PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Štěpán Málek (!V.V.Ú.): Vyhnívání energie byl jeden z důvodů mého odchodu
Kolem odchodu zpěváka Štěpána Málka ze sestavy legendárních N.V.Ú. toho bylo v posledních dnech napsáno na internetu poměrně dost. Cílem tohoto rozhovoru nebude probírat vše ještě jednou. Nicméně určitých základních bodů jsme se v následujícím povídání dotknout museli, abychom se mohli posunout o kus dál tam, kde v současnosti funguje a tvoří nové těleso !V.V.Ú. se Štěpánem v čele.Štěpáne, nedá mi to, ale musím začít takto. S Pafkou jste takřka společně "vyrostli". Co si musí tak zlého udělat parťáci, kteří už za více než třicítku let společného hraní vědí o sobě všechno, že najednou nejsou schopni vyjít na pódium na poslední společný koncert a důstojně se rozejít?
Ahoj, nechci nikoho hanět a není to jen o Pafkovi. Už delší dobu, minimálně 4 roky nazad, jsem začal upozorňovat kapelu, že začínáme v mnohém jet setrvačností, že se začíná spát na vavřínech atd. Sám jsem doufal, že se něco změní, možná naivně a tudíž to beru i jako svoji chybu. No a od posledního koncertu na Podpáře, kdy jsme se s Pafkou na stage rafli dost a navíc to bylo jedno z našich nejhorších vystoupení, ve mně něco začlo hlodat, ale v tu chvíli jsem ani já ještě netušil, že na podzim oznámím odchod z kapely. Nicméně na přelomu srpna a září jsem onemocněl a po jednom mailu od Pafky se to ve mně zlomilo. Když jsem ležel a marodil, došlo mi, že v této sestavě kapela NEMÁ východisko, ačkoli může setrvačností a z principu jet ještě mnoho let. Tak jsem se bez hořkosti a afektu rozhodl opustit tým. Oznámil jsem klukům své rozhodnutí a dal jim slib, že pokud chtějí, dohraju s nimi vše nasmlouvané tak, jak je zvyklá kapela i publikum, a že budu potit krev tak jako vždy, což jsem dodržel. Tedy krom posledních dvou rozlučkových akcí. Po vzájemné komunikaci už bylo těch invektiv tolik, že jsem klukům napsal, že pokud jsem to, čím mě častují, tak že v tom případě už s nimi na stage nevlezu. Víš, hrdost a důstojnost má své hranice, prostě to nešlo a víc to nechci pitvat. Pořadatelům i publiku jsem se omluvil a vzal zodpovědnost na sebe.
Trochu mě mrzí, že druhá strana to ve virálu prezentovala poněkud jinak, ale, jak jsem se již zmínil na počátku celé kausy, nepřeju kapele nic zlého, ale nechci se pouštět do vzájemných hovnometů. Pokud kluci z exteamu tu potřebu měli, budiž. Ale já už žiju novým týmem, ač nehodlám dělat tlustou čáru za velkým kusem mého života. Jsem hrdej na to, co kapela dokázala, jen ty poslední fáze už nebyly to pravé. Proto jsem se vyhodil. Hmm, je mi jasné, že druhá strana by ti asi řekla něco jiného, ale já říkám, že čas ukáže.Jestliže by k posledním koncertům v Modré Vopici a Nýřanech u Plzně došlo a nějak bys svůj odchod z N.V.Ú. diplomaticky ukončil, snad se by se poté nestrhla ona Facebooková přestřelka, házející vinu z jedné strany na druhou. Ale tahle verze už zřejmě nepřicházela v úvahu. Nebylo to rozhodně pro Tebe lehké, číst najednou ty rozporuplné komentáře na netu...
No, lecos jsem již k tomu řekl v předchozí odpovědi, takže těžko říct, asi by se méně pralo špinavé prádlo, to jo.


Třetí a poslední otázka vztahující se k N.V.Ú. Slyšel jsi už svého nástupce Alexe Navrátila coby nového frontmana kapely a jaký je Tvůj názor na něj?
Slyšel jsem dva kousky z FB. No, je to těžký, někoho obouvat do mých bot… hmmm, no coment! Jen mě to utvrdilo, že můj odchod byl namístě.


Nyní pozměníme písmenko v názvu kapely a je tady !V.V.Ú. Z kolika návrhů k pojmenování nové kapely jsi vybíral, než jsi přišel na tento?
Napadlo mě to v podstatě ihned, sic jsem to od mnohých schytal, jako že proč fake, ale já to od počátku myslel za a) jako provokaci, za b) jako jasné naznačení, kterým směrem se bude ubírat mé, tedy naše další konání.


Jak těžké bylo najít nové spoluhráče, kteří do toho půjdou s Tebou?
Člověče, to se ti nějak spumelilo do pohody během týdne. Beru to jako fatální potvrzení, že to tak mělo být.


První koncert proběhl na akci Vánoční masakr v Heřmanově Měštci 25. prosince 2019. Jak jste s premiérou spokojeni a jaké byly ohlasy publika?
Heřmaňák byl vskutku Masakr, však jukni na fota a záznam. Ze strany přítomných nebyla jediná negativní reakce, naopak velká podpora a leckdo konstatoval něco ve smyslu N.V.Ú. v plné formě a s energií jako před lety, což mě potěšilo, neb vyhnívání energie byl jeden z důvodů mého odchodu.


Z jakých písní je tvořen repertoár kapely? Dovedu si představit, jak jedni volají po nových písníčkách a druzí po osvědčených klasikách z N.V.Ú.
Po pravdě basic repertoáru je tvořen songy N.V.Ú., ale hrábli jsme do písní, které mnou opuštěný tým nechtěl či neuměl hrát. "Tequila death", "Bad boy", "Pátrám", "Nechtějte po nás" atd. Pochopitelně, že "Sestru" či "Anarchistickou lidovou" si neodpustím. Ale máme v repertoáru i jedno nové blues, co nemá název a maká se na nových kusech - "Pralesy", "Poslední mise" a kousky, co nemají ještě jméno. Postupně z toho bude mix starých i nových, jen nechceme pouštět ven nezralé polotovary.


Prozraď, prosím, pár základních informací o tvé knize "Za všechno se platí", jejíž křest proběhne 18. ledna v Kolíně "U Vodvárků", kde taky !V.V.Ú. zahrají.
No, je to sbírka básní, kterou jsem zúročil jedno mé temnější období, po pravdě mám veršů ještě na jednu sbírku, tak uvidíme.


Je možné, že se některá z Tvých básní v knize prezentovaných dočká zhudebnění ve !V.V.Ú.?
Určitě. Některé básně jsem upravil do textopísňové podoby, třeba zrovna "Poslední mise".


Až se bude psát prosinec roku 2020, co bys chtěl, aby měla kapela za sebou?
Momentálně máme s fixním termínem potvrzeno kol 25 koncertů a festivalů a další jsou v jednání. Na podzim pojedeme šňůru s elektropunkovými Zputnik a taky chystáme v horizontu února až jara natočit dva klipy. A jinak hrát, tvořit a zase hrát, až do roztrhání těla.

Přidáno: 9.1.2020

Magua


» Štěpán Málek (!V.V.Ú.): Vyhnívání energie byl jeden z důvodů mého odchodu (9.1.2020)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | Štěpán Málek (!V.V.Ú.): Vyhnívání energie byl jeden z důvodů mého odchodu | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist