PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (DIO) II
Rock´n´roll Children - A Tribute To DIO


Jednu poctu velkému malému muži, který si na rock metalové scéně říkal DIO, tady již máme. No a z téhle pocty jsem tenkrát zrovna nadšením nehýřil. Byla takzvaně šitá horkou jehlou ještě za čerstva po úmrtí tohoto opravdu velkého muže s laserovým hlasem. Tehdy si firma majitele nejdražší festivalové kapely nejspíše leštila obojek svých stájových koní. Teď tu máme poctu mnohem povedenější. I když jak se to vezme. Na albu poct se nepodílejí kapely, ale přímo ustálená sestava italských muzikantů. Tu tvoří Wild Steel (zpěv), Frederico Di Pane (kytara), Patrizio Clerici (baskytara), Matt Peruzzi (bicí) a Dave Garbarino (klávesy a zpěv). Samozřejmě se tento projekt neobešel bez hostů, především ve vokálních linkách, ale i další italští muzikanti přispěli svou troškou do mlýna velkého malého muže. DIO, malý vzrůstem ale velkého hlasu, byl na metalové scéně ikonou se sklony k fantasy literatuře, a asi ne nadarmo je v italštině jeho jméno Bůh. Jestli mi chce někdo oponovat, tak nejspíše poslouchá metal teprve třetím dnem. Samotné vyhodnocení tributu nechám samozřejmě na závěr, protože jak jsem naznačil, je to pocta povedenější, ale jak to kdo vezme.

Takže tuhle hlasparádu otevírá „We Rock“. Schválně říkám hlasparádu, protože mimo výborné muziky byl především DIO nebezpečně charismatickým zpěvákem. Takže se dá očekávat souboj hlasivek. No a v tomto případě dostává tahle skladba plusové body, ale… To si taky nechám na závěr.
Ale ani druhá „Neon Knight“ není k zahození a to tahle písnička zrovna nepatří k mým oblíbeným. Docela dost si s touhle skladbou pohrály klávesy, což zrovna nemusím, ale takhle provedej nářez teda můžu.
Není to samozřejmostí, ale povedla se i vypalovačka „Don´t Talk to Strangers“, kde jako bych v samotném úvodu slyšel při tom jeho „hm“ samotného Boha. Ale celkově je tahle věc hodně povedená i se závěrečným „ááááééé“.
Jenomže přichází moje nejoblíbenější písnička „Holy Diver“ z nesmrtelného debutu. Tak trochu jako by zpěvák nevystihnul atmosféru písničky a i klávesy kazí dobrý dojem. V tomto ohledu nejhorší předělávka alba, která navíc ke konci zní znuděným dojmem, namísto toho aby gradovala.
Náplastí na tmu a zkažený dojem je skvělá vypalovačka „Stand Up And Shout“. Laserový hlas ve smršti kytarových heavy rifů to já prostě můžu, i když je to jenom předělávka, tak zní neskutečně živelně, že bych si koupil i originál, kdybych ho neměl.
Písnička „Sacred Heart“ je možná svojsky pojatá, ale budí dojem power metalové sterilnosti. Prázdnota, která nevyplňuje nic a to včetně zpěvu.
Při písničce „Heaven And Hell“ mi tak nějak zdechly kosti a to o žilách ani moc nemluvím. U této předělávky mám skoro stejný dojem, jako být telefonicky na příjmu s peklem i nebem.
Ale opět vypalopvačka „Kill The King“ je, vyjma kytarového a klávesového sóla, totálně marná. Proč se kapela musí drze soustředit jenom na kvalitní přehrání písničky bez nějaké invence a trochu větší živelnosti?
„Rainbow In The Dark“ je oproti tomu hodně povedená. Jako by kapele a především zpěvákům seděly ony spíše pomalejší písničky, kde mohou dát větší průchod emocím.
Což svým způsobem platí i o lehce zrychlené verzi „Killing The Dragon“. Jenomže tohle je v mých očích jeden ze slabších počinů boha DIA a tak mě ani ta předělávka zrovna moc nebere.
Zato mocně věrohodná je „Long Live Rock´n´Roll“, kterou jsem žral kdysi a baštím ji dodnes a to i v této verzi. Jednoznačně nejlepší předělávka na tomto albu poct.
„Rock´n´Roll Childrens“ mi tak trochu připomíná jinou verzi jisté Ozzyho písničky a řekl bych, že tady se spíše vyblbnuli kytaristi při svých sólových onaniích. Tuhle písničku nazpíval klávesák kapely a rozhodně nic nezkazil.
Dalo by se říci i o „Stars“, že je vcelku povedená. Ovšem tohle je písnička, která se přímo chvěje na různorodost podání, což ji bohužel nebylo dopřáno.

A to je právě ono, co jsem mínil na začátku. Tohle vzdání holdu je upřímné a vcelku povedené, leč zároveň poněkud prázdné. Tatáž sestava jenom vytvořila další album něčeho, čemu se dá říkat power metal. Téměř všechny písničky se sveřepě drží originálů a muzikanti nedali písničkám nějakou upřímnou svojskost. Možná by to byl risk, ale sázka na jistotu mi spíše připomíná věrohodné přehrávání převzatých písniček na zábavách. Jak jsem řekl. Není to špatné tributní album, ale osobně dávám v tomto ohledu přednost poctám, kde vzdávají hold regulérní kapely a čím pestřejší výběr těch kapel, tím pro mě lépe. Takhle to album, i přes osvědčené hity, přeci jenom trochu zavání nudou.

Přidáno: 26.1.2019

Rock´N´Roll Hell


» Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (DIO) II (26.1.2019)
» Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (NECRODEATH) (19.11.2018)
» Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (IRON MAIDEN) II (21.11.2013)
» Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (IRON MAIDEN) (30.8.2013)
» Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (VENOM) (12.7.2013)
» Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (POSSESSED) (23.5.2013)
» Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (ALEŠ BRICHTA) (9.5.2013)
» Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (EVANESCENCE) (16.4.2013)
» Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (SUICIDAL TENDENCIES) (20.2.2013)
» Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (KING DIAMOND) (28.1.2013)
» Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (TÖRR) (17.12.2012)
» Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (CARCASS) (26.10.2012)
» Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (SODOM) (13.9.2012)
» Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (ABBA) (11.7.2012)
» Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (DEBUSTROL) (4.6.2012)
» Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (DIO) (9.5.2012)
» Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (ACCEPT) (18.4.2012)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Článek | Pocty (ne)oprávněné - Pocty (ne)povedené (DIO) II | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist