PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Panda Music:


Na scéně jsou vydavatelství různých názvů. Proč jsi pro to své zvolil zrovna název Panda Music?
Ahoj, zdravím Tě, i čtenáře! Název vzniknul v době, kdy bylo "v módě" mít co nejdrsnější název, pokud možno anglicky a aby tam bylo slovo brutal, blood, death atd. Takže já šel jinou cestou a zvolil tento název. Původně to byla jen Panda, pak jsem chtěl přidat metal, ale ex bubeník z Desmödusu mi říkal, ať tam "metal" necpu, že se uzavřu moc do metalový škatulky, ať tam dám "music". Tak jsem tak učinil. A mimo to Panda také proto, že se mi nejen líbí ten medvěd, ale také proto, že je na vyhynutí a mě se zdál metal v té době na tom stejně. Nezájem médií o tento druh hudby atd. Což vlastně trvá do dneška. Jedinou výhodou je internet, ostatní média na bigbít kašlou...


Jak dlouho už vydavatelství existuje a kolik si k dnešnímu dni vydal nahrávek?
Od roku 1995, kdy vyšla kazeta Inkvizice - Poslední Mše. Pak následovalo vydání demáčů Prosektura atd., ale to všechno bylo amatérský, tak jak to tehdá dělal každej a co umožnily tehdejší podmínky. Pamatuju, když prázdný CD stálo 150kč a vypalovačka byla vzácná, jako dneska audiokazeta [smích]. Já beru za pořádné vydávání až lisované CD. Takže vyšlo CD Prosektura, poté Insane, Wyrm, Majster Kat, Sabathory, Defeated a Asgard. Tento měsíc by mělo vyjít druhé CD Insane, (na podzim nebo příští rok, podle toho jak to kapely stihnou a pokud se dohodneme ještě na detailech), to bude thrash H/C kapela Balamuta, sólovka kytaristy Pačessa, (na kterou se hodně těším, a věřím, že ten materiál se bude řadit k tomu nejlepšímu, co tady kdy v rámci black metalu vyšlo), Drzý Čert, další Asgard a probíhá jednání s Aposiopesis, Arachne a Cales.


Na který počin co u Panda Music vyšel si nejvíce hrdý?
V podstatě na všechny. Nejvíc ale CD Prosektura, asi proto, že bylo první. A nesmím zapomenout na můj poklad v podobě Asgard. Čas Asgardu ještě přijde, to je kapela, o které se mi donedávna jen zdálo, že ji někdy vydám.


Co musí daná kapela splňovat, když by měla zájem vydat u Tebe svou nahrávku?
Hlavně musí být normální lidsky, tím narážím na to, že kapela čeká, sedí na prdeli, všechno by chtěla zaplatit a když se něco nedaří, tak za to může buď vydavatel, nebo manažér, prostě viníka je důležitý najít, chápeš? Prostě nesnáším namistrovaný kapely co maj demo a myslej si, že když budou mít CD, že si všichni sednou na prdel. V první řadě kapela musí makat. Spousta kapel není schopná udělat například ani promo fotky, takovýhle kapely ať si hrajou v garáži. Takže když to shrnu, kapela co chce vydat CD, musí makat, mít kvalitní materiál, nečekat, že jim něco spadne do klína, bejt prostě na zemi. A taky na vydání musí kapela mít. Za vydání se platí normálně, není to můj výmysl, někde je to míň, někde víc. Málokdo do neznámé kapely investuje, to je prostě fakt. Teď sice můžeš namítnout, že si kapela CD rovnou může vydat sama. Může, a většinou to tak i udělá, pak zjistí, že další náklady jsou reklama, posílání CD na recenze a vůbec celková propagace, což žere čas a znám spoustu kapel, co pak raději vydají další CD u malé firmy. A nebo se na to pak prostě vyserou a maj CD někde ve sklepě... Pokud prostě kapela nemá kontakty a známý, nikam se nedostane. Je to prostě tak...


Na stránkách máš avízo, že pokud se Ti ozve kapela, která hraje "starý" dobrý heavy, thrash, black atd. má šanci u Tebe vydat v červenci desku. Zaměřil bych se na to slovo "starý". Co to konkrétně pro Tebe znamená?
Raději mám "old school" metal, ty nový sračičky přec PC atd. mě moc neberou. Ale ono to bylo spíš myšleno i tak, že bych raději kapelu, co existuje deset, dvacet let a ví, jak to všechno chodí a nic nečeká, než nějakou, co si myslí, že na ní všichni čekaj, a že se z ní všichni poserou! Takovejm bych jen vyřídil, že určo ne a raději, ať si hrajou v garáži.


Nevím, jestli je to náhoda, ale zatím všechny kapely, co jsem si na webu namátkou poslech, mají české texty. Je to jedna z důležitých věcí, když se rozhoduješ, zda nahrávku vydat či nikoliv?
No tak, rozhoduješ to ne, spíš dávám přednost kapelám, co zpívají česky (slovensky). Ale nikdy jsem kvůli anglickým textům kapelu neodmítnul. Wyrm, Insane - mají anglické texty. Je pravda, že buď chci v bookletu překlady textů, nebo aby byly alespoň na internetu. Ono je to spíš o tom, že ta výslovnost je v 99% mizerná a ve světě většinou pro smích. To je ten hlavní důvod, proč jsem raději pro české texty. Ale v blacku, deathu je to v podstatě jedno [smích].

Když najedu na adresu pandamusic.eu, objeví se mimo jiné i odkaz na stránku Panda zvířata. Jaký je účel této stránky?
Ty stránky byly udělaný protože mě už nebavilo každýmu psát a posílat fotky, co všechno doma mám nebo jsem měl. Takhle se tam každej kdo chce, podívá a je to. Ale původní záměr byl udělat oficiální ZOO v Pardubicích (dřív tam zoo koutek byl). To se však kvůli zákonům tohoto státu a úředníkům nepovedlo. Takže ZOO nebude, ale každopádně to obejdu a něco oficiálního udělám. Takže spíš to bude jednou farma, (to se ještě zatím může). Nesmíš prostě použít název ZOO bez licence, což znamená, že potřebuješ prachy, známý atd. Je to prostě bordel, a je to všude stejný. Jestli by to někoho zajímalo, koukněte na www.zoodvorec.cz. Měla to být další ZOO u nás, nedostal však licenci. Prostě narazil na trapný, zamindrákovaný úředníčky. Takže to nějak udělám pro radost, pro děti známejch, aby neříkali ve školce, že kráva je fialová, a že nikdy neviděli třeba ovci.


Je Panda Music záležitost pouze tvá, kdy se staráš o všechny záležitosti sám, nebo máš kolem sebe lidi, kteří ti v tom pomáhají?
Sám, ale je jasný, že mi pomáhají lidi z kapel co vydávám, i co nevydávám. Pomáháme si navzájem. Jinak to nejde.


Každý, kdo zažil éru tištěných zinů (Metal Maniac, Metaliště, Malárie, Oslí uši, Sračka, Mažurkovské podzemné a já nevím co ještě), si jich jistě ještě v paměti pár vybaví. Zaslech jsem, že i Panda zin vycházel v tištěné podobě, ovšem nikdy jsem na něj nenarazil. Kolik čísel si vydal a vychází tento zin ještě dnes?
Tak to si nepamatuji, vycházelo to v malém nákladu, bez reklamy, tenkrát v podstatě jako fanzin Prosektury. Pár čísel ještě mám, počítám, že to naskenuji a dám na webky. Články z těch zinů jsou ale na Panda Zinu v sekci Nostalgia. Tebou zmíněné poslední tři vůbec neznám. Ta éra byla dobrá. Takže Panda jako tištěný zin, již nevychází, ale má v podstatě následovníka. Nyní dělám každý dva měsíce takový info e-mail zpravodaj v PDF, o tištěné verzi furt přemýšlím, ale nevím, zda by to mělo smysl...


Nedávno jsem četl jeden rozhovor s člověkem, který má také vydavatelství a ten tvrdil, že ho tato činnost v pohodě uživí. Věnuješ se tedy vydavatelské činnosti na plný úvazek a dá se z toho vyžít?
Já nevím, já to nezkoušel [smích]. Já dělám všechno možný, třeba prodávám medovinu, občas zvířata, tak nevím, ale možná by se tím uživit dalo, proč ne? CD se prodávají furt, nyní i opět LP, záleží taky na ceně. Já bych za CD víc jak 150kč prostě nedal. Takže kdo tvrdí, že se CD neprodávaj, bude chyba jinde. A většinou jsou to kapely, co si to vydají samy, prodají 50-100 ks kamarádům a pak je to ležák. Já si myslím, že uživit se tím dá, musíš mít dobrý kapely, kontakty atd. Ale já nad tím takhle nikdy neuvažoval, jestli by mě to uživilo. Ale třeba jednou Ti budu moci odpovědět, že jo [smích].


Stalo se ti někdy, že jsi oslovil kapelu, kterou si měl zájem vydat, a ona z nějaké příčiny s tebou spolupráci odmítla?
Amon. Už tam nebyl dr. FE. Nabízel jsem to Larvovi a on mi napsal, že moje podmínky jsou pro něho nepřijatelné. Ale třeba jednou zavolá [smích]. A navíc, mám v podobě Asgard lepší náhradu. Do Amon by se prostě měl vrátit dr. FE...


Co posloucháš za muziku a navštěvuješ-li koncerty, který z poslední doby považuješ za nejpovedenější?
Poslouchám to, co musím (recenze), ale někdy vůbec nic. Mezi mé oblíbené patří Motörhead a milión dalších. Ale spíš ty starý kapely thrash, black - stará škola, no. Někdy zajdu i na zábavu, pak su nasranej, že ty piče neuměj zahrát pořádně ani Kabát a chcou za to prachy [smích]. Revivaly - jó, ty nesnáším, to sou neskutečný vyžírkové a lemplové.


Co bys chtěl říci na závěr?
Závěrem, Ti chci poděkovat za prostor, všechny pozdravit, se asi budu opakovat, to říká každej, ale: Prostě choďte na bigbít, podporujte kapely, občas si něco kupte, když ne CD tak LP, anebo si to stáhněte, na tom už nikdo nezchudne a přidejte se k těm lemplům a vyžírkům, co chtěj všechno zadarmo a melou jen v nálevně, co všechno by, kdyby... Mějte se, ať se Vám daří!

Přidáno: 5.7.2010

Magua


» Karla Tallas: Hard Rocker byl nejdražším a nejefektivnějším mentorem mého života! (17.5.2020)
» KLÍČ: Všechno přemáhá láska (...ale někdy bohužel ne) (21.2.2020)
» ROT KART FEST: Snažíme se pomáhat tam, kde je třeba (1.10.2019)
» Jirka ´Hugo´ Hučko: Nikdy nevíš, co bude zítra a kdy ty sám budeš pomoc potřebovat (26.4.2019)
» René Kottek: Nejen o Barrocko festivalu (3.7.2017)
» Archivář Pavel: Chodím si, kam se mi zachce, a to si nahraju (19.4.2017)
» Juraj Sloboda (Unholy Pagan Fire): Som zástancom starej školy (27.2.2017)
» Jaromír ´Deather´ Bezruč: Šedá eminence mi plně vyhovuje (25.11.2014)
» Petr Korál: Metalové vzpomínání aneb nejen o knize Ohlasy písní těžkých (29.10.2012)
» Panda Music: (5.7.2010)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

20.2.2011 (13:27)

Néni zač


20.2.2011 (13:22)

HMB rodina musí držet při sobě


20.2.2011 (13:16)

hellpatrol: To jak Panda odpovídal je jeho věc a jeho vizitka, já ten rozhovor dělal proto, abych mu aspoň trochu pomohl s propagací jeho vydavatelství. Stejně tak jsem dělal rozhovor s Luborem Kolaříkem, který má vydavatelství Underground Records, kde se zabývá jak známo vydáváním starších českých demáčů mnohdy už zaniklých kapel na CD. Ten rozhovor tu není, ani nikde na netu je dva roky starý a psal jsem ho ještě pro Experience, který už neexistuje. Pokud by to někoho z Vás zajímalo, rád to pošlu na mail. Jinak díky Kubo a Steblohafe za zastání.


20.2.2011 (13:06)

No už jsem myslel,že chceš znectít autora.


20.2.2011 (13:01)

Tak chlapci,nevim,ale jste to nejak nepochopili.Tady nejde o uroven otazek kladenych,nybrz o ty velmi vecne odpovedi,ktere jsou jednoduche a stejne se nikdo nic poradne nedozvi.Pouzivat jednoduchou cestinu a to jeste v kazde vete vulgarni slovo je takove rekneme "buranske".A to na tom nic nemeni,ze je to vas kamarad...


20.2.2011 (12:22)

Též se těším, až přispěješ nějakým článkem, který bude mít určitě vysoký standard


20.2.2011 (12:18)

jen


20.2.2011 (12:17)

V poho,jan nevím,zda je na místě kritika zrovna nějakou nesouvislou větou


20.2.2011 (12:08)

Už nyní se těším na rozhovor, kterým na HMB přispěješ Ty!


20.2.2011 (10:36)

Trosku ubohoucky rozhovor,dnes uz nejak nezijicichi "labelu"...


Rozhovor | Panda Music: | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist