PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Čtyři recenze z jedné anglické základny (AIRFORCE)


Tak věřte nebo nevěřte, ale existuje jedna kapela z Velké Británie s názvem AIRFORCE, jejíž existenční kořeny sahají někam do dob roku devětaosmdesátého a já o ni neměl ani šajn. Ono to bude asi tím, že kapela vydala své první album až v roce 2016 a i to mě nějak minulo. Její zakládající člen, bubeník Doug Samson měl co do činění s Iron Maiden i s předchozí kapelou Stevea Harrise. Jenomže AIRFORCE hráli nehráli a hlavně nic nevydali. Po zlatých osmdesátých letech, kdy svět válcoval grunge, se po AIRFORCE slehla zem, jenže to již Doug nebyl ze zdravotních problémů členem kapely. AIRFORCE tedy ožívají až v novém miléniu, konečně něco vydávají a chtějí...AIRFORCE - Judgement Day (2016)
Hodnocení: 6/10

Co vlastně AIRFORCE chtějí? Fanoušek heavy metalu by asi chtěl něco víc od kapely s kostlivcovitým andělem v letecké uniformě a brokovnicí v ruce. Jenže tady je to takovej sladkej hard rock, ke kterýmu se nehodí ani ten sestřelenej vrtulník v bookletu. Člověk by očekával více anglických heavy tradic a nemuselo by to být nutně kopírování Iron Maiden. Jenomže tohle je Amerika jak vyšitá a první, co mě napadá za přirovnání, je Steeler, i když svou zpěvností má taková „Melody In Me“ hodně blízko k Twisted Sister. Člověk by ovšem od kapely s podobným názvem i obalem alba očekával heavy válku. Jenomže ta se nekoná. Vždyť si vezměte vyloženou popovku „The Falcon“, která kopíruje šťastná osmdesátá léta Sandry. Jediná jakoby útočná záležitost je „Fine Line“, ale i tu sráží jaksi uhlazená produkce alba. Navíc albu vůbec neprospívá, že různé písničky nazpívali různí zpěváci. Jak by mohla znít tvrdě závěrečná „Judgement Day“, nebýt toho změkčilého soundu a jakéhosi plačtivě ublíženého zpěvu. Ono to ve finále není špatné album, ale člověk čekal něco víc. A hlavně čekal heavy metal.


AIRFORCE - The Black Box Recordings: Volume 1 [EP] (2017)
Hodnocení: 7/10

Po jakémsi nemastném neslaném debutu přichází o rok později třískladbové EP „The Black Box Recordings: Volume 1“, které je naprosto o něčem jiném. Písničky kopírují ten nejlepší horizont nové vlny britského heavy metalu. I ta varovná siréna před „Heroes 17“, na rozdíl od debutového alba, má své opodstatnění, neboť melodika v téhle písničce je nebezpečná, i když za svůj soukromý heavy hit považuji druhou „Life Turns to Dust“ a již mě napadá hříšná myšlenka, proč se jedná o EP, když by nebylo od věci plnohodnotné album. Nejedná se na poli heavy metalovém sice o nic světoborného, ale jí bych tomu věřil. Jediné, co tomuhle EP nepřeje, je jakýsi retro zvuk, který by ovšem staromilcům vadit nemusel, ale dynamika současnosti se koupe v zálivu.


AIRFORCE - The Black Box Recordings: Volume 2 [EP] (2018)
Hodnocení: 7/10

A hříšná myšlenka, proč neudělat přímo album mě drží i u dalšího, tentokrát čtyřskladbového EP. Zvláště, když si kapela našla svůj výrazný heavy zvuk. Tomu bych možná dodal ještě trochu dynamiky, ať je to fakt naprosto dokonalý. Ale písničky v tomhle kabátě fakt jedou. Kapela tentokrát zvýraznila své největší plusy. Třeba kytarová sóla znějí dost fajnově nahlas a díky tomuhle zvýraznění znějí melodie hned v úvodní „Finest Hour“ dobře jedovatě. U epičtější „Sniper“ se nemohu zbavit silného ovlivnění železnou pannou, přesto se jedná o nejlepší skladbu na tomhle EP a dá se říci, že vznešenost heavy metalu dosáhla vrcholu. To samé se dá říci i o závěrečné, spíše baladické „Lost Forever“ a nabývám dojmu, že na takovéhle písničky mají AIRFORCE cit. Tady je fakt jejich silná stránka.


AIRFORCE - Band of Brothers / Sniper [single] (2019)


A hříšná myšlenka o plnohodnotném albu mě trochu opouští při zatím posledním zářezu kapely, což je vyloženě dvouskladbový singl. Kapela opět experimentuje se zpěváky. Řekněme, že znovu nahraná „Sniper“, nazpívaná Paulem Di´Annem, kdysi působícím v Iron Maiden, zní docela impozantně. Ale teď je to fakt hodně o zpěvech, protože AIRFORCE vsadili na sice čitelnej zvuk, ale jaksi na heavy metal méně agresivní. Fakt celé album bych s tímhle změkčilým zvukem dával jen s obtížemi. To potom písnička „Band Of Brother“, která patrně měla být epickou básní na bratrstvo neohrožených, zní i přes povedený refrén a šikovné melodické linky jaksi mdle. I když mají AIRFORCE cit pro epické skladby, tak to v tomhle případě není tak úplně ono.
Závěrem prostě musím říct, že AIRFORCE jsou zkušenou heavy kapelou, která má něco za sebou a mělo by to být znát. Ono to teda znát je, jenom mi přijde, že nemají jasno v tom, jak by měly jejich písničky znít a to je tak trochu průser. To, že jsou jakousi zkostnatělou metalovou obludou, by ani tak nevadilo, i když pro nápady taky nejdou nikam daleko, tak dát těm jejich písničkám nějakej šmrnc by rozhodně nezaškodilo.

Zobrazeno: 332x

Rock´N´Roll Hell


» Čtyři recenze z jedné anglické základny (AIRFORCE) (15.5.2019)
» ТИРАН (TIRAN) - Tři recenze v jednom thrash metalovém boršči (1.12.2018)
» THE 69 EYES: multi-recenze (17.10.2009)
» DIARY OF DREAMS: multi-recenze (12.10.2009)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Článek | Čtyři recenze z jedné anglické základny (AIRFORCE) | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist