PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Lords Of Chaos [DVD]To vám byl tehdy pravěk a byl hlad. Některým se ten pravěk stal novým hladem. Hladem po něčem ďábelském. I když metalová muzika díky zkomerčnění šla do větších extrémů, tak někomu se zdál death metal komerční až moc a toužil po dalším zlu, které se mělo měnit v nepříčetnost...

Tak tady někde začíná film LORDS OF CHAOS o mladíkovi, který započal zrození norského black metalu. Kde je pravda, lži a mýtus již pravděpodobně nikdo neví. Jen vím, že mě film tak trochu vrací do mého mládí, i když do let osmdesátých. Taky jsme pařili s pivem v ruce na Accept a Dia, kteří zazní v i úvodu filmu. Nebyl snad jediný metalista, který by ve svém mládí nečesal vlasy o podlahu při jistých legendárních skladbách. Pokud ano, tak na něj pasuje rčení jako v šedesátých letech. Kdo ty léta pamatuje, tak ten je nezažil. Je vlastně jedno, kde je pravda. Sám o ní nevím nic, neboť jsem death metal ve své době nezavrhoval a black metal mi byl cizejší tím více, jak se vypalovaly kostely. A o vypalování kostelů jsem měl a mám svůj názor. Přesto film Jonase Åkerlunda mě zajímal. To bych snad ani nebyl metalistou. Přesto jako ne úplně znalého norských dějin black metalu se stavím k tomuto filmu jako k filmu, nikoliv jako k hranému dokumentu. Neřeším nějaké podrobnosti, ale beru v potaz včeobecně známá fakta, kterými se tento film zaobírá. Ve své nádherné drsnosti mě, jak jsem již říkal, vrací do mého mládí. Taky jsme zakládali kapely, poslouchali metalovou muziku, ale nikdy jsme to nedotáhli k naprosté dokonalosti. Ano, vyřvávali jsme nějaká hesla a zpívali úryvky písniček. Ale snad nikdy nás nenapadlo spáchat skutečný zločin. Tento film je jako učební pomůcka pro budoucí psychology. O tom, jak kdo co bere vážně a kdo jak moc se bere vážně. Tady nějakej Euronymous, kterej založí první skutečně zlo norskou black metalovou kapelu a zbytek nechá plynout volným dějem. Kdyby ovšem nepotkal jistého pozéra Kristiana, který své Burzum bere až příliš vážně. To potom stačí myšlenka od někoho, kdo nic nemyslí vážně a planou kostely od toho, co všechno myslí až moc vážně. Další problém nastává, když si strůjce nápadů uvědomí, že se díky činům jiných stávají realitou. On se potom dostává do role zaostávajícího a v rámci možností se začne účastnit dalších kriminálních aktivit. LORDS OF CHAOS je velmi povedené drama o nemyslících mladistvých, jako jsem byl třeba i já. Jenomže tenhle film nabírá obrátky ve chvíli, kdy se Euronymous rozhodne být relativně normální, což mu Varg po zkušenostech s ním nějak nechce žrát. A dochází vlastně k první black metalové vraždě a to zásadního člověka pro celé Norsko. Samozřejmě jsem opomněl sebevraždu Deada, která dokresluje stav lidství v oné době. Vynechal jsem i vraždu teplouše, neboť to již je hodně navíc. On bohatě stačí ten fašismus pod zástěrkou pohanství a satanismu.

Kde je pravda, kde jsou lži a mýtus mě nezajímá. To již vědí jenom někteří a ti to nejspíš nepřiznají. Důležité je, jak v mých očích dopadl tento film. Je hrubý, je násilný a pro mnohé milovníky happyendů asi neskousnutelný. Ale pro mě je to hodně povedený film, ať již si fikce vybrala jakoukoliv dávku.

Přidáno: 26.9.2019

Rock´N´Roll Hell


» Lords Of Chaos [DVD] (26.9.2019)
» Bohemian Rhapsody [DVD] (18.3.2019)
» Filmotéka - Rock ve filmu II (13.3.2013)
» Filmotéka - Rock ve filmu (3.1.2013)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

26.9.2019 (19:26)

Za mě je tenhle film nepovedená parodie na ony nešťastné události v Norsku se špatně vybranými herci a nejsmutnější je na tom fakt, že tohle nenatočil žádný hollywoodský patlal, ale bývalý bubeník legendárních Bathory. Nezbývá než si počkat, až tehhle příběh natočí někdo seriózně a vážně.


Článek | Lords Of Chaos [DVD] | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2021. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist