PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Diagnóza 19932020: Syndrom zapomenutého ticha


To ráno jsem si vzal sluchátka, pustil si album "KaBaAch" a vydal se na procházku někam do výše 1300 metrů nad mořem. Mlha z lesů stoupala k nebi, slunce zatím nebylo vidět a do uší mi zpívala další ze skladeb FORGOTTEN SILENCE.
S muzikou je to jako s přírodou. Jdete a vidíte jen les. Stejně jako mnohdy slyšíte jen hudbu. Jindy ale, i když jste tou cestou už mnohokrát šli, uzříte věci, které vám předtím nebylo dáno vidět. Stejně jako v hudbě FS při troše štěstí proniknete do míst, kterých bylo předurčeno slyšet jen některým. Připomeňme si například vystoupení kapely v roce 2019 na Brutal Assault. Je znát, že těch vyvolených nemusí být zrovna málo. Současně jsem přemýšlel, jaká bude třistastránková knižní biografie kapely, která vyšla v prosinci loňského roku u Metalgate? Bude jako muzika této, dnes již legendární kapely, jenž je možné prodírat se po mnoho zimních večerů nebo se "přečte sama"? Zvědavost byla veliká.Titul vydaný pod názvem "Diagnóza 19932020: Syndrom zapomenutého ticha" sepsali Lukáš Hořínek (Fobia zine) a baskytarista FS Alexandr "Krusty" Nováček. Dá se rozdělit do tří částí a kromě předmluvy Jana Filipa (rovněž Fobia zine) obsahuje biografii kapely řazenou do sekcí jednotlivých alb FS s rozhovory zúčastněných osob. Dále je tady datumový souhrn všech odehraných koncertů kapely a třetí část tvoří texty skladeb v češtině s Krustyho komentáři k nim.
Začátkem je třeba vrátit se do dávné minulosti ke kapelám Remembrance (Krusty) a kultovních thrasherů SAX (Medvěd). Je zajímavé sledovat reakce těchto dvou zakladatelů FS k některým otázkám. Například bavíme-li se i o tak zásadním tématu, jako je název skupiny, Krusty záležitost celkem filosoficky rozebírá: "Proč zrovna Forgotten Silence? Pravděpodobně proto, že jsme chtěli v textech popisovat tajuplné a dnes už vzácné věci, utajené pocity a harmonii". Medvěd naopak dodává: "Mně to bylo naprosto jedno, a jelikož umím anglicky prd, líbilo se mi, jak to zní". Podobně to bylo i s otázkou koncertní prezentace. Zatímco Krusty koncerty FS celkem jasně odmítal, Medvěd je považoval za důležitou součást kapely. Jak k tomu došlo, že se kapela přece jen objevila na svém prvním vystoupení 3.dubna 1999 v Brně na Musilce už prozrazovat nebudu. Pozoruhodné ovšem je, že hned svůj druhý koncert odehrála o pár dnů později na festivalu Dynamo v Litoměřicích ve společnosti takových veličin jako Sodom, Tankard nebo Napalm Death a svůj třetí koncert coby předkapela Testament. I tohle o něčem svědčí a v knize je detailně popsáno. Snad se pustíte do čtení se zájmem jako já, protože pokud vás baví biografie a rozhovory s kapelami (i když to zrovna nemusí být ta vaše "vyvolená"), tak jste tady správně.
Záležitostí, o kterých bych se zde rád rozepsal jsou spousty. Dozvíme se například, proč Krusty nemůže moc slyšet cover FS "Útok" na kompilaci "Tribute to Master's Hammer", kterou vydal Redblack v roce 1999. Přijde taky povídání o jeho "Egyptské horečce", protože egyptská historie ho lákala už kdesi od dětských let. A taky to, kdy, kde a proč došlo podle názoru zúčastněných k nejméně povedenému vystoupení skupiny. Povídání v kapitole nazvané "Gear!", v níž členové kapely detailně popisují své koncertní nástroje a propriety možná poví zajímavé informace muzikantům, ale čtenářům neznalých podrobného zkoumání hudebních instrumentů nikoliv. Pak už ale přichází překlady textů do češtiny a zde už četba nepůjde tak rychle. Tady už je se třeba zastavit, přemýšlet a nejlépe také poslouchat.
Tahle ucelená biografie jedné ze zásadních kapel tuzemského metalu se nejen dobře čte, ale zároveň vede čtenáře k přemýšlení nad smyslem a obsahem její mnohdy nelehce uchopitelné tvorby.

Přidáno: 5.1.2021

Magua


» James Curl - RONNIE JAMES DIO: Životopis heavy metalové ikony (24.11.2021)
» Richard Bienstock - AEROSMITH: Kompletní historie bostonské hudební skupiny (28.9.2021)
» Dayal Patterson - Black Metal: Předehra ke kultu (7.9.2021)
» Dayal Patterson - Black Metal: Evoluce kultu (6.9.2021)
» Diagnóza 19932020: Syndrom zapomenutého ticha (5.1.2021)
» Václav Votruba - Dělníci kovu: Necrocock (3.9.2020)
» Peter Bebergal - Sezona čarodějnic aneb Jak okultismus spasil rokenrol (19.11.2017)
» Petr Junek - Hypnosis: Třetí velká destrukce (23.8.2017)
» Punk Not Dead ...dalších 25 let (11.7.2017)
» Václav Votruba - Kniha kovu (15.2.2017)
» Petr Junek - Stigma Diabolicum: Nový světový řád (16.9.2015)
» Petr Junek - Apokalypsa: Poslední revoluce (10.12.2012)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Článek | Diagnóza 19932020: Syndrom zapomenutého ticha | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist