodní. Vem si jen píseň „Big dick“ od Little big to na YouTube je. A nám stáhnou „BSW“??? Úsměvné.


Dneska je asi opravdu lepší ničemu se nedivit. A jak to vypadá s možností poslechu vašich alb na Spotify? Psali jste na síti, že by tam mohly být už v květnu.
Spotify řešíme už od února, ale evidentně to není tak jednoduché. Momentálně je to tak, že nám Spotify zřizuje manager Totálního nasazení Aleš. Původně to mělo být do konce května, ale zatím to vypadá, že se věc asi protáhne. Ale určitě Spotify bude!


Když jsi zmínil ty Totáče, chystáte společné turné. Mohl bys k tomu říct něco bližšího?
Na podzim vyrazíme na společné tour po Čechách a Slovensku. Obě kapely máme nová alba, termíny zveřejníme během června.


Na tři skladby z nové desky, které si povedou nejlépe v anketě na vašem webu, natočíte klipy. Chtěl bych se zeptat na klip „Jiný oči“ z desky „Dokonalý svět“, který je svým zpracováním hodně povedený. Kdo vymyslel scénář? Přišli jste už za Pájou Junkem s jasnou představou nebo ho vymýšlel on?
Ke klipu „Jiný oči“ jsem napsal scénář já. Přesně jsem věděl, jak to chci a jak to má vypadat. Čili jsme byli připraveni na 100%. Nicméně tak to bylo i u všech starších klipů, a je to vždy uvedeno i v titulku pod klipem.


Jak těžké pro Tebe bylo sehnat nové spoluhráče po odchodu některých členů z kapely v lednu loňského roku?
Odešel basák a kytarista. Basáky jsme měli dva, nikoho jsem nesháněl. Takže jsem jen hodil na net, že potřebujeme doplnit sestavu o kytaristu a za 12 minut jsem to stáhl, protože se ozvalo tolik lidí, že jsem nevěděl co s tím. Nakonec jsem to vzal na férovku od prvního, kdo se ozval. Hned to byl ten pravej a zůstal.


Takže „férovka“ se vyplatila. A k výměně na postu bubeníka došlo později?
S bubeníky to bylo špatný už od roku 2016, kdy odcházel Kryštof a nahrazoval ho postupně Vilda. Jenže ten nám po půlroce oznámil, že s přítelkyní čeká mimčo a tak si za sebe sehnal náhradu Dominika a ten s námi hraje už od jara 2017.
Současná sestava kapely je tedy jaká?
Tomík – zpěv
IAn – kytara, zpěv
Krtek – kytara, zpěv, akordeon záskok
Sančéz – akordeon, zpěv
Míra – basa, zpěv
Dominik – bicí
Gašpo – basa záskok, webmaster
Monika – distro, zpěv záskokMusíme alespoň v krátkosti zmínit váš festival Brněnecfest, už jen proto, že letos proběhne jeho kulatý, dvacátý ročník. Chystá se pro toto výročí něco speciálního?
Dvacátý ročník, to už je let, až se to ani nechce věřit. Jinak nic speciálního nechystáme, prostě si to užijeme a zapijeme. Letos ze zahraničních kapel vystoupí Total Chaos. Jinak klasika top CZ.


IANe, díky za rozhovor. Ještě bych měl poslední otázku. Před pár dny se na Facebooku objevil text k nové písni VISION DAYS „God save our souls“. Výborně napsáno. Jak tě tohle napadlo?
Díky, ani nevím, to prostě přišlo samo a i s melodií, takže jsem hned sedl, napsal text a s kytarou udělal akordy, v podstatě řečeno, kdyby byl čas, tak to můžeme nazkoušet a začít hrát [úsměv]. Píseň byla hotová za 5 minut.

Přidáno: 13.6.2019

Magua


» VISION DAYS: Miluju vše, co se kolem kapely děje (13.6.2019)
» VISION DAYS: Rádi hrajeme všude, kde je dobrá nálada (16.8.2016)
» S IAnem o Brněnecfestu: (8.4.2014)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | VISION DAYS: Miluju vše, co se kolem kapely děje | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2023. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist