PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Úslava Rockfest V (4.8.2018, Štáhlavy)Šťáhlavský festival na louce u řeky Úslavy se v sobotu 4. srpna konal už popáté. Protože už v rodném západočeském kraji nebývám často a času k návštěvám tradičních bigbítů, slábnoucího, ale pořád koloritu tohoto kraje je málo, přivítal jsem letošní dramaturgii, která byla postavena především na legendách západočeských kulturáků.

Za nesnesitelného parna, kdy z člověka lilo, i když se chtěl jenom ve stínu protáhnout, začal hrát PAHEYL. Na bandzone profilu uvádějí jako žánr power rock, ale jde v podstatě o hodně dobrou a zkušenostmi vyhranou klubovku, které ale ani velká pódia nejsou cizí. A taky jedinou kapelu dne, která ve větší míře užívala zvuk nezkreslené kytary, skočnějších, veselejších rytmů a nespadala do kategorie hard & heavy. Role otvíráku festivalu se Paheyl zhostil na jedničku, i když to měl těžké, protože návštěvníci pod pivním stanem teprve rozdýchávali cestu na festival. Těch pár kroků bylo jako přejít Saharu.

Druzí nastupují AVIDITY FOR…, pro změnu nejtvrdší kapela dne, což bylo poznat už podle jejich metalové image. Moderátor říkal, že se mu kapela popsala jako něco mezi symphonic metalem a Škworem, já, jestli mám zůstat u tohohle typu přirovnání, tak bych řekl, že spíš mezi Škworem a thrash metalem. A to chvílemi pěkně zběsilým. A lidé se stěhují před pódium. Nevím, jestli má kapela tak silnou fanouškovskou základnu, nebo přilákala dav, vědom si toho, že nic tvrdšího už dneska neuvidí, ale každopádně Avidity for… předvedli suverénní výkon a jejich metalový rachot zanechal ten nejlepší dojem. Mě nejvíc zaujal kytarista Matěj Fiala, malý vzrůstem, ale jinak jak stvořený pro velká pódia. Nedivil bych se, kdybychom tuto partu začali víc vídat i na větších metalových festivalech.

Pak se na pódiu objevují GRADY ANN, kapela z nedalekých Blovic, a prezentují se přímočarým, jednoduchým bigbítem s texty převážně opěvujícími rock, metal a všechno s tím spojené, a to hodně na melodie jiných kapel. Tady zábava vyhrává nad uměním, ale hloučky u pódia se baví dobře a to je nejdůležitější.

Na následující SIFON jsem byl hodně zvědavý, protože od výrazných personálních změn na konci minulého roku na něj slyším jenom chválu. A zvěsti nelhaly. Kapelu jako by někdo polil živou vodou, už ani nevím, kdy naposledy jsem viděl ze Sifonu vyzařovat takovou energii. Však se také prostranství před pódiem pěkně plnilo. Suverénní instrumentální výkony vyvrcholily pořádným muzikantským vyblbnutím v závěrečných Makovičkách. A ještě lepší byly vícehlasé vokály, na kterých se podílí celá skupina. Kapelník Jiří Vébr se s touto sestavou, kde nechybí např. navrátivší se nejznámější plzeňský klávesák Miloslav Orcígr, trefil do černého. A jestli bude další tvorba podobně povedená jako nová skladba, kterou ve Šťáhlavech hráli, máme se do budoucna od Sifonu na co těšit.

PARADOX si pamatuji z 90. let jako heavy metal, který se zhlédl v kapelách jako Helloween. Takže melodická muzika, vysoký zpěv a zdvojená kytarová sóla. Ta zdvojená sóla zůstala, ale projev zpěváka Tondy Vainara od té doby zcivilněl a z heavy metalu se stal spíše melodický rock, který se svou formou blíží možná až k poprocku. Aspoň to tak vypadá ze studiových nahrávek, naživo byl Paradox hodně nakopnutý a na mě udělal moc dobrý dojem.

EXTRA BAND REVIVAL je asi nejpopulárnější kapelou v západních Čechách, stačí se podívat do jejich plánovaných koncertů. Dlouhodobě mám ale pocit, že písně v jejich podání jsou rok od roku utahanější, a když jsem je slyšel naposled, už to bylo fakt na hraně. Ve Šťáhlavech se to ale nepotvrdilo a EBr vytáhl všechny trumfy, které by mu měly být vlastní. Hitovky, precizní instrumentace, vždy příjemný zvuk (je zajímavé, že ten je u této kapely dokonalý vždy a na všech akcích) a bezchybné dvojhlasy v podání sehrané dvojice Soukup – Novotný. V repertoáru převažovala extrabandovská klasika (jak známo, kapela hravá i písně švýcarské skupiny Gotthard).

O některých kapelách se říká, že jsou nestárnoucí. Když se podíváme na ODYSSEU, zjistíme, že stárnutí se nevyhýbá ani muzikantům. Ale jestli někdo umí stárnout s grácií a elegancí, pak jsou to právě pánové Běhavý, Cimbura a Andrejs, doplněni o bubeníka Karla Šela. V současnosti už jim víc než „Spálená“ svědčí klidnější písně z jejich rozmanitého repertoáru. Repertoár složený v minulých desetiletích se ale ukazuje tak kvalitní a nadčasový, že člověk musí před těmito mistry smeknout. Kytary už kluci mají o poznání méně naboostrované než v minulosti, ale to muzikantství a ty zpěvy, to je pořád ryzí radost.

Celý festival uzavírá CODA, která ze zúčastněných hraje na festivalech asi nejčastěji. Co tato kapela dělá, to dělá naplno a nahlas, takže i ze šťáhlavského publika se z pódia hrne na hardrockové poměry dost velký nářez. Pódiu tradičně dominuje keyboardspark Martina Uxy a neúnavný extrovert, blázen a taky zpěvák Honza Haško. Kapelu jsem několik let neviděl, tak jsem byl zvědavý, jestli bude pořád šplhat po pódiových konstrukcích a dělat podobná alotria. Samozřejmě bude, jak jsem o tom vůbec mohl pochybovat. Pěkné finále povedeného festivalu.

Někomu mohly chybět kapely s celostátní působností, ale já byl spokojený. Navíc, Coda i Odyssea za hranice západočeského regionu jezdí docela často. A pokud Sifon vytrvá ve své současné formě, může ho to čekat taky. Nedostatky? Žádné jsem u tohoto pohodového, téměř vesnického festivalu nenašel. Vystupující kapely sice nejsou zrovna oblíbenci hudební kritiky, ale každý den nemusí být underground. Ze všech zúčastněných lidí vyzařovala pohoda. Možná i proto se areálu vyhnula bouřková spoušť, která ničivě řádila všude okolo. Tady řádily jen kytary. A já doufám, že na této nádherné akci budou řádit i za rok. Díky pořadatelům za skvěle strávený den.

Přidáno: 9.8.2018

jripa

PŘIDAT KOMENTÁŘ

10.8.2018 (09:19)

Moc hezky napsané. Všichni zúčastnění by měli dostat medaili za přežití toho ukrutnýho vedra,co? Na akci jsem pochopitelně nebyl, ale přikláním se k Tvému názoru, že CODA je nářez a jejich frontman totální šoumen.


Reportáž | Úslava Rockfest V (4.8.2018, Štáhlavy) | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist