PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

CHEERS!: Lahví padlo nepočítaně
Za dobře zahraným keltským punkem do Anglie, Skotska nebo Irska? Není třeba. Stačí do Plzně. Tam už ho sedmým rokem směle drtí parta CHEERS! a aktuálně má venku svou druhou desku "Daily Bread", na kterou se podíváme blíže ještě v samostatné recenzi. V baru je otevřeno, sudy naraženy a CHEERS! pozvolna přichází.Račte vstoupit, kapelo Cheers!, a prozraďte úvodem věc z nejdůležitějších, co nejraději pijete?
Ahoy! Je to možná divný, ale rum u nás ve zkušebně nenajdeš. Zato při vracení lahví vypadáme jako banda, co vykradla sklárnu. Máme na to takový silný, černý pytle. Často praskaj. Není to jednoduchá práce. Takže hlavně pivo a občas nějakou tu láhev whiskey, ta je fajn.


Ohnivou vodou je také nasáklé vaše nové album "Daily Bread". Jak dlouho deska vznikala, kolik lahví bylo vypito a kde jste nahrávali?
Fakt je? Nahrávali jsme u Ondry „čmeláka“ Fraňka z Českýho rozhlasu. Už jsme s nim spolupracovali při nahrávání singlu 2014 a bylo to natolik super, že nebylo třeba se moc rozhodovat. Takovejch lidí za pultem je jak šafránu. A tu se dostáváme k problému s časem. Nahrávání trvalo tak měsíc, ale finální forma pět. Nikdy vlastně není dost „včas“ začít nahrávat, vždycky je to na knop. Lahví padlo nepočítaně.


Nemálo kapel nejen z Plzně volí ke spolupráci dnes již legendu hudební scény Přému Haase, který je podobným stylům taktéž nakloněn, a jeho studio PyHa. Nezvažovali jste třeba i tuto variantu?
Tak vzhledem k tomu, že Přému osobně neznáme, tak nezvažovali. Ale Plzeň je malej rybníček a obzvlášť mezi muzikanty. Určitě už o nás slyšel a my o něm. Tu nasranou kytaru, co slyšíš vespod, pokazilo se nám během nahrávání kombo a Déma z ZNC byl natolik formát, že nám na pár dnů půjčil svoje s tak skvělým zvukem, že jsme to radši přetočili celý na jeho. Tak bych mu chtěl ještě jednou za všechny poděkovat.


Pojďme tedy trochu do historie kapely. Vznikli jste v roce 2011 a už za rok jste byli na Nově v pořadu "Snídaně s Novou". Jak se vůbec kapela dostane k účinkování v takovém pořadu? A jak je tam s ní zacházeno? Může si třeba určovat podmínky (třeba nazvučení atd.) nebo to probíhá stylem "tady si sedněte a buďte rádi, že tu jste"?
Snídaně s Novou je spíš taková kuriozita, ke který jsme se dostali. Myslim, že v tý době jsme hráli něco v rámci pivovarskýho Pilsnerfestu a někdo si nás vyhlídnul, abychom vystoupili v ranním natáčení. Pravda je samozřejmě o něco chudší – většina zúčastněných kapel nebyla z Plzně a nikdo nechtěl vstávat ve 2 ráno, aby byl na čtvrtou na place, takže asi rovnou zavolali nám [smích]. Stejně jsme vstávali v půl čtvrtý.


Před časem jste hráli v Praze, podle mně s největší mašinérii podobného stylu na světě, s kanadskými The Dreadnoughts. Myslím, že kořalky proteklo hrdly mnoho a máte na co vzpomínat.
Obrázek oloupanýho banánu ve zpocených slipech už asi nikdy z paměti nevymažu. Díky moc za připomenutí.


"Daily Bread" znamená v překladu "denní chleba". Co vlastně nazýváte oním "denním chlebem"?
Dá se to tak říct, ale v angličtině to spíš znamená „chléb vezdejší“, nicméně taky to je to nejmenší minimum, za který je člověk schopen vyžít, nebo to málo, co si opravdu zaslouží. Je to prostě to, co tě drží při životě, ale zároveň to, co určuje tvůj životní rytmus a nutí tě dělat něco, co nechceš. Pro někoho jsou to peníze, pro někoho třeba zážitky, ale tak jako tak onen „chleba“ je to, po čem lpí každej z nás a z čeho pramení spoustu často i nehezkých pocitů. Je ironie, že název v češtině evokuje rutinu, která je nedílnou součástí pachtění se za něčím.


Zkusme se zastavit a na chvíli zdržet u vašich textů na nové desce. Jaká jsou hlavní témata v nich?
Klasická témata hip-hopových songů, jako třeba: „moje kára má větší gumy než tvá“, nebo „niggas z mojí crew“ a nechybí ani nejoblíbenější: „vyhul mi vagón, couro“.


Na vašem debutu se dříve objevila i jedna věc zpívaná v českém jazyce. Byla to jen pouze ojedinělá záležitost a angličtina bude ve vašich textech i nadále prioritou?
Čeština je krásnej jazyk, ale bohužel není na všechno. Jazyk je to, co utvářelo i náš folklór, včetně hudby. Není náhodou, že rock’n’roll nevzniknul u nás. Bohužel, dokuď nezměníme žánr, čeština u nás zůstane minoritní.


Novou desku lze pořídit jak online ke stažení, tak i ve fyzické podobě na CD. Za kolik peněz se dají alba sehnat a jaké variantě dávají fanoušci přednost?
Jak už jsi zmínil, placku můžete sehnat buď digitálně (např. u Supraphonu) a nebo fyzicky na koncertech, nebo v hudebninách B&H music v Plzni. Plánujeme ještě poslat pár do merch shopů. Zatím nedokážu říct, ale osobně bych radši bral desku i s obalem, přesto, že nemám CD přehrávač. Jo a koštuje to 250 Kč.


17. června jste vyrazili na koncert do německého Waldsassenu. O co v tomhle případě jde?
Je to skejtovej festival, byla to dobrá akce. Dostali jsme se k tomu přes koncert ve Svitavech. Člověk nikdy neví, kam ho vítr zavane.


Nedá se mi to nezeptat. Plzeň v první půli devadesátých let. Kapely jako Požár mlýna, Znouzectnost, Kudy kam, Navzájem, jaké máte vztahy k těmto skupinám? Nebo je to všechno už dneska úplně jinde?
No, první půlku 90tých let jsem neměl ani ponětí, že v Plzni nějaká scéna je [smích], ale z blíže zmiňovaných máme vazby asi jenom se Znouzí a s Požárem mlýna, když s náma hrál na kontrabas Jirka Sýkora – Tleskač, co zažil ještě původní obsazení Požáru. A co se týče vztahů, tak většina z výše zmiňovaných jsou starý školy. Totiž když kapely nehrály proti sobě, ale spolu. Dneska je díky globálnosti všude velká konkurence a na takovou nepříjemnost, jako je soutěživost, se dá narazit častěji. Na druhou stranu, lidi se asi moc neměněj.


Pojďme ještě k vašemu klipu k písni "Chances". Kde jste ho točili a proč jste se rozhodli zrovna pro tuhle skladbu?
Klip se točil v Plzeňským music baru Anděl a rozhodně NECHCI dělat nikomu reklamu, páč tam maj výborný kafe a pěkný servírky, ale vážně nechci [smích]. "Chances" tak nějak vyplynuly napovrch. V úvahu připadaly i jiný skladby, ale nápad na klip byl třeba moc složitej, nebo jsme se na to v tu chvíli necejtili. Navíc od nás v tu chvíli odcházel náš původní člen a takovej obrázek přerodu nad náma visel jako jeden velkej, černej otazník. Myslím, že jsme jinou ani natočit nemohli.


Díky za pokec. Ať nám sklenice ciderů nikdy nevyschnou a zkuste ještě nastínit, co všechno ještě můžeme letos od Cheers! čekat?
Děkujeme a závěrem bych chtěl poděkovat za příjemně strávený dopoledne v práci [úsměv]. Nejlepší asi bude sledovat náš bandzone nebo facebook. Hrajeme teď pořád, ale ty nejlepší akce většinou vyplavou na povrch až chvíli předem. Jinak až se k tomu dostaneme, vypustíme ještě nějakej sestřih z tour po Apeninách a snad vyjde 5.7. koncert v Poděbradech s Black Irish Texas, který by si žádnej fanoušek žánru neměl nechat ujít! Díky moc za rozhovor a měj se.
Stay punk, stay alive
Cheers! - Pafka

Zobrazeno: 2285x

Magua


» CHEERS!: Lahví padlo nepočítaně (19.6.2017)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | CHEERS!: Lahví padlo nepočítaně | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist