PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

HORRIBLE CREATURES: Hudebně jsme a budeme hlavně o agresivitě
Téměř pět let trvalo karlovarské thrash death mašině HORRIBLE CREATURES, než odehrála svůj první koncert. Že to nebyl promarněný čas, dokázala třípísňovým EP "Depressive Hunt", které vyplivla na tento svět v roce 2015, ale opravdovou ránu do palice udělala hlavně letošní deska "Pitfall". Ta v současné době sklízí v recenzích vysoká bodová hodnocení, ale přesvědčte se sami a věnujte této čtveřici muzikantů něco málo času při čtení následujícího rozhovoru.Pět let ve zkušebně, než kapela vyleze na světlo světa není přeci až tak obvyklé. Jsou bandy, které za tu dobu natočí dvě mizerné desky, zahrají v každé díře, zjistí, že se z nich žádné rockové hvězdy nestaly a zase zmizí. Vy jste na sobě během těch let ve zkušebně makali. Jak jste vlastně poznali ten zlom: "ano, teď už to stojí za to, půjdeme s tím ven"?
Zlom nastal, když nás začaly svrbět ruce a prdele a chtěli jsme strašně moc na pódia. Vlastně mi těch pět let nepřijde ani jako dlouhá doba. Mezi tím jsme každý měl svoje povinnosti a starosti, takže to utíkalo dost rychle. Nicméně v období, kdy jsme měli všechen materiál dostatečně nazkoušený, byla okamžitě jasná volba vyjít s tím na světlo. Budu tě trochu citovat, nikdy jsme nešli s něčím ven s tím „že to stojí za to“. Musí to být přesně jak chceme, jinak to nemá ani cenu vystavovat dál.


Měli jste od začátku jasně danou koncepci, jak bude jednou kapela vypadat a na té jste pracovali, nebo jste se vyvíjeli za ty roky nějak postupně napříč různými styly, až jste zjistili, že takhle vám to sedí nejlépe?
Od začátku bylo jasně daný, co budou Horrible Creatures zač. Vždycky to měl být thrash/death, agresivní a nasraná hudba, která tě prostě donutí se zvednout a podívat se, co to sakra je, až nakonec zjistíš, že jsi už dávno v kotli. Samozřejmě, každá kapela se postupem času vyvíjí, to je i náš případ, především image, performance na pódiu a komunikace s fans prošla od prvních kroků docela značnou proměnou, ale hudebně to vždycky bylo a bude hlavně o agresivitě.


Co si budem povídat, konkurence je veliká. Každý den vznikají další kapely a jiné zanikají. V čem si myslíš, že jsou Horrible Creatures jiní než mračna ostatních a proč by vám tedy posluchači měli věnovat svou pozornost?
Sám se rád chodím dívat na tuzemské kapely, ať už se jedná o thrash, death metalové, nebo jinačí kapely. U většiny z nich mi chybí jedna věc – není to vůbec rock’n roll. Co tě baví na hudbě? Živelnost, energie, zápal čišící z muzikantů, emotivní projev. To všechno u nás najdeš. Jakmile uděláme první krok na podium, jsme to na 100% my, takový výkony nepodáváme ani doma, natož v práci [smích]. Každopádně jsme několikrát slyšeli od fanoušků a kritiků, že zníme jako zahraniční banda. Moc lidí nás na první pohled, pokud jim nejsme představeni, netipuje na českou kapelu. Posluchač si nás musí v první řadě hlavně poslechnout jak z nahrávky, tak live, protože ten obraz k tomu je taky důležitá věc.


Na "Pitfall" jste zaznamenali vše, co jste měli v době vydání složeno? Kolik skladeb muselo "z kola ven"?
EP "Depressive Hunt" a album "Pitfall" je všechno, co máme. Je fakt, že máme bokem už dlouhou dobu dvě skladby, ale jsou dost odlišné od toho, co normálně hrajeme, takže pro ně přijde chvíle někdy na dalším EP. Nad vyhazováním skladeb jsme se vůbec nepozastavili, chtěli jsme tam dát prostě všechna esa, co jsme měli v rukávech.


Pověz pár slov jak probíhalo natáčení alba, jaká byla atmosféra ve studiu a za jak dlouho jste měli dílo hotovo.
Absinth, Heineken, vodka, tequilla, hodně jídla a metal [smích]. Trvalo to týden a pro nás to byla spíš taková dovolená spojená s příjemnou prací. Atmosféra byla vynikající, stejně jako při nahrávání "Depressive Hunt" EP. Stejně jako u něj nám i tentokrát všechno nahrál Jarda Brouzda z Gallery Sound Studios, se kterým si perfektně rozumíme jak hudebně, tak i lidsky a o to bylo celý nahrávání lepší.


V dnešní době bývají na koncertech poměrně v menšině lidé mezi takovými 14 až 25 lety, spíše je dnes metal záležitost třicátníků a starších jedinců. Všímáte si toho také na svých koncertech a čím myslíš, že je to způsobeno?
Pokud si dobře vzpomínám, tak metal a jeho extrémnější odnože nikdy nebyly výsadou mladších generací. Vždycky se pár vyvrhelů našlo, to se najde i teď, ale máš pravdu, že je to záležitost spíš třicátníků a starších ročníků. O to lepší fanoušci to ale jsou. Naprostí srdcaři, za merch a CD ti urvou ruce a pak tě ještě pozvou na pivo, abys jim do hlavy tloukl zážitky z koncertů a jak je vlastně Pantera skvělá [smích]. Pár mladších fanoušků taky máme, ale není jich moc. Podle mě to bylo vždycky tak, že teenageři a lidi do 25 let byli a jsou zahlcení modernější hudbou. Bohužel dneska je s tím spojený i problém internetu, dvoustranná mince, která ti sice zajišťuje perfektní komunikaci s fanoušky, ale zabíjí hudební průmysl díky stahování CD a podobným.


Vystupujete ve čtyřčlenné sestavě s jednou kytarou, ty se věnuješ pouze zpěvu. Neuvažovali jste rozšířit do budoucna sestavu o druhého kytaristu, kdy by vaše tvorba mohla nabýt zase trochu jiný rozměr?
Párkrát jsme tohle téma řešili, ale pokud si dobře pamatuju, tak jen v ohledu toho, že bych se já naučil hrát na kytaru aspoň z poloviny tak dobře, jako Vládis [smích]. Takže z toho nic nebude! Nemáme ani do budoucna v plánu rozšířit sestavu. Míň hlav, míň keců a problémů!


Předpokládám, že první u vás vznikají kytarové riffy a skladby, na které ty pak píšeš texty, ale může to být i obráceně...
Přesně tak. Je pravda, že mám v notebooku a v sešitu spoustu textů a úryvků, které jen čekají na novou hudbu. Takže jakmile máme něco nového, tak do toho zkouším dosadit buď už hotový text, nebo si v klidu sednu a nechám na sebe ten hudební celek působit a následně píšu.


Odkud čerpáš náměty ke svým textům? Čeština ve vaší kapele je něco, do čeho bys nikdy nešel?
Bohužel/Bohudík čerpám převážně ze života. Ono se o životních příhodách píše strašně hezky, ale o něco hůř se to potom předává dál mezi lidi. V budoucnu mám v plánu věnovat se trochu taky nějakým fantasmagoriím, nechat se inspirovat třeba knihami, filmy, seriály. Čert ví. Každopádně na "Pitfall" najdeš de-facto mojí osobní zpověď o různých patáliích z mého života. A když ne to, tak hate na politiky, sociální dění a systém.


Díky za tvůj čas a fajn počtení. Prázdniny jsou v polovině, letní festivaly téměř každý víkend, na kterých jste už letos zahráli a které vás ještě čekají?
Já díky za rozhovor a fajn pokec!
Máme za sebou MetalGate Czech Death Fest, FajtFest, Grasselload Open Air a dál nás ještě čeká 5.8. Povaleč a 19.8. Rock of Sadská. Potom se zase na nějakou dobu stáhneme do klubů po nejrůznějších koutech ČR, taky je tam Budapešť, na kterou se strašně těšíme! Stejně tak se těšíme na všechny další koncerty, takže kdo tohle čte – zamiřte na náš Facebook a Bandzone a sledujte, kde všude budeme hrát, třeba to bude i u vás!

Zobrazeno: 2111x

Magua


» HORRIBLE CREATURES: Hudebně jsme a budeme hlavně o agresivitě (3.8.2017)
» HORRIBLE CREATURES: Hrůzná implantace do vašich hlav (27.3.2015)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | HORRIBLE CREATURES: Hudebně jsme a budeme hlavně o agresivitě | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist