DOMÉNA NA PRODEJ   //   DOMAIN FOR SALE
PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

S IAnem o Brněnecfestu:


Nemalý příval punkové muziky, započatý již před desátou hodinou dopoledne a končící někdy o čtvrté hodině ranní. Pro někoho noční můra, pro jiné událost, na kterou se těší každý rok. Osmnáct punkových kapel, plus k tomu jedna až z Ruska, bez větší pauzy po celý den pěkně za sebou, takový je letošní už patnáctý ročník festivalu Brněnecfest pořádaného každoročně v Brněnci u Svitav. Tentokrát datum připadá na 28. června a nejen o tom, co nás čeká v roce letošním, jsem si povídal s IAnem, hlavním pořadatelem téhle akce a zároveň kytaristou a zpěvákem skapunkových Vision Days.IAne, jak bylo zmíněno v úvodu, Brněnecfest má letos patnáct let. Takže žádný pokus o akci, která se zrodí, za dva roky bez vzpomínky zanikne, ale pomalu už pěkná tradice. Zkus zavzpomínat na naprosté začátky tohoto festivalu, kdo s tím nápadem pořádat Brněnecfest vlastně přišel a jak složitá byla cesta od prvotního nápadu k jeho realizaci.
Na místě, kde se koná Brněnecfest, jsme s partou dělávali dosti často chlastačky, slavili narozeniny, čarodějnice a tak. V roce 2000 jsme já a Troska usoudili, že by bylo možná zajímavý, kdybychom tam s kapelou zahráli. Nakonec jsme domluvili ještě jednu kapelu a společně nastřídačku hráli skoro celý večer. Nečekaně se tam sešlo přes 100 lidí a bylo to super. Tak jsme se domluvili, že za rok uděláme něco podobnýho, ale pozveme čtyři kapely, aby to bylo jako malej festík. Další rok bylo kapel už 7 a takhle se rok od roku akce zvětšovala až do dneška.


Pojďme hned další otázkou čtenářům přiblížit, jaké kapely jste pozvali pro letošní ročník a na kterou z nich se nejvíce těšíš?

09.40 – 10.20 Driák
10.20 – 11.05 Zputnik
11.05 – 11.50 VHS
11.50 – 12.40 Falešný obvinění
12.40 – 13.30 Muerti
13.30 – 14.40 Funkce šroubu
14.40 – 15.40 The Fialky
15.40 – 16.40 Inseminační stanice
16.40 – 17.40 Volant
17.40 – 18.50 Punk Floid
18.50 – 19:50 Vision days
19.50 – 21.00 SPS
21.00 – 22.20 PURGEN (ru)
22.20 – 23.20 NVÚ
23.20 – 00.30 E!E
00.30 – 01.25 Dukla Vozovna
01.25 – 02.20 Nežfaleš
02.20 – 03.10 SAS
03.10 – 04.00 END

Bohužel se na žádnou z kapel ani nemůžu těšit, jelikož mám na place tolik starostí a povinností, že většinou od každé kapely shlédnu maximálně jednu, dvě písně. Jinak bych se samosebou těšil nejvíce na moji srdcovku Inseminační stanici.Festival si za těch patnáct let prošel určitým vývojem, a i kdybyste jako pořadatelé mohli z něho dělat daleko větší „událost“, přesto akci držíte v mantinelech spíše menší, rodinnější, pohodové akce. Je to vaším cílem a proč?
Nemáme rádi megalomanské, nabubřelé festivaly. Chceme s kamarádama, se kterýma akci děláme, aby festival byl normální, pohodovej, o kamarádech, punku a pivu. Občas někdo napíše na internetu, že jsou tam zase stejný kapely, což jistě nemá pravdu, každý rok sestavu obměňujeme v rámci možností české scény + letos první vlašťovka ze zahraničí. Například letos na Brněnci hraje 6 kapel, které u nás nikdy předtím nehráli. A většinou mu na to někdo odpoví, ale Brněnec není o kapelách, Brněnec je o pohodě a punku. Takže tak chceme, aby to zůstalo, prostě Don´t worry be punk.


V čem tedy vidíš hlavní rozdíly mezi úplnými začátky festivalu a třeba loňským ročníkem? Na co si dáváte větší pozor a čeho byste se chtěli do budoucna úplně vyvarovat?
Je víc starostí a práce s přípravami, místní nám více házejí klacky pod nohy, ale zase na druhou stranu je i spousta těch, co se nám snaží pomáhat. Jinak je to tak nějak pořád stejné. Snažíme se každý rok o nějaké zlepšení, ať už z hlediska zvuku, pódia nebo třeba zázemí pro návštěvníky.


Ty jsi, jestli to tak můžu říct, hlavní organizátor festu. Kolik lidí čítá realizační tým akce? Asi není jednoduché sehnat kolem sebe okruh lidí, na které se můžeš stoprocentně spolehnout.
Všechno to jsou kamarádi, ať už moji nebo kluků z kapely a nebo kamarádi kamarádů. Každoročně se k nám připojují nové, mladší generace. Loni nás bylo kolem stovky. Takové stabilní jádro je cca 60 lidí. Po festu pak máme vždy takzvanou dopíječku, kde se všichni sejdeme, stmelujeme kolektiv a pořádně si užijeme (ženy, víno, zpěv). Brněnec je o kamarádech a skvělé partě, kterou máme.


Víš o kapele od nás z tuzemska, kterou bys rád viděl na festivalu hrát, ale zatím se vám ji dostat na Brněnec nepodařilo? A byla třeba nějaká s přehnanými, například finančními požadavky, tak jste její účast raději zamítli?
Ani ne. Jsou kapely, které bych tam třeba já osobně rád viděl, ale ty by se nehodily do dramaturgie festivalu. Například Vypsaná fixa a nebo Prostitutes. Co se týče financí, chtěli jsme letos Pipes and Pints, ale bohužel už chtějí takovou sumu, že to není v našich možnostech. Pro přirovnání to je víc než chtějí Purgen, SPS, NVÚ, EE, Dukla a ještě pár kapel dohromady. Myslím si, že taková kapela už na fest nepatří, i když by ji jistě někteří rádi viděli.


Hrozí letos třeba věc, že by bylo úplně vyprodáno? Ptám se proto, jestli je ve vlastním zájmu pořídit si vstupenky s dostatečným předstihem nebo si je koupit v klidu až na místě.
Vyprodáno nebude, jelikož nevíme, kolik se může vejít lidí do areálu. Ale i tak si nemyslím, že by přijelo nějak výrazně víc lidí než na jiné ročníky. Nicméně předprodej je, a kdo má zájem, může si lístky objednat u nás v shopu a nebo koupit na našem koncertu a nebo v Lumbers v Brně.


Je poblíž místa konání nějaká nabídka ubytování pro ty, co by nechtěli stanovat přímo v areálu?
Jo jo, jsou v okolí různý ubytovny, hotýlky, kde občas nějaká parta přespí, ale myslím, že se stejně všichni těší na spaní ve stanu na místě.


Zaregistrovali jste během těch patnácti let, co se festival koná, nějaké větší problémy ať už s chováním některých návštěvníků nebo třeba i s počasím, kdy celý den proprší a na trávníku v blátě se klepe jen pár desítek otužilců?
No zaplať pánbůh, to vždy proběhlo v mezích normy. Počasí bylo párkrát na prd, ale nikdy nebylo naštěstí úplně strašný. Minulý rok jsme hodili na net, aby se lidi v přilehlé vesnici chovali slušně, jinak je to poslední ročník, který nám obec povolila. Je krásný, že si to punkáči vzali k srdci a loňský rok nebyla jediná stížnost. Ale samozřejmě máme i letos nůž na krku od majitele areálu a obecního úřadu. A pokud se najde pár pitomců, kteří budou dělat bordel ve vesnici, tak pokazí všem ostatním tradici, a už žádný další ročník nebude. Myslím, že to za to nestojí a stejně tak jako loni si to ti rozumnější ohlídají a v případě náznaků těch pár pitomců usměrní.


Poslední otázkou bych zamířil krátce k Vision Days. Jak to vypadá s novými songy a další deskou? Zatím posledním cd „Don´t worry be punk“ jste nastavili laťku poměrně vysoko a překonat ji asi nebude až tak jednoduché. Přesto mám pocit, že Vision Days je kapela, která se nevzdává.
Ufff, není to žádný med, usilovně pracujeme na novém materiálu, ale po "Don´t worry be punk" to je dost těžký, neradi bychom to nějak uspěchali a vypustili něco, co by nebylo eňo něňo. Zatím máme osm písniček, některé hotové a asi tři ještě aranžujeme. Máme v plánu, pokud bude kvalitní materiál, jet do studia během roku 2015. Což je u nás tradice, po dvou letech. Jinak v červnu natočíme dva videoklipy k písním "Old punks" a "Bezstarostná", a na podzim asi nahrajeme maxisingl, na kterém budou dvě písně z nové tvorby a dvě starší písně zahrané tak, jak je v současné sestavě prezentujeme na koncertech.

Info: www.brnenecfest.cz
Skupina na FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=132213020164457
Událost na FB: https://www.facebook.com/events/667595909938773

Přidáno: 8.4.2014

Magua


» VISION DAYS: Miluju vše, co se kolem kapely děje (13.6.2019)
» VISION DAYS: Rádi hrajeme všude, kde je dobrá nálada (16.8.2016)
» S IAnem o Brněnecfestu: (8.4.2014)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | S IAnem o Brněnecfestu: | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2023. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist