DOMÉNA NA PRODEJ   //   DOMAIN FOR SALE
PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

BENGGY: Winter metalový vítr z Luběnic
BENGGY zastupuje jednoho z nás, z těch spodních deseti miliónů. Skromný kluk, kterého láska k hudbě a nahromaděné pocity vedly až k založení vlastního projektu. Charakteristickou směs black, death a doom metalu, vznikající převážně o dlouhých zimních večerech, trefně označuje za winter metal. Koncem roku 2020 nadělil fanouškům své debutní D.I.Y. cédéčko zdarma. Takřka heroický akt, jenž ve vodách tuzemského undergroundu vidno zřídka kdy. Těším se na předmětné vyjádření samotného autora…Ahoj Benggy, jelikož Tvá působnost na scéně netrvá dlouho a pro většinu posluchačů představuješ neznámou, zkus nám na začátek o sobě něco povědět.
Hned v úvodu těžká otázka. No, dobrá… Fanda hlavně tvrdší muziky, který si po dvaceti letech pořídil el. pádlo a začal drnkat pro sebe. Postupně vše narůstalo a z původních audio náčrtů nakonec vyvstal plnohodnotný projekt, kde vše sám skládám, zpívám a hraji, což mi slupne všechen volný čas. Hodně mě to baví a plním si tím svůj sen od mládí. Jsem živoucím důkazem toho, že na začínání s muzikou není nikdy pozdě, tak to zkuste taky.


Co označuješ za hlavní spouštěcí událost k založení vlastního projektu?
Muzika mě vždy bavila a především už dost chyběla. Takže jsem vytáhnul kytaru a začal hrát. Následná shlédnutí internetových videí, o současném tvoření hudby mě dostala. Nahrál jsem nějaké nápady, pustil je známým, těm se docela líbily, tak jsem pokračoval dál. Později jsem jisté instrumentální skladby zveřejnil na Bandzone. Až fans mě de facto donutili začít i zpívat.


S trochou nadsázky Tě lze pokládat za multiinstrumentalistu. Máš za sebou nějakou odbornou hudební průpravu nebo za vším najdeme osobní vytrvalost samouka?
Tady platí druhá varianta. Jsem samouk. Se zvukem mi pomohl jeden borec ze studia. Poskytl mi pár základních rad ohledně nahrávání, ale ještě se mám co učit. Kromě bicích, které má na starosti PC, je vše moje práce.


Jaké podněty nejvíce ovlivňují Tvou tvorbu a do jaké míry na Tebe působí hanácký, rodný kraj?
Mnoho vjemů ovlivňuje moji tvorbu. Skladba většinou vzniká z podnětů, co mě serou. Inspiraci nacházím ať už v aktuálním dění nebo v historii atd. Stačí si pročíst texty. Hanácký kraj mám rád. Myslím, že tu žijí dobří lidé, až na pár výjimek, jež lze najít prakticky všude.


Cítiš se ve vztahu k Moravě být patriotem?
Ano, cítím a štve mě, jak zdejší příroda dostává na prdel, ať už se to týká lesů, polí, řek... Vzpomeňme třeba na aktuální kauzu s Bečvou...


V hudbě kombinuješ především vlivy starého black, death a doom metalu. Jak charakterizuješ svůj vztah k těmto subžánrům? Případně jaké interprety chováš v oblibě?
Těch kapel je hodně. Od Napalm Death, Six Feet Under, Asphyx, Kataklysm, staré Sepultury, Soulfly, přes Nailbomb, Fear Factory… Z tuzemské scény upřednostňuji spíše starší legendy Debustrol, Törr, Krabathor, Master’s Hammer, Blackieho projekt Cales, Root a z těch novějších kapel třeba Purnamu… V podstatě můžu říct, že si rád poslechnu všechno s koulema a patřičným tahem na bránu, od skvělých luběnicko-olomouckých grinderů Demented Retarded, až po filmovou tvorbu Karla Svobody, konkrétně „Dobrodružství kriminalistiky“.


O čem pojednávají Tvoje texty? Narážím v nich především na sociálně-kritická témata a obrazy novodobé historie. Zkus to rozvést podrobněji…
Dám ti příklad vzniku skladby „Fucking Christmas“, jejíž refrén jsi použil v recenzi. V oné době praskla záležitost ohledně znásilňování ministrantů. K tomu byl tenhle vtip:

Starý kněz odjíždí na dovolenou a do kostela dostanou mladého kněze. Starý mu říká: „Když nebudeš vědět, jaké dát rozhřešení, tak se zeptej ministranta." Den nato přijde žena ke zpovědi a říká: „Provozovala jsem anální sex!" Mladý kněz neví jaké dát rozhřešení, tak jde za ministrantem a ptá se, co dává starý za anální sex. „Jak komu," odpovídá ministrant, „ale mně dává Tatranku."

Do toho nadešel konec podzimu. Období, kdy do tebe cpou Vánoce na každém rohu. Lidé předstírají, jak se mají rádi a ti hlásající „nesesmilníš“ przní mladé kluky. Z tohoto zjevného protiřečení pak člověk neví, jestli se má smát nebo něco jiného… Texty se dále zaobírají jak dřívější komunistickou vládou, tak nynějším vIQkvětem národa, co nám vládne. Takže, existuje hodně námětů pro texty.Do celku mi tam chybí text, vztahující se třeba k migračnímu chaosu…
Skladba k tomuto tématu už vznikla ve starém zvukovém hávu. Musím pracovat na jejím novém provedení pro další desku. Možná jí přiřadím v nezměněné podobě jako bonus, uvidím.


Co za kousky můžeme najít ve Tvé instrumentální a technické výbavě?
Vše zvládám pouze na kytaru B.C. Rich s multiefektem Line 6 POD HD500 a PCím se spoustou VST nástrojů a pluginů. Teď jsem pořídil basovku, kterou dávám do pořádku, aby mi sedla do ucha, což pro budoucí skladby znamená zase o něco kvalitnější sound.


Pověz nám něco o způsobu tvoření svých nahrávek a jejich následném zaznamenávání…
Asi klasicky, jako kdysi ve zkušebně. Jen mi nehraje živý bubeník, ale automat, takže jamuju s bicími. Někdy už seženu odpovídající bicí party k nápadu v hlavě. Z myšlenkových konceptů, posbíraných v průběhu roku pak vznikají hotové kompozice. Většinou až v zimě, kdy je na to ví času. V případě přímé návaznosti jednotlivých konceptů, vznikne z fleku třeba půl skladby za noc. Nahrávám do programu Cubase.


Koncem loňského roku potěšilo spoustu fanoušků Tvé promo CD, které dostali zadarmo. Kolik skladeb materiál obsahuje, jak celá záležitost vznikala, kdo Ti pomáhal s grafickou stránkou díla, kopírováním, potiskem, rozesíláním…? Jak dodatečně hodnotíš své snažení?
Materiál obsahuje celkem šest záležitostí. Tracklist řadím podle data vzniku, aby posluchač získal povědomí o postupném vývoji skladeb a jejich dalšímu směru. První skladba zůstala ještě beze zpěvu, tu poslední jsem dokončil těsně před vydáním CD. Grafické zpracování mé představy předního obalu obstarala kamarádka Jitka Chudobová Filípková. Zadní obal, samotný potisk CD a výrobu obalů s věnováním jsem postupně zvládnul v domácích podmínkách, až se dívím, že to tiskárna přežila. Následné rozesílání šlo také za mnou. Akce se z mojí strany trošku posrala. Nevěděl jsem, jestli dostanu zpátky poštovné. Nakonec to většina fanoušků vzala sportovně, nějak jsme se domluvili, za což jim ještě jednou děkuji… Člověk se halt pořád učí. Dále bych rád poděkoval Radkovi Tesařovi, který mi pomáhá po všech stránkách. Před dvaceti lety hrál na bicí v kapele Dead. Párkrát se mnou jamoval v jejich zkušebně a od té doby jsme přátelé. V neposlední řadě musím zmínit Haničku Fialovou, která mi také radí, pomáhá jak může a klobouk dolů před tím, co všechno zvládá.


Vydávání fyzických nosičů na vlastní pěst, pokládám v dnešní době celkem za hrdinství. Většina interpretů rezesílá svá promo CD pouze případným vydavatelům a nahrávku pak umístí někam do cloudu volně ke stažení. Nenapadl Tě obdobný postup?
Patřím do starší školy. Spolu s bráchou jsme začínali poslouchat muziku na kotoučovém magnetofonu. Pak přišly kazety, potom videoklipy a CD. Oboje jsem si vždycky toužil vydat. Tvoření videoklipů představuje časovou náročnost. Na aktuálním počinu jsem usilovně pracoval dva měsíce, najdete ho ke shlédnutí na YouTube, pod uživatelem „Benggy Winter Metal“. Potěší mě Vaše podpora v podobě lajku nebo odběru. Uvidíme, jak se bude klipu dařit. V případě pozitivních reakcí se budu snažit vytvářet další věci. Aktuálně řeším otázku stremovacích kanálů a snad se mi povede, být svým fanouškům zase o něco blíž.


Nakonec jsi rozesílal cédéčka po všech čertech a navíc zadarmo. Kurva, respekt! Stála Ti celá akce za to? Jaké ohlasy jsi k dané záležitosti doposud zaznamenal?
Akce stála určitě za to a stále trvá. Navzdory výše uvedenému kopanci s dopravou, což už mám vychytaný, jsem od fanoušků sklidil kladné ohlasy. Případným zájemcům posílám CD za poštovné a pokud vysloví přání, dostanou ho i s osobním věnováním. Zbývá mi cca 30 ks. Pište mi na Bandzone nebo YouTube, určitě se domluvíme.


A co plánuješ do budoucna? Můžeme očekávat nějaký nový songy? Přemýšlíš o možnosti rozšířit svůj projekt o další muzikanty a živě vystupovat? Hodláš k příštímu vydání nosiče někoho oslovit? Uvažuješ o jiné alternativě v podobě dnes opět módního vinylu nebo undergoundové audiokazety?
Teď vyšel nový klip. Pomalu začínám zkoušet další nápady, už s novým nástrojem - Bassmasakerem. Projekt zatím nehodlám rozšiřovat o další muzikanty. Nemám možnost výroby jiného nosiče než CD. Do budoucna nevidím, neboť se mi rozbila křišťálová koule. Vše ukáže čas a s ním je spojena možnost živého vystupování nebo vydání vynilu. Nechám se překvapit, jestli o mé aktivity projeví zájem nějaký label.


Uff… Nenapadá mě, na co bych se ještě zeptal. Mnohokrát děkuji za Tvůj čas a tradičně přenechávám závěrečná slova…
Děkuji všem fans, kamarádům, známým a celé rodině za podporu. Pokud mou tvorbu ještě neznáte, lze jí vyposlechnout na Bandzone nebo YouTube. V případě podpory si mě přidejte k oblíbeným, dávejte lajky a odběry. Brzy snad přibudou další streamovací kanály s mou prezentací. O novinkách budu informovat. Do dnešní zkurvené doby přeji všem především pevné zdraví. Poslouchejte metal!!!


Přidáno: 2.4.2021

Podzemní Hluk


» BENGGY: Winter metalový vítr z Luběnic (2.4.2021)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | BENGGY: Winter metalový vítr z Luběnic | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2023. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist