PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

KONSPIRAČNÍ TEORIE: Nejsme letní pódiová kapela, patříme do klubů
KONSPIRAČNÍCH TEORIÍ může být vícero. Ta, o které bude nyní řeč, vznikla kdesi koncem roku 2015 proměněná v hudební těleso na troskách kapely Impregnace. Prvoplánové melodie a ladně se rýmující texty na první dobrou zde neuslyšíte. Slovo si v nadcházejícím rozhovoru bere zpěvák, textař, v neposlední řadě i pamětník a sběratel hudebník nahrávek David Havrda.Co pro tebe znamená kapela Konspirační teorie? Jaká síla tě opakovaně pohání k tomu uchopit mikrofon a vykřičet do světa své myšlenky prostřednictvím tebou psaných textů?
Každá kapela, ve které jsem byl, byla srdcovka. Jen musíš mít štěstí na spoluhráče. Ať už Zrukydohuby v devadesátkách a s trochou pochybnosti i Impregnace, ze které vzniklo těleso K.T.tedy Konspirační Teorie.
Vždy mě bavilo psát, ať už básničky a nebo právě texty. Ta revolta něco vykřičet do světa byla hodně silná, ale to už je pryč, o politiku se nezajímám vůbec a dnešní texty přicházejí tak nějak náhodně. Jsou běžné, řekl bych ze života… o drogách, o bolesti, o sračkách, co do nás hustí z éteru, máme i pár konspirací a haluzí.Předchází ke tvým textům jakýsi schvalovací proces uvnitř kapely, kdy se tvá díla třídí na ty, které půjdou ven a ty, které zapadnou do útrob šuplíků?
Myslím, že ne… mám rád tvorbu Christiana Morgensterna, teď to právě odnesla Rýma, jedna z našich vůbec prvních skladeb, ale hned ji nahradil Vzdech… duch německého básníka na nás pořád dýchá.
S Fišerákem, který dělá hudbu, a s kterým to už táhnu spoustu let, si náramně rozumíme a moje takřka sesmolené texty, padnou na první dobrou. Ostatní kluci z kapely nic nenamítají, takže se jim ty moje slovní hříčky možná i líbí, spíš všichni společně dolaďujeme muziku a celkový koncept.
Poděkování patří i jim, že nám to šlape.Vaše diskografie zatím obsahuje dvě CD, ovšem jedno pojalo jen čtyři skladby a druhé pět. Více písní se ve vhodný okamžik nesešlo?
Jedná se spíše o demáče, pro někoho o EP… oboje zní hezky a nám je to celkem jedno.
Nahráváme v malém studiu v Hradci Králové, vyhovuje nám to tak, děláme vše D.I.Y. formou a v rámci finančních možností.
Nová nahrávka, která je v plánu ještě letos, ale viděl bych to až na rok 2021, bude mít též pět skladeb, píchne se to na bandzone a kdo bude chtít, ten si to tam poslechne... jasně, formou nějakých odkazů... je to snadné a funguje to.
Pro nás je priorita živé hraní, studioví moc nejsme.Konspiračka je jak vidno skupinou, která se nikam netlačí a nežene. Jaký by byl, co se kapely týče, ideální stav k vaší spokojenosti?
Přesně tak, baví nás setkávat se ve zkušebně, dělat v klidu nové písničky, pokecat a před koncikem řádně nazkoušet.
Ideální stav ke spokojenosti? Udělat pár akcí pod hlavičkou K.T. a získat za to oplátkové směry, třeba i do všech koutů naší malé zemičky.
Já pořád říkám, že jsme klubová kapelka, takže jaro-podzim… na léto si moc nepotrpíme a hlavně nás ani nikdo na žádný fesťáky nezve… v otázce to i zaznělo, nikam se netlačíme.V roce 2018 se chopil v kapele baskytary tvůj synovec Štěpán. Evidentně se už v kapele cítí jako doma.
Štěpa už je takový inventář a zapadl k nám skvěle. Je to střet generací a chválíme ho všichni. Strašně na sobě zamakal a nejdůležitější je, že ho to baví. Naočkoval jsem ho do toho já a možná, že je za to rád… párkrát jsem se ptal, ale on raději hraje, než mluví.


Na Bandzone je k poslechu celá vaše loňská nahrávka "Rádia k poblití". Za to předchozí nahrávka "Jen my víme" chybí docela. Je v tom nějaký důvod, že raději preferujete vaši novější tvorbu?
Jasně, že to má důvod... "Rádia k poblití" je demáč, který vzešel ze sestavy, která si sedla a je pevná, jako nikdy předtím. Jak už jsem říkal v úvodu, musíš mít štěstí na spoluhráče. Některé dřívější kamaradské či mezilidské vztahy se pokazí a v mysli zakoření navždy... život je krátký a nemá cenu se v tom pitvat.


Tvá domácí sbírka MC kazet je obdivuhodná. Troufám si říct, že vlastníš většinu stěžejních titulů, co tady před revolucí a těsně po ní vyšlo. Kolik kazet zhruba máš a na jakou nahrávku jsi nejvíce hrdý, že ji vlastníš?
Díky za pochvalu. Kazet mám asi šest set a pár klenotů by se našlo. Nejvíc si vážím paradoxně demáčů, které se netváří jako originály, ale ve skutečnosti to jsou perly ze zaprášených stojanů. Černobílé, mírně zažloutlé xeroxové booklety, členství v mnoha fanclubech, to byla ta nejkrásnější fáze sběratelství. Nemám v úmyslu popisovat, jakým procesem vše probíhalo, magické to však bylo, úplně něco jiného než-li pozdější nakupování v hudebninách.


Osobně jsem měl vždy raději kazety. CD formát mi nikdy nebyl příliš sympatický, nicméně musel jsem si na něj zvyknout, když kapely začaly preferovat CD před kazetami. Jak jsi to tehdy bral ty, když se u nás začaly na CD nahrávky vydávat?
Ke kazetám mám blíž i v dnešní době, ale je to už i o pohodlnosti. Zrod cédéček tak nějak splynul s dobou, cenově to byl někdy průvan v peněžence, ale nejvíce titulů mám právě v tomhle formátu. K cédům mám kladný vztah, nejsem ten vášnivý sběratel vinylů, když je však možnost získat nějakou hezkou kazetku, skočím přednostně po ní.


Vznikala tvá sbírka tak, že jsi opravdu většinu titulů tehdy nakoupil a už nedal z ruky, nebo jsi s léty leccos pozbyl a po čase zase zpátky pracně sháněl?
Muziku sbírám přes třicet let, už jako mladík jsem měl hodně kazet, ale určitě se nedalo z učňovského platu skoupit vše, co trh nabízel. Ničeho zásadního jsem se nezbavoval, ale údělem dnešního sběratelství je něco pustit, abys získal tzv. dohánění restů. Všeho však s mírou, předražené tituly, ať si překupníci strčí za klobouk. Když vidím tu předraženost vinylů, nechává mě to chladným a s úsměvem ty bitvy sleduju.
Poděkování patří též Ondrovi, který se rozhodl pustit svou sbírku a vše mě za rozumnou cenu přenechal... tímto posílám pozdrav do Dolní Shitový... p.s. páskům se v suchu a temnu daří dobře.Vnímáš nějak současný návrat kazet zpět na scénu? Některé kapely v undergroundu se k němu opět vrací.
Sleduju to, informací je dostatek. Krásnou kolekci kazet vydal třeba Root, fakt pastva pro oči... Já osobně jsem si pořídil nějaké kazetky od Dementoru a od Depresy. Vnímám to tak, že metalové kapely v tom jedou více než-li ostatní.
O magnetofonové pásky určitě zájem je a bude... mezi sběrateli určitě Jsou i tací, kteří si koupí, když to tedy kapela vydá, MC,CD, LP a to už je ta správná sběratelská vášeň.Kazety i CD jsme probrali, zbývá říci, jak jsi na tom s vinyly?
Vinyl je trošičku problém. Jasně, sbírám vinyly, ale určitě nepropadám šílenství a nějaké zpětné vlně.
Pár skvostů mám, baví mě i singly a reedice. Předražená první vydání jdou mimo mé vnímání. Mezi formáty nedělám rozdíly a takový krásně zpracovaný digipack je mnohdy umělecký skvost, oproti hnusným elpíčkům od Monitoru.
Je pravda, že dnešní vinyly jsou propracovanější, s láskou jim říkám těžké fošny… Jo, občas si radost udělám, naposledy splitkem Dobytčí Mor / 8 Dní Venkova… nádhera.Závěrem pojďme zpět ke kapele. Co ji čeká během letošního léta a podzimu?
My nejsme letní podiová kapela, patříme do klubů, takže plánujeme pár akcí podzim 2020-jaro 2021.
Potvrzené akce najdete na našich stránkách, jinak pilně zkoušíme, vyvrhneme EP "Vzdech" a tak nějak se na vše těšíme… basák jako mladej kluk a my ostatní jako staří kmeti.

Přidáno: 4.8.2020

Magua


» KONSPIRAČNÍ TEORIE: Nejsme letní pódiová kapela, patříme do klubů (4.8.2020)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | KONSPIRAČNÍ TEORIE: Nejsme letní pódiová kapela, patříme do klubů | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist