PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Ivan Borovský (ex-SALAMANDRA):


Kde a kdy jsem prvně slyšel zpívat Ivana Borovského si už nevzpomínám. Patří mezi zakládající členy kapely Moravský Anděl, která vznikla v roce 1991. Až v roce 2005 z ní odchází k ostravské Salamandře. Sestavu kapely ovšem v srpnu letošního roku opouští. Proč se tak stalo, plus pár dalších zajímavostí z Ivanova hudebního života přináší následující rozhovor...Nemůžeme snad začít tento rozhovor jinak než otázkou, která se nabízí sama. Proč jsi opustil kapelu Salamandra?
Takže kapelu jsem opustil z důvodu ztráty hudebního chtění se dále sám sebe a kapelu rozvíjet. Ale to asi muselo po tolika letech hraní už asi přijít a víme, že v tom nejsem na světě sám na koho dopadla muzikantská depka!


Mohl bys zhodnotit, v čem bylo pro tebe účinkování v Salamandře přínosem?
Spousty suprových koncertů, nespočet krásných festivalů, zkušeností, poznání nových lidí jak z muzikantského prostředí, tak fanouškovského, navštívených spousty krásných míst po ČR, SR, Polsku, Itálii...


Co tedy vlastně plánuješ dělat v blízké budoucnosti? Máš lano od nějaké další kapely?
No, v nejbližší době neplánuji žádné koncertování. Nějaké kapely mě kontaktovaly, ale musel jsem odříct, protože by asi můj odchod ze Salamandry ztratil na významu.


Pokud se nepletu, tvá hudební kariéra to jsou zatím kapely Moravský Anděl a Salamandra. V jiných kapelách jsi nepůsobil? Nezpíval jsi v některé třeba jako host?
Pokud nebudu počítat kapely, se kterými jsme objížděli republiku v rámci tour na nějakou desku a nebo jen takové džemování po klubech, tak ne.


Jak už jsem zmínil v jedné ze svých recenzí, tvůj hlas patří v naší republice k tomu nejlepšímu, co je zde mezi zpěváky k slyšení. Nezvažoval si třeba dnes tolik oblíbené účinkování v muzikálech, které je pro mnohé dobrý způsob obživy?
Konkurz na muzikál Rusalka jsem absolvoval před několika léty, ale nedopadlo to podle mých představ, někde po cestě do Prahy jsem vytratil taneční buňky!


Co je pro zpěváka tvého typu náročnější, vystupovat pro několikatisícový dav na Masters Of Rock nebo na zábavě po půlnoci a čtyřech hodinách zpívání v zakouřeném sále hospody kdesi na "konci světa"?
Náročné jsou obě varianty, MOR je jeden z největších festivalů, kde se hraje a zpívá pro tisícové davy, před kterými se nestojí každý týden a pro kapelu je to jedna z největších možností, jak se představit metalovému publiku v ČR. To samozřejmě na sebe na druhou stranu váže spousty zodpovědnosti a nervozity, aby se kapela ukázala v co nejlepším světle. Taková tancovačka probíhá zase celkem v klidu, ale náročnou práci tam zastane právě zpěvák, který musí odzpívat pět setů, mezi kterými dáváš hlasivkám odpočinout a zase je napínáš, což není zrovna to pravé ořechové. Ale obojí hraní má svoje kouzlo.


Tví bývalí spoluhráči, kapela Moravský anděl nyní připravuje desku. Na stránkách této skupiny v sestavě opět figuruje tvé jméno, znamená to, že jim připravované album pomůžeš nazpívat?
Přesně tak, po dohodě s kapelníkem Jirkou Chalupou jsme se dohodli, že si oba dva vyjdeme vstříc a to tak, že já jim pomůžu nazpívat desku a on mi zase umožní se s nimi hlasivkově udržovat na zkouškách, abych nevyšel ze cviku.


Jaké jsou tvé pěvecké vzory? Trefím se, když řeknu, že to byli alespoň v počátcích tvé kariéry Ladislav Křížek nebo Michael Kiske?
Samozřejmě s Láďou Křížkem jsem se osobně několikrát sešel a sám jsem mu řekl, že byl v začátcích můj velký vzor, na což on odpověděl, že jeho vždy Rob Halford z Judas Priest. V pozdějším čase jsem rád poslouchal zpěváky: Ralf Sheepers, Timo Kotipelto, Sebastian Bach. Michael Kiske nikdy nebyl můj šálek čaje, protože používá jinou techniku zpívání, která mi až tak moc nesedí. Ale to neznamená, že jsem jeho písničky neposlouchal a neměl rád.


Pečuješ nějak výrazněji o svůj hlas? Co třeba kouření, alkohol, životospráva? A sleduješ nějak podrobněji rock metalovou scénu? Zaujaly tě nějaké kapely, které by stály za větší pozornost?
Tak o hlas jsem vždycky zásadně pečoval alkoholem a cigárama a to znamená taková klasická životospráva muzikanta. Jinak metalovou scénu zase až tak detailně nesleduji, když něco vyjde nového od mých oblíbených kapel tak si to poslechu, ale nikdy jsem nebyl až takový posluchačský - metalový fanatik. Z české scény se mi teď líbí, jak to šlape brněnským Eagleheart a ze světa nedám dopustit na německé Primal Fear.


Zobrazeno: 2781x

Magua


» Ivan Borovský (ex-SALAMANDRA): (20.12.2012)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

2.1.2013 (11:35)

jripa: Už se stalo i to, že když se na OSA nic nenahlásilo objevil se během produkce u baru podivný tvor s diplomatkou coby revizor s Osy a požadoval pokutu za nenahlášení akce. Nakonec byl usmlouván na nejnižší možnou hranici pětseti korun.
Takže to nyní radši včas Ose nahlásím a je klid, než se pak s někým dohadovat. Když kapela není zastupovaná a akce nahlášená, pak už po pořadateli žádné prachy nemůžou chtít.


1.1.2013 (20:59)

Pentagram: to je škoda ale stejně dík


31.12.2012 (16:21)

cermi: V PC ten Detonation žel nemám


31.12.2012 (16:00)

Někde tady níže byla zmínka o tom sampleru Detonation, já už ho tak rok sháním ale stále na něj nemůžu nikde narazit, Na internetu nic není. Nemáte ho někdo prosím v PC?


31.12.2012 (13:59)

Magua: "Roky jdou"..., to je ono . Víš, jak jsem se k nim dostal? Viděl jsem v Plzni v krámu Supraphonu jejich plakátek, že je to rocková kapela, tak jsem si z něj opsal adresu na FC a napsal si o nějaké nahrávky, tím to vlastně začalo . Myslím, že mám nahrávky, které možná ani nikdo jiný nemá, třeba anglicky zpívané skladby, nahrával mě to přímo šéf FC, jmenoval se Honza Český . Vždycky, když kapela něco nahrála, hned jsem mu posílal MC, ať mi to stočí .


31.12.2012 (13:45)

Penta: Na druhé straně byla skladba "Roky jdou". Ne tedy, že bych si to tak pamatoval, ale zrovna jsem to "vygooglil".
Docela by mě zajímalo, jak jsi se k FC Barbarelly dostal, já měl tu kapelu doslova za humny, zajímal se o všechny možné FC, ale tohle mi docela uniklo, že měli oficiální fanklub.


31.12.2012 (13:29)

Magua: Jo, ten Detonation tady mám hozenej , pokusím se dostat do PC nějaké ty demáče, jestli to k něčemu bude . Jinak skladba "Videosen" vlastně pochází ještě z období, kdy kapela měla název Videoband. Vím, že na straně jednoho singlu byla skladna "Goodbye Mexico", tu druhou už nevím, ale kdybych někde vyhrabal ty lejstra, co mi chodily z fan clubu, tak by to tam určitě bylo uvedené .


31.12.2012 (13:19)

Honza: Díky za komentář, s tím Trifidem mám takovou legrační zkušenost starou dvacet let, tak proč se o ní nepodělit. Dřív jak nebyly ty možnosti internetu a mobilů, jsem se kdesi doslech, že Trifid hledají kytaristu, tak jsem zabalil svou černou Galaxisku a vyrazil. Právě do té Tiché na zkoušku, jak píšeš. Zahrál jsem jim dva songy, které jsem si připravil a to Root (Hřbitov) a Kryptor (Rychlost vítězí). Pak, že zahrají něco oni a spustili Blue Effect. Hleděl jsem na to jak z jara, protože to bych nedovedl zahrát ani dnes. Hbitě jsem tedy odložil kytaru do futrálu, zašel s nimi na pivo a tak skončila má historie s kapelou Trifid.
Apače jsem dlouho naživo neviděl, hodně dobrý byl kytarista a zpěvák Aleš Zmrzlík, když jsem ho poprvé viděl zazpívat uprostřed zábavy samotného na pódium "Rakovinu" jen tak s kytarou, tak jsem vystřízlivěl a holky slzely. Už dlouhou dobu bez úspěchu sháním nějaké nahrávky Apačů ze zábav, hlavně bych chtěl song "Metalová zpověď", ptal jsem se už i lidí z kapely, ale nikdo ji nemá. Kdyby se někdo přece jen ozval, bylo by to fajn.
Co se týče těch kapel a koncertů, dělám občas takové menší akce a fakt mě vadí kluby, kde chtějí prachy v podstatě jen za to, že si tam kapela zahraje. Pokud je v ceně ozvučení atd. tak to chápu, ale už často se lze taky setkat s tím, že si v klubu zorganizuješ akci amatérských skupin, uděláš propagaci, nevybíráš vstup, zajistíš kapely, akci komplet nazvučíš na svém aparátu, který přitáhneš dvěma auty, takže klub se nestará o nic, pouze tam točí svůj chlast, kapelám nedá ani pivo a nakonec ti majitel přinese fakturu pětikilo za elektriku. Kapel je strašně moc a bohužel ty malé kapely musí mnohdy přijímat podmínky, které si neurčují ony, ale kluby. Divná doba.
Na OSA napíšu včas, že na akci hrají kapely pouze vlastní tvorbu nezastupovanou OSA (zábavu, kde se hrají převzaté věci jsem ještě nedělal a docela by mě zajímalo, kolik se za to přibližně ose platí) a přijde mi pak mailem potvrzení, že to berou na zřetel a nemusím nic platit. Nedávno se nějak sekli a naúčtovali mi nějakou nesmyslnou pálku, tak jsem jim tam zavolal a peníze mi s omluvou vrátili zpět. Taky se občas na koncertě objeví bedlivý kontrolor a nebo jsem jednou propásl termín nahlášení akce o čtyři dny a stálo mě to osm set


31.12.2012 (12:17)

Penta: Já mám akorát sampler Denonation, tam má Barbarella skladbu "Sólo tanečník", akorát to nepřetáhnu do kompu, protože už nemám gramec. I když se mi něco vybavuje, jak si tu někde psal, že tu desku máš.


30.12.2012 (19:02)

K té v příspěvku zméněné Barbarelle, to byla fakt hodně dobrá kapela, škoda, že po ní, vyjma asi dvou singlů, nezůstala žádná oficiální nahrávka. Já mám něco ještě na kazetě, to byly v podstatě neoficiální demáče, ale tuším, že už tehdy točené v jejich začínajícím studiu, byl jsem tenkrát i ve fan clubu, tak jsem si to nechal nahrát .


30.12.2012 (13:36)

Nazdar Maguo, jen se nechci chlubit cizím peřím. Souvislost u obou Trifidů jistě nebude. Ten Kozlovický Trifid má kořeny až někde v roce 1972. Jinak s Apači jsem se poprvé setkal na Rock Festu v Ostravě, to ještě za totáče a moc se mi to líbilo. Po letech jsem se na ně byl podívat, myslím, že to bylo někdy okolo roku 1993 a bylo to docela zklamání. Už to nebylo ono. Byly to hudebně krásné časy, protože lidé byli vděční za každou akci a atmosféra byla naprosto kouzelná. Asi tam byl i nádech čehosi zakázaného a alespoň na mě tyto roky zanechali nesmazatelnou stopu. Dnes už lidé nemají čas a nakonec ani peníze a kapely to mají také mnohem složitější. Dáš do toho spoustu energie času a peněz a nakonec zjistíš, že už pomalu není kde si zahrát. Vyhlášené zábavovky jako je třeba Rezon ještě docela žijí, ale jinak je situace hrozná. Setkávám se kapelami, co za zkušebny platí nekřesťanské peníze a zkoušejí 2× týdně, některé i obden a když chtějí potom tu svou vydřenou práci prezentovat, tak se musí prosit a ponižovat, aby je vůbec někdo nechal zahrát, a jsou rádi, že jim v lepším případě alespoň zaplatí cesťák. Nedivím se, že už to spousta výborných kapel vzdala, anebo se zaprodala Revivalové horečce, ve které muzikanti ztrácí poslední zbytky své hrdosti a dostávají se do rolí jakýchsi varietních transvestitů, jež odhazují své já, jen aby přežili alespoň pod maskou nějaké komerčně populární osobnosti. Často jsme se s Rezonem setkávali s pořadateli, jež neželili těmto často nevalným revivalům nasypat třeba i dvojnásobnou sumu za max. 1,5 hodinovou šaškárnu a za naši často i 16ti hodinovou směnu, v niž jsme zajistili veškeré technické zázemí akce v cca deseti lidech, se jim zdálo, že jsme drazí. No nevím, kam to všechno spěje a to se potom lidičky nedivte, že na spoustu z nás dopadají tyto Ivušou výše uvedené muzikantské depky. I já si těmito obdobími prošel a plně Ivušu chápu. Člověk to muzikantství (včetně Vás)miluje, ale prostě už nemůže dál a musí načas vysadit a nabrat nových sil. Sakra, to jsem se zase rozepsal…
Jinak k tomu Mališovi. Jo vím, že jsou s Dodem kámoši a opravdu spolu v kapele hráli, ale já měl tu čest se jen setkat s jeho pozdější kapelou WATT, kde v té době zpíval Radovan Hrdý a kytarista Ludvík Černý, jež se objevil i v pomalu zapomenuté Ostravské formaci Barbarella. Od Barbarely mi v paměti utkvěla skladba Jsi Klaun, kterou jsme kdysi i my v Ostravském Bastardu byli nadšeni a s úspěchem ji velebili na tancovačkách. No, to ještě neexistovala ta zpropadená OSA a zábavové kapely měli možnost i bez komerčních sračko-médií propagovat právě tyto méně známé hvězdičky. Teď aby měl člověk strach si i uprdnout, aby to náhodou nepřipomínalo něco, co by naše osáky rozhněvalo. Je paráda, když vám třeba přijdou děti ze školky s hláškou, že tam mají v podstatě zakázané zpívat, protože nemají zaplaceny osa poplatky. Tato záležitost s Osou je pro mě stejně poněkud úsměvná. Kde by byly naše stálice populární hudby, kdyby právě těmto zakládajícím členům Osy v podstatě zakazovali zpívat jejich největší hity, vždyť právě tyto zcela či částečně převzaté a „ukradené“ věci je tolik proslavili. Připomíná mi to postoj našich zákonodárců „Já už si, se stávajícím zákonem nakradl dost, tak přišel ten správný čas přijít s novým, aby si náhodou nepomohli i ti druzí“! Máme tady prostě parádní bordel.
No, raději už končím, protože když se rozjedu tak nevím kdy přestat. Tak s pozdravem, Honza.29.12.2012 (11:25)

Honzo, dík za upřesnění situace. Na Trifid si pamatuju, jinak kousek od Olomouce existovala kapela taky Trifid, ta hraje ještě dodnes, nevíš, byla mezi těma kapelama nějaká spojitost nebo jde jen o shodu jmen? Tady řádil nejvíc Kybernetic, ale též jsme někdy vyrazili dolů na "jih" na kapely jako Kosovci, Pirillo, Apači, Sunar, Premier, Reflexy a na Rezon, kde jsi nějaký čas zpíval nikdy nezapomenu, na ten jsme jezdili nejvíc, třeba taková Košatka, tam se vždycky něco semlelo
Exitus byl taky fajn, kvalitní muzikanti, Milan Mališ měl tuším kapelu Asparagus (tu jsem ale nikdy neslyšel), kde hrál taky Miloš Dodo Doležal než přestoupil k Vitacitu. No, dalo by se vzpomínat dlouho.
Tak ať se daří..


29.12.2012 (05:06)

Velmi pěkný rozhovor...takové pohodové povídání si...


28.12.2012 (22:51)

Ahoj lidi, cítím, že je mou povinností uvést věci na pravou míru. Ano v Exitusu jsem byl, ale jen na krátký čas (odhaduji asi tak necelý rok – je to už dávno), kde mě požádali o záskok lídra Aleše Pustky, o němž se bavíte v souvislosti se studiovým počinem "Exitus - Nechci vědět, jak zemřeš" (taky tuto kazetu ve značně havarijním stavu doma vlastním). Aleš tehdy odešel z důvodů podobných Ivanovým a tak mě oslovil jejich baskytarista Milan Mališ, jestli bych to s nimi nezkusil. Byl to pro mě tehdy těžký oříšek (tvrdší než Salamandra), protože jsem se musel naučit v krátké době cca 50 songů, které jsem nikdy nezpíval a většinou ani neslyšel (drtivá většina textů byla v angličtině – no prostě mazec). Měli jsme spolu několik „kšeftů“, ale po čase se to Alešovi rozleželo v hlavě a já mu jeho post předal zpět. Kapela v této době dosti tíhla k tvrdému jádru metalu a já byl hlasově poněkud uhlazenější chlapec, odkojen Vitacitem a Citronem ala Ladislav Křížek. Nechtěl jsem jim tedy kazit image drsných chlapců a šel zas o dům dál. Pro znalé místních kapel jsem posléze začal koketovat i s přespolní formací, z níž v podstatě Exitus vzniknul a to s Trifidem, ale brzy jsem vycouval, protože tato kapela pro mě nebyla zas až tak zajímavá, abych na zkoušky dojížděl do 30km vzdálené obce Tichá u NJ.


21.12.2012 (17:44)

Díky , poslechnu!


21.12.2012 (17:37)

Tak sem našel přímo Orion - z Ostravskýho klubu Barrák. Ale na web to dávat nebudu. Není tam moc kvalitní zvuk. Takže to postnu jenom sem: http://www.youtube.com/watch?v=2rR2eKNRUD0


21.12.2012 (17:32)

Není za co. Zkusím eště pohledat nějaký videa z Faválu nebo Barráku. Když něco najdu hodím to na web do sekce video.


21.12.2012 (17:28)

Budu se těšit, jejich web budu teď určitě sledovat, ještě jednou dík za info


21.12.2012 (17:26)

Nové materiál by snad měl byt příští rok. A koncert - kdo ví. Počítám, že začnou zase kolem března/dubna, tak jak dycky - v Brně na Favále a v Ostravě Barráku. Všechno bude určitě na webu.


21.12.2012 (17:20)

Opravdu mě to hodně navnadilo a když říkáš, že Honza dovede odvést v jiných věcech ještě lepší výkon, tak už se těším na nějaký nový materiál, případně alespoň koncert v okolí .


21.12.2012 (17:08)

Taky si myslím. A to eště tyhle dvě byli slabší. Měls slyšet starší - třeba takové Orion. Koncert byl naprosto famózní


21.12.2012 (11:17)

Komáre, moc děkuji, už jsem to opakovaně zkouknul a myslím si, že Honza je velice zdatným nástupcem Ivana, všechna čest .


21.12.2012 (10:48)

Pentagram: Tady só dva songy z alba Time to Change zpívaný Honzem na koncertě v Brně na Favále: http://www.youtube.com/watch?v=H4K7d8y17zY


20.12.2012 (17:54)

Rock‘N‘Roll Hell: Jo, četl jsem, dobrý článek. Já chodil na jejich zábavy, hráli dost dobře. Zkusím tu nahrávku někde vypátrat na netu, možná se podaří V kompu to asi nemáš, že?


20.12.2012 (17:49)

Pepo a nestáhnul bys to nějak do kompu? Já se teda podívám, jestli to není někde na síti...


20.12.2012 (17:47)

Magua: Díky za info, po těch nahrávkách se určitě podívám, jestli to někde splaším. Já jsem právě Salamandru zaregistroval naposled někdy v létě a to bylo ještě vše při starém. No, jsem zvědavej, jak to bude znít a doufám, že výměna proběhne hladkým způsobem a né, jako když Ivan nahradil Dalibora a spousta lidí to nemohla rozdejchat a Ivanovi jeho nástup do kapely zrovna moc neusnadnila.


20.12.2012 (17:44)

Já jsem to demo "Nechci vědět, jak zemřeš" uvedl v článku Z dějin totálního undergroundu V (heavy metal). Já tu kazetu pořád mám.


20.12.2012 (17:29)

Pentagram: Já teda ten Ivanův odchod ze Salamandry zaregistroval už dřív, ale i tak to pro mě bylo překvapení. Novým pěvcem se stal Honza Bernátek, prošel mimo jiné kapelami Exitus (zkus si někde pokud budeš mít možnost sehnat demo „Nechci vědět, jak zemřeš“, já měl kazetu, ale už nevím kde skončila) a Rezon (dřív Rezonance), což je sice zábavovka, která existuje mnoho let a hraje převzaté věci, ale na takovou kapelu si zajdu vždycky rád.


20.12.2012 (14:43)

Pěkné čtení , škoda jen, že Ivan nebyl o něco sdílnější. Po pravdě jsem ani ten jeho odchod od Salamandry nezaregistroval, je to pro mě překvapivá zpráva.


Rozhovor | Ivan Borovský (ex-SALAMANDRA): | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist