PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

TÖRR (Vlasta Henych):


Jednou ze zásadních novinek je návrat k EMI, má to nějaký hlubší důvod, nebo firma ztrací zisk a zakladatel si vzpomněl, že víc než dost vidělal v devadesátých letech na punku a metalu?
Jak na tom EMI je netuším. My jsme měli určité podmínky a nabídku 3 labelů a EMI se nám zdála nejlepší volba. Přece jenom je to velký label a značka EMI vypadá na obalu nejlíp [smích]. Vážně, jelikož jsme v minulosti s EMI spolupracovali tak vazby a vztahy přetrvávají. Vedeni EMI má k Törru určitý vztah a chtějí ho dělat i přes to, že na tom nikdo nezbohatne. Je mi sympatické že dělají i okrajové žánry, u kterých usoudí, že mají nějaký smysl.


Zároveň půjde o první nosič ve vaší historii, který vyjde v digipack balení...
Omyl bratře. Krásný digipack jsme udělali v roce 2006 u SPV, šlo o 3cd Inkubatorr... Pamatuješ? [smích] Inferno Nocturno nakonec v digipacku nebude. To byl jediný bod, z kterého jsme museli na žádost EMI ustoupit, asi kvůli rozpočtu. Budou vydávat verzi CD/DVD a pak ještě zvlášť za nízkou cenu pouze CD verzi. Mě osobně se to zdá jako hloupost, ale nejsem obchodník a trh neznám.


A jo, na Inkubatorr jsem zapomněl... Kdo navrhoval, zpracovával obal?
Kompletně návrh i grafiku já. Je to můj koníček a tak, další položka, kde se dá ušetřit.


Šíří se názory, že nové písničky TÖRR už nikdy nenatočí. V jednom rozhovoru Ota říká, že pro TÖRR nové skladby udělá. Můžeš uvést na pravou míru, zda TÖRR ještě někdy nahraje a vydá studiové album?
Nikdy jsem nikde neřekl, že nové písně už nenatočíme nebo nesložíme. Jde o to, že zřejmě už nedojde ke klasickému vydání na cd u vydavatele. Doba, technologie a šířeni hudby se díky internetu totálně mění a musí se změnit i přístup umělce. Jestliže TÖRR bude ještě pokračovat, což v tuto chvíli nevím, určitě nové věci uděláme. Jen to předání k posluchači bude jiné. Jaké, nevím. Kromě upnutí zdarma na web ještě nikdo nevymyslel smysluplnější model.


Nové album vychází na cd/dvd, uvažuje se i o vinylové verzi Inferno Nocturno?
Uvažuje. Možná příští rok vyjde LP verze, která se bude lišit ve skladbách oproti cd.


Když už jsme u vinylů. Vyjdou na nich někdy alba, která, aspoň myslím, na LP nevyšla? Live, Tanec svatého Víta, Morituri te salutant?
To se obavám, že ne.

Plno lidí si myslí, že cd je mrtvý nosič, jak to vidíš ty?
Já si to myslím taky.


Na druhou stranu, je čím dál víc lidí, kteří se zajímají o vinyly, můžeš doporučit nějakou značku gramofonu, na které LP TÖRR zní zkutečně pekelně? [smích]
Nemám gramec [smích]. Ve vinylu taky budoucnost nevidím. Těch pár nadšenců pro tento krásný formát nezaplatí nový projekt. Vinyl může vyjít jen jako doplněk v omezeném nákladu za nízkou cenu licence. Určitě by to nezaplatilo všechny nutné položky k vydání nového titulu. Navíc to vydávají malé firmy o počtu jednoho nadšence, který šetří a pracuje jinde celý ROK, aby pak mohl vinyl vydat.


Vaše poslední LP vydala jiná firma než, ta co vydala cd. Vy jako kapela jste prodali na LP licenci, nebo se museli domluvit firmy na vydání mezi sebou?
SPV prodalo licenci Monster Nation za symbolickou cenu.


Bude na podporu Inferno Nocturno nějaké turné, nebo půjde jen o jednotlivé koncerty?
Nevím, jestli budeme ještě hrát. Tento rok jsme ukončili koncertní činnost, abychom načerpali síly a dali od nás odpočinout fanoušky a pořadatele. Uvidíme, jaká bude situace a podpora našich fans v budoucnu. Vše mají v rukou oni. Vypalováním a sdílením dosáhli toho, že mají hudbu zadarmo a tím zlikvidovali trh a naší možnost vydávat nosiče běžnou cestou a tím nám zaplatit za produkt, který nám zadarmo nikdo nevyrobí. Koncerty taky stoji peníze, a jelikož pro okrajový žánr nejsou sponzoři, musí to zaplatit fans. Pakliže nebudou podporovat svoji kapelu chozením na koncerty, nebude důvod v tom pokračovat. Jsme malej chudej trh, který má tak akorát na to nosit jen jeden Kabát.


Ať se nové desce daří v prodeji, vám plno dobrých koncertů na závěr se tě zeptám, jak si spokojen s výsledky voleb?
V pátek večer jsem do rána pracoval a v sobotu se probudil dlouho po volbách. Pro můj život se nezmění nic, pokud se jen prostřídají barvy těch, kteří to tu kurvěj od revoluce. I v těch malých stranách, které se dostaly do parlamentu a do které lidé vkládají naděje, jsou pořád ty samý ksichty, které opustily svoje strany, když začaly ztrácet preference a založily nové, ve kterých se jim bude snadněji lidem nalhávat šťastná budoucnost a řešení jejich života. Proč bych se toho měl zúčastňovat a ztrácet svůj čas? Musím vydělávat peníze na to, abych v předraženém státě, mohl platit za jejich chyby a jejich životní nadstandard.

Odpovídal: Vlasta Henych
Původní článek: Panda zineZobrazeno: 3210x

Panda


» TÖRR (Vlasta Henych): (2.6.2010)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | TÖRR (Vlasta Henych): | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist