PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

SAGE: Je ´Poslední čarodějnice´ opravdu poslední?
Kapela SAGE má na svém kontě tři alba a před pár dny vydala úplně nový materiál, formou čtyřskladbového EP. To nese název "The Last Witch". Jak hodnotí nahrávku členové kapely? Je pro ně "Poslední čarodějnice" opravdu tou poslední? Odpovídá nám nesvatá trojice Lukáš Benešovský, Petr Vrubel a Martin Chytil.Jak vznikal materiál na novou nahrávku? Šlo o úplně nové songy, nebo jde o nápady ze šuplíku, třeba ještě z loňské desky?
Lukáš: Něco bylo fakt ze šuplíku. Riff pro "Salem" jsem měl vymyšlenej asi od roku 2012, dokonce ještě před naší první deskou. Nemám páru, proč jsem ho nepoužil dřív. Je to docela dobrý. Vím, že Peťa měl celou skladbu "The Evil In Us" hotovou snad ještě před jeho nastoupením do řad SAGE. Tu muziku jsem chtěl použít pro text "Love Theatre" během příprav poslední desky, ale zdál se v závěru moc měkkej. Teď nám to prostě sedlo! Asi to chtělo čas... "The Rite" donesl Peťa, myslím, že to bylo přímo pro EP. A "The Last Witch" jsme vymysleli s Matym ve zkušebně. Bylo to jen takový brnkání a skřípání. Nakonec jsme udělali pomalej, táhnoucí se song... Táhnoucí se, jako smrad!
Petr: "The Evil In Us" vznikl asi před čtyřmi lety, jen se teď poskládaly riffy trochu jinak po sobě a dodal se text, který složil Beny letos.Kdo všechno se zapojil do skládání písní? Narážím na skutečnost, že máte nového baskytaristu. Jaká je s Martinem mimo jiné spolupráce, co se týká živého hraní?
Martin: Martin je jednoznačně nejslabší článek kapely. Technicky zaostalý, hudebně nenápaditý, osobnostně zkažený. Ještě se nestalo, že by něco zahrál správně. Na pódiu akorát dělá bordel, Peca je z něho nervózní. Pracuje v Praze, takže si myslí, že je něco víc. Není to tak strašné jako s Václavem Přehnalem, ale dost tím jako kapela trpíme.
Lukáš: Do skládání se zapojila celá kapela. Tak jako vždycky. Je jasný, že vždycky někdo donese základní riff, ale ty úpravy se řeší ve zkušebně. Pravdou je, že Maty je neskutečnej muzikant a dlouholetej kámoš! Jsem rád, že když už nám odešel Radim Kalus, tak mohl naskočit tento mocinky úžasnej človíček. Je to pařmen, jako hovado!Jak probíhalo nahrávání EP?
Petr: První den se nahrály bicí, další den obě kytary. Další postup mi moc není znám, kdy se dodělal zbytek stop. Po nahrání všeho jezdil Beny konzultovat věci s Oldou, jak to v závěru bude vypadat.
Martin: Ta atmosféra byla fantastická. Bylo to stloukání na koleně, šití horkou jehlou, chaos. Na to já nejsem zvyklý, ale vyhecovalo mě to ke spontánnímu výkonu. Třeba ty klavírové vyhrávky v "The Evil In Us" jsem musel stihnout vymyslet a nahrát asi za hodinu. Normálně bych se s tím drbal klidně týden. Při prvním poslechu mě pak (docela příjemně) překvapilo, co jsme to vlastně nahráli.Jak hodnotíte vy samotní "The Last Witch" jako celek? Mimochodem - má moc pěkný obal! Odkud ta fotka je a kdo jí fotil?
Petr: Řekl bych, že docela povedený počin, ale musíme na sobě víc pracovat.
Lukáš: Experiment, kterej mě bavil! Obrovskej dík a respekt Oldovi, že se nám tak přizpůsobil! Asi toho měl s náma už taky plný zuby, ale odvedl z mého pohledu super výkon. Každej song si žije svůj život, a jak říkal on, není to jak na pásové výrobě... Každá skladba zní jinak. To je super. Bylo to našim cílem. Fotku na obal jsem fotil já. Je to z kojetínskýho hřbitova. Minulej rok jsem tam byl a tahle žena mě dost zaujala. Vyfotil jsem ji s tím, že ji třeba jednou použiju. Nakonec se dostala až na obal EP.
Martin: Já z něj mám velkou radost. Je to špinavá nahrávka, má to spoustu nepřesností, ale takhle se prostě hraje v Sage. Olda v ní při produkci nechal notnou dávku své duševní energie. Hrozně mě baví, jak je každá skladba jiná – zvukem, stylem, atmosférou.Proč jste tentokrát zvolili pouze digitální vydání?
Lukáš: Pravda? Prachy, čas... Nic víc mě nenapadá.
Petr: Není s tím ani tolik starostí.Máte v plánu udělat další EP, nebo se vrátíte v budoucnu k formě dlouhohrajícího alba?
Lukáš: Hele, já fakt netuším, co bude... Já za sebe to "LAST" v názvu novýho EP beru docela jasně. Studio a nahrávání mě baví fakt neskutečně, ale v současný době je "Poslední čarodějnice" mnou brána jako opravdu poslední. Mě láká vinyl s novým materiálem. Ale zase jsem u jedné zásadní věci - prachy! Takže tím pádem za mě nepřipadá v úvahu ani další novej digitál, ani CD formát. Ale rozhodně netvrdím, že se tak za rok, za dva, za osm... nestane. Tohle říkám prostě TEĎ. Všechno může být zase jinak.
Martin: Já bych moc chtěl udělat LP. Na "Last Witch" jsme zkusili hodně novinek, mně se většina z nich dost líbí. Šel bych tedy opět cestou „trochu Sage, trochu něco jiného“. Ale nejdřív musíme vyřešit, jak to vůbec bude dál s kapelou. Pak se uvidí.Pomalu se blížím k tématu, které vás trochu poslední týdny doprovázelo. Vavřa na vašem bandzone ohlásil, že se chystá do hudebního důchodu. Je to pravda? Co to bude případně znamenat pro kapelu?
Martin: Kolikrát Jágr ohlásil, že už nepojede na mistrovství? A kolikrát nakonec stejně nastoupil? Myslím, že děda Vavřa ještě neřekl poslední slovo.
Petr: Vavřa má jen v plánu opustit post bubeníka a chce se věnovat pouze jeho brutálnímu zpěvu, který tím prý ještě více zbrutální.K vaší kapele už tak nějak patří satanismus, tajemno, okultismus... Jak to máte? Jste satanisty i v civilu?
Petr: Rozhodně ne.
Lukáš: Satana jako takovýho neuctíváme. Možná Peťa... Vlastně myslím, že určitě Peťa! Já to mám tak, že jsem obrovskej fanoušek hororů a filmů plných tajemna. Jsem rád, že to dokážeme trochu promítat i do SAGE. Stalo se nám, že někteří nás fakt brali jako satanisty. My to bereme s velkým nadhledem. Je to prostě sranda. V něco "víc" ale věřím. Kdysi jsme s Vaškem Přehnalem zkoušeli nějakej rituál, přesně podle pekelnýho návodu. Pak se dělo i něco divnýho. Ještě dnes to vypravíme u piva ostatním lidem. Mají nás za potrefený blázny!
Martin: Každý, kdo má rád hudbu, je svým způsobem okultista. Jít na koncert je rituál, ten zážitek přece nemá nic společného s rozumem. Nespočítáš si, která kapela se ti líbí. Je to spirituální věc. Jestli doma zapaluju svíčky v petagramu, podřezávám kočky a tak? To ne. Ale věřím v peklo, v temné síly, v mystickou magii. Věřím, že tohle všechno máme v sobě. Každý se může dostat do pekla. Z každého se může stát démon. Ne po smrti, ale tady v tomto životě, úplně konkrétně. Sám jsem si něco takového prožil. Je úplné kouzlo, že je kolem tolik dobrých lidí navzdory všem těm temným věcem, co se jim staly a stanou.Minulý rok jste vydali album "Rhymes For The Dead", na kterém je skladba legendárních Master's Hammer, "Vracejte konve na místo". Okultistova hymna byla zdařilým dílem. Dočkáme se od SAGE ještě někdy nějaké další předělávky? Klidně zase v češtině. Líbili by se mi třeba Root, nebo Törr ve vašem podání.
Lukáš: MH jsou kult! Uznávám tuto kapelu. K žádné další naší kapele takovej vztah nemám. Navíc nápad na "Konve" přišel, ještě když mistři nebyli aktivně hrající kapelou. Prostě naše pocta legendě. O dalších coverech se zatím nebavíme.


Příští rok oslavíte desetileté výročí na scéně. Budou probíhat nějaké oslavy?
Petr: Bavili jsme se o nějaké akci na dvoře před zkušebnou. Pozvat nějaké spřízněné kapely a tak nějak zablbnout. Zahrát a pokecat.
Lukáš: Budeme lejt!Plány SAGE pro příští rok jsou?
Lukáš: Dohodnout se, jak to teda s náma bude... Do té doby určitě ještě odehrát nějaký akce. S jistotou vím, že SAGE, jak je vidíš teď, umřou. Konec této smečky se blíží. Co potom? Buď proběhne nějaká transformace, nebo nastane klinická smrt, ze které se ale klidně můžeme dostat. Aspoň očíhneme, jak doopravdy vypadá posmrtnej život.
Martin: Nebo přežít! Aspoň ještě na dalších 10 let!Co v současné době poslouchají jednotliví členové SAGE? Necháváte se hudbou, kterou posloucháte, ovlivnit i ve vlastní tvorbě? Musím říct, že si trochu budujete svůj vlastní metalový podžánr. Thrashové, blackové, či dokonce rockové věci dokážete v jedné skladbě zamíchat do sebe, doladíte to trochu Sabbathovskými pomalými riffy... Musím říct, že to není vůbec zlé.
Petr: Mě hodně ovlivňuje to, co zrovna poslouchám. Například při poslechu kapely Schammasch přišel nápad na "Colder Than Cold". Hodně si pouštím kapely Gorefest, Vuur, Epica a třeba Krabathor.
Lukáš: Já mám rád klasiku. Nepopírám, že moje riffy jsou ovlivněny právě třeba Black Sabbath. Miluju to! Poslouchám spoustu kapel. To než bych vypsal...
Martin: Moje poslední hledání na spotify: IDLES, Dub FX, The Cure, Omnium Gatherum, Katarzia, MGMT, The Beatles, Fugazi, Nine Inch Nails. Jsem strašně rád, že takhle tvorbu Sage vnímáš, mám to podobně. Nemyslím si obecně, že když hraješ v metalové kapele, tak musíš být ortodoxní metalista. Když se někdy lidi začnou bavit o tom, jestli támhleta kapela je spíš gothic metal nebo power metal nebo heavy metal, mám chuť na drogy.Je něco, co byste chtěli ještě případně sdělit?
Martin: Chtěl bych hrozně poděkovat všem lidem, kteří chodí na koncerty. Nejen na naše, ale i na všechny ostatní hrozný, nesehraný, rozladěný kapely bez budoucnosti. Taky všem, kteří nám píšou na bandzone, kteří čtou HMB, kteří se aktivně zajímají o hudbu ve svém okolí.
Lukáš: Myslím, že Maty to vystihl! Díky a choďte na koncerty!

Přidáno: 29.10.2018

Adam666dva


» SAGE: Je ´Poslední čarodějnice´ opravdu poslední? (29.10.2018)
» Petr Vrubel (SAGE): Black metalový myslivec (25.10.2017)
» Lukáš Benešovský (SAGE): Nové album za dveřmi (16.5.2017)
» Vavřa ml.: Parodie na Satana a obrácené kříže (24.12.2016)
» SAGE: Co bude dál je ve hvězdách (13.10.2016)
» SAGE: 5 let v silách zla (2.1.2015)
» SAGE: Opoždění nového EP (18.9.2012)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | SAGE: Je ´Poslední čarodějnice´ opravdu poslední? | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist