PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

DIARY OF DREAMS: multi-recenze
Tento elektronický Darkwave má na evropské scéně jasné místo. Málokterá skupina se jí totiž v podobném žánru může rovnat. A to jak do atmosféry, tak do četnosti jednotlivých nahrávek, kterých od roku 1994 nahráli bezmála 10. Svou roli zde hraje však i naprosto nenapodobitelný feeling jejich hudby. Tragické, energické a chladné jako ocel. Dámy a pánové přicházejí Diary of Dreams...

Cholymelan (1994)

Debut skupiny Colymelan se drží spíše ještě ve vodách darkwave, tu a tam bych dokonce řekl, že se jedná o záležitost spíše ambientní, inspiraci bych viděl například v Clan of Xymox. Onen klasický až industriálně laděný soud uslyšíme až později. Cholymelan však nic nepostrádá z oné nervozní melancholické atmosféry, kterou Diary of Dreams vždy skvěle vládli. Celkově je však album umírněnější a spíše než na hutný zvuk, dbá na působivou linku kláves a atmosférických samplů. Klasický rukopis DoD je však i zde postřehnutelný, ta pravá černá mračna nicméně teprve přijdou.

Největší hity: Bird Without Wings, Phantasmagoria, Between the Clouds, Cholymelan
Celkové hodnocení: 7/10 (v případě, že vám nevadí umírněný, až meditativní darkwave si dva přidejte)


End Of Flowers (1996)

O dva roky později Diary vydávají album End Of Flowers, nijak v jejich tvorbě přelomové, přesto rozhodně vyzrálejší a ucelenější, než Cholymelan. Začíná se utvářet zvuk tak typický pro tuto skupinu. Mnohem více zde již uslyšíme i elektrické kytary, větší prostor tu dostaly i bicí. Celkově by však album nemuselo každému sednout, jak už jsem zmínil u předchozího alba, jedná se spíše o umírněnější darkwave, nicméně End of Flowers obsahuje skladbu, která je dle mého jednou z nejemotivnějších zpovědí této formace. Správně, jedná se o skladbu Tears of Laughter, čistě klavírní záležitost, kterou však může hanit jen málokdo.

Největší hity: Tears of Laughter, Oblivion
Celkové hodnocení: 7/10 (platí to stejné, co u Cholymelana)


Bird Without Wings (1997)

Album pojmenované podle skvělé písně debutu vychází o rok později. Touto plackou rovněž ve tvorbě Diary of Dreams nastává druhá etapa jejich tvorby. Zvuk je více ovlivněn elektronikou, směřován je více do tanečních futurepopových sfér. Přesto je skupina plná překvapení a například skladba Flood of Tears je čistě akustickou záležitostí. Jednotlivé skladby se mi ovšem zdají snad až moc dlouhé, považte, průměrná délka skladby zde dosahuje něco přes 7 minut. Přesto se jedná o album plné atmosféry a emocí jako vždy, jen už by to chtělo nějakou inovaci.

Největší hity: June, A Sinner´s Instincts, Ex-Ile
Celkové hodnocení: 6/10


Psychoma (1998)

Člověku až přestává rozum stát, jak na nás Diary of Dreams valí další a další desky. Psychoma je znovu spíše tanečně laděné album, v moha ohledech velmi podobné Bird Without Wings. Ta pravá inovace však jak jistě víte přichází až s albem následujícím.

Největší hity: Methusalem, Never´Freeze
Celkové hodnocení: 7/10


Moments Of Bloom (1999)

První bestoffka z dílny Diary of dreams s příznačným názvem Moments of Bloom zahrnuje výkvět dosavadně nejlepších skladeb, přízračnější je však samotný název alba, který jak jistě víte, je předzvěstí slavné budoucnosti této skupiny.

Největší hity: Methusalem, Cholymelan, Ex-Ile, End of Flowers
Celkové hodnocení: 8/10


One Of The 18 Angels (2000)

Začátek milénia znamená i začátek nové etapy v tvorbě Diary of Dreams, nastává třetí a nutno říci, že i nejúspěšnější období tohoto německého kultu. Zvuk, jak jej známe dnes je již v podstatě ucelen, těžkopádný zvuk, samply, elektrické kytary, ledový hlas Adriana Hatese. One of the 18 Angels je plná zaručených hitů, jako neskutečně chytlavá Butterfly: Dance, či Darker! Deska je skvěle technicky zpracovaná, atmosféra se vám dostane pod kůži jako černý cejch vypálený hrubou ocelí, tragické, emotivní, těžkopádné, ale také energické a nabušené. Ta černá mračna konečně přišla dámy a pánové a já jim naprosto podlehl.

Největší hity: Butterfly: Dance!, Darker, People watcher, Chemicals
Celkové hodnocení: 9/10


Freak Perfume (2002)

Úspěšně rozjeté období započaté u One of the 18 Angels, směle pokračuje i na Freak Parfume, album přímo překypuje hity, kombinuje taneční záležitosti s hloubavějšími bolestnými baladami, jako je například She and her Darkness, nápadů má skupina stále hodně, originalita, která jejich hudba přináší nezná mezí, mnohem více se však soustřeďují na refrény, které jsou honosné a podmanivé. Možná právě proto považuji toto album za jeden z vrcholů jejich tvorby, technická dokonalost spojená s podmanivou hitovostí, nádhera.

Největší hity: She and Her Darkness, Brother´Sleep, Amok, The Curse, She
Celkové hodnocení: 10/10


Dream Collector (2003)

Další bestoffka Diary of Dreams. A nutno říci, že naprosto skvělá, obsahuje výčet největších hitů + několik remixů. Konkrétně jsou to Brother Sleep, Chemicals, dále album obsahuje i vylepšenou verzi písně Butterfly: Dance!, či People Watcher. Ovšem stejně jako u Moments of Bloom se dočkáme i pár novinek, jako je naprosto skvělá Now This is Human, či o něco slabší Forestown. Nicméně jako celek se jedná o nejlepší výkvět z tvorby Diary of Dreams, který by rozhodně neměl chybět ve sbírce žádného příznivce této formace.

Největší hity: vše
Celkové Hodnocení: 10/10


Nigredo (2004)

První zcela kreslený obal je rovněž předzvěstí několika změn. Tak například zvuk je snad ještě těžkopádnější, s velkým důrazem na honosnou dávku basových synthů. Krásně to můžeme vidět třeba na naprosto úžasné Reign of Chaos, či Psycho-logic. Zvuk dotažený k dokonalosti, Adrian Hates je stále stejně chladný a nemilosrdný, z tvorby tvorby Diary of dreams další velmi silný kus.

Největší hity: Witching Hour, Psycho-Logic, Charma Sleeper.
Celkové hodnocení: 9/10


Nekrolog 43 (2007)

Nekrolog 43 se stále drží zaběhnutých mechanismů svých předchůdců a to bych snad i označil za první záchvěv nedostatku nápadů (ale upřímě řečeno, co chcete po devíti plnohodnotných deskách ještě vymýšlet že). Tak například jinak skvělá skladba Son of the Thief možná až nápadně připomíná pecku Brother Sleep. Nicméně jako celek vychází album opět slušně. Naprosto se však oprošťuje od jakéhokoliv tanečního soundu, což však bylo postřehnutelné i na albu předchozím.

Největší hity: Plague, The Valley, Nekrolog 43
Celkové hodnocení: 8,5/10


Zobrazeno: 1562x

Blackeye69


» Čtyři recenze z jedné anglické základny (AIRFORCE) (15.5.2019)
» ТИРАН (TIRAN) - Tři recenze v jednom thrash metalovém boršči (1.12.2018)
» THE 69 EYES: multi-recenze (17.10.2009)
» DIARY OF DREAMS: multi-recenze (12.10.2009)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

25.4.2011 (22:35)

nemáte někdo celou diskografii? :D je to blbý sem psát co?


6.11.2010 (20:29)

Skvělá práce Blackeye69. Diary of Dreams mám docela naposlouchané (hlavně díky ženě ) a tak jsem si rád pročetl tvé komentáře k jednotlivým deskám.


Článek | DIARY OF DREAMS: multi-recenze | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist