PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

DUSTBORN: Nesnažíme se držet v jedné stylové škatulce
Svůj první koncert odehrála kapela DUSTBORN v dubnu loňského roku. Od té doby natočila čtyři singly, které vydala pod názvem „MMXVIII" a jsou k poslechu na kapelním Bandzone profilu. Fyzické nosiče tohoto EP vydá label Narcoleptica Production. Kapela v současné době připravuje novou desku. Na otázky odpovídal bubeník Honza Nirnberg.Úvodem by možná stálo za to říct, proč se vlastně rozpadla kapela Desire For Sorrow, ze které pak tři odejití členové založili DUSTBORN?
Podobné situace jsou vždy velmi komplikované a věřím, že každý člen by možná odpověděl jinak. Tím důvodem, který nás tři spojoval, byla pravděpodobně nespokojenost s přístupem k práci na poslední desce a celkově přístupem některých členů ke kapele. Už jsme v tom nenacházeli radost a chuť dál něco dělat. Nebylo to jednoduché rozhodnutí po asi 9 letech odejít a začít znova od nuly, ale cítím, že to bylo správné. Ostatně energie, kterou jsme tím znova nabrali a která čiší z nové desky je toho, myslím, důkazem.


Podařilo se vám už najít náhradu za kytaristu Aarona, který letos v lednu kapelu opustil? Proč vlastně ze skupiny odešel?
Aaron měl své osobní důvody proč chtěl kapelu opustit, ještě nějaký čas jsme se to s ním snažili vyřešit. Navrhovali jsme mu varianty, aby odcházet nemusel, nicméně už byl pevně rozhodnutý. Bohužel si nevybral nejlepší načasování, jelikož odešel asi měsíc před nástupem do studia, což nám přípravy na nahrávání poměrně zkomplikovalo. Je ale také dobré zmínit, že Aaron více než rok dojížděl na zkoušky z Plzně, což je bezmála dvě hodiny cesty a na koncerty také většinou po své ose. To by málokdo kvůli kapele absolvoval. Pár adeptů již máme, ale zatím je předčasné oznamovat bližší informace.


Letos jste vydali čtyřskladové EP „MMXVIII". Na povrch už prosakují zprávy o chystané nové desce. V jaké fázi se příprava alba nachází? Budete točit opět v brněnském studiu Sonidos?
Naše nové album "Dethroned" je už cca z 90% nahrané. Chybí nahrát vokály k některým songům a samozřejmě mix a mastering. Album bude znatelně živelnější než předchozí EP. Opět jsme točili v brněnském studiu Sonidos, kde jsme byli všehovšudy už potřetí. Jednou tedy ještě s DfS. Spolupráce se Zdeňkem nám neskutečně vyhovuje. I když jsme tentokrát při nahrávání postupovali trochu jinak, abychom docílili větší živosti a autentičnosti. Poprvé tak například na naší desce zazní živé housle. Momentálně si nedokážeme představit, že by někdo jiný v ČR dokázal odvést lepší práci pro náš zvuk než právě Zdeněk.


Zaznamenali jste na vydané EP nějaké ohlasy nebo recenze? Jaká je na skladby z něj odezva fanoušků na vašich koncertech?
Jelikož jsme původně EP vydávali pouze jako singly, na žádné recenze jsme jej neposílali. Až budeme mít v ruce fyzické kopie možná to ještě uděláme, ale to se bude odvíjet od toho, v jakém stavu bude v tu dobu už nová deska. Celkově jsou ohlasy pozitivní, nebo alespoň nevíme o žádných vyloženě negativních. Židle po nás na koncertech také neházejí, takže asi dobrý. Specifikovat by nás ale měla spíše až debutová deska.


EP „MMXVIII“ vychází i ve fyzické podobě. Vyjde takto i připravované album?
Připravované album samozřejmě vyjde jak v digitální, tak ve fyzické podobě. Momentálně hledáme label, který by měl zájem desku vydat. I dnes se najde spousta fanoušků, kteří mají rádi fyzické nosiče, chtějí něco vlastnit, podpořit kapelu, nebo mít fošnu jen tak, třeba na poličce.


Jak probíhá v kapele proces vzniku jednotlivých skladeb? Zapojují se do tvorby skladeb všichni členové?
Převážnou část tvorby skládá náš klávesák Johny, který vždy udělá hrubou strukturu, která se dále upravuje a každý může přispět svým nápadem. Většinou upravujeme podle pocitu, ale nebojíme se i trochu zaexperimentovat, jak se na nové desce přesvědčíte. Nesnažíme se držet v jedné stylové škatulce, především děláme songy tak, aby se nám líbily a aby dobře fungovaly na nahrávce i na koncertech.


Na léto máte zatím naplánovanou účast na několika festivalech. Jaká je vaše zkušenost s pořádáním menších klubových akcí? Spousta kapel a pořadatelů naříká nad tím, že účast na malých akcích je čím dál menší.
Myslím, že účast na klubových akcích za poslední roky opravdu citelně klesla. I když stále jsou akce/kapely, které mají i pravidelně plný klub. Těžko říci, jestli je to tím, že se na koncertech stále opakují stejná jména kapel, nebo samotná četnost akcí, které si zákonitě musí fans dělit. Nebo už nevyrůstají noví metaláci a staří pomalu odhazují křiváky a džízky do kumbálu. Nevím. Letní festivaly jsou v každém případě skvělá příležitost, kdy si mohou domácí kapely zahrát před velkým množstvím fanoušků.


Když jsme zmínili ty festy, přibližme čtenářům o jaké akce konkrétně půjde.
Jako první odehrajeme dnes již věhlasný Metalgate Czech Death Fest, na který se obzvláště těšíme, sestava je tam letos narvaná k prasknutí. Za všechny např. Asphyx, Vader, Marduk a samozřejmě také hromada špičkových českých kapel. Další nás čeká 22.6. Týnecký mazec v Týnci nad Labem, což je festival s několikaletou tradicí a neméně dobrou sestavou kapel z Čech i zahraničí. Další je pak 20.7. Agressive Music Fest v Pohoří nedaleko Hradce Králové, komornější festival s naprosto skvělou atmosférou, kterou jsme svého času okusili ještě s DfS. Na všechny festivaly se neskutečně těšíme a nemůžeme se dočkat, až předvedeme nové songy a novou show.


Proč byl zrušen dubnový DUSTBORNfest ve Strakonicích? Bylo to z důvodu, že jste nechtěli vystupovat s jedním kytaristou?
Akci ve Strakonicích jsme se rozhodli zrušit, protože hlavní tahák večera, kapela Depresy bohužel nemohla přijet, kvůli jiným závazkům jejich bubeníka. Situace s chybějícím kytaristou jen toto rozhodnutí potvrdila. S Depresy i s majiteli klubu Křemelka jsme se domluvili, že vybereme jiný termín, kdy akci uskutečníme. Absence kytaristy v každém případě již domluvené koncerty neohrozí.


Vaše zatím jediná akce v zahraničí byla loňská účast na festivalu Hellhammer v Německu. Jak se vám tam hrálo?
V Německu se nám hrálo moc dobře, klub byl skvělý, pravděpodobně jeden z nejlepších, ve kterém jsme za naši hudební kariéru hráli. Bylo o nás královsky postaráno a všechno fungovalo na jedničku. Je vidět, že chování ke kapelám u nás je stále trošku horší než v zahraničí. Pod pódiem byl slušný kotel lidí. Přes to, že to byl klub opravdu veliký, se zdálo, že je slušně zaplněno. I když dle informací od pořadatelů se očekávala účast větší.


Ještě prozraďte závěrem vaše priority s kapelou v roce 2019.
Na prvním místě je rozhodně dokončit a vydat naše debutové album a jeho prezentace na koncertech, na to se neskutečně těšíme.

Přidáno: 12.4.2019

Magua


» DUSTBORN: Nesnažíme se držet v jedné stylové škatulce (12.4.2019)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | DUSTBORN: Nesnažíme se držet v jedné stylové škatulce | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist