PŘIHLÁŠENÍ

Matná vzpomínka nebo přímo španělská vesnice? (DEATHWISH)


V každém období rockové i metalové historie se objevily kapely s jepičím životem. Vznikly, vydaly nějaké to album a tak nějak se zase z jakéhokoliv důvodu odporoučely ze scény. Některé se svým způsobem staly legendami, že i nová generace rockových i metalových fanoušků na ně naráží dodnes. Některé zase prosvištěly hudební scénou bez většího povšimnutí, že i pro hodně velké pamětníky už se jedná o matnou vzpomínku a pro ty později narozené jsou pak španělskou vesnicí. Což si takhle připomenout něco, co možná za vzpomínání ani nestojí? Co třeba takový DEATHWISH?

Anglické seskupení DEATHWISH počalo proplouvat metalovým děním již v roce 1983, ovšem bez větších úspěchů. Tahle skvadra sice neúspěšně, ale s vervou vytírala zraky svou verzí heavy metalu ve speed verzích a zkoušela na sebe upozornit především svojí rychlostí. Jenomže po jejich nesoudnosti sáhl label Metalworks, který jim v rove 1987 vydal debutové album „At The Edge Of Damnation“...

Roku 1986 natočili DEATHWISH demosnímek „Sword of Justice“, kterým na sebe upozornili a vlastně o rok později se dočkávají debutového alba. Jenže, jak už to v těch dobách chodilo, tak thrash metal byl na výsluní a mohlo se vydávat cokoliv. Samozřejmě, že firmy nevyhledávaly talenty, ale chtěly pouze vydělávat peníze. Podle toho taky debutové album DEATHWISH dopadlo. Krutě undergroundový zvuk alba, o který byste si v moderní době neopřeli ani kolo. Přesto by to album znělo kouzelně, neb prvotinám všech, i dnes nejvyhlášenějších smeček, které testovatelně vydávaly alba, se kvalitních zvukařů ve studiích nedostávalo. Jenže DEATHWISH nenabízeli ve své tvorbě více, než prostoduchou ortodoxnost. Ono to mělo ve své době kouzlo, ale to jste si mohli pustit cokoliv a vyšlo to nastejno.

Za rok na to přišli DEATHWISH s mnohem líbeznějším albem pro uši thrashové („Demon Preacher“). Zvuk, který svým způsobem zazdil první fošnu, byl ten tam a otevřely se dveře k větší agresivitě i decentní propracovanosti speed rychlo kvašek. Přímo titulní záležitost je naprostej luxus a odráží všechny kvalitativní hodnoty speed thrash metalů v tom nejlíbivějším světle. Ano, tohle album nenabízí víc, než v dané době bylo rozumné, a skladba „Carrion“ by mohla být kvalitním výsměchem komerce. Rychlost a smršťovitá kytarová sóla byla největší devízou téhle anglické kapely. Jenže psal se rok 1988 a metalová publika již měla svou Metallicu, Living Death a další, včetně Megadeth. Možná by bodovala „Visions Of Insanity“ více v konkurenci death metalových kapel, jejichž scéna začíná bujet pod nesmrtelným vizionářem Death, jež v počátku taky neměl víc na práci, než jen do toho řezat. To album, o kterým je řeč, je vážně hodně dobrá smršť a polobaladická „Prey To The Lord“ je kvalitní vyprazdňovačkou hlavy.

Jenže byla léta jaká byla, heavy metal chcípal na úbytě, thrash metal se motal v kruhu a o speed metalu nemluvě. Světem komerčním hýbalo grunge a nekomerčním death metal. Tak si potom přeberte sami, kam mohlo dojít pozitivní myšlení kapely s tendencemi k alchymistickému anarchismu.

Zobrazeno: 2743x

Rock´N´Roll Hell


» Matná vzpomínka nebo přímo španělská vesnice? (DEATHWISH) (10.3.2015)
» Matná vzpomínka nebo přímo španělská vesnice? (MORDRED) (21.7.2014)
» Matná vzpomínka nebo přímo španělská vesnice? (SABBAT) (5.3.2014)
» Matná vzpomínka nebo přímo španělská vesnice? (BAPHOMET) (24.1.2014)
» Matná vzpomínka nebo přímo španělská vesnice? (IRON ANGEL) (18.12.2013)
» Matná vzpomínka nebo přímo španělská vesnice? (CACOPHONY) (3.10.2013)
» Matná vzpomínka nebo přímo španělská vesnice? (EVILDEAD) (19.8.2013)
» Matná vzpomínka nebo přímo španělská vesnice? (PHANTOM BLUE) (16.7.2013)
» Matná vzpomínka nebo přímo španělská vesnice? (ATROPHY) (16.6.2013)
» Matná vzpomínka nebo přímo španělská vesnice? (CARNIVORE) (14.5.2013)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Článek | Matná vzpomínka nebo přímo španělská vesnice? (DEATHWISH) | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2018. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist