PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

THE 69 EYES: multi-recenze
Helsinští upíři The 69 Eyes se za léta svého působení stali jednou z nejúspěšnějších kapel novodobého gothic rocku. Jen málokdo by dnes neznal písně jako Brandon Lee, či Forever More. V čem však zpočívá to pravé kouzlo The 69 Eyes? To se dozvíte v následujícím článku mapujícího celou tvorbu této formace.

Bump 'n' Grind (1992)

Dva roky po založení kapely vydávají The 69 eyes svůj debutní kousek. Avšak nutno říci, že k melancholickému feelingu dnešní doby má hodně daleko. První etapa kapely se totiž orientuje na jakýsi syrový garage rock, pokud možno co nejvíce ukřičený a energický za přítomnosti nadupaných bicích a divoce riffující kytary (Jyrkyho vokál byste v této době asi jen stěží poznali), což samozřejmě není na škodu. Jsou patrné odkazy na doposud největší idoly této kapely a to především Misfits. Pánové jsou mladí, rozervaní a neúprostní a své poslání sdělují světu. Přestože se tato deska asi sotva kdy zapíše do rockových dějin, na debut se jedná o vcelku zmáknuté dílko, ve kterém písně překypující energií kompenzují technickou nedokonalost solidními refrény.

Největší hity: Sugar Man, Too Sick for You, Voodo Queen
Celkové hodnocení: 6/10


Motor City Resurrection (1994)

A ani na druhé placce se co do zvuku nic nemění, na album obsahujícího 14 písní (z nichž některé jsou remastery z Bump 'n' Grind a covery Kiss) a neuvěřitelných 8 bonusovích skladeb The 69 eyes pokračují cestičkou syrové nekompromisní rockové smrště, která však v důsledku kvantity na úkor kvality není tak úspěšná. Jakékoliv přilnutí ke gothic rockovému soundu ani zde nečekejme, přesto v rámci svého garage rocku představují opět docela solidní jízdu. Na skupině je znát obliba ve filmech, vždyť i několik skladeb začíná přímo citacemi z nich např. Hills Have Eyes 1977)

Největší hity: Hot Butterfly, Sugar Man, Gimme Some Head
Celkové hodnocení: 6/10


Savage Garden (1995)

Ačkoliv to vzhledem k přebalu alba nevypadá, ani na této desce se u The 69 eyes příliš moc nemění, přestože už jsme svědky jakési propracovanosti jednotlivých písní, syrový zvuk a nekompromisní přímočará energie jsou i zde zachovány. Jednotlivým songům vévodí dodnes u této formace oblíbená Mr.Pain, ke které také vydávají svůj vůbec první videoklip, v němž Jyrkyho mučí záhadná dáma v černém přiléhavém oblečku, což snad můžeme brát jako jakousi předzvěstí věcí budoucích. Další silnou peckou a budoucí kultovní písní je i Velvet Touch, jenž osobně považuji za vůbec první skutečně gothic rockovou píseň The 69 eyes.

Největší hity: Mr.Pain, Velvet Touch, Savage Garden
Celkové hodnocení: 7/10


Wrap Your Troubles In Dreams (1997)

The 69 Eyes zvážněli, přitvrdili (znějí zde mnohem více heavy než jindy) a celkové zkvalitnili svou tvorbu. Wrap Your Troubles in Dreams beru jako spojovací článek mezi obdobím syrového garage rocku (z období Bump 'n' Grind) a gothic rocku. Najdeme zde jak zcela gothic rockovou titulní věc Wrap Your Troubles in Dreams, tak i písně odkazující se na starší období kapely jako je například Hellcity 1999. Celkově se Wrap Your Troubles in Dreams jeví jako solidní placka. Sound The 69 eyes však musí teprve dozrát.

Největší hity: Wrap Your Troubles in Dreams, Broken Man, Get A round
Celkové hodnocení: 7/10


Wasting The Dawn (1999)

V roce 1999 naplno propuká zlaté období The 69 Eyes. Dodnes je Wasting the Dawn považována za milník jejich tvorby a tvoří tak jejich první skutečně gothic rockový debut. Jyrky vystupuje zásadně v klobouku po vzoru Andrew Eldricha. Album tvoří série skvělých hitů jako je romantická melancholie Lazarus Heart, či Wasting the Dawn, ke kterému rovněž The 69 eyes natáčejí jeden z nejpůsobivějších klipů této formace. Za toto album dostávají The 69 eyes rovněž zlatou desku. Pokud jde o celkový soud spojením rock n´ rollu s gothic rockem The 69 eyes zakládají nový žánr s názvem Goth n´ Roll.

Největší hity: Lazarus Heart, Wasting The Dawn, All American Dream, Hand of God, Next Stop Paradise
Celkové hodnocení: 9/10


Blessed Be (2000)

Pokud mají The 69 Eyes nějaký Opus Magnum, je to právě deska Blessed Be. Naplno zde propuká pravá vlna gothické romantiky. Veledíla jako tribut Brandon Lee, Chair, upravená verze Velvet Touch s neskutečnou bassou, či Angel on My Shoulder snad již nikdy nevymizí z paměti (nejen) fanouškům této kapely. Charizma, které ve své hudbě prezentují, jakási temná rozkoš a neskutečná hitovost skladeb, to vše zpoza klobouku, černých brýlí a hromu v pozadí přináší The 69 Eyes nejen daší zlatou desku, ale i pověst Helsinských upírů, kterou si drží dodnes. Jaksi na pomezí undergroundu a komerční sféry se tak tito pánové stávají jednou z největších kapel třetí vlny gothic rocku.

Největší hity: Vše
Celkové hodnocení: 10/10


Paris Kills (2002)

Na další řadovce znějí jednotlivé skladby snad ještě více stravitelněji než u Blessed Be. Album mnohými považované za to nejlepší od The 69 Eyes nás tentokrát zavede do prostředí romantické Paříže. Megahity jako parafrázoidní Forever More, Betty Blue (která dokonce posléze hraje v přestávkách finského hokeje, což jen dokazuje, za jaké hvězdy kapela ve Finsku platí) či pro mě silně nostalgická balada Still Waters Run Deep útočí na posluchače strhujícími refrény Jyrkiho, vylívajícího si své srdce nad sklenkou absinthu za temných finských nocí. Celé album tedy nemůžete nazvat jinak než klišé, avšak věřte mi, že na to budete při poslechu myslet jen stěží, a tak jediné co vám vyvstane na rtech bude: "proklatě působivé".

Největší hity: Dance D´Amour, Betty Blue, Don´t Turn Your Back in Fear, Radical, Forever More, Still Waters Run Deep
Celkové hodnocení: 9/10


Framed In Blood - The Very Blessed Of The 69 Eyes (2003)

O rok později vydávají The 69 Eyes své první Best of, obsahující především skladby z "gothického" období kapely, které je však doplněno o několik nových hitů jako Stolen Season, či Framed in Blood. Obsahuje ale například i reinkarnaci původní Velvet Touch. Mr.Pain zde však k mé lítosti chybí, i tak se ale jedná o nepostradatelný kousek pro každého fanouška The 69 Eyes.

Největší hity: Vše
Celkové hodnocení: 10/10


Devils (2004)

U další řadovky Devils jsme však svědky prvního zaseknutí. V podstatě stále stejné mechanismy už začínají být poněkud nudné, v konečném důsledku však do nás kapela chrlí jeden hit za druhým, které album povyšují na zcela jinou úroveň. Kromě plačtivého super tributu s názvem Jimmy se zde nachází i skladba, kterou směle můžeme označit jako vrchol "sixtynajnovského" klišé, ano na mysli mám píseň Sister of Charity. Fanoušky kapely to však bude zajímat jen stěží. I tentokrát se tedy nová placka jeví jako kvalitní dílko, upřednostňující spíše než technickou propracovanost strhující hitovost. Jakékoliv pomyšlení na underground zde samozřejmě padá, The 69 Eyes platí na pomezí melancholického rocku za super hvězdy a zde to dávají opět najevo.

Největší hity: Devils, Feel Berlin, Sister of Charity, Jimmy
Celkové hodnocení: 8/10


Angels (2007)

Deska Angels se pro mě jeví jako jakási hudební krize kapely. Občas sice ještě dokáží vykouzlit zajímavé melodie, jakákoliv romantika z let minulých je zde však (až na výjimky) tabu. Korunuje to například i poněkud stupidní (Amerikou zavánějící) klip k vlajkové písni Never Say Die, či pro mě naprosto idiotská píseň Rocker, kterou by si nedovolili snad ani ty nejprofláknutější rockové formace. Nemohu samozřejmě tvrdit, že je Angels vyložené špatné album, je však po technické stránce poněkud ploché (nechápu, jakou práci má s bicími Jussi) a emocemi zavalí jen občas.

Největší hity: Never Say Die, Shadow of Your Love, In My Name
Celkové hodnocení: 7/10 Zobrazeno: 1524x

Blackeye69


» Čtyři recenze z jedné anglické základny (AIRFORCE) (15.5.2019)
» ТИРАН (TIRAN) - Tři recenze v jednom thrash metalovém boršči (1.12.2018)
» THE 69 EYES: multi-recenze (17.10.2009)
» DIARY OF DREAMS: multi-recenze (12.10.2009)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Článek | THE 69 EYES: multi-recenze | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist