DOMÉNA NA PRODEJ   //   DOMAIN FOR SALE
PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Radim Pařízek: Nezbývá než věřit, že se situace uklidní a na jaře konečně vyjedeme na turné
CITRON a Beskydy jsou dva pojmy, které se propojují. Například o legendární desce "Radegast" toho už bylo napsáno dost, ale pokaždé, když jdu kolem oné sochy na Pustevnách, tak si na tohle album vzpomenu. S Radimem Pařízkem se nečekaně potkávám metr od nejvyššího bodu Lysé hory. Znamení? Možná. Díky tomu vznikl následující rozhovor.Vzhledem k tomu, že doba není jednoduchá, nelze začít jinak. Jak tráví současné dny kapela Citron? Věnujete se kapelnímu odpočinku nebo naopak místo koncertů pracujete ve zkušebně na nových písních?
Letošní rok je opravdu hodně špatný. Kvůli coronaviru jsme museli už dvakrát zrušit naše turné a v létě odehráli jen málo koncertů. A navíc je vidět, že lidé mají z toho všeho strach. Bojím se, že návrat k normálu bude hodně těžký a zdlouhavý. Kultura celkově má kvůli tomu velké problémy. My se alespoň snažíme vyplnit tento čas prací na nové desce.


Letošní turné "Supi se slétají" je přeloženo na jaro příštího roku. Bylo náročné přeložit všechny koncerty? Vzhledem k tomu, že se situace ve světě nevyvíjí zrovna nejlíp, ani to jaro nemusí být jisté.
Je to opravdu zlé. Náš manažer Jirka Daron potažmo agentura Pragokoncert to mají v této době hodně těžké. Jednání se sponzory, promotéry, zařizování propagace a reklamy, to vše je teď nesmírně náročné. Nezbývá než věřit, že se situace uklidní a na jaře konečně vyjedeme na turné.


Nemálo kapel přichází s variantou online koncertů pro fanoušky bez účasti diváků. Přichystá něco podobného i kapela Citron?
Když o tom tak přemýšlím, možná bychom mohli natočit nějaký dokument z přípravy nové desky ve studiu. To by mohlo být pro fanoušky zajímavé. Podobný seriál jsme už udělali k "Rebelii" a měl velký ohlas.


V dubnu jste pro fanoušky spustili zajímavou akci "Best Citron Cover". Kdokoliv si měl vybrat libovolnou píseň Citronu, natočit video se svým zpěvem a poslat do soutěže. Jak velký byl o soutěž zájem a kolik odvážlivců se zúčastnilo?
Ohlas byl opravdu velký, ani jsme takový zájem nečekali. Dokonce jsme museli uzávěrku soutěže několikrát odložit, protože se nám hlásili stále další účinkující. Vzniklo mnoho skvělých a zajímavých coverů. Byli jsme tím příjemně překvapeni, kolik je u nás skrytých talentů.


Vítězem soutěže se nakonec stal František Votava s coverem skladby "Schoulená". Vzhledem k tomu, že o finalistech rozhodovali svým hlasováním fanoušci, jak moc se s hlasováním ztotožňuje sama kapela? Měli jste i jiné favority?
Franta Votava byl skvělý, dá se říct, že je takovou mladší verzí Ládi Křížka [úsměv]. Bylo tam však více vskutku profesionálních výkonů. Ale je nutné poděkovat a vyjádřit obdiv všem, kteří našli odvahu a dali si tu práci něco natočit a přihlásit se do soutěže. Všichni si zaslouží velký dík. Jako hlavní cenu jsme vyhlásili, že vítězové si s námi zahrají či zazpívají na některých koncertech. Bohužel kvůli nastálé situaci k tomu zatím nedošlo, ale myslíme na to a těšíme se.


Hudbu k desce "Rebelie rebelů" skládal mimo vás i Láďa Křížek a Djordje Erič. Dostane prostor na nových skladbách k tvorbě také kytarista Pavel Hanus?
Pavel už něco složil pro Tanju a určitě má skladatelský potenciál, stejně jako Djordje. My jsme chtěli hlavně zachovat rukopis Citronu, proto většinu věcí jsem složil já s Láďou a jednu skladbu přidal Djordje. Na nové desce ale zcela jistě dáme prostor i ostatním, pokud přinesou nápady, které budou v duchu Citronu.


Když nyní odbočím k Bohemian Metal Rhapsody, z benefičního koncertu, který se odehrál v září na hradě Hukvaldy, byl pořízen záznam, který je k dispozici na YouTube. Můžete nějak zhodnotit tuhle akci? Jak úspěšná tahle benefice byla?
Byl to první koncert po dlouhé době a bylo vyprodáno. Maximálně jsme si to užili, protože jsme dobrá parta a ukočírovat tak velký orchestr není jednoduché. Koncert se nám povedl, ale nejvíce mě těší, že je opět v plné síle a při chuti Djordje. Bez něj si už Citron ani BMR nedokážu představit.


Loni rozšířil řady Bohemian Metal Rhapsody frontman folk metalových Týr Heri Joensen. Jak se povedlo tuhle spolupráci navázat? Bude trvat i v budoucnu?
To přišlo zcela spontánně a přirozeně. Heri je blízký přítel naší zpěvačky Viktorie a párkrát ji přivezl na náš koncert. Slovo dalo slovo a když jsme zjistili, že jeho tvorba i styl hraní na kytaru je velice zajímavý, tak s námi absolvoval několik koncertů. Možná i v budoucnu si s námi zase někdy zahraje jako host, ale protože má svou kapelu TÝR z Faerských ostrovů, nemůže s námi fungovat plnohodnotně a na plný úvazek.


Co říci závěrem jiného, než si popřát hlavně zdraví a víru v to, že všechno bude brzy jako dřív. Jaké jsou tedy plány s Citronem pro příští rok?
Pokud bigbítový pánbů dá, tak bychom chtěli konečně na jaře absolvovat turné a do konce roku vydat nové album. Držme si všichni palce, ať se nám vše podaří a hlavně bych chtěl popřát všem fanouškům pevné zdraví.

Přidáno: 20.11.2020

Magua


» Radim Pařízek: Nezbývá než věřit, že se situace uklidní a na jaře konečně vyjedeme na turné (20.11.2020)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | Radim Pařízek: Nezbývá než věřit, že se situace uklidní a na jaře konečně vyjedeme na turné | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2023. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist