PŘIHLÁŠENÍ

SPREADING DREAD: Vždycky jsme byli kapela pro náročnější posluchače
Pojďme obejít klasické představování; jistě jste to dělali mnohokrát, informace jsou všude na netu k nalezení, navíc nejste neznámí těm, kteří českou scénu sledují. Zkuste ale prozradit něco, co o SPREADING DREAD ještě nikdo neví.
Šimon: Nedávno jste se mohli v bulvárním tisku dočíst, že došlo k loupežnému přepadení Hany Zagorový přímo v jejím bytě. Přiznám se, že jsem to byl já. Z uloupeného jmění jsme si vybavili zkušebnu a předplatili její pronájem na 10 let dopředu. Mediím však Hana druhého dne navykládala pohádku o tom, jak jsem se rozbrečel a dal si s ní panáka a z lítosti mě nenahlásila na policii. Myslel jsem si, že když okradu Zagorku, tak po mě půjdou a chytí. Takhle bych udělal kapele skvostnou reklamu a v metalových kruzích bysme byli váženější. No nic no, ale vybavení a ten pronájem se šiknou.


Pojďme rovnou k aktuálnímu albu "Age of Aquarius". Názory různých redaktorů se zákonitě různí, ale zajímalo by mne, jak album vidíte vy autoři? Jaký k němu máte vztah? Co jste očekávali, když jste ho tvořili? Jste spokojeni?
Míráč: "A.o.A." je hodně experimentální album, progresivní, melodický, chaotický. Rozhodně to není láska na první poslech, což je v dnešní uspěchaný době spíš mínus, ale při hlubším poslechu má opravdu co nabídnout. Já osobně ho mám radši než "Sanatorium", taky proto, že vznikalo alespoň pro mě ve větší pohodě. Vždycky jsme byli kapela pro náročnější posluchače a těch je spíš míň než víc, takže se dá očekávat, že masy neoslovíme, ale jak už je psáno výše, "Age of Aquarius" má co nabídnout, tak uvidíme.
Šimon: Jsem velice sebekritický jedinec a proto by vyprávění o mém vztahu k desce nebylo pro čtenáře příliš motivující k poslechu. Od desky jsem čekal, že bude znít podstatně líp než na demáči ze zkušebny a to se samozřejmě klukům ve Streetsoundu povedlo podle mě na výbornou. Jak už jsem řekl, já zkrátka nebudu spokojený nikdy, ale více méně jsem skoro spokojený.


Posun od debutu je znatelný, jak se urodil? Nahodile? Řízeným jamem? Diskuzí a plánováním?
Šimon: Zaplaťpánbůh mě velice pravidelně něco napadá. Doma nahraju kytary na tascam (nahrávací zařízení), nakdákám zpěvy ve svahilštině, podle kterých Fuga vymyslí text. Mezitím se s Šáfou doprohádám, jak bych viděl bicí, poté se nahrajou společně se zpěvy a výslednou nahrávku pak jako klon zduplikujeme ve studiu. Takhle jsme to udělali i na "Sanatoriu" a dál bych to viděl stejně. Jamováním ve zkušebně podle mě ztrácíš čas.


Pod vaším videem na Youtube kdosi píše: „Chcípám z těch kytar“. Dovolím si tvrdit, že takovou kytarovou práci u nás nepředvádí nikdo. Je aktuální album pro vás hudební vrchol, nebo před sebou vidíte jasnou cestu vývoje?
Šimon: Děkuju za obrovskej kompliment. Já vidím jasnou cestu vývoje v tom, že každá další deska bude vždycky naším hudebním vrcholem.


Proč SPREADING DREAD vlastně dělají muziku? Máte nějaký umělecký cíl?
Míráč: Muzika pro nás znamená opravdu hodně, myslím, že bysme se už dávno rozpadli, kdyby tomu tak nebylo. Je to pro nás elixír života a zároveň nejtvrdší droga. Když ti po koncertě fanoušci podávají ruku a děkují za parádní zážitek, je to k nezaplacení, v tu chvíli jsi na vrcholu blaha, myslím, že to zná každý muzikant. Naším uměleckým cílem je dát lidem hudbu, která je bude bavit jak na koncertech tak při poslechu nahrávek.


Jedna věc je udělat muziku, druhá věc, dostat ji „ven“ mezi posluchače. A při záplavě kapel to není snadné. Nakolik v tomto hrajou roli koncerty, promo? Máte nějaký „kariérní“ cíl? Kde se vidíte za pět let? Čeho může česká kapela dosáhnout?
Míráč: To u nás zařizuje bubeník Šáfa, bez kterýho by o nás asi nikdo nevěděl a hráli bysme ve zkušebně pro kámoše. Na druhou stranu kdyby se nás ujal někdo s těma správnejma kontaktama, tak by to vypadalo taky jinak. 5 let je hodně dlouhá doba a stát se může cokoliv, ale vydělat si kapelou na kapelu a věci okolo jako třeba dodávka atd. by bohatě stačilo. Myslím, že česká kapela může dokázat to samý jako kapela z kterýkoliv jiný země, stačí být obklopen těmi správnými lidmi, třeba takoví Krabathor nebo Pandemia a pár dalších jsou v Evropě uznávaný kapely. U nás v Čechách je ten problém, že je tu spousta zmrdů, co ti budou ustavičně házet klacky pod nohy.


Dělat umění nelze bez obětí. Jaké jsou ty vaše? A co je kompenzuje?
Míráč: To fakt nelze, všichni trávíme dost času v práci, abychom měli co do huby, pak příjdeš domu, jdeš na zkoušku, cvičíš na kytaru nebo děláš něco okolo kapely a pak jdeš spát, o víkendu koncert. Zkrátka to vyžaduje stoprocentní nasazení a to má své nevýhody, třeba s blízkými netrávíš tolik času, kolik bys chtěl. Někdy to děláš s nechutí a nebaví tě to, chceš se na všechno vysrat a dělat něco jinýho, to ale nelze, protože kapela o tomhle je. Kompenzací je Spreading Dread.


Oklikou se vracíme k muzice. Co vás v uplynulém roce hudebně opravdu dostalo? Stačí jeden tip za každého člena kapely.
Míráč: Loni byl pro mě největší objev kapela Beyond Creation, pánové sice už hrají nějaký pátek a poslední desku mají z r.2014, ale ke mně se dostali až před pár měsíci a dostali mě do kolen, hlavně basák je šílenec, vřele doporučuji. Album roku 2016: Testament - "Brotherhood Of The Snake". Zklamání roku 2016: Gojira s albem "Magma".
Šimon: Já jsem se dostal ke kapele Animals as Leaders a sjížděl jsem je včetně s Alegeon celej rok.
Šáfa: Nic, přiznám se, že to moc nesleduju.
Fuga: Mě napadá jedině to, že jsem teprve poslední rok víc pořádně začal poslouchat kapelu Death, před tím jsem jí nevěnoval takovou pozornost a přitom je to mazec.


Díky z rozhovor. Na závěr můžete říct cokoliv, co považujete za důležitého; pozvánka / výzva...
Za zmínku taky stojí, že máme úplně čerstvě natočenej song "Manifest", historicky první zpívanej v češtině, vlastně v hodně nasraný češtině, a je k němu videoklip, takže sosejte. (Videoklip vyjde začátkem února). Díky za rozhovor a zdravíme všechny příznivce metalu!

Zobrazeno: 1130x

mapper


» SPREADING DREAD: Vždycky jsme byli kapela pro náročnější posluchače (25.1.2017)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | SPREADING DREAD: Vždycky jsme byli kapela pro náročnější posluchače | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2018. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist