PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Metalfest 2012 (8.-10.6.2012, Amfiteátr Lochotín - Plzeň) [2.-3.den]
Den druhý

Thrashator:

Po dlouhé a náročné noci (úsměv) mi uniká úvod druhého dne. Ne, že bych se na některou z kapel extra chystal, ale odpolední pivko třeba při Septic Flesh jsem si dopřát chtěl. Vše dopadlo nakonec jinak a první kapelou, kterou jsem druhý den viděl a slyšel byli polští nestoři VADER. Tuto partu snad není třeba ani představovat. Znovu prvotřídní porce kvalitního old school death metalu. Velmi dobrý zvuk, tradičně dobře naladěný a usměvavý frontman Piotr a death/thrashová řezanice. Mix staré a nové tvorby, plné nasazení – VADER nebylo co vytknout. Jen nechápu, proč taková kapela dostane prostor odpoledne, když po VADER hráli některá mnohem menší jména.

Následuje ARAKAIN se svým speciálním retro setem, ve kterém zaznějí pouze skladby z prvních dvou desek („Thrash the trash“ a „Schizofrenie“) této české legendy. Už jen vlajka, na které je obal první desky zprzněn novým logem Arakainu, dává tušit, že tohle asi fungovat nebude. Ano, síla hudebního materiálu tam samozřejmě je, to správné pojetí prostě ne. Arakain je dnes už úplně jinde a tyto vzpomínky na thrashové období vyvolávají spíše úsměv. Honza Toužimský nikdy nebyl a ani nebude thrashový zpěvák a podle toho to vše vypadá. Nehledě na skutečnost, že se staré skladby staly melodičtějšími, uhlazenějšími a bez toho správného „feelingu“. Takže uložte džísky raději zpět do skříně a vraťte se do moderních, pro mě nezáživných, vod.

Z pivního stanu, který je umístěný v horních „patrech“ plzeňského amfiteátru, sleduji chvilku vystoupení šílenosti jménem POWERWOLF. Tupé vyvolávání do davu, black metalová image a silná gesta. Přitom silně podprůměrný power metal bez jediné známky originality. Z toho, co jsem na letošním Metalfestu viděl, byli Powerwolf rozhodně nejhorší kapelou.

Následují němečtí melodici AXXIS. Ani toto není kapela, která by mému uchu příliš lahodila. Oproti předchozímu zděšení to však není tak hrozné. Dobrá komunikace s fanoušky, která vrcholila pozváním jedné z fanynek na pódium. Ta však pobavila spíše tím, že na vše odpovídala „hej“ a tak ani angličtina tentokrát nezabrala. Melodický power metal, vcelku příjemná změna a soudě podle davu pod pódiem, i velmi příznivě přijatý.

Druhá polská kapela večera BEHEMOTH přilákala velké množství svých fans. Behemoth pro mě nepředvedli nic nového a jejich výkon se dal přirovnat k nedávnému koncertu v rámci pražského Full Of Hate. Black/death metal polské školy, sem tam nějaký proslov a už zase valit, jak se patří. Z dřevěné lavičky mě Behemoth nezvedli, ale rozhodně nezklamali a předvedli svůj standard. A zase se ptám, proč jejich kolegové Vader, kteří toho mají za sebou přeci jen o nějaký ten pátek více, dostali směšný čas v odpoledních hodinách a Behemoth jako jeden z hlavních hracích časů.

Vrcholem večera (i festivalu) nebyl nikdo jiný, než německá legenda thrash metalu – KREATOR. Tito harcovníci v čele s charismatickým a věčně nasraným (úsměv) Millem Petrozzou přijeli do Plzně představit svou horkou novinku „Phantom Antichrist“ a také z ní několik válů padlo. Kreator vsadili na osvědčené fláky z let osmdesátých, ale i let nedávných. Za vše mluví například „Enemy Of God“, „Phobia“, „Violent Revolution“, „Betrayer“ nebo „People of the lie“. Asi největší peklo vzniklo při nesmrtelných thrashových rubanicích „Pleasure to kill“, „Endless Pain“, „Flage of hate/Tormentor“. Nohy z mosh pitu bolí, sem tam nějaká modřina, boty plné štěrku, propocená džíska. Tohle je THRASH! Kreator srovnali Plzeň se zemí a znovu předvedli, že jsou jedni z pilířů celého žánru. Stále umějí nahrávat skvělé desky, hrát výtečné koncerty a nakopávat lidem zadky. Thrash ´till death!

ThrashPanda:

Veteráni evropského death metalu VADER rozehráli svůj part velmi obstojně. Připomnělo mě to klubové vystoupení z minulého roku. Hutný a valivý death metal s pořádnou porcí energie. Každý z fanoušků musel uznat, že kvalita polské scény je na vysoké úrovni. Retro set ARAKAINU s přízviskem thrash se skládal z prvních dvou desek. Zvuk však zněl hodně moderně, staré a rychlé skladby pak působily pomalým tempem. Jen jediný okamžik vyzněl dobře pro moderní ARAKAIN. Kamenný anděl je díky své melodičnosti pro stávající ARAKAIN hratelný. Vše ostatní byl bohužel jen pokus. Mimochodem, pár dnů před METALFESTEM jsem byl na Aleši Brichtovi a jeho vzpomínání na ARAKAIN. Tam to znělo zcela přesně jako z desek a nemyslím jen zpěv. Mělo to sílu, údernost, energii a hlavně se nezpomalovalo. Následoval melodičtější kus soboty, kdy vystoupily kapely POWERWOLF a AXXIS. V případě rumunských POWERWOLF jsem odcházel zcela neosloven hudbou kapely, jejich projevem a imagií black metalistů ač hrají spíše power metal. Nechal jsem jejich hudbu jejich fanouškům a vyčkal na německé melodické metalisty AXXIS. Vyloženě nezklamali. Jejich hudba nikoho neurazí, protože nabízí pěkné melodie, svižné tempo a chytlavé popěvky.

Pak se už večer chystal na dvojici metalových hvězd. Polští BEHEMOTH s pomocí plamenů utvořili skutečné hudební peklo. Nergal je po uzdravení zpět ve formě a charisma z něho úplně stříká. Precizně zahraný black/death metal na METALFESTU pak okořenili o pořádnou dávku energie. Následující interpret utvořil nejlepší výkon celého METALFESTU. Německá thrash metalová legenda KREATOR během hodiny a půl zničila všechno a všechny v okolí amfiteátru. Naprosto špičkový masakrózní zvuk společně se setlistem, tak udělal nejlepší výkon kapely z celého festivalu. V setlistu kapela propagovala nedávno vyšlé poslední album a to za pomocí dvojice „Phantom Antichrist“ a „From Flood Into Fire“. Vedle novinek se kapela opírala hlavně o osvědčené vypalovačky jako „Pleasure To Kill“, „Flag Of Hate/Tormentor“ a „Enemy Of God“. Líbilo se mi i zařazení materiálu z povedené desky "Coma Of Souls" ve formě „Terror Zone“ a „People Of The Lie“. KREATOR uvařili všechny v kotli a pro mě samotného to byl absolutní vrchol festivalu. Vystoupení pak pro mě bylo nejlepším z doposavad viděných koncertů KREATOR. Konečně dostala takto kapela správný zvuk a velký prostor.
Den třetí

Závěrečný den celého festivalu se nesl ve znamení headlinerů BLIND GUARDIAN a SOULFLY. Otevřeně říkám, že neděle pro mé ucho nenabízela kromě jedné bandy nic extra. Do toho se přidaly pondělní pracovní povinnosti a tak můj notně zkrácený nedělní program se smrskl na onu jednu kapelu. Tou nebyl nikdo jiný než další thrash metalová vykopávka z Kalifornie – DEATH ANGEL. Pro letošní sérii Metalfestů si pánové připravili speciální old school setlist, který obsahoval pouze skladby z první a pro mnohé nejlepší desky kapely – „The Ultra Violence“. Pro fans thrash metalu nemá cenu vypisovat, které slavné vály se na desce nachází. I přes odpolední hrací čas a poměrně prudký liják se kotel zaplnil a kde včera řádění na Kreator skončilo, tam při Death Angel znovu začalo. Výborné riffy, bicí „tupatupa“ a obrovská vlna energie. Perfektní set těchto sympaťáků byl zpečetěn. „Thrashers“, „Kill as One“ nebo „The Ultra Violence“ zválcovaly dokonale každého. Perfektní thrashový dýchánek.

Protože jsem po Death Angel areál opustil, nestihl jsem ani minutu koncertu Blind Guardian. Jeden z headlinerů si i tak zaslouží alespoň pár řádků o svém vystoupení. Za ně děkuji své kamarádce Anet:
„Po kapele Soulfly, kteří opravdu nejsou můj šálek čaje, mohli konečně přijít na řadu němečtí velikáni BLIND GUARDIAN, patřící ke špičkám power/speed metalové scény. Myslím, že pořadatelé moc dobře věděli, proč tuhle bandu nechat až naposledy a uzavírat tak štafetu tohoto vydařeného, hudebně našláplého víkendu. Jelikož jsem tuhle bandu viděla poprvé, byla jsem hned s první písničkou „Sacred Worlds“ unesena Hansiho výjimečným hlasem, který zní naživo podle mého názoru o sto procent lépe než z desek. Při následující pecce „Welcome to dying“ publikum doslova vřelo a hned ze začátku vystoupení to umocnil třetí song s názvem „Nightfall“, při kterém zpěvák dosahoval neskutečných výkonů. Po každé písničce chtělo publikum víc a víc, odměňovalo bandu ohromným potleskem a členové kapely se nestačili divit, kolik jejich fanoušků se v Plzni sešlo. Songy jako „The Last Candle“, „Valhalla“ nebo „The Bard´s song“, které se staly během jejich hudební kariéry jasnou hymnou, absolutně nesměly chybět a lidé v amfiteátru se rádi přidali do hlasitého zpěvu. Blind Guardian snad nikoho nenechali jen tak stát, rukou ve vzduchu bylo nespočetně! Já sama jsem si vystoupení užila na maximum a snad celou dobu mi běhal mráz po zádech. Při poslední pecce „Mirror mirror“, bez které bych si koncert nedokázala představit, byla vrcholným kouskem a všichni fanoušci byli doslova učarováni. Třináct písniček uteklo strašně rychle a nezbývalo nic jiného než se se členy kapely rozloučit.“

Myslím, že i třetí ročník Metalfestu Open Air se nadmíru vydařil. Skvělé obsazení kapel, kde si každý přišel na své, výborný areál i přiměřený počet návštěvníků – to jsou hlavní pozitiva tohoto festivalu. Oproti loňskému ročníku se opticky zdálo, že bylo lidí o něco méně, ovšem prázdnotou zejména večer areál nezel. Naopak, kapelám byla vždy vytvořena patřičná atmosféra. Jen to počasí mohlo být trochu více letní a ne aprílové. Nezbývá tedy než se těšit na příští, již čtvrtý ročník v roce 2013.

Zobrazeno: 1117x

Thrashator


» Metalfest 2012 (8.-10.6.2012, Amfiteátr Lochotín - Plzeň) [2.-3.den] (6.8.2012)
» Metalfest 2012 (8.-10.6.2012, Amfiteátr Lochotín - Plzeň) [1.den] (25.6.2012)
» Metalfest 2011 (3.-5.6.2011, Amfiteátr Lochotín - Plzeň) (8.6.2011)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Reportáž | Metalfest 2012 (8.-10.6.2012, Amfiteátr Lochotín - Plzeň) [2.-3.den] | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist