DOMÉNA NA PRODEJ   //   DOMAIN FOR SALE
PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

VISION DAYS: Rádi hrajeme všude, kde je dobrá nálada
Pokud máte rádi punk rock a navštěvujete alespoň občas takto zaměřené akce, zřejmě vám není cizí název Brněnecfest. Pokud jej znáte, zřejmě víte i o kapele VISION DAYS z Brněnce, která stojí za organizací tohoto festivalu. Možná jste se s touhle partou ještě seznámit nestihli, zkuste tedy jejich letošní desku "Dokonalý svět" a nebo přinejmenším věnujte pozornost následujícímu rozhovoru s kytaristou IANem, ve kterém se dozvíte o albu další zajímavé věci.Ahoj IANe, máte venku nové CD, zkus prosím pár slovy představit nahrávku těm, co ji ještě neslyšeli.
Ahoooj, naše nové CD se jmenuje "Dokonalý svět", je na něm 13 písniček, celkem má něco kolem 37 minut. Jsou na něm písničky veselé i vážné (o válce a podobně), takže by si každý měl najít to své.


Už předešlou deskou "Don´t worry be punk" jste podle ohlasů vašich fanoušků bodovali poměrně vysoko. Když tak srovnáš dvě vaše poslední alba, v čem vidíš největší rozdíly? Spatřuješ tam jako autor vždy nějaký posun jinam, nebo se raději snažíš držet své zajeté, punkové formy?
To je dost těžké posoudit, pro mě jsou to všechno stejné děti. Každý posluchač si musí udělat obrázek sám. Snažili jsme se nic nepodcenit a udělat maximum, co dokážeme. Žádných forem se nedržíme, děláme to, co nás baví a na co stačíme.


Jak jsem zmínil, jsi autorem všech skladeb na desce, s výjimkou dvou písní, kde ti hudebně vypomohli kytarista Chaos a webmaster Gašpo. Zbytek kapely se tedy svými případnými nápady do procesu tvorby písní nechce nijak zapojit?
No, kluci to jakože vše raději nechávají na mě.


Bereš ohled na názory spoluhráčů, když jim třeba určitá pasáž či skladba nesedí? Stalo se už někdy, že jsi "zahodil" song kvůli tomu, že ho někdo z kapely nechtěl hrát?
U nás je to tak, že když je nová píseň, nahrajeme si demo v domácím studiu a pak ho rozešlu všem klukům v kapele, pár kamarádům a lidem, co se kolem nás točí. Každý se k písni vyjádří a podle toho se pak píseň buď dodělá, nebo nechá jak je a nebo vyhodí. Pokud více lidí poukáže třeba na nějaký místo v písni, v textu…, pak je potřeba konkrétní místo upravit, předělat nebo vypustit. Takže skladeb, které se udělaly a nikdy nepoužily, bylo celkem dost, ale nikdy se píseň nevypustila, jen kvůli jednomu člověku.


Jak probíhalo samotné nahrávání desky? Šlo všechno podle vašich představ? Studio LA Sound v Lanškrouně vám, jak se zdá, plně vyhovuje.
No, ono je to hlavně blízko. Jeli bychom klidně i do Aviku, kde jsme nahrávali dříve a bylo taky super, ale je to strašně daleko a s naším vytížením to je nereálné. Jinak v LA Soundu je super atmosféra, super lidi, přístup a hlavně vstřícnost i ochota poradit a pomoct. Nahrávání probíhalo tak, jak jsme zvyklí už od první desky. Bicí a basa dohromady, pak kytary, akordeon a zpěvy. Samotné nahrávání šlo jak po másle, ale trošku déle jsme hledali vhodnou mixáž a výsledný zvuk.


Věci, které jste na nové CD nahráli, vznikly všechny od dob vydání předchozí desky? Nevytáhli jste na světlo třeba z útrob šuplíků nějaké starší, dříve nedodělané skladby?
Většina písní vznikla až po vydání "Dont worry...", ale tuším, že refrén z "Lovesongu" vznikl už předtím. Nicméně už teď začínáme chystat další desku a na ni máme zatím připraveno šest písní (dvě úplně hotové a čtyři před dokončením), které jsme nestihli buď dodělat a nebo nazkoušet na nahrávání "Dokonalého světa".


To je výborná zpráva. Takže další desky bychom se mohli dočkat výhledově možná už příští rok?
To určitě ne. Dáme si zase na čas. Viděl bych to na rok 2019.


Nové desky dáváte hned po vydání volně ke stažení na net. Souhlasím s názorem, že metaloví fans ještě na fyzické nosiče úplně nezanevřeli, prodeje CD či vinylů na tom nejsou tak mizerně, jako u jiných stylů a u punku to bude asi nějak podobně. Souhlasíš s tím? Není to podle tebe přece jen rok od roku horší a lidi už spíše opravdu jen stahují z internetu?
Abych se přiznal, vůbec to nesleduji. Naše CD se celkem dobře prodává, i když jsme ho dali hned ke stažení. Stahování je v pořádku, taky stahuju a jsem za to rád.


Když jsme vzpoměli slovo vinyl, takový "Dokonalý svět" na vinylu, myslíš, že by se investice vrátila?
To netuším, ale určitě vinyl dělat nebudeme, mě připadá, že to je jakože strašně módní záležitost a to nemám rád. Navíc jde o písničky a je jedno, jak je posloucháš, hlavně, že je slyšíš.


Každá kapela, která pravidelně koncertuje, má svá oblíbená místa a kluby, kam se ráda vrací. Jak je to v případě Vision Days, kam se na koncerty nejvíce těšíte?
My hlavně hrozně rádi hrajeme, je to náš život, takže hrajeme rádi všude, kde jsou dobří lidé a dobrá nálada.


Děláš sám hudbu i texty. Co vzniká dřív? Máš v hlavě například nějakou melodickou linku, kterou doplníš o text, nebo děláš nejprve texty a k těm pak skládáš muziku?
To je u každé písně jiné, mám nahraných spoustu melodií, mám složku s textama a jak je potřeba, tak používám a skládám dokupy. Jinak třeba již zmiňované skladby, které vznikly ve spolupráci s Gašpem a Chaosem, vznikly spontánně a byly hotové ani ne za 5 minut.


Pět minut, to je teda rychlost. Vzpomeneš si na nějakou skladbu, se kterou ses naopak hodně natrápil a třeba sis už i chvílema myslel, že ji nikdy nedokončíš?
"Naděje", ta měla 23 verzí. A píseň z alba "Proti srsti" - "Konzumní", ta byla rozdělaná, tuším, tři roky.


Na vašich stránkách je anketa, kde můžou lidé hlasovat o nejoblíbenější skladby z nové desky a na tři z nich pak natočíte klipy. Kdy vlastně končí hlasování a půjdete točit?
Hlasování tam necháme až do další desky, ale už teď máme celkem jasnou představu, na co budou klipy. "Jiný oči", "Směšná" a "Dokonalý svět", která je pro mě velice milým překvapením. Tu bych netipoval, že se bude líbit.


Tvá schopnost vytvářet chytlavé a neotřelé melodie je obdivuhodná. Co vlastně posloucháš za muziku a jaké jsou tvoje oblíbené kapely?
Miluju písničky!!! Nejraději mám lehce smutné a zadumané. Jinak samozřejmě mám své koně. Hlavně č. 1 - Joy Division, pak The Cure, Bauhaus, Placebo, Pixies, Exploited, Sex Pistols, Rancid, Stage bottles… Z českých Inseminační stanici, Vypsanou fixu, Prostitutes, Jarka Nohavicu, Kryla, a českou punkovou klasiku.


Asi se vždycky i na sebelepším díle najdou drobné věci, které by autor s odstupem času udělal jinak. Jak jsi s deskou spokojen ty, najdeš na ní něco, co bys přece jen nějakým způsobem změnil?
Lépe nad tím nepřemýšlet. Asi něco jo, ale kdo ví, zda by to bylo ku prospěchu věci.


Musím se aspoň jednou otázkou zeptat na letošní Brněnec, jak se podle vás vydařil, co návštěvnost, atmosféra atd.?
Brněnec klasika, až na pár průserů super akce a atmosféra...


Těmi průsery myslíš něco ohledně kapel, organizace nebo spíše chování některých lidí?
Chování lidí ve vesnici. Jde vždy jen o pár jedinců, většina (99%) jsou naopak velice ukáznění a ohleduplní. Ale bohužel, to jedno procento nám zase pěkně zavařilo, takže máme opět důtku od obecního úřadu a musíme zaplatit škody a do příště sehnat více lidí na hlídání pořádku ve vesnici Brněnec.


Jaký máš názor na současnou punkovou scénu v Česku? Někdo tvrdí, že některé akce pomalu upadají v nezájem, někdo zase, že se vyrojilo až moc moderních pop punkových kapel. Jak to vidíš ty?
Myslím, že je to pořád tak nějak stejný, nemyslím si, že by punk upadal. Občas se vyloupne nová dobrá kapela, ale vesměs to stejně pořád stojí na staré škole SPS, E!E, N.V.Ú.. Z mladších je jasně nejtalentovanější Inseminačka. Pop punk vůbec nesleduju, nezajímá mě, takže nemohu posoudit. Pokud se to někomu líbí, tak prosím, je to jeho věc. Je svoboda, takže si každej může hrát a poslouchat co chce.


Pověz ještě na závěr, není pro tebe ona punková škatule při skládání někdy těsná? Například takový ten protest a vzdor, který se v punkových písních často opakuje ve společnosti několika akordů, na které se člověk snaží vymyslet melodii, co by nezněla jako desítky předešlých...
Punk je o svobodě, čili si neláme hlavu s formou. Navíc u nás jsou dost patrné i jiné vlivy, ska, regga, HC... Prostě vše, co nás baví. Nepřemýšlíme nad tím, pokud se nám píseň líbí, tak ji hrajeme.

Přidáno: 16.8.2016

Magua


» VISION DAYS: Miluju vše, co se kolem kapely děje (13.6.2019)
» VISION DAYS: Rádi hrajeme všude, kde je dobrá nálada (16.8.2016)
» S IAnem o Brněnecfestu: (8.4.2014)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | VISION DAYS: Rádi hrajeme všude, kde je dobrá nálada | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2023. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist