PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Masters Of Rock 2011 (14.-17.7.2011, Vizovice)
Vizovice se opět staly centrem hard & heavy hudby a srazem vyznavačů tohoto stylu. Mezi velká jména tento rok patřily kapely AIRBOURNE, AMORPHIS, HELLOWEEN, GUANO APES, HAMMERFALL, OVERKILL, MOONSPELL či první vystoupení TWISTED SISTER v České republice v historii.
Po příjezdu do Vizovic a následnému ubytování a nakoupení menšího množství zásob, jal jsem se získat svojí pásku do areálu. Po 4 letech jsem mohl vidět opět areál Rudolfa Jelínka a prostor festivalu. Nic nebylo změněno, snad jen přibylo více stánků s občerstvením mimo areál, kde si člověk mohl zakoupit i jiné alkoholické i nealkoholické nápoje, které se nabízely uvnitř areálu. Snad jediná změna je pak pojmenování hlavní stage, která od minulého roku na památku ikony heavy metalu Ronnieho Jamese Dia nosí jeho jméno.

Skandinávský čtvrtek – den první

Čtvrtek byl prvním dnem festivalu a jelikož převažovaly kapely ze Skandinávie, stal se tak dnem tohoto kontinentu. Mojí první kapelou na festivalu, kterou jsem chtěl opravdu moc vidět, byli finští melodici AMORPHIS. Tento rok jim vyšla opravdu vynikající deska "The Beginning Of Time" a tak jsem byl nejen já natěšen na jejich set. Koncertní vystoupení mělo svůj start v 19 hodin a tak jsme se za pomocí finských vypravěčů přemístili do finských mýtů, bájí a pohádek z knihy slavné Kalevaly. Z nové desky kapela hrály písně "My Enemy", z videoklipu známou "You I Need" či drsnější "Crack In The Stone". Dostalo se i na předchozí stejně vybornou desku "Skyforger", kdy si publikum zaskotačilo při skladbě "Silver Bride". Kapela nezapomněla ani na své začátky a tak se dostalo na oprašování starých hitových písní jako "Castaway" a "Sign From The North Side". Nakonec se celé jejich sympatické a pohodové vystoupení zakončilo skladbou "House Of Sleep". Jedinou vadou celého vystoupení je jejich ztlumený zvuk. Celé mi to připomnělo přiškrcení kapely KREATOR na festivalu SONISPHERE.
Jako další po této kapele byly ohlášeny skupiny FINNTROLL a ELUVEITE a jejich společné vystoupení s názvem PAGAN ALLIANCE. Bohužel mě tento set ničím nenadchl a spíše díky své délce (2 hodiny) budil zdání příliš natahovaného komerčního vystoupení. Myslel jsem, že snad kapely zahrají aspoň něco společně. Kapely však vystupovaly každá samostatně a pouze se jen střídaly během celého setu. Po konci jejich vystoupení se začala stahovat mračna a metereology avizovaná průtrž mračen se blížíla.
Přesně před začátkem vystoupení švédských heavy metalových bojovníků HAMMERFALL začalo silně pršet. Podařilo se mi na jejich vystoupení vydržet jen pár chvil a pak jsem se jal rychle schovat a převléct do suchého a teplého oblečení. HAMMERFALL překvapili, že jejich vystoupení bylo více civilnější a bez velkých pompézních gest, póz a povídání. Kapela se jala více předvést svoji novou desku "Infected" a potěšit své fanoušky plejádou starých hitů jako "Hearts Of Fire" či "Let The Hammer Fall". Konečné vystoupení MOONSPELL jsem však neviděl, jelikož jsem se již nevracel do areálu z důvodu deště a zimy. První den festivalu byl za mnou.

Rock´n´rollový pátek – den druhý

Pátek byl dnem rock´n´rollu a prvním vystoupením TWISTED SISTER v České republice. Co mě však absolutně naštvalo na celém festivalu nebylo množštví lidí, ale přeřazení maďarských EKTOMORF. Sám jsem se na ně těšil a na festivalu Basinfirefest minulý rok se mi moc líbili. Jenže kapela SIRENIA nepřijela, lépe řečeno jejich bubeník měl zpoždění. Nikdo však neavizoval přesunutí kapel a místo např. větší proluky, kterou bych navrhoval, se kapela EKTOMORF vyskytla v čase kapely SIRENIA. Nevím, jak pak vysvětlit fanouškům kapely, kteří jdou jenom na ní a nejsou v areálu, ale např. na náměstí vesničky Vizovice, že jejich kapelu propásli ač za to nemohli. Pak následně nechápu proč se dalším kapelám díky hodinovému bonusu nedalo o několik minut více. Takoví TWISTED SISTER nemohli pochopit proč se po nich dupe kvůli času, když jsou headliner. Takže se z hodinové výhody stalo jen, že některé kapely zvučily o něco více. Bohužel však delší ozvučení nepomohlo italským pohádkopěvcům RHAPSODY OF FIRE. Na festivalu hard & heavy muziky jsem tak zažil jeden z nejhorších zvukových výkonů. Přehulené bicí a basa, ztlumené kytary a zpěv, který se místy ztrácel. Výsledek celého setu byl pro mě absolutně nečitelný a do fantasy světa mě kapela nezavedla byť se snažila jak mohla. Nepovedený zvuk jsem porovnával ze všech míst a to jak od zvukaře, z míst nalevo i napravo stage a nakonec i z předních pozic. Všude byl přehulen. Bál jsem se tedy, aby to samé nepotkalo legendu TWISTED SISTER.
Na první vystoupení legendy glam metalu TWISTED SISTER bylo natěšeno velké množství lidí a nebylo volného místečka před stage. Vše, co mělo nohy a ruce, bylo v areálu likérky. Začátek má kapela opravdu stylový a to ve formě skladby "It's a Long Way to the Top" ("If You Wanna Rock 'n' Roll") od slavných australanů AC/DC. Ihned po tomto intru naskočila kapela do centra dění a až do konce celého vystoupení se nezastavila. Celý setlist měla legenda opravdu jako Best Of. Začátek započala písněmi jako "The Kids Are Back" nebo "What You Dont Know". Hlavně však hrála z nejlepší desky své kariéry - "Stay Hungry". Proto skladby jako "Stay Hungry" či "Captain Howdy" zelektrizovaly publikum a připravily na to, co bude následovat poté. Pokud v kapele nehrál jejich frontman a jedna z legend 80.let Dee Snider, pak sympaticky a velmi přátelsky hovořil k publiku a vždy moc děkoval za vynikající atmosféru. Bylo vidět, že po letech, kdy kapela nehrála a rozešla se ve zlém, je opět mezi jejími členy výborná atmosféra a místy bylo vidět úsměvy a menší vtípky. Dee Snider i poděkoval matce přírodě, že na jejich vystoupení se umoudřila a nespustila déšť. Co však začlo při skladbě "We're Not Gonna Take It" si nikdo nedokázal představit. Celý areál skákal, zpíval a doslova dával najevo, že tento hit i její text přijal jako jednu ze svých hymen. Následná "Burn In Hell" získala vynikající strašidelnou atmosféru, díky potemnění a zapnutí červeného reflektoru směrem k Dee Sniderovi. Následující další vzpomínka na australskou legendu AC/DC ve formě coveru "Whole Lotta Rosie", pak jen dokazuje, že cover se může zahrát i energicky a znít může leckdy i lépe než originál. Následně si kapela připravila další hitovku "I Wanna Rock". Kdy opět publikum div nezbouralo areál likérky. Dee Snider pak vyzkoušel a potvrdil, že FUCK je hlasitější než ROCK. Nechal tak publikum střídavě zpívat refrén ve správné verzi a pak v upravené verzi I WANNA FUCK. Kdy se už bavilo nejen publikum, ale i kapela. Celé to mírně připomnělo, co na konci roku 2010 vytvořila crossoverová legenda WEHRMACHT v Praze při skladbě SUCK MY DICK a nechala refrén i zazpívat česky. Na závěr zahrála skladbu věnovanou svým fanouškům a to S.M.F. (Sick Muther Fuckers), rozloučila se a odjela zpátky do New Yorku, protože tohle byla poslední zastávka evropského turné.
Jestli TWISTED SISTER byla energetická bomba, pak vystoupení australanů AIRBOURNE byla doslova jaderná střela. AIRBORNE v poslední době stoupají vzhůru a jejich pojetí hard rocku alá AC/DC nabízí energické vystoupení a nasazení. Frontman a celá kapela běhala ze strany na stranu a celé to připomínalo spíše hardcorový koncert než hard rockové vystoupení. Kapela sázela na své hity jako "Blackjack", "Raise The Flag" či "Diamond In The Rough". Díky prostředí velkého festivalu se tak fanoušci mohli dočkat trademarku kapely. Vylézaní na konstrukci frontmanem Joel O'Keeffe a následné chvilkové zahrání ve výšinách. Na konec svého vystoupení si kapela nechala svojí největší pecku "Runnin' Wild". Pradoxně bylo vystoupení AIRBOURNE nejhlasitější na celém festivalu. Jen málokdo měl po tak silně energických a skvělých vystoupeních dostatek sil na poslední kapelu večera. Na konec celého pátku byla přiřazena jediná tvrdší kapela, co se týče žánru.
Švédská black metalová formace WATAIN. Tuto kapelu mám moc rád a těšil jsem se na velké black metalové představení s veškerou parádou a náležitostmi black metalového večírku. Pódiová show tak skýtala obrácené kříže, plameny a svíce. Samotný nástup měla kapela impozantní a vstup brutální. Kdo vydržel mohl vidět a slyšet prvotřídní severský black metal. Z (pro mě) nejlepšího alba "Sworn To The Dark" kapela zahrála "Storm Of The Antikrist". Absolutním zlovrcholem se pak stala skladba "Total Funeral". Hodinu dlouhá černokněžnická seance se pak završila dlouhým outrem, kdy postupně dohořely plameny. To nejlepší z celého festivalu bylo pro mě u konce.

Odpočinková sobota – den třetí

V sobotu mě dopoledne lákalo vystoupení herce Jiřího Schmitzera. Jeho vystoupení přilákalo více diváků než-li další kapely, které šly po něm (AUDREY HORNE, VISIONS OF ATLANTIS, POWERWOLF). Během vystoupení mu dvakrát praskla struna a své nenaladěné nástroje komentoval slovy „Ladit to nebudu, stejně to neuslyšíte!“. Během setu se všichni hlavně těšili na nejznámější skladbu "Prdel", kterou samozřejmě Schmitzer odehrál. Jeho vystoupení je pak tím nejbizardnějším, nejzábavnějším a opravdu nejzajímavějším vystoupením na celém Masters Of Rock. Škoda, že podobných zvláštních vystoupení není festival plnější.
Další kapela, co mě zaujala, byla holandská thrashová mašina LEGION OF THE DAMNED. Jejich set byl poctivý kus řezničiny. Skladba "Son Of Jackal" pak nejednoho přítomného rozproudila.
Ross The Boss to je bývalý kytarista heavy metalové legendy MANOWAR a bylo jasné, že se skladby z období jeho účasti objeví i zde. Samozřejmě heavy metalové hity jako "Kill With Power" či "Hail To England" musely potěšit nejedno heavy metalové srdéčko. Následně jsem vynechal sólové vystoupení Viktora Smolskiho, kvuli občerstvení.
U.D.O. odehrál klasický poctivý kus muziky. Jeho set je prodknutý skladbami novými, ale také starými šlágry z obodbí, kdy působil v německé legendě ACCEPT. Tudíž kdo má rád starý poctivý heavy metal, přišel si na své . Nejedno hrdlo si zazpívalo při skladbě "Metal Heart".
Následující kapela byla avizována jako headliner toho večera. Bohužel to byl absolutně nepovedený koncertní výkon navrátivší kapely GUANO APES. Již samotná comebacková deska nestála za nic. Opravdu si za touhle větou stojím. Jestli jste měli možnost slyšet novou desku po návratu kapely, pak naživo se hrálo převážně z ní. Kromě prvních 3 písní se celý setlist sestavoval z nového materiálu. Nemilé překvapení pak bylo také, že zpěvačka Sandra Nasic už nemá takový vokál jako dříve. Nemohu se ubránit tomu, že tohle byl největší omyl festivalu. Následná kapela BRAINSTORM se i díky přehulenému zvuku stala nejhlasitější kapelou soboty. Bohužel po pár písních jsem už zcela bez energie odešel a připravil se na spánek. Ráno jsem následně z festivalu odjel brzo z důvodu pondělního zařazení do pracovního procesu. Proto mi unikla poslední velká kapela HELLOWEEN, thrash metaloví mladící EVILE, thrash metalová legenda OVERKILL či ruská pagan kapela ARKONA.

Jaký byl 9-tý ročník festivalu Masters Of Rock? Lidí bylo méně než na předchozím ročníku podle hlasů od mých přátel. Pořadatelé se určitě nemusí moc stydět, ačkoliv měli menší chyby v organizaci. Zvuk u kapel se až na pár výjimek vydařil. Počasí se po čtvrtku umoudřilo. Prostředí festivalu má své kouzlo, ale kapely z něho dělají to nejlepší. To nejlepší z festivalu vymačkaly kapely TWISTED SISTER, AIRBOURNE, AMORPHIS, WATAIN a LEGION OF THE DAMNED. Hodnotím na základě vlastních dojmů. Každý si našel tu svojí TOP 5 festivalu. Co si pro své návštěvníky pořadatelé přichystají příště? To je ve hvězdách. V rockových hvězdách bych určitě hledal další headlinery, protože letošní sázka na TWISTED SISTER vyšla. Děkuji za neskutečný zážitek pořadatelům, kapelám a přátelům, kteří vytvořili nezapomenutelnou atmosféru. Nechť Vás provází rock´n´roll!

Zobrazeno: 3840x

ThrashPanda


» Masters Of Rock 2011 (14.-17.7.2011, Vizovice) (19.7.2011)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

19.7.2011 (19:55)

Naprostý souhlas, škoda toho propršenýho času s HammerFall, na ty jsem se upřímně těšil nejvíc, ale ani tohle počasí je neodradilo hrát, bylo to super těším se na fotky


19.7.2011 (15:24)

Dobře sepsaný report z pro mě kontroverzního festivalu. Věřím, že Twisted Sister byla energie jako hrom, ale nevím zda má zrovna takováto kapela zapotřebí hrát covery...i když jak říkám - u nich je to víc divadlo než muzika


Reportáž | Masters Of Rock 2011 (14.-17.7.2011, Vizovice) | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist