PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

MetalGate Czech Death Fest 2015 – den první (11.6.2015, Červený Kostelec)


Předem chci říct, že tento report vyjadřuje do určité míry můj subjektivní pohled na věc, takže pokud někdo další z HMB byl na festivalu přítomen a chtěl by vyjádřit svůj úhel pohledu, tak to bude jedině dobře. V případech, kdy se mi nějaká kapela nějakým způsobem nelíbila, pokusím se o konstruktivní kritiku. Budu se snažit napsat stručně a jasně, co jsem viděl a co si o tom myslím - dopředu tak rezignuju na nějakou literární onanii, protože vím, že v takovém případě bych to nikdy nedopsal [smích].

Czech Death Fest pořádaný MetalGatem a Tortharry už je zaběhlou akcí, která rok od roku stoupá v oblibě u fanoušků a pravidelně se umisťuje na vysokých příčkách různých anket v kategorii o nejlepší domácí festival tvrdé muziky. Pro mě osobně tento, v pořadí již sedmý, ročník znamenal třetí návštěvu festu, takže jsem dopředu věděl, že můžu v areálu festivalu (Autokemp Brodský) očekávat příjemné prostředí, kde není nikam moc daleko a kde je zaručeno kromě dobré (převážně české) muziky rovněž kvalitní jídlo (např. v přidružené hospodě), kvalitní pití (různé druhy Primátoru – zejména můj oblíbený India Pale Ale), osvěžující koupání (v rybníku hned pár metrů od pódia) a kde je i zajištěna čistá umývárna s WC a sprchami.

Při příjezdu vlakem do Kostelce zjišťujeme, že od vlaku do areálu existuje pohodlná a cenově rozumná festival-specific taxi doprava – další bod pro pořadatele. Na místě v Autokempu Brodský stíháme po postavení stanu první kapelu DEAD CARNAGE. Začíná se přesně na čas, tedy v 16:00. Pod pódiem už je docela uspokojivý počet lidí. Severomoravská banda do nás chrlí death metal, který je v jejich podání ovšem na můj vkus příliš jednotvárný, bez nějakých překvapivých změn a složitějších kompozic. Zpočátku navíc není slyšet basa (to se pak spravilo). Hudební projev frontmana v kšiltovce spíše naznačoval, že by chtěl působit v death-corové kapele. Ne že by ten vokál byl špatný (až na screamy, které trochu haprovaly, to bylo celkem v pohodě), ale nějak to dohromady jako celek s kapelou nepůsobilo úplně na stejné vlně. Musel jsem si napsat pár frontmanových hlášek – například při propagaci merche nám oznámil, že: „Trička z tiskárny jsou ještě horké jako z pekárny“ a že (ač očividně stále dostatečně mlád) „na to metalování UŽ nemá dlouhý vlasy“. Holt, občas se zadaří (smích).

Další v pořadí jsou trutnovštví thrasheři EXORCIZPHOBIA, což je už na naší scéně zaběhlý pojem a v rámci klasické odnože thrash-metalu je tato smečka brána za jednu z českých top kapel. To je podle mě v pořádku. Zažil jsem pár vystoupení těchto mosherů, kdy prostě všichni museli jít lítat do kotle, jak to bylo dobrý. Tentokrát to ale nebyl ten případ a možná, že svoji úlohu sehrála absence (pravděpodobně nárazová, nikoliv absolutní) jedné kytary. U této kapely navíc vždy dojde na přetřes zpěv – někomu se vůbec nelíbí, mě se zdá v pohodě. Na druhou stranu, možná i díky té absenci druhé kytary bylo místy slyšet, že Skoři nestíhá hrát na kytaru a zároveň ve zpěvu dobře frázovat a intonovat. Působilo to trochu uspěchaným dojmem. No nic, snad je příště uvidím v lepší formě.

Před následujícími AGRESSIVE TYRANTS cítíme nevyhnutelnou potřebu se jít najíst, a tak slyším tuto kapelu z hospody. Z toho, co slyším, je jasné, že si kapela svoji death-grindovou show užívá a pravděpodobně má i dobrou odezvu u publika. Songy jsou občas prokládané až úchylnými pasážemi a v textech nechybí třeba „kokokokodák“ a podobná zajímavá lingvistická zpestření. V rámci propagace merche zahlásili něco ve smyslu: „My jsme vydali takový jedno hnusný cédéčko…“. No, prostě byla sranda, ale jejich muzika tím zároveň nijak zvlášť netrpěla.

Na pardubické STREETMACHINE jsme už zase venku. Kapela se podle vlastních slov bála, že na festu nezapadne, ale myslím, že to bylo v pohodě. Nebylo to sice žádné terno, ale takový příjemný český průměr v podobě valivého hardcoru s českými texty. Frontman s šátkem na hlavě a´la Hatebreed šel občas dolů k lidem, kteří se docela chytli.

A přišel čas na headlinera dne, kterým byli němečtí thrash-death metaloví DEW-SCENTED. Jakmile spustili, tak nebylo pochyb o tom, kdo je tady pánem. Dew-Scented byli minimálně o třídu lepší než všechny předchozí kapely a nebylo to tím, že jsou ze zahraničí a ani to do značné míry nebylo tím, že měli o poznání lepší zvuk. Prostě jejich songy pořádně nakopávaly a pod pódiem se vytvořil pořádný a nekončící circle pit. Zároveň riffy ve skladbách nebyly tuctové, byly kolikrát docela nápadité a neotřelé a skvěle to zapadalo do sebe. Frontman kromě vokálu skvěle zvládal práci s publikem a oznámil nám, že zde na festivalu vypustí do prodeje svoje nové album „Intermination“ – den před oficiálním termínem. Jelikož však „time fuckin' flies“, tak jsme se ani nenaděli a byl tu najednou konec setu téhle smečky a tím dnešní program skončil. Což byla škoda, protože jsme byli zrovna dost rozjetí a ještě minimálně jednu bandu bychom určitě skousli. Myslím si ale, že v tomto případě brzký konec programu souvisel s nerušením čtvrtečního nočního klidu.

Ještě na závěr: v určitou chvíli přišel na pódium Dan z Tortharry a pokud jsem mu dobře rozuměl, tak oznámil, že tento den přijelo do areálu o 100 lidí více než na loňský zahajovací den, takže super start!

Přidáno: 17.6.2015

Saša-Unborn


» MetalGate Czech Death Fest 2015 – den třetí (13.6.2015, Červený Kostelec) (19.6.2015)
» MetalGate Czech Death Fest 2015 – den druhý (12.6.2015, Červený Kostelec) (18.6.2015)
» MetalGate Czech Death Fest 2015 – den první (11.6.2015, Červený Kostelec) (17.6.2015)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

17.6.2015 (18:38)

Tybrďo, já jsem úplně zapomněl na Kryptor, kteří byli mezi Streetmachine a Dew-Scented!!! Sorry, chlapi!! Set od Kryptor byl old-school každým coulem a určitě potěšil srdce každého thrashera!! Bohužel půlku setu jsem trestuhodně prokecal někde u stánků:-/


Reportáž | MetalGate Czech Death Fest 2015 – den první (11.6.2015, Červený Kostelec) | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist