PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

René Kottek: Nejen o Barrocko festivalu
Patnáct let, to už je přece jen nějaká historie. Zvlášť, když se v dnešní době koná téměř každý víkend několik festivalů a řada z nich zase taky rychle zaniká. Právě třetí pětiletku letos zakončuje BARROCKO FEST, pravidelně konaný ve Vendryni u Třince, zrovna na tom místě, kde před mnoha lety vznikal jeden z prvních a tehdy i největších rockových festivalů v České republice Noc plná hvězd. O historii i současnosti Barrocko festu vypráví jeho hlavní organizátor René Kottek.Vzpomeneš si ještě na první ročníky Barrocko festu, kdy všechno teprve začínalo? Jaká byla původní vize, když jste se rozhodli pořádat první ročníky?
Jasně že jo. První ročník jsme pořádali spolu s bráchou Martinem už v roce 2003. Vůbec jsme nevěděli, do čeho jdeme. Pár koncertů jsme v klubu měli za sebou, ale festival byl pro nás výzva. Navíc byla tehdy ještě možnost pořádat festival hned při klubu v areálu u staré školy. Ale nechtěli jsme se dát na cestu klasického mainstreamu. Už tehdy jsme měli spoustu známých muzikantů a proto jsme na první ročník pozvali většinu tzv. domácích kapel. Na festival nám tehdy dorazilo nečekaně mnoho fanoušků undergroundové hudby a v ten den jsme se přesvědčili, že to je ta správná cesta. Bohužel pro nás v tomto skvělém areálu zároveň i poslední. Město se areálu zbavilo a prodalo to jedné nejmenované stavební firmě. Další dva ročníky jsme pořádali u kamarádů ve Vendryni v motorkářském klubu MC Black Dragons. Tyto dva ročníky jsme měli i průlomové a pozvali jsme tehdy špičkové kapely z našich luhů a hájů. Bylo to znát i na návštěvnosti. Tehdy návštěvy na undergroundový fest neuvěřitelné. Proto jsme byli nuceni přestěhovat fest do dalšího areálu a jako nejlepší varianta se nám zdál opět Vendryňský areál, kde byla i Noc plná hvězd.


Měnil se za dobu konání tým lidí, který na pořádání festu spolupracuje nebo jste stále stejná parta? Jak početný tým se vlastně o festival stará?
Tým lidí se téměř neměnil. Prvních cca osm ročníků jsem to pořádal s bráchou Martinem a jeho ženou. Pak se k nám do týmu přidal brácha Kamil. Asi od desátého ročníku jsme to pořádali jen já a Kamil. Letošní ročník už jsem na to jen já a má přítelkyně Marcela. Důvod je ten, že bráchové mají již jiné priority. Já jsem bez závazků a tento kůň je obrovskej, ale stále mně baví. Navíc máme spoustu opravdových přátel, kteří nám vždy nezištně pomáhají a to je pro nás i závazek.


Na festival se nevybírá žádné vstupné. Proč tomu tak je a jak se tedy celá akce zaplatí?
Tak toto je opravdu na dlouhé povídaní. Vždy, když jsme vybírali vstupné, tak jsme od pár rýpalů slyšeli, že proč vybíráme vstupné na neznámé kapely. Ale taky spousta lidi toto chápe. Nikdy jsme vstupné neměli vyšší než 100,-kč. Ale po zralém uvážení jsme došli k tomuto bezprecedentnímu rozhodnutí. Výše nájmu areálu je při akci bez vstupného nižší, než se vstupným. Návštěvnost se za poslední roky snížila díky tomu, že každá Horní Dolní vesnice si pořádá své vlastní slavnosti, na kterých hrajou kapely jak profi tak i revivaly nebo domácí a lidi najednou neví, kam jít a jsou už nakrmeni. Proto jsme se snažili na něco přijít, aby se zvedla atraktivita a festival zůstal nad vodou. Vždy se snažíme o to, aby se našly co nejmenší výdaje a to tak, aby byli všichni spokojeni. Navíc máme pár kamarádů podnikatelů, kteří znají naši filozofii a snaží se nám pomoci, jak jen nejlíp umí. Bez nich by festival zanikl. Sponzoring ale nepokryje ani polovinu nákladů na fest. Další příjem máme ze stánkového prodeje, který nám doplatí zbytek výdajů.


První čas festivalu je soutěžní. Podle jakých pravidel vybírá porota z vystupujících kapel a jaká odměna je letos připravena pro tu vítěznou?
Soutěž to je taky povídka sama o sobě. Když jsme dělali první fest, tak při oslovování sponzorů došlo k tomu, že firmy nám místo financí dávaly reklamní předměty. Nevěděli jsme co s tím, tak jsme to vyřešili tím, že uděláme soutěž. Navíc jsme měli kamaráda, který měl nahrávací studio a nabídnul nám pro vítěze nahrávací hodiny zdarma. Tak jsme vyhlásili soutěž a kapely se hlásily. Bylo jich tolik, že jsme byli nuceni poslouchat demo nahrávky a vybrat finalisty. V prvních ročnících bylo deset finalistů. Ale po zralém uvážení jsme došli k závěru, že bude stačit jen šest. A to hlavně kvůli času hraní. Byly časy, kdy se nám přihlásilo cca 150 kapel. Teď se nám hlásí i kapely z Polska a Slovenska. Porota má co dělat. Poslechnout si tvorbu a vybrat opravdu to nejlepší. To je jediné pravidlo. I letos vítězná kapela dle poroty získá víkendové nahrávaní ve studiu GM Recording. Ve finálové porotě jsou odborníci jak z muzikantské branže, tak i zvukaři, redaktoři. Ale kapely ve finálovém klání mají možnost i získat cenu fanoušků. Tam bude odměněná první kapela dle hlasování diváků a diváci, kteří budou hlasovat, tak mají možnost taky získat nějakou věcnou cenu. Takže si myslíme, že i soutěž je atraktivní.


Koho letos ve Vendryni na festivalu uvidíme jako headlinery?
Pro letošní festival jsme pozvali švédskou úderku SOULDRAINER. Tato kapela už hrála 2x v našem klubu společně s kapelou DIABOLICAL v rámci turné a jsme přesvědčeni o tom, že jejich koncert bude vyvrcholením za celou érou festivalu, kde jim to bude určitě svědčit.


Je nějaká kapela, kterou bys chtěl na Barrocko fest dostat a zatím se ti to nepodařilo?
Ono je mnoho kapel, které bych chtěl na festival dostat. Vše je ale o penězích. A těch se nám bohužel tolik nedostává. Kdyby mi dal nějaký sponzor záruku na určitou částku, tak bych už věděl koho pozvat. Ale tu záruku bych potřeboval tak rok předem, kvůli bookingu. Ale koho by chtěl asi jako každý pořadatel, tak to je SLAYER.


Provozuješ také třinecký klub Barrocko. Ten se musel letos přemístit do nových prostor. Co bylo vlastně důvodem, že se musel klub stěhovat?
Prostory, ve kterém jsme měli základnu, tak převzali noví majitelé, a ti mají své vize, jak ty prostory využít. Bohužel koncepce Music Clubu se jim do toho nehodila.


Dřívější prostory klubu byly rozděleny na velký a malý sál. Ten menší vyhovoval například méně známým kapelám, které si často pořádaly akce v klubu samy a neočekávaly nijak závratnou návštěvnost. Je to tomu tak i v současné době?
Přesně tak. Malý sál byl skvělý pro kapely, které nečekaly vysokou návštěvnost anebo chtěly opravdu maximální kontakt s obecenstvem a tím byla velmi dobrá atmosféra. Nyní máme prostor něco mezi malým a velkým sálem. Kapacita je cca 250 lidí. V nových prostorech je za náma jen pár akcí, ale věříme, že budeme pokračovat tak, jak jsme si vždy představovali. Dělat a bavit lidi tak, aby byli vždy spokojení v maximální míře.


Jaké jsou podmínky pro kapely, pokud by si v klubu Barrocko chtěly udělat svou akci?
Podmínky jsou velmi jednoduché. Pronájem k hudebním akcím je zdarma. Platí se jen ozvučení akce. Pořadatel si vybírá vstupné sám a je celé jeho.


Nezbývá než popřát, ať se letošní ročník vydaří. Poslední slovo je tvé...
Děkujeme za možnost se vyjádřit a odpovědět na pár otázek. Jinak bych rád popřál za celý team MC BarRocko všem čtenářům hodně dobrých akcí, kde se budou bavit a věříme, že i náš klub jim tu zábavu dopřeje.

Přidáno: 3.7.2017

Magua


» Karla Tallas: Hard Rocker byl nejdražším a nejefektivnějším mentorem mého života! (17.5.2020)
» KLÍČ: Všechno přemáhá láska (...ale někdy bohužel ne) (21.2.2020)
» ROT KART FEST: Snažíme se pomáhat tam, kde je třeba (1.10.2019)
» Jirka ´Hugo´ Hučko: Nikdy nevíš, co bude zítra a kdy ty sám budeš pomoc potřebovat (26.4.2019)
» René Kottek: Nejen o Barrocko festivalu (3.7.2017)
» Archivář Pavel: Chodím si, kam se mi zachce, a to si nahraju (19.4.2017)
» Juraj Sloboda (Unholy Pagan Fire): Som zástancom starej školy (27.2.2017)
» Jaromír ´Deather´ Bezruč: Šedá eminence mi plně vyhovuje (25.11.2014)
» Petr Korál: Metalové vzpomínání aneb nejen o knize Ohlasy písní těžkých (29.10.2012)
» Panda Music: (5.7.2010)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | René Kottek: Nejen o Barrocko festivalu | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist