PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

PRIPJAT: Nejsme koncepční kapelou o Černobylu, přestože s tím budeme určitě spojeni
Kdo by si to z nás narozených někde v sedmdesátých letech nepamatoval. 29.dubna 1986 se v televizních novinách objevuje zpráva o tom, co se stalo v Černobylu o tři dny předtím. V jaderné elektrárně dochází k výbuchu a ve škole nám v té době každý den rozdávají jodové tabletky, že prý jako "ochranu proti zubnímu kazu". S evakuací ukrajinského města Pripjať se začalo 27.dubna a od těch dob se v něm zastavil čas. Události kolem černobylské havárie popisují na svém debutu němečtí thrash metalisté PRIPJAT. Ale tvorba kapely se nezabývá jen touto katastrofou. Více se dozvíme v rozhovoru, kde na otázky odpovídá kytarista Eugen Lyubavskyy.Kirill a Eugen pochází z Kyjeva, jak tedy došlo k tomu, že v roce 2011 zakládají kapelu PRIPJAT v Kolíně nad Rýnem?
Setkali jsme se už docela opilí a Kirill mi navrhl založit kapelu. Následující týden jsme se sešli na první zkoušce a hned napsali song "Liquidators". Kirill a Bobo měli ještě další kapelu (stále mají, i když se její jméno v průběhu let změnilo a nyní se jmenuje Ayahuasca) a měli jsme nějaký materiál. Byl hodně tvrdý pro jejich melodický death metal, který hráli. Přišel jsem do Kolína studovat a hledal kapelu, takže to dopadlo velmi dobře.


Odkud se zrodil nápad, čerpat inspiraci ke své tvorbě v událostech a následcích kolem havárie černobylské elektrárny v roce 1986?
V prvních týdnech existence kapely jsem na seznam napsal několik jmen a vybral PRIPJAT. Pokud si dobře vzpomínám, ani jsem nečekal, že kluci vědí, co to je, ale oni byli tím názvem nadšeni, což mě velmi potěšilo. Musíme poukázat na to, že s naším názvem silně souvisela pouze první deska. Měli jsme o tom hodně co říci, protože Černobyl se dotkl mého a Kirillova života i našich rodin. Takže jsem napsal texty, abych vyjádřil úctu ke všem událostem, na které svět asi třicet let zapomíná. HBO série to nedávno změnila, ale stále děti umírají na leukémii po tisících a nikdo se o to nezajímá. Na naší druhé desce "Chain Reaction" se jednalo o jednu píseň o lidech z města Pripjat, kteří museli opustit nejistou budoucnost a stali se "Returnless". Nyní už jsme všechno řekli a nebudeme už psát o reaktoru. Na našem novém EP se budeme zabývat i jinými tématy stejně jako minulé desce. PRIPJAT není koncepční kapelou o Černobylu, přestože s tím budeme určitě spojeni. A tak je to pro nás naprosto v pořádku.


Když nepočítám demo "Liquidators" z roku 2012, debutovali jste o dva roky později deskou "Sons of Tschernobyl", což je nakažlivá thrash metalová smršť. Jak hodnotíte album s odstupem času vy sami?
Čtyři hladoví teenageři oslavují skvělý metalový žánr - thrash! Stále se mi ta nahrávka hodně líbí. Naše složení skladeb je mnohem komplikovanější a také technika hry se nyní stala pokročilejší, ale dříve jste slyšeli surovou energii celou dobu. Myslím, že to je důvod, proč mnoho lidí má debut stále nejraději, což chápu. Metallica také nikdy nezněla více energicky než na "Kill 'Em All". A i když si myslím, že “...and Justice for All" a "Master of Puppets" jsou jejich absolutní mistrovská díla, chápu, že to někteří lidé slyší jinak. Od té doby se Kirill také hodně naučil o produkci. Možná víte, že nahrál a masteroval všechny naše nahrávky.


Debut jste vydali u Bret Hard Records. Existuje dnes ještě tohle vydavatelství? Fungovala spolupráce podle vašich představ?
Momentálně máme tři vydavatele. Deska "Chain Reaction" byla vydána na NoieArts (Skull Fist, Suicidal Angels, Milking the Goatmachine), znovu jsme vydali "Sons of Tschernobyl" na vinylu u This Charming Man Records. A naše poslední split EP s našimi ukrajinskými přáteli Hell:On jsme vydali přes The Crawling Chaos Records, protože NoiseArt nedělá EP. Se všemi vydavatelstvími jsme spokojení, i když kapela jako my dnes od labelu moc neočekává. Vydají to, zbytek je na nás. To nám také dává svobodu, takže to není dobré ani špatné - je to způsob, jakým dnes metalový byznys na naší úrovni funguje.


V roce 2018 vydáváte druhou desku "Chain Reaction". Dochází v ní po textové stránce k nějakým změnám?
Jediná píseň o Černobylu je "Returnless". Všechno ostatní se zabývá jiným tématem. "Bowed, Yet Unbroken" je píseň o velmi statečné ženě, která musela čelit náboženskému fanatismu. "The Seed" je píseň o muži, který najde člověka, co znásilnil jeho matku a pomstil se. "Survival of the Sickest" je o dnešním stavu světa. Titulní skladba je o důsledcích našeho chování. Takže žádná podobná témata jako na debutu.


Jak došlo ke spolupráci s ukrajinskými Hell:On, se kterými vydáváte zatím posledním počin ve vaší diskografii, split "A Glimpse Beyond"?
Jsou to naši přátelé. Znám Alexeyho už několik let a my je máme opravdu rádi. Je to skvělá kapela a měli jsme dobré vztahy. Takže když jsme přemýšleli o vytvoření splitového EP, byli jednou z nejlepších. Na Ukrajině není moc metalu, který je známý mimo zemi (nedávný Jinger jsou výjimkou). Chtěli jsme ukázat, že země má z metalové scény více než obrovské neonazi black metal festivaly. Spolupráce šla hladce. Kluci jsou opravdu velmi skromní a nekomplikovaní, takže bylo potěšení vytvořit EP.


Někteří členové PRIPJAT jsou aktivní i v jiných kapelách. Nekříží se vám tak koncertní nebo skladatelské aktivity?
Pouze Kirill hraje v Raptvre a nebude hrát mnoho koncertů. S Ayahuascou a PRIPJAT máme docela dobře organizovaný rozpis, proto střety zájmů se neobjevují příliš často. Jsme rodina, takže je to super.


Byli jste se vy sami někdy v uzavřené zóně Černobylské elektrárny podívat?
Ne, jen jsem jednou šel k hranici zóny. Nejsem si jistý, jestli bych tam měl jít, protože se to pro turisty stalo cirkusem. Možná kdybych našel někoho, kdo je s tím skutečně spojen, průvodce, který by mi ukázal skutečnou věc, ne turistický program, přehodnotil bych to.


Kolikrát jste hráli v České republice?
Hráli jsme v Plzni a v Praze v roce 2014 na našem prvním turné. Párty byly skvělé. Toto město absolutně miluji. Před dvěma lety jsme hráli na Agressive Music Fest. A jednoho dne, doufejme, uděláme Obscene Extreme. Letos se tam podívám jako návštěvník. Musím přiznat, že mám silný grind fetiš [úsměv].


Co tedy všechno můžeme od kapely očekávat v letošním roce?
Minulý rok jsme měli tři turné, psali, nahrávali a vydávali EP a hráli jsme singlové koncerty. Takže v roce 2020 zahrajeme několik headlinerových show na koncertech a festivalech a zaměříme se na psaní nového materiálu pro naší třetí desku, která bude velmi důležitá. V EP jsme již vyzkoušeli nový přístup, takže nyní víme, jak chceme znít. Abychom to vyjasnili - nevidíme nás jako skupinu thrash old school. Ukončili jsme to s druhou nahrávkou a jsme velmi nadšeni, že jsme do naší hudby vnesli nějaké nové prvky a přístupy. Ale samozřejmě budeme mít kořeny hluboko v thrashi. A zůstaneme agresivní. V opačném případě Fuck Off! [úsměv]

Přidáno: 4.3.2020

Magua


» PRIPJAT: Nejsme koncepční kapelou o Černobylu, přestože s tím budeme určitě spojeni (4.3.2020)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | PRIPJAT: Nejsme koncepční kapelou o Černobylu, přestože s tím budeme určitě spojeni | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist