PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Barrocko / Metalshop.cz fest vol.14 (16.7.2016, Vendryně)


V době, kdy valná hromada metalových fans pařila na oblíbeném festivalu Masters Of Rock ve Vizovicích, zvolil jsem akci podstatně menší a to BARROCKO/METALSHOP.CZ fest, jehož už čtrnáctý ročník se konal v sobotu, 16. července v areálu Vendryňského parku. Podpora menších akcí, než oblíbených, tradičních monster festivalů je důležitá, stejně jako podpora kapel, co na nich vystupují. Škoda, že to tak nějak podobně nevidělo ono sobotní poledne vícero metalových fanoušků, protože když začínala hrát první kapela, bylo v areálu festu mimo kapel, pořadatelů a ochranky cca 10 lidí a to i přes fakt, že byla akce zcela zdarma. Ještě k tomu se z nebe spustil déšť, který už toho dne nepřestal. Pojďme ale na věc hezky tak, jak vše probíhalo.

Akce začala chvíli po poledni a byla rozdělena na dvě části. Té první, soutěžní části festu se mělo zúčastnit celkem šest kapel, z nichž porota složená z různých hudebníků, redaktorů atd. vybere jednu skupinu, která získá zdarma možnost víkendového nahrávaní ve studiu GM Recording Jablunkov. Hned úvodem bylo ale pořadateli oznámeno, že soutěžní kapely budou pouze tři. Škoda, odpadly tak obě polské grupy HUMAN BAZOOKA, POST PROFESSION a kapela, na kterou jsem se hodně těšil, i když jsem ji už viděl mockrát, havířovští SOLAR SYSTEM.

Festival tak zahájili se svým setem metalcoreoví SILHOUETTES. V kapele proběhla letos v dubnu změna na postu bubeníka a na festu vystupovala ve dvou kytarách bez basy. Předvedla skladby ze svého materiálu, se kterým momentálně pracuje ve studiu na svou první debutovou desku. Valivá porce anglicky zpívaného metalcoru, který nikam nespěchá nenudil a mně nezbývá, než se těšit na album.
Jako druzí soutěžící nastoupila na scénu otrokovická IMORTELA s porcí melodického heavy metalu, česky zpívanými songy (krom jedné, poslední skladby) a pohlednou pěvkyní Kateřinou Bartoňovou. Kapela, jak zpěvačka prozradila, hrála den předtím v Praze v klubu Vagón, takže se jednalo o takové malé, kapelní miniturné. Za jedenáct let svého působení natočila Imortela dvě cd a jeden singl a po drsňácích Silhouettes se jednalo o příjemné, melodické osvěžení.
Poslední soutěžící kapelou byla dobře známá MESSALINA, karvinská kapela, kterou si, pokud se nepletu, pamatuji na scéně už někdy z devadesátých let. Tato ale zcela již obměněná sestava vznikla v roce 2011 a zůstal v ní ze starých časů pouze kytarista Rudolf Schweser. I tato skupina má v sestavě za mikrofonem ženu, jedná se o Karin Babczynskou, výbornou zpěvačku a vůbec vystoupení celé kapely i přes nepřízeň počasí a malou účast diváku mělo tah a energii. Osobně jsem kapelu z této soutěžní třetice tipoval na vítěze. Hlasování diváků bylo ale zřejmě z jistých důvodů zrušeno a porota se nakonec dobrala k jinému výsledku.

Poté už ovšem začíná hlavní program festivalu a lidí začíná pozvolna přibývat. Na pódium se chystají slovenští LANDLESS. Tihle metalcoreoví mlaďoši, kteří jsou na scéně teprve dva roky, do toho udeřili s takovou razancí, že strčili do kapsy i před nimi vystupující letité matadory. Inu nová, dravá krev, která už stihla také natočit album "Bluemist", pohltila i zatím sice stále prořídlé diváctvo, z něhož se ovšem rozhodli vylézt z pod střechy výčepů pod pódium v neutuchajícím dešti první jedinci. Kapela dávala najevo, že si takovéto fanouškovské podpory moc váží a servírovala nám skladby ze své první desky.
Nastal čas pro pravou, grindcoreovou bouři GREEDHALE z Českého Těšína a pod pódiem se to ještě více nažhavilo. Skupina se dřív jmenovala Devasthator, drhla nekompromisní death, ale po určitých peripetiích v sestavě a změnou názvu na GREEDHALE změnila styl na grindcore a házela dychtivému zvěrstvu pod pódiem mimo jiné syrové fláky ze své jediné desky "No One In Their Right Mind". Pracuje se na nové desce, tak sem s ní.
Žánrová pestrost celé akce od melodického bigbítu, přes doom a grind k numetalu nebyla rozhodně na škodu. SARANG přijeli z Polska, taky mají venku jednu desku, kterou pojmenovali "Prisoners" a nyní údajně pracují na další. Moderní groove metal, jakým se prezentují, moc nevyhledávám, ale i tak musím říct, že nuda při jejich setu nepřicházela v úvahu. Snad to bylo výborným nazvučením celé akce a takřka rodinnou atmosférou, ale tohle pětičlenné těleso se už na scéně neztratí.
Největší úspěch do té doby vystoupivších kapel zaznamenali jistě doomaři R.E.T. Kapela, která vznikla v dávných dobách, kdesi měsíc po sametové revoluci má za sebou toho opravdu hodně, ale nejdůležitější nyní je, že letos vydává pod Pařátem reedici desky "In Memories". Ta vyšla původně před dvaceti lety a do budoucna se plánuje i vydání na vinylu ve formě dvoj LP s debutem kapely "Depression". Na koncertě proběhl křest reedice pod dohledem již početného kotle fanoušků. Výborná dominanta pro tenhle sychravý, deštivý večer.
Další návštěva z Polska byli MAIGRA a přivezli nálož svého, jak sami tvrdili "matematického" metalu. Asi to byl opravdu ten správný tvar, protože v tomhle neustále se měnícím groove pekle jsem se ztrácel jako nevidomý alkoholik v Budapešti. Žádné zbytečně dlouhé proslovy, jen metal a pryč. Promočených fanoušků si i tenhle strhující výkon našel dost a pak již došlo na vyhlášení vítězné kapely soutěžní časti festu. Tou se stali SILHOUETTES, kapela, která celý fest otevírala. Dvě desítky hodin zdarma v nahrávacím studiu při práci na desce jim určitě přijdou vhod.

Těžko odhadnout, protože byl fest bez vstupenek, kolik jej navštívilo lidí, mým skromným odhadem nakonec těch 150 až 200, ale nerad bych se mýlil. Tím, že byla akce zdarma, mohla být ovšem účast podstatně větší. I já jsem potom díky nepřízni počasí odešel vstříc poslednímu vlaku a neshlédl tak vystoupení X-CORE a dalších Poláků AS NIGHT FALLS. Mimo program měli vystoupit nakonec ještě i progresivní metalisté MOISANI.
Díky pořadatelům za fest a vzhledem k tomu, že třinecký klub Barrocko ukončuje koncem roku činnost v prostorách Dělnického domu a hledá nové, nezbývá než držet palce, ať se klub brzy v dalším roce někde opět kvalitně rozjede.

Přidáno: 21.7.2016

Magua

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Reportáž | Barrocko / Metalshop.cz fest vol.14 (16.7.2016, Vendryně) | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist