DOMÉNA NA PRODEJ   //   DOMAIN FOR SALE
PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Richard Bienstock - AEROSMITH: Kompletní historie bostonské hudební skupiny


K padesátému výročí založení kapely AEROSMITH vznikla nová kompletní knižní biografie. Kolikátá asi v řadě? Jenom na našich pultech se letos objevily dvě podobné publikace. Holt AEROSMITH již tady nějaký pátek jsou, něco dokázali a jsou pojmem na rockové scéně. Hodně se toho o nich napsalo a nejspíše ještě něco i napíše.Autorem nové kompletní historie bostonské veličiny je Richard Bienstock. Vedoucí to editor magazínu Guitar World a šéf editor Guitar Aficionado. Očekávám tedy, že půjde o seriózní biografii a ne o nějaký bulvární škvár. Samozřejmě, že se autor nemohl vyhnout tématům jako sex, drogy, alkohol a léčení. To samozřejmě k divokému období AEROSMITH patřilo a tahle kapela patrně v tomto ohledu vládla americkým sedmdesátkám, a o tom snad i rock´n´roll je. Ale není to to nejdůležitější. Za kapelu přeci jenom mluví především její muzika.

Kniha začíná biografiemi jednotlivých muzikantů. A to od narození po založení AEROSMITH. Je zajímavé, jak se některé osudy proplety ještě dříve, než byla založená samotná kapela. Myslím, že pro zaryté fanoušky AEROSMITH se nejedná o nic objevného a to se vlastně týká celé této biografie. Ovšem, dá se říci, že kniha je napsána poutavým a kolikrát i strhujícím způsobem. Vlastní vyprávění je přerušováno výňatky z rozhovorů s jednotlivými členy kapely, ať již dobových nebo pozdějších. Ovšem u každého takového vstupu je uvedeno, kdo, kdy, s kým a pro jaký plátek byl rozhovor pořízen. To, abychom si nemysleli, že se jedná o nějaký výcuc z prstu, neboť takhle by si to nevěřící mohli i dohledat. V knize jsou využívány i části z autobiografických knih jednotlivých členů kapely. Kniha je složena z kapitol a každá z nich se věnuje období jednotlivých alb. Co všechno se v tom období odehrálo. Koncerty, turné, skládání muziky, samotné nahrávání. Dobře jsou popsané různé vychytávky, které při nahrávání byly využity. No a samozřejmě se pomalu žádná z kapitol neobešla bez nějakých těch alkoholicko drogových excesů, které nejprve kapelu vynášely do výšin, aby ji málem uvrhly na smetiště dějin. Jak jsem říkal, relativně nic nového pro skutečné fanoušky AEROSMITH. Ovšem každá kapitola je zakončena dost podrobnou recenzí k danému albu a to z pera externího žurnalisty. V závěru knihy je uvedeno, kdo všechno se na knížce podílel a kdo do ní přispěl, od fotografů po publicisty. Tato kniha má navíc dva bonusy, kterým se běžné biografie nevěnují. Možná tak ještě nástrojovým vybavením muzikantů. Ale zde je dost do podrobna probráno kytarové vybavení Joea Perryho a Brada Whitforda. Tohle si myslím, by mohlo být zajímavé počtení pro kytarové maniaky. No a potom je tady kapitola, kde Steven Tyler a Joe Perry dávají rady mladým muzikantům. Jak je důležité si uvědomit, proč vlastně chcete dělat muziku. Jak se chovat ke spoluhráčům v kapele i v hudebním byznysu. Proč je dobré mít fyzičku a tak dále. Jo, kdybychom byli všichni takhle chytří ve dvaceti.

Jak jsem říkal. Vcelku nic nového pro skutečného fanouška AEROSMITH. Ovšem neřekl bych, že by nikoho nemohlo něco z této biografie o něco obohatit. I když tady se dá probírat spíše, jak je tato kniha napsaná. Já myslím, že dobře a sám jsem si dobře početl. Co ovšem cením hodně, tak to je obrazová dokumentace knížky. Ta samozřejmě obsahuje více či méně profláknuté fotografie kapely. Jsou tam ale taktéž vstupenky na koncerty, i když třeba přetržené. Dále tam potom jsou vstupenky do zákulisí, letáky a plakáty ke koncertům, festivalům i turné, nebo odznaky, nášivky a trička. Samozřejmě publikace obsahuje i obaly alb, ale vedle nich obsahuje obaly alb a singlů určených pro Japonsko. Tak ono se toho dá hodně (ale ne všechno) dohledat na internetu, ale tady to máte jaksi pod jednou střechou. Z pohledu zarytého fanouška AEROSMITH má tato biografie bezesporu asi i nějaké ty zápory, ale já tuhle knížku hodnotím hodně kladně.

Přidáno: 28.9.2021

Rock´N´Roll Hell


» James Curl - RONNIE JAMES DIO: Životopis heavy metalové ikony (24.11.2021)
» Richard Bienstock - AEROSMITH: Kompletní historie bostonské hudební skupiny (28.9.2021)
» Dayal Patterson - Black Metal: Předehra ke kultu (7.9.2021)
» Dayal Patterson - Black Metal: Evoluce kultu (6.9.2021)
» Diagnóza 19932020: Syndrom zapomenutého ticha (5.1.2021)
» Václav Votruba - Dělníci kovu: Necrocock (3.9.2020)
» Peter Bebergal - Sezona čarodějnic aneb Jak okultismus spasil rokenrol (19.11.2017)
» Petr Junek - Hypnosis: Třetí velká destrukce (23.8.2017)
» Punk Not Dead ...dalších 25 let (11.7.2017)
» Václav Votruba - Kniha kovu (15.2.2017)
» Petr Junek - Stigma Diabolicum: Nový světový řád (16.9.2015)
» Petr Junek - Apokalypsa: Poslední revoluce (10.12.2012)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Článek | Richard Bienstock - AEROSMITH: Kompletní historie bostonské hudební skupiny | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2023. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist