PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Václav Votruba - Dělníci kovu: NecrocockByl to fajn výlet do jiných světů. Nyní jsem ve fázi, kdy se navracím zpět a v sobě rekapituluji to, co mi kniha dala.
Přiznám se, trochu jsem se bál, že dostanu poněkud ostrouhaný výčet dat, které už všichni známe zpaměti, plus několik recenzí na Tomášova alba a sem tam něco málo z jeho komentářů k nim. Ale takhle to funguje často, když se na něco ani moc netěšíte, většinou vás to úplně přejede.
Kniha je detailní rekapitulace Tomášova života, i když, berte to s rezervou. Kdybychom se chtěli zastavovat a hloubat úplně nad vším, strávíme nad tím zřejmě zbytek života.
Děkuji za to, že jsem se prostřednictvím těchto stránek mohl ocitnout o několik desítek let nazpět, kdy se teprve v Československu v rámci metalu vše rodilo a znova si zopakovat dobu, v niž nikdo z nás nevěděl jak a co. Přesto vznikaly věci nevídané, aniž bychom si to uvědomovali. Master's Hammer jsou toho největším důkazem. Jedním z překvapení, které mi kniha přinesla, byl fakt, jak moc se mé názory na dění kolem kapely Master's Hammer a vůbec vývoj tehdejší metalové scény shodují s těmi Tomášovými. Ať už je to seznámení s tvorbou kapely Fata Morgana a nádherně chorobným projevem Dana ´Šakala´ Švarce, s tvorbou samotných MH nebo i s názorem na album "Ritual". Detailů na vás zde moc házet nebudu, to bych vyzradil pointu těm, kteří ještě knihu nečetli a tu si musíte najít v knize sami. Možná též nebudete mít čas dojít si pro záložku jako já.
Jak by ne, když čtete o tom, jak na Tomáše zapůsobilo demo "Finished", když v kapele ještě nebyl. Já to měl podobně. Koupil jsem ho na burze na kazetě Sony, z druhé strany byl Krabator (demo "Totální Destrukce") a prvně jsem si ho poslechl ve walkmanu o samotě, v noci, v křesle v obýváku. Byl rok 1988 a mě se otevřel zcela nový svět. V tom křesle pořád ještě sedím. Z toho poslechu jsem se zatím nevrátil. Ale nezůstaneme jen u vzpomínek.
Přesto pořád lze i v minulosti najít spoustu nových informací. Jestli vás zajímá, se kterou uznávanou hudební osobností měl Tomáš založit před dávnými lety kapelu, i to v knize najdete. Taky to, že byl lanařen do sestavy tehdejší Faty Morgany, zde snad vykecat můžu. Třeba by události vývoje tuzemského black metalu nabraly zase trochu jiný směr. Velmi zajímavé je seznámit se s tím, jaký postoj měli k metalu Tomovi rodiče i to, jaký on sám zachovával postoj ke svým tehdejším spoluhráčům v Master's Hammer.
Ještě než opustíme téma kultu této kapely, je třeba pozastavit se u vyprávění o atmosféře tehdejších koncertů. Pořád ještě stojím s kamarády před kulturákem jako v roce 1990, kdy k nám měli do Frýdku-Místku Master's Hammer dorazit, ale přijel jen Kryptor, předkapelu dělala slovenská Krakatoa a místo MH zahrálo nedoceněné thrash metalové Nostromo. Zhruba rok poté už v Národním domě ve Frýdku-Místku Master's Hammer hráli, ale při vší úctě ke všemu, co za ty léta ke kapele chovám, ten koncert byl... Jak to říct... Divný? Ve velkém sále necelá stovka fans vypadala ospale a mdle stejně jako kapela sama. A když tak čtu vzpomínky na tehdejší turné po Ostravsku, vůbec se nedivím. Ale točit vše kolem Master's Hammer, o tom by se dala napsat bichle několika dílů a pořád by bylo o čem.
Kniha postupně zpracovává samozřejmě všechny Tomášovy zásadní hudební projekty. Byl bych pokrytcem, kdybych tvrdil, že se mi z nich líbí úplně vše, neboť už se mi občas stává, že se cítím příliš jinde a přestávám vidět souvislosti tam, kde je Tomáš teprve nachází. Proto mi přišel vhod Tomášův výklad k jednotlivým písním, co ho k nim motivovalo, jak probíhalo natáčení a spoustu dalších informací. Ten pocit, když jsem poprvé spatřil klip "Princezna" asi nelze popsat slovy. I proto mám obavy, zda si Venca Votruba Necrocokovou osobností s jeho zážitky a neotřelým viděním světa přece jen nenastavil laťku tak vysoko, že překonat ji v dalších dílech Dělníků kovu bude hodně těžká práce.
Zážitků, pikantností a nevšedních situací je v knize tolik, že vypisovat zde všechny, asi by bylo mé povídání hodně dlouhé. Vyzdvihnu například příhody ohledně Kaviar Kavalier, když byli ještě koncertně aktivní, vzpomínky na Tomášovo rodné Křivoklátsko, nebo kterak došlo k seznámení Necrococka a půvabné Nazary Bokaz. Ale je toho mnohem víc a jestli bych měl zdůraznit alespoň jednu větu (týkající se koncertů znovuobnovených Master's Hammer), u které jsem se opravdu pobavil, asi by to byla tato: "Blackie odvedl skvělou práci, protože mi během turné lidé psali, jak skvěle jsem hrál".
Součástí knihy mimo povedených fotografií je i Necrocock pod palbou přímočarých otázek. Dozvíte se třeba to, jak Tomáš reaguje na dotěrné fanoušky slídících kol jeho vily a čím sestřeluje jejich drony.
A jak se podívat na knihu jako na celek? Škodolibí hledači chyb a toho, co se mohlo udělat jinak si jistě svoje najdou. Pro mě, jakožto hudebního fanouška, má cenu obrovskou a nic bych na ní neměnil.

Přidáno: 3.9.2020

Magua


» James Curl - RONNIE JAMES DIO: Životopis heavy metalové ikony (24.11.2021)
» Richard Bienstock - AEROSMITH: Kompletní historie bostonské hudební skupiny (28.9.2021)
» Dayal Patterson - Black Metal: Předehra ke kultu (7.9.2021)
» Dayal Patterson - Black Metal: Evoluce kultu (6.9.2021)
» Diagnóza 19932020: Syndrom zapomenutého ticha (5.1.2021)
» Václav Votruba - Dělníci kovu: Necrocock (3.9.2020)
» Peter Bebergal - Sezona čarodějnic aneb Jak okultismus spasil rokenrol (19.11.2017)
» Petr Junek - Hypnosis: Třetí velká destrukce (23.8.2017)
» Punk Not Dead ...dalších 25 let (11.7.2017)
» Václav Votruba - Kniha kovu (15.2.2017)
» Petr Junek - Stigma Diabolicum: Nový světový řád (16.9.2015)
» Petr Junek - Apokalypsa: Poslední revoluce (10.12.2012)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Článek | Václav Votruba - Dělníci kovu: Necrocock | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist