PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

AQVA SILENTIA (21.9.2019, Sokolík - Frýdek-Místek)


V sobotu 21. září odehrála punková AQVA SILENTIA po devíti letech od rozpadu kapely koncert. Stalo se tak ve Frýdku-Místku v klubu Sokolík. Taky jsem přišel zavzpomínat. Hrdě jsem se postavil v triku ruské Arkony k pódiu a když mi při prvních taktech úvodní písně "Tichá voda" vyletělo pivo z ruky, bylo to znamení, že tady o zábavu nouze nebude.
Ale nepředbíhejme. Zhruba třicet pět minut před zahájením koncertu přichází na scénu básník Petr Benke, kterého znáte také možná pod pseudonymem Neklan a předčítá publiku něco málo ze svých knih. Ta nejčerstvější, která se dočkala svého křtu právě na této akci, nese název "Rok raka". Petr v knize o 300 stranách mimo jiné představuje na 120 básní, 40 povídek a hlavně zde sepsal svůj deník první poloviny letošního roku.

V autorském čtení došlo na průřez převážně humornější, básnické tvorby. Za nadšených ovací publika létaly éterem básně jako:

"Dostali nás mocní
kde nás chtěli mít:
uvnitř nesmíš kouřit,
venku nesmíš pít."

(A TEĎ UŽ JEN IMPLANTOVAT ČIPY),

nebo třeba tahle báseň, milostná a ze života mnou zarezonovala:

"Půvabnou Olinku
opřel jsem o linku,
řekl jí: Olinko, ukaž mi kolínko!
Vzala však polínko a teď mám bolínko."

(OLINKA)

Abych to upřesnil, kdo by ze čtenářů nevěděl, tak Petr Benke je člověk, který píše pro AQVU SILENTIU texty. A pokud se zaměříte v tvorbě této kapely na tuhle stránku, těžko budete lovit v českých vodách konkurenci.
Po čtení došlo na samotný křest knihy, která je politá pivem, ale to už se na pódiu chystá trojice Indoš, Arab, Kruťas, tedy sestava, ve které AQVA SILENTIA hrála už před svým ukončením činnosti v roce 2010.
Jako by zde čas nehrál žádnou roli. Rozjelo se pogo, které jsem svým metalovým okem na koncertě už dlouho nezaznamenal. Jako první zazněly písně "Tichá voda", "Prasata", "Podnikatel" a dál v podstatě kapela zahrála průřez všemi vydanými alby. Že během koncertu praskla struna? Nevadí! Ještě máme na kytaře pět. Že následující píseň začíná v jiné tónině, než hraje kytarista a zbytek kapely? Nevadí! Zastavíme a domluvíme se! Pogo jede dál.
Tahle bezprostřednost je právě to, co mi na dnešních strojově přesných metalových koncertech občas chybí. Ale tady jde o punk, kurva!
Na vydechnutí nebyl čas, zazněla většina léty ověřených songů jako "Soused", "M.H", která byla napsána na počest komunisty popravené Milady Horákové a kapela představila i jednu zatím nikdy nevydanou skladbu pojmenovanou ve zkratce "RG".
CD "Doba zrcadlová" z roku 2003 bylo na koncertě k mání za pouhých dvacet (!) korun, tak když mi to mnou koupené bylo nechtěně polito červeným vínem, zakoupil jsem si druhé. To už přichází skladby "Policejní", "Jeskyně" a závěrečné "Loutky" a já jsem opět v čase, kdy jsme v podchodě v Ostravě Kunčicích objevili černobílý plakát na první Petrem pořádaný Detonátor, abychom pak následně byli po výstupu z tramvaje plešatými hlavami skopáni k zemi, ale to nám nevadilo. Na Benátky, kde se hrálo jsme došli a byl to pro nás svátek. Děkuji kapele, že jsem tam aspoň ve vzpomínkách prostřednictvím tohoto koncertu mohl být zas.
Závěrem bych rád zmínil, že nešlo pouze o jednorázovou záležitost, kdy se skupina objevila po dlouhé době na pódiu, ale pokud bude ze stran pořadatelů zájem, AQVA SILENTIA bude v koncertní aktivitě pokračovat.
(foto: Aňa Fridrichová)

Přidáno: 7.10.2019

Magua

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Reportáž | AQVA SILENTIA (21.9.2019, Sokolík - Frýdek-Místek) | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist