PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

MetalGate Czech Death Fest 2015 – den druhý (12.6.2015, Červený Kostelec)


Než se vrhneme opět k popisu toho, co se dělo na pódiu a pod ním, tak bych chtěl vyzdvihnout specifika ranní hygieny. Jak už jsem říkal: zázemí v podobě domečků s WC a sprchami bylo velice v pořádku. Snad jen ten chaos, kdy již polonahé osůbky vybíhaly zase ven ze sprchy, aby si obstaraly 10 Kč na spuštění vody + nepřítomnost věšáků na ručníky a na oblečení narušily onu ranní idylu, kterou naopak podporovalo na toaletách rádio Blaník, jehož muzika měla ty správné defekační účinky.

Druhá mimohudební poznámka v této části reportu se týká jídla: byl zde velice bohatý výběr zejména smažených pokrmů a s tím já nemám na těch pár dní v zásadě žádný problém. Nicméně na snídani, pokud jste se už od rána nechtěli dávit nějakým tím hamburgerem, tak bylo poměrně málo možností na výběr. Tolik jen taková drobná poznámka a drobný mínus. Stačilo by třeba, aby v hospodě příště přidali nějaké ranní menu (př. míchaný vajíčka, salát aj.) a je po problému.

Rest z předchozího dne: Vlivem zběsilého sepisování jsem si až se zpožděním s úlekem uvědomil, že mi z výčtu kapel čtvrtečního programu omylem vypadli KRYPTOR, kteří hráli mezi Streetmachine a Dew-Scented. Takže tímto se chlapům hrozně omlouvám. Zahráli set, na jehož část jsem sice nebyl přítomen, ale který určitě musel potěšit srdce každého old-school thrashera.

Nyní tedy zpátky k pátečnímu programu: role startovací kapely se ujali turnovští CAPTURE OR KILL, kteří byli sice v programu psaní jako metalcorová kapela, nicméně se vlastně jednalo spíš o deathcore ve středním až pomalejším tempu. Navíc ve vokálu se ani nevyskytla žádná, typicky metalcorová pasáž s čistým melodickým zpěvem. Myslím, že to ale nikomu nevadilo a pár lidí si už šlo i zapařit. Pařit už však začínalo i slunce, takže na otázku frontmana: “Je vám vedro?“ se mu dle očekávání dostalo odpovědi: “Jo, jako svině…“ [smích]. Celkově bych řekl, že tahle kapela byla příjemným budíčkem.

Nastupuje litoměřická death/acid smečka KEEP ON ROTTING s drobnou zpěvačkou, která měla příjemný hlásek, ale když se opřela pořádně do mikrofonu, tak leckomu spadla čelist. Přestože je jasné, že dobrý vokál je především o dobře zvládnuté technice, tak člověk nevychází z údivu, kde se to v té drobné dívčině bere. Krom vokálu zvládala i zajímavé pódiové kreace a paření a vůbec celá kapela jela jako dobře namazaný stroj a působila kompaktně, navíc s nápaditými a členitými skladbami. Takže jednoznačně palec nahoru!

Děčínsko-pražští SECRET OF DARKNESS nám přijeli představit své nové CD „Neotericus Universum“, přičemž ovšem zahráli i průřez svou melodeath/blackovou tvorbou. Vojtovi ze začátku lezl špatně ven zpěv, ale to se postupně vyrovnalo. Jinak nazvučení bylo v pohodě a kytary byly hezky čitelné. Vojta navíc ukázal, že skvěle zvládá práci s publikem.

Po „Secretech“ přichází folk-metaloví CRUADALACH… a spustí na nás hardcore!!! Přestože jsem už o jejich šokující proměně v rámci nového alba „Rebel Against Me“ někde četl, tak mě to dost překvapilo. Přišlo mi, že tento přerod spíše vyhovuje hlavně Randalfovi (vokál), ale rozhodně nevyhovuje třeba píšťale/dudám a houslím (které mi přišly v těch skladbách dost utopené) a rovněž nevyhovuje výrazu kapely jako celku. Když pak přišly na řadu starší vály, tak to už byla zase úplně jiná písnička, ale tyto se pak znova schizofrenně střídaly s oním hardcorem. No, nějak jsem z toho byl zmatený a nebyl jsem v tom sám. Nemyslím si, že by Cruadalach zahráli muzikantsky nějak špatně, ale spíš mám obavy, že trochu hazardují s přízní svojí fanouškovské základny, která si je oblíbila hlavně proto, že hrají folk metal. Na hardcore už tady máme řadu jiných dobrých až skvělých kapel.

Hudební chuť jsem si spravil poté, co to na pódiu rozjeli táborští death-metalcoroví F.O.B., kteří patří dlouhodobě mezi české stálice a v podstatě i mezi český top metalových kapel. F.O.B. předvedli znova svůj vysoký standard, kde vedle výborných instrumentálních výkonů lze vypíchnout pestrobarevný Márův vokál. V podstatě se asi jednalo o vokálistu s největším počtem různých poloh v rámci festivalu. Kromě toho předváděl Mára i svoje klasické vylomeniny na pódiu (i když v tomto ohledu býval v minulosti akčnější) a dozvěděli jsme se rovněž, že má narozky a že se tím pádem po koncertu hodlá ihned zrušit [smích], takže na hlavu vyfasoval korunku a po vystoupení ho bylo možné často spatřit ve frontě na panáka (holt je to frontman). Aby pozornost nezůstala upřena jen na Márovi, tak F.O.B. zde kromě starších skladeb propagovali své nové album „…and foes have become our masters“ a jeden ze songů věnovali nedávno zesnulému kamarádovi.

Na řadě jsou cyber-metaloví MINORITY SOUND a sází do nás vály (nejen) z nové fošny „Drowner's Dance“. Hned jako druhý v pořadí hrají song „Last Day on Earth“, který jsem si v posledních dnech oblíbil, protože má atmosféru odpovídající svému názvu. Začíná trochu pršet a frontman Aleš toho hned využívá a hlásí na nás: “Jste z nás úplně vlkhý, to je supr!“ [smích]. Asi vlivem deště došlo v průběhu setu k nějakým technickým problémům, takže MS hráli chvíli značně tlumeně, ale vše se poměrně brzy vyřešilo. Jinak zejména první polovina setu byla opravdu strhující, dost jsem si to užil. Tahle kapela prostě šikovně zaplnila volné místo na trhu a to jejich nové CD určitě nedopadne špatně v recenzích. No a ještě je potřeba připomenout, že kapela avizovala, že kdo si na festu náhodou rozbije hlavu, tak dostane jedno cédéčko zdarma (nepochybně v narážce na dva roky staré události).

Po dvojbloku F.O.B. a Minority Sound nejsem úplně schopen vnímat další kapelu, takže řecký black LUCIFER'S CHILD slyším spíše z povzdálí, ale ani z toho, co slyším, mě to moc nebere, takže se vzdávám objektivního hodnocení.

Volyňští, léty praxe osvěčení death-blackoví borci AVENGER, kteří v poslední době prodělali určité změny v sestavě, hráli průřez tvorbou a nepochybně tedy i něco z nového připravovaného alba. Příjemný set, i když už jsem je slyšel zahrát i lépe. Nicméně dvojkombinace zpěv + bicí (zde v podání Honzy Kapáka) stojí vždy za obdiv.

Následující kapela LIVEEVIL, přestože opět electronica metal jako třeba Minority Sound, tak jde tak nějak mimo mě. Sice je to pěkně melodický a někomu to prý místy připomínalo Rammstein, ale fakt nevím, nemohu objektivně hodnotit, protože mě ta muzika nějak nezasáhla. Teď schválně poslouchám jejich song "Lucid" a není to tak špatný, ale na živo mě to prostě nebralo. Možná se v mých očích trochu shodili i častým opakováním poměrně nevtipné hlášky „zpocený trenky, zpocený kalhotky“.

ADOR DORATH, které jistě nemusím nikomu více představovat, nejsou přímo mojí krevní skupinou, ale v tomto ohledu jsem se mohl spolehnout na kamarádku, která je sleduje roky a té (jakožto cílové skupině) přišlo vystoupení super, takže well done! Ador Dorath hráli hodně věcí z alba „The Very Essence Of Fire“ a ve starších válech pouštěli ze samplů zpěvačku (která, jak jistě víte, již nějakou dobu není v sestavě).

CARACH ANGREN, blackaři z Holandska, měli působivou image a warpainty, jak se na tento styl sluší a patří. Zpěvák měl navíc zajímavou masku. Naservírovali nám pořádnou porci black metalu, které jsem se ale po určité chvíli přejedl a nechal tak trochu černoty na talíři. Jak by někdo řekl: „Carach Angren byl prostě Sejtn“.

Během setu spolupořadatelů TORTHARRY už jsem byl trochu v útlumu, den byl náročný. I tak to byl nářez jako vždycky, chlapi to ani jinak neumí. Nicméně jsme se shodli, že v dubnu v Exit-usu (viz. jeden z předchozích reportů) jsme si je užili o dost víc.

U posledních atmosphecic metal/rockových MORGUE SON jsem zpočátku myslel, že usnu vestoje, ale naštěstí jsem ještě včas přišel na chuť absinthové limonádě, takže věci začínaly najednou nabírat jiný spád. Kapela jako by hrála čím dál tím lépe a ten poslední song - ten byl úplně super!!! Ne, teď vážně, navzdory prvotnímu slabšímu dojmu, některé songy spíše v druhé polovině setu se mi vážně líbily. Myslím, že jedním z nich je skladba „Anorganic“. Navíc, doneslo se ke mně, že kapela z obav, aby lépe zapadla, předělala v některých skladbách zpěv do growlu. Snaha se cení!

Přidáno: 18.6.2015

Saša-Unborn


» MetalGate Czech Death Fest 2015 – den třetí (13.6.2015, Červený Kostelec) (19.6.2015)
» MetalGate Czech Death Fest 2015 – den druhý (12.6.2015, Červený Kostelec) (18.6.2015)
» MetalGate Czech Death Fest 2015 – den první (11.6.2015, Červený Kostelec) (17.6.2015)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Reportáž | MetalGate Czech Death Fest 2015 – den druhý (12.6.2015, Červený Kostelec) | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist