PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

BACKFLIPING DOG: Česká scéna již nějakou dobu stagnuje
Mám rád tuhle povedenou partu z Bečvy, říkající si BACKFLIPING DOG. Pokud je neznáte, mrkněte třeba na jejich loňský klip ke skladbě "Historie" a hned budete mít ve věcech jasno. K rozhovoru zasedá zpěvák Jan Křištof, který v roce 2003 kapelu zakládal.Ahoj Honzo, jak se daří Backfliping Dog? S jakým úspěchem pracujete na samostatném separátu v Bečvě?
Ahoj, pořád se něco děje. Separát zdárně rozšiřujeme dál a dál. Za dobu naší existence jsme měli možnost si zahrát na zajímavých místech v ČR i městech za hranicemi, jako je Berlín, Lipsko, Erfurt, Naaldwijk aj. A kupa plánů na letošní rok je ještě před námi.


Jak vlastně vypadá punk&hc scéna v okolí Bečvy? Kolik kapel mimo vás je tam v současné době aktivních?
Pokud se bavíme o Bečvách, tak tam aktivních kapel (kromě dechovky) moc nenajdeš. V Rožnově a Valmezu už je to lepší. Co mě jen trošku mrzí, je fakt, že hromada nových kapel není schopná vydržet déle než dva roky.


Jaké máte vzpomínky na nedaleký, před pár lety zaniklý, rožnovský klub Vrah? Kolikrát jste v něm vlastně s kapelou hráli?
Na Vrahu jsme nikdy nehráli, jen jsme tam občas chodili na koncerty.


Vaše zatím poslední nahrávka je vinyl, splitko s The Breed z roku 2016. Můžu se zeptat, co vlastně preferuješ, jestli máš rád klasická CD nebo dáváš naopak přednost vinylům či kazetám?
V poslední době preferuji vinyly. Cédéček a kazet bych doma ještě pár našel, ale už je moc neposlouchám. To samé platí o MP3, mám sice pár songů v telefonu, ale ty pouštím, pokud chci trošku potýrat kapelu, např. když se vracíme z koncertu, tak jim tam hodím nějaký hit, co frčel před 20 lety.


O textovou stránku písní v BFD se staráš ty. Když jsem dělal rozhovor s jednou tuzemskou punkovou legendou, padlo tam mimo jiné v jedné z odpovědí, že psát texty je čím dál těžší, protože je stále složitější proti něčemu protestovat. Máš podobný názor?
Na jednu stranu se to těžší může zdát, ale i když je dnes jiná doba, vždycky se dá najít téma, které je aktuální a svým obsahem může přinést něco nového. Za tu dobu, co hrajeme, jsme už kupu témat nadhodili, a proto se nyní snažíme, abychom se hudebně a textově neopakovali. Jediné, v čem jsem se zařekl už kdysi (někdy v roce 2003) je, že nikdy v textu nebudu používat slova jako punk, případně „pankáč“ apod., protože mi přijdou obsahově prázdná. Stejně tak tradiční klišé, fráze nebo adaptace jiných uměleckých textů.


Příští rok bude Backfliping Dog na scéně 15. rokem. Máte v hlavě nápad na nějakou speciální akci, nahrávku, zkrátka něco podobného na oslavu výročí?
Jak píšeš, bude to již 15 let. Nevím, jestli to stihneme, ale pokud vše půjde dobře, tak chceme vydat další vinyl. Tentokrát již ne split, ale plnohodnotné album, kde bude okolo 10 songů. Zatím máme hotové 3, tak se uvidí, jestli to stihneme. Každopádně tak i tak uděláme nějakou oslavu.


Jak vnímáš za tu dobu existence vývoj české punkové scény, vyvíjí se podle vás k lepšímu, stagnuje nebo naopak spíše upadá?
Tady je to asi subjektivní, já si osobně myslím, že česká scéna už nějakou dobu stagnuje. Chybí mi v ní něco nového. Hromada kapel sází raději na jistotu a hraje podle nějakého vzoru. Vyberou skladbu, která funguje, překopou akordy a mají hotovo. Pak na plakátě koncertu čteš: "Máš rád kapelu tu a tu? Tak dojdi, protože dnes zahraje banda, která hraje ve stejném stylu, duchu nebo tradici."


Rád bych se zeptal na vámi pořádanou akci MIM fest. Ten skončil svým šestým ročníkem v roce 2011 a pokračovat už v něm nebudete? Co vlastně bylo příčinou jeho konce?
MIM Fest byl naše srdcovka. Ale poslední ročníky se pořád topily v tom samém. Pozveš 7-10 kapel a přijde 40-60 platících. Případně skoro pokaždé nevyjde počasí. Musíš furt něco řešit s policií a tak pořád dokola. Dokonce si pamatuji jednu hlášku od partyje lidí z Rožnova: „To je podezřelé, že za tolik kapel chtějí tak málo peněz, proto tam nechodíme“ [úsměv]. Třeba se jednou MIM Fest zase vrátí. Kdo ví!


Na vašem již zmíněném splitku z roku 2016 je mimo jiné v bookletu také poděkování obci Horní Bečva. Nevím, jestli je to myšleno ironicky či vážně...
Je to myšleno vážně. Obec Horní Bečva nás podporovala od samého začátku. Ať už tím, že nám zdarma dovolila využívat bývalé kino jako zkušebnu, nebo tím, že náš split vinyl podpořila finančně.


Jsou už známy nějaké termíny akcí pro letošní rok, kde budete hrát?
Zatím jsou domluvené tyto akce:
8. 3. Nový Jičín – ESO bar
11. 3. Šternberk – Nádražka
15. 4. Valmez – tady ještě není potvrzené místo konání
28. 4. Kopřivnice – Local Mandala
Letos máme v plánu si znova zahrát v Německu a Holandsku. V řešení jsou teď koncerty i ve Švýcarsku a Švédsku, tak uvidíme, jak to celé dopadne. Stačí sledovat naše profily, ať už na Bandzone nebo Facebooku, protože dost akcí u nás vyskakuje nárazově.Díky za Tvůj čas a odpovědi. Na závěr nám prosím pověz, máte doma sklep?
Já Ti děkuji za rozhovor. Jestli máme sklep? No jasně, až někdy zavítáš na Bečvu, tak ti jej rádi ukážeme! [úsměv]

Zobrazeno: 1397x

Magua


» BACKFLIPING DOG: Česká scéna již nějakou dobu stagnuje (16.2.2017)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | BACKFLIPING DOG: Česká scéna již nějakou dobu stagnuje | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2018. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist