PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Dreamscapes Tour (5.12.2015, Modrá Vopice - Praha)


Poměrně lákavé turné kapel Six Degrees of Separation, Ador Dorath, Postcards from Arkham (+ na některých štacích i Stíny Plamenů) pořádané Metalgatem mělo na Mikuláše svojí poslední (šestou) zastávku v Praze v Modré Vopici. Již u vstupu nás vítali dva čerti a dostali jsme i mikulášskou nadílku (limitovanou nejspíše pro určitý počet prvních příchozích), která tedy nečekaně neobsahovala přímo nějaké evil věci, ale kromě oříšků, mandarinek a čokolády potěšil zejména podtácek kapely Antigod a překvapil Cthulhu v konzervě. Taky jsme vyfasovali lístky do tomboly.

Začalo se hrát, pokud vím, tak na čas a první se představili ludkovičtí/zlínští SIX DEGREES OF SEPARATION, hrající svůj osobitý styl označovaný jako metal-soul. Lidí už v tu chvíli bylo v klubu relativně hodně, ale narváno přímo nebylo. SDOS měli dobře vyvážený zvuk, vyhrávky kytar byly jasně čitelné, harmonie všech nástrojů citlivě sladěná, zvuk nebyl zbytečně přehulený, takže se skladby dobře poslouchaly. Jednalo se o průřez tvorbou (+ byla pravděpodobně představena i nějaká skladba z nového připravovaného alba), skladby převážně ve středním tempu. Příliš se nepařilo, lidi se zatím drželi trochu zpátky, ale frontman Doctor je místy dobře vtáhl do hry. Když už jsme u Doctora, tak jsem se nikdy příliš netajil s tím, že mi jeho hlasová poloha moc nesedí. Nicméně, pokud se od toho člověk odprostí a začne tu muziku vnímat jako celek, tak musí uznat, že ten zpěv tam sedí ideálně. Ze setu mi v hlavě utkvěla skladba „The Hike II“ z alba „The Hike & Other Laments“, která měla poměrně chytlavý refrén. V závěru zaznamenávám ještě skladbu „Masterpiece of Pain“. Vystoupení nezkazila ani ke konci prasklá struna a největší (a zároveň nepochybně nejmladší) pařmeni si vysloužili pozornost kapely, kdy někteří členové sestoupili z pódia, aby si s nimi taky trochu zapařili. Na samotný konec jsou na podium sezváni členové všech účinkujících kapel a přítomní zástupci Metalgate - tvořilo se památeční foto.

Další v pořadí nastupuje česká psychedelic-metalová ikona ADOR DORATH a to pozor – tentokrát výjimečně i s původní zpěvačkou Lenkou Machovou, která přiletěla až z dalekého francouzského Toulouse odzpívat dva koncerty. Při zvučení frontman Ivo naznačuje, že fanoušci dnes neuslyší oblíbenou skladbu „Adon Nin Edeleth Ador Dorath“ z první desky, což je zprvu bráno jako vtip. Během prvního songu to vypadá, že má Ivo nějaký problém s mikrofonem, ale ven jeho vokál leze úplně v pohodě. To samé se bohužel nedá říct o zpěvačce Lence, která, ač zpívala hezky čistě (k čemuž jí jistě dopomohlo i použití in-earu), bylo jí slyšet jen slabě a zvědaví fanoušci museli proto hodně natahovat uši, aby si její výkon mohli vychutnat. Navíc ji místy přehlušovaly klávesy, které hrály stejnou nebo podobnou linku. V momentě, kdy už z Lenčina zpěvu nebylo slyšet zhola nic, se už fanoušci ozvali nahlas, což mělo za následek rapidní zlepšení v následující skladbě, ale z jakéhosi neznámého důvodu se neporařilo tento uspokojivý stav udržet až do konce (jinými slovy – po nějaké době nebyl soprán zpěvačky opět slyšet skoro vůbec). Ador Dorath hráli průřez tvorbou, pochopitelně ale nějakým způsobem výběr skladeb zohledňoval tvorbu z doby působení zpěvačky, avšak na onu zmíněnou známou „Adon Nin Edeleth Ador Dorath“ se ke všeobecnému zklamání skutečně nedostalo, přídavek se nekonal. Jinak ale celý set byl příjemný na poslech, škoda těch zmíněných problémů se zvukem.

Posléze si už na stojan nasazuje svůj skvělý retro (Shure) mikrofon Frodys z POSTCARDS FROM ARKHAM. To je ale ve výsledku poněkud úsměvné, protože do něj potom za celou dobu výhradně instrumentálního setu pořádně zařval jen v jedné skladbě. Ale nepředbíhejme – nejdříve se totiž na ten mikrofon vyhlašovala tombola. No a světe, div se – se třináctkou vyhráváme lístek na Metalgate Czech Death Fest! Že by se na obzoru rýsoval další report? [smích] Jinak, soudě podle tažených čísel, je v sále minimálně 81 platících, ale odhadem je to přibližně ještě o pár desítek více. Z doslechu zjišťuju, že předchozí den v Plzni se tombola nekonala, takže možná je to jen určité specifikum pro tento závěrečný (mikulášský) večer.

Zahájení setu nezaměnitelné havířovské post-rockové bandy POSTCARDS FROM ARKHAM bylo efektivní (včetně onoho vyflusnutí vody do vzduchu). Jelikož to je moje první setkání s touto kapelou, tak jsem plný očekávání a dostávám to, v co jsem doufal – instrumentálně velmi precizní výkon, skvělé harmonie, citelně zapracované samply. Muzika mě naprosto pohltila svojí atmosférou, byl jsem uzavřen do vlastního světa, ve kterém jsem byl spokojený a postupně ke mně proudily další a další melodie. Bohužel po čase, kdy stále vůbec nepřicházel žádný vokál, jsem ho tam začal poměrně zoufale postrádat. Jak někdo posléze řekl: „Bylo to jako střílet těmi nejlepšími šípy, které ale nemají hrot“. Nejspíš to asi nebude zrovna většinový názor, ale myslím si, že kdyby se do toho zapracovalo trochu více vokálu (jenom trochu a jenom někam), posunulo by se to úplně do jiných výšin. V průběhu setu kapela pokřtila (Tullamorkou) novou placku „ÆØN5“. V závěru měl druhý kytarista nějaké technické problémy, ale po jejich vyřešení svoji absenci vynahradil, když šel pařit přímo do lidí pod pódiem.

Poslední vystupující jsou plzeňští blackaři STÍNY PLAMENŮ, které jsem viděl naposledy před téměř deseti lety právě shodou okolností rovněž v Modré Vopici. Aby člověk mohl ocenit tuto kapelu, tak je poměrně zásadní znát texty, které jsou v češtině a velmi pravděpodobně jsou nějakým originálním způsobem vtipné. Já je bohužel neznám, i když naštěstí Morbivodovi bylo místy docela dobře rozumět, takže jsem se aspoň částečně chytal. Jinak samotná muzika nebyla nic převratného, ale o to tady vlastně nejde. Cílem je, aby se lidi bavili, což se dařilo - první řada jela headbang a zbytek hrozil. Navíc Morbivod i pobavil, například když nám popřál „Zlý večer“ a nebo když po hlasité odezvě fans po jednom songu zahlásil: „Díky tady za ten kravál“. Zaregistroval jsem, že některé songy se hrály z alba „Odpadní galerie“, ale obecně se asi v setlistu objevily skladby napříč diskografií.

Myslím, že akce se vydařila po všech stránkách. Až na výše zmíněné výhrady mi přišlo, že bylo dobře nazvučeno, výkony všech kapel byly na patřičně vysoké úrovni a ač se teda nekonal žádný vyložený moshpit, tak atmosféra toho večera byla i tak parádní a klub byl ve výsledku zcela zaplněn. Takže to rozhodně nebyl zrovna „zlý večer“. [smích]

Přidáno: 10.12.2015

Saša-Unborn

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Reportáž | Dreamscapes Tour (5.12.2015, Modrá Vopice - Praha) | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist