PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

ТИРАН (TIRAN) - Tři recenze v jednom thrash metalovém boršči


Na východní frontě klid. Nebo že by boj? Něco tak nějak uprostřed, když budu brát v potaz, že válku povede nějakej thrash metalovej TIRAN alias po domácku ТИРАН. No a nutno říci, že se třeba Německo nemusí bát, že by se východní fronta najednou ocitla na západě, i když právě z tamních veličin TIRAN čerpá nejvíce. Kapela TIRAN, i když působí na scéně od roku 2006 a má na svém kontě nemalou řádku nahrávek v podobě full alb, splitu, EP i demo nahrávek, tak mi přijde, že pořád zatím jenom zbrojí a z povzdálí vyhrožuje. No a vzhledem k tomu, že mám k dispozici tři z jejich záseků, nabývám dojmu, že TIRAN zbrojí obráceným směrem. Tedy od moderních možností někam ke starobylým názorům, že bodák je chlapík a kulka je líná.
ТИРАН - Apocalyptic Tales (2017)
Hodnocení: 6/10

Na jejich posledním albovém záseku „Apocalyptic Tales“ se rozhodně TIRAN nebojí kruté surovosti. Co taky čekat od tyranů. Jenomže se jedná o jakousi štěkavou, thrash metalovou buranskost do speedu taženého masakru. Něco takového by mě oslovilo v oněch zázračných osmdesátých letech, ale i tam by tohle album na mém žebříčku poutavé agresivity nemělo rozhodně na růžích ustláno. Albu vládne jakási neotesanost, ale tady bych viděl problém spíše ve zvuku a mixu než v kapele samotné. Kytara zní trochu roztřeseně, bicí spíše budí dojem tuposti a baskytara je poněkud utopená oproti zbytečně moc vytaženým kytarovým sólům, která jsou chvílemi až moc neumětelsky chaotická. Nebudu tvrdit, že se TIRAN neblýsknou nějakým šikovným nápadem či chytrou melodií, ale většinou to zazdí zbytečnou řezbou do prázdna. To by ještě nabylo to nejhorší. Opravdu mě irituje časté využívání death metalového vokálu, který mi k podobné muzice vážně moc nesedí. Fakt to hodně ničí celkovou tvář kapely a především melodicky vcelku povedenou „Crawling Pile“ a to nemluvím o „Entropy“, jakožto o solidní střednětempé zařezávačce. Jedinou věc, kterou bych si dovolil s čistým svědomím skutečně vytáhnout, je skladba „Agony In Hate“, i když krátká stopáž písniček a pouze půlhodinová délka celého výtvoru dělá toto album vcelku snesitelným a tak v celkovém bodování nepůjdu níže, než je nezbytně nutné, i když by se dalo říci, že toto album možná trochu nadhodnocuji. Jenže člověk by ve finále řekl, že se každá kapela vyvíjí a chce překonat svůj předchozí výtvor. Možná jsem si naivně myslel, že si TIRAN budou chtít napravit reputaci po splitku „Social Tyranny“ z před dvou let.

СОЦИОПАТ / ТИРАН - Social Tyranny [split] (2015)
Hodnocení: 7/10

Budu se spíše a především držet kapely TIRAN, kterých se tento článek týká, i když na tomto splitu je až druhá v pořadí. No a dva roky zase nejsou tak moc, aby dokázala kapela tak nějak zakrnět, jak to TIRAN okázale na svém posledním albu „Apocalyptic Tales“ předvedli. Ta čtveřice písniček je o něco zajímavější a hlavně mají o něco normálnější brusnej zvuk. Zejména potom kopáky těm písničkám hodně slušej. Tohle je fakt něco jiného a je mi záhadou, proč se TIRAN rozhodli někam klesnout, když měli tak dobře rozjetou káru úplně jiným směrem. Spousta zajímavých nápadů chytré melodiky a hlavně netlačení se nikam za každou cenu, natož na cestu barbarské neprosperity. Ty skladby nejsou sice možná tak vražedné samy o sobě, ale spolehlivě vraždí svojí zákeřností. I zde se objevuje death metalový vokál, ale trochu umírněnější a nenarušuje agresivitu skladeb. Jestliže jsem z nejnovějšího osmiskladbového záseku „Apocalyptic Tales“ vyzdvihl pouze jednu skladbu, tak zde mohu vyzdvihnout všechny čtyři písničky. Tou sedmičkou hodnotím především tvorbu kapely TIRAN, protože, kdybych měl hodnotit celé splitko, tak bych šel jistě minimálně o bod dolů. Ne že by mě ničím thrash metalová kapela СОЦИОПАТ nezaujala, a popravdě musím říci, že je to hodně slušně našláplá kapela, jenom to trochu přehání s délkami skladeb. Navíc mi absolutně nesedí trochu nahuhlaný, skoro čistý vokál, ve kterým mi nevoní ani ruský jazyk. Těžko to říci, ale patrně bych reagoval stejně, i kdyby byly písničky nazpívány v češtině. Tady jde především o ten zpěvákův projev. Jinak po hudební stránce je to dost dobrý.

ТИРАН - Reborn Chaos (2011)
Hodnocení: 8/10

Rok 2011 a album „Reborn Chaos“, které je v podání TIRAN absolutně o něčem jiném. Jako kdyby TIRAN byli zcela jinou kapelou, hrající úplně jinou thrash metalovou ligu. Přímočarost speed náklepů alá Living Death, Destruction a podobných je kombinována s chytrou nápaditostí, skloubenou s muzikantskou zručností a ještě chytřejšími melodiemi a technickými kousky jako od Mekong Delta. A to nemůžete kolikrát tušit, kde vás čeká nečekané, akustické překvapení, či jiný nevyzpytatelný oškolobrt. A potom snad tedy ani nepřekvapí závěrečná akustická instrumentálka s hostující flétnou. Vyváženost vychytralé přímočarosti a záškodnické nápaditosti je přímo úměrná nepřeplácanosti. Album tedy působí velmi uhrančivým dojmem a celou tu nádhernou sílu alba sráží pouze neutrálně nevýrazný zvuk. Přesto může být matička Rus na toto album v podání TIRAN právem hrdá a i když nejsem zrovna znalcem tamější thrash metalové scény, tak si myslím, že „Reborn Chaos“ tam musí být vnímáno jako skvost jejich undergroundu.


Schválně jsem psal recenze od nejnovějšího alba po to starší, než by se možná slušelo. Jenomže ono by se možná slušelo, nebo hlavně chtělo psát o kapele, která se vyvíjí a zlepšuje. Proto tak trochu nechápu obrácený vývoj TIRAN. Možná, že si chtěli jenom tak bezprizorně na svém albu „Apocalyptic Tales“ zařádit a potom se vrátit do starých kolejí v novém kabátě. On i ten jejich barbarismus má svý kouzlo a ne, že ne. Jenomže beru album „Reborn Chaos“ jako vrchol tvorby TIRAN. Ovšem pokud si někdo myslí, že ještě další cestou zpět v historii téhle ruské thrash metalové kapely by mohl narazit na další vrchol tvorby, tak ho přeci jenom varuji před decentním zklamáním, i když by vás pravděpodobně nic horšího než poslední album „Apocalyptic Tales“ potkat nemělo.

Přidáno: 1.12.2018

Rock´N´Roll Hell


» Čtyři recenze z jedné anglické základny (AIRFORCE) (15.5.2019)
» ТИРАН (TIRAN) - Tři recenze v jednom thrash metalovém boršči (1.12.2018)
» THE 69 EYES: multi-recenze (17.10.2009)
» DIARY OF DREAMS: multi-recenze (12.10.2009)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Článek | ТИРАН (TIRAN) - Tři recenze v jednom thrash metalovém boršči | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist