PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Kdo nemá Facebook, jako by nebyl?!


Je potřeba se přizpůsobit. Už se po večerech nečtou knížky, neotáčí desky a nesledují dva černobílé programy. Není čas. Vyrojily se nové technologie, názory a zvyklosti. Co bylo včera je dávno, ale co bude zítra neví nikdo. Kdo se nepřízpůsobí, snadno vypadne z kola ven.
Už je to tak šest, sedm let zpátky, kdy jeden tehdy aktivní přispěvatel v diskuzi pod článkem napsal známé: "Kdo nemá Facebook, jako by nebyl".
Nemám Facebook, tudíž nejsem. Tato záležitost mě nechávala zcela klidným. Jak tak ale postupně mizeli příspívající z různých dříve hojně navštěvovaných blogů, diskuzí a webů, jak se stránky kapel počaly měnit na pouhé logo či fotografii kapely s odkazy na Facebook, Bandzone nebo Bandcamp, začínalo to být i mně, old school staromilci jasné. Lidé mizí na Facebook.
Pár let jsem odolával, ale protože jsem také chtěl mít informace z hudebního světa "z první ruky", i já jsem tedy letos podlehl tlakům a Facebook si založil. Ne proto, abych se pyšnil svými fotografiemi, abych se radil s ostatními, co budu mít zítra k obědu, ale abych měl ucelenější přehled o vydavatelstvích, nových deskách, aktivitách kapel, o chystaných akcích a v neposlední řadě, abych tyto záležitosti mohl sdílet dál lidem, které by to mohlo zajímat. Inu, přidal jsem si tam do přátel okolo dvě stě lidí složených z osobností české hudební scény, kapely, které mě zajímají i lidi, které jsem neznal a o přátelství požádali oni mě. Měl jsem zkrátka představu, že onen přenos informací nějak bude fungovat. Ovšem místo stěžejních a rychlých novinek z hudební branže se každý den prodírám příspěvky kočiček a pejsků, vtipů, obrázků srdceryvných citátů o životě, oblíbenými politickými tématy jako například Zeman a migranti, receptů na štěstí i věcí, jak to tu všechno stojí za hovno. Každý ať si píše a dělá co chce, stačí si jeho příspěvky na své zdi zablokovat. U kapel a osobností, které mám rád, zajímají mě a rád se o nich dozvím aktuální informace, používající Facebook k propagaci svých aktivit, probírané záležitosti kolem včerejšího oběda překvapí. Asi si nemají s kým povykládat a mají čas si virtuálně potlachat se svou několikatisícovou skupinou "přátel". Na tom ovšem není nic divného, každý ať si dělá co uzná za vhodné. K pointě článku se totiž dostávám až nyní.
Nebudu záměrně jmenovat o jakou kapelu jde a o jaké akci se zde zmiňuji, vždy jsem psal s cílem kapelám a pořadatelům akcí pomáhat a nikomu neškodit. Rozhodl jsem se vydat na akci pěti skupin, konané pravidelně koncem roku v jednom z klubů v nedalekém městě. Akce byla propagována v rámci Facebookové stránky dlouho dopředu, což je fajn. Chyběla jedna dost podstatná věc - lineup kapel, tedy aspoň přibližný časový rozpis celého večera. Na koncerty jezdím hezky postaru vlakem nebo autobusem, tak je zapotřebí přizpůsobit svůj odchod z akce poslednímu spoji. Mrznout na nádražích v prosinci nebo vážit desetikilometrovou cestou v mrazu nad ránem pěšky jako ve dvaceti ze zábav už nějak moc nehrozí. A tak se večer před datem konání na FB přece jen zmiňovaný lineup objevil. Na akci, o které se zmiňuji, mě zajímaly dvě metalové kapely, v pořadí pěti účinkujících jako druhá a třetí. V pohodě stihnu zpáteční vlak.
Pět hodin před akcí se ovšem objevil na FB harmonogram jiný, prý definitivní a konečný. Kapely, které měly hrát po sobě se rozhodily jedna na úplný začátek a druhá jako předposlední. Závahal jsem a usoudil, že pro tentokrát zůstanu doma, zpátky bych se dostával těžko. Kamarád nadšenec situaci nevzdal a aby stihl začátek koncertu, vážil šest kilometrů dlouhou cestu v nula stupních na místo konání. Jaké bylo ovšem překvapení, když až po zaplacení vstupného pořadatel do mikrofonu oznámil, že první avizovaná kapela pro nemoc nevystoupí. Ještě ve dvě hodiny odpoledne ji na FB potvrzoval. Zarážející je skutečnost, že ani na FB profilu kapely není o zrušení vystoupení zmínka a všechny na koncert skupina srdečně zve. A tady mi smysl Facebooku tak nějak uniká. Jestliže máme čas přidávat videa pejsků a kočiček, kecat o žrádle a politice, proč nemáme čas jednu minutu hodit na FB krátké info, že na koncert nepřijedem a pořadatel nenapíše, že je změna v progamu. Tohle se stalo mimochodem u stejné kapely během roku již podruhé. Možná je to i jeden z důvodu (doufám, že nepatrný), že na menší akce, jak už to tak bývá, často moc lidí nepřijde. Takhle to i vypadá, že na ně kapela kašle.
No a to je všechno, jdu se prodírat vtipy, zvířátky, citáty, které by složilo sedmileté dítě a možná narazím i na nějakou muziku. Nemáme čas...

Zobrazeno: 4413x

Magua

PŘIDAT KOMENTÁŘ

18.1.2017 (22:19)

Díky Miloši, je fajn, že už jsi zase tady


18.1.2017 (21:38)

Byl jsem teď chvíli ´mimo provoz´ a tak reaguji na článek až nyní. Moc pěkně sepsané a zajímavé komentáře.
A co já a socka sítě?
Facebook jsem měl již dříve, ale nedá se vlastně o FB v pravém slova smyslu mluvit. Měl jsem jen FB účet založený na jen k tomu založený nový e-mail, všechny nutné přihlašovací údaje byly smyšlené. Nikomu jsem svůj FB neřekl, nic na něj nepsal, nic nesdílel, nelajkoval atd.. Měl jsem ho pouze k tomu, abych se mohl dostat k informacím, které kapely sdílejí pouze na svém FB profilu a ten nebyl veřejný.
Nedávno jsem se ´odtajnil´ a sem tam něco ´lajknu´, nasdílím. FB používám i nadále hlavně kvůli HMB a získávání aktuálních informací. Nesdílím tam žádné osobní věci, pocity, nálady. Nereaguji na ŽÁDNÉ politické, sociální, náboženské a já nevím kdovíjaké ještě debaty. Na to je jakákoliv soc. síť na prd (slušně řečeno). To si radši pokecám v putice.8.1.2017 (18:06)

Magua,Podzemní Hluk, Fidarka: Buďte zrávi! Co se přenosné mp3ky týká, tak mi přítelkyně před pár lety koupila naprosto obyčejnou, malou Iriver T8 s kapacitou 8GB (cena kolem jednoho tisíce, nevím přesně). Co se poslechu z přenosné mp3 týká, tak nejsem extra náročný a tahle mi naprosto stačí a jsem spokojen. Nastavit tam toho moc nejde, ale aspoň do toho člověk zbytečně nevrtá Je tam interní baterka a nabíjí se to přes USB. Výdrž je slušná. Beru to s sebou i v mrazech a zatím mi to nikdy nekleklo. Pravda posledních pár let pořádné mrazy nebyly, až teď (což je dobře, v zimě má být zima). Je to ale skvělá věc. Zkrátka místo Walkmana mám u sebe stále tohle a vstřebávám muziku co se do mě vejde.
Jinak k těm nosičům. Já taky kupuju jen CD. Vinyly jsou sice skvělé, ale už se vidím jak bych byl z každého škrtance totálně na nervy Pár vinylů sice mám i gramofon, ale leží to ve skříni vedle audio kazet. Ty audio kazety jsou pro mě relikvie! Jak psala Fidarka, je to pro mě kus života. Pamatuju si jak, jsem (na střední škole) šetřil zlaťáky a pak jednou za měsíc jezdil do Ostravy a koupil si jednu, maximálně dvě kazety. A to některé byly kurevsky drahé! No tyhle poklady zkrátka nemůžu vyhodit, to každý milovník hudby musí pochopit. Zvlášť když skoro ke každé kazetě mám nějakou vzpomínku. Přehrávat si je zatím můžu, naštěstí mám ještě na čem.
Nicméně mít muziku jen v počítači bych vážně nemohl. Byl bych jak Lakomec z Moliérovy hry, který se bojí, že mu ty nahrávky (zlaťáky) přes noc zmizí. Originální CD je pro mě zatím nejstabilnější forma uchovávání muziky. Prohlížet si při poslechu tištěný booklet to je prostě sváteční obřad! Ale abych nebyl pokrytec (vzhledem k první části mého příspěvku), tak přiznávám, muziku taky stahuju. Kdybych si měl kupovat všechno co mě zajímá, tak na to prostě nemám. Nicméně za CD utratím docela dost!


8.1.2017 (15:38)

PH: Tou mptrojkou určitě neprohloupíš, já mám tuhle: http://www.comfor.cz/sony-mp3-prehravac-4gb-nwz-b153f-modry-radio
Synátor má Philips, ten jsem sehnal v akci za pětikilo, taky v pohodě, ale Sony mi přijde o něco lepší: https://www.euronics.cz/mp3-prehravac-philips-raga-sa4rga04rf-cerveny-phisa4rga04rf/p299320/#popis
Docela by mě zajímalo, jak hraje tohle, ale to je za cenu bezmála 93 táců pro normálního smrtelníka spíše sci-fi: https://www.sony.cz/electronics/walkman/nw-wm1z


7.1.2017 (17:40)

Magua: Jak uvádím níže, tak ke koupi přenosný MP trojky se chystám. Sony vyrábí špičky, ale má kupní síla na jejich výrobky nedosahuje. Našetřím a vezmu za vděk nejlevnější high-endovkou, což představuje FIIO X1.

CDčka mě baví, hlavně od doby, co mám z bazaru za pakatel přehrávač TESLA MC 902 a po dědovi lampový stereo. Naopak mi přijde prasárna dnešní lisování vinylů z digitálních podkladů.

Je pravda, že kdyby se na letáku v Africe objevil běloch, asi by to u spousty tamějších lidí vzbudilo rozruch taky. V žádným případě mi nevadí rozumný pojetí multi-kulturní společnosti, za předpokladu respektování místních pravidel a slušného chování. Klidně zajdu k Číňanům na jídlo, od Jamajčanů si koupím skéro a ošukám (hypoteticky) tu Vietnamku od nás z večerky. Ale ať mi nikdo necpe jejich náboženství, nenadává mi do bílejch sviní, necpe jejich pravidla a nedělá ze sebe utiskovanýho chudáka. (Však to znáš, ble ble ble, obecný kecy, který, ale mají něco do sebe.) Zbytek nehodlám nějak komentovat a snižovat se k trapnýmu maloměšťáckýmu čecháčkovství. Hypermarkety, imperialismus, konzum je svinstvo, ale o tom možná zase někdy jindy...

Ještě k těm kazetám: Stále vycházej, stále si je kupuju a stále je využívám. (Nehodlám tu machrovat jaký znamenitý nahrávky vlastním.)

Sekersson: Rozumná slova! Blbý je, že tradiční začouzený putiky se zavíraj ve velkým a už pomalu není kam jít. Když přespíš pod širákem někde nea čundru v lese, nebo v horách, můžeš dostat pokutu jako kráva za nedovolený stanování...

To je možná ten hlavní důvod, proč lidi utíkají do virtuálních realit. Nemají finanční prostředky, ani prostory ke kulturnímu a duševnímu vyžití. Co dřív nebylo o penězích, dneska je...
7.1.2017 (16:14)

Taky díky Péťo, o Tobě vím už dlouho, že nemáš FB a žiješ. Mám to s tou technikou podobně, klasický tlačítkový telefon, žádný "dotykáč" u mě nehrozí. Chytrý foťák taky ne, vlastním Olympus za necelé dva litry, asi moc chytrý nebude
Ale tím mp3 přehrávačem opravdu nepohrdnu. Mám zn.Sony. Dostal jsem ho asi před pěti lety od manželky k narozeninám a byl celkem v rozpacích, co mi to koupila za techniku a podivnost. Docela dlouho jsem jej nechal nevybalený, dnes můžu říct, že si bez něj těžko dovedu den představit. Nemůžu ale poslouchat za chůze po městě, to nemám rád.
V létě ovšem není lepší chvíle, než vzít mp3 do kapsy, knížku do batohu, jít sám na pivo někam nejlépe do lesů a tamní hospody a někoho třeba i potkat. Poslouchat tam alba a dívat se na stromy. Dřív jsem chodíval s discmanem, teď už ne.
Kazety mám taky pořád, ale ne už tak moc, mnoho jsem s léty rozpůjčoval nebo někam zmizelo. Ale pořád opatruji doma na MC origoš dema Insania - R.U.Dead, Qýchodu - Invaze Qýchodu nebo třeba Kritickou situaci - Forgiveness, první Rebelii i folkáče Klíč - Omnia Vincit Amor, ty jsem sehnal asi v roce 93 až v jednom krámku v Plzni. Taky asi padesátku vinylů a samozřejmě cd, ke kterým jsem dlouho hledal cestu, ty stříbrná kolečka mi byly zpočátku hodně nesympatické a první si koupil až někdy v roce 2002.
PH: S audio DVD Ti asi neporadím, ale je fajn, že sem chodíš, HMB je sice virtuální svět, ale i taková klidná opozice podobně smýšlejících lidí nacházejících smysl v muzice a podobných věcech, oproti té virtuální žumpě na FB i jinde, tak to úplná ztráta času nebude. Každý rozumný názor zde, hodnocení atd. je přínosem, než třeba tlachat jinde o tom, že je na letáku v Lídlu černoch, oblíbená to kauza dnešních dní


7.1.2017 (12:01)

Podzemní hluk : Mimochodem máš tématické logo
Já už nehodlám na kazety nahrávat, ani se o to nepokoušet, ono totiž ani není na čem, no jedno radio v kuchyni je ,ale to slouží jako radio.
Říkala jsem si ,že si ček udělá príma retro večer, no možná s děckama na horách a vzpomenem na naše mladý léta, mohla by být aj prdel, možná neco zhulákám
Posledních roky, neskladuju, ani CD enem něco málo, co jsem dostala.
Jinak hudbu , mám v PC a na pevným disku.Jinak hudbu, jedu od rána aj u teho usínám, takže kolikrát přihlášená, ale nepřítomná.Největší trest, je pro mě ticho
Facebook nepotřebuju, už tak su na netu docelo dost, zavislák nemožnej , takže jakoby nesu


7.1.2017 (11:31)

U kazet a pásků záleží především na uskladnění. Stalo se mi, že se už nedal nahrát nový záznam na léta uskladněný a nepoužitý nosič, protože pásek vyschnul.

Jinak běžně 40 let staré páskové nosiče bez problému přehraji, na rozdíl od nekvalitních CD-R, vypalovaných před cca 15ti lety. (Nepočítám studiová audio CD-R GOLD, která, při troše štěstí mohou znít lépe než originál. Dají se sehnat z ciziny, ale požadovaná cena představuje docela ranec.

Vztahuje se to spíš k tématu hudebních nosičů, ale tady je vyšší pravděpodobnost, že někdo zareaguje.

Mimochodem, NEVÍTE NĚKDO JAK VYTVOŘIT AUDIO DVD? Kvalitní archivní DVD, vyrábí čeká firma pod názvem DATA TRESOR DISC, které jsou cenově dostupné. Žel audio CD-R v jejich repertoáru nenalezneme. Děkuji všem za odpovědi.

Na závěr trochu k tématu: Dřív jsem zapínal PC max. třikrát do týdne, tak na dvě hodinky. Od registrace na HMB tady trávím spoustu času.

Jdu něco dělat a pak valím ven, hezký víkend všem.


7.1.2017 (07:55)

Aj já nemám aktivní facebook, založila jsem si jej, jako černá ovce, kde není vůbec nic pravda pro kontrolu dětí, ale stejnak je nekontroluju, páč to nemá cenu, mě to připadne zbytečný a aby se mi někdo hrabal v mojem soukromí to taky nepotřebuju,lanařilo mě vícero lidí, abych si jej založila, zatím nemám potřebu, už tak tady trávím dost času, ale tady su ráda, bez hudby, ani jedno ráno.
Když mi chce nekdo, neco říct, tak ať mi to napíše do emailu nemusím to mít na zdi :)
Tak toto jsem tady psala, do komentáře v roce 2013 , od té doby se nic nezměnilo a su ráda , že jsem tomu šílenství nepodlehla.
Koukám , že tady je pár jedinců co FB, nepotřebují

Sekersson : Jak píšeš, že máš schované kazety, je to i můj případ, ale je to kousek mojeho života , nevím jestli to vůbec, půjde ještě pustit, ale stále je mám


6.1.2017 (16:25)

Taky FB nemám a ani to neplánuju! Bohatě mi stačí, když mám mejl a profil na HMB a na bandzone Jinak pěkný článek a pěkné komentáře. Odolávejte lidi všem těm laciným lákadlům, všechno je to roky zdokonalovaný a propracovaný plán jak nás vlákat do pasti a udělat z nás tupé stádo.
Choďte raději na koncerty a do hospod a taky na hory a do lesů!!!
Jen dodám, že chytrý telefon taky nemám a dlouho mít nebudu, protože můj nezničitelný old school mobil před týdnem přežil i pád do hajzlu.
Jediné co mám je přenosná mp3, to je parádní věc! Walkman mi přestal fungovat hned po maturitě, ale všechny kazety mám schované ve skříni (nejen originálky)! Mějte se!


6.1.2017 (14:13)

Díky Jardo Já tam taky polezu co nejméně nebo to zruším úplně a bude klid


4.1.2017 (20:09)

Víťo...krásný článek... doposud jsem FB nedotčen a doufám,že tomu bude i nadále...


4.1.2017 (17:32)

Díky za názory. Dvě nejhorší věci, co mě mimo jiné na FB netěší jsou, že ačkoliv jsem doufal, že mi FB ušetří čas a budu mít vše "pod jednou střechou", opak je pravdou. Toho času sežere ještě více než hledat vše podstatné jinde, protože se člověk prodírá informacemi, které by ho jinak stěží zajímaly, skládající se často z neuvěřitelných blábolů. Problém nastává v okamžiku, když třeba někdo už ty informace ohledně kapel nikam jinam než na FB nedává.
Co je ale úplně nejhorší, je, že se často zmíní a komentuje důležitá věc (pro mě třeba zajímavost z historie metalu s jinde stěží dohledatelnými fakty) s účasti samotných kapel, ještě ten den se to zahází pěti jinými "důležitými" příspěvky a pozítří už nikdo neví, že se někdo na něco ptal. Proto jsou podle mně weby jako HMB obrovskou výhodou v tom, že někdo napíše něco ke kapele do komentářů a dalších x let to tu je lehce dohledatelné a i po hodně dlouhé době můžou tedy k tématu názory přibývat a diskuze se rozvíjet.
Jako propagace něčeho, proč ne, je dobré, když se o HMB dozví co nejvíce lidí, kteří FB využívají, jakákoliv pomoc kapelám a celé scéně je důležitá. Ale jako jedinec ve svém volném čase se snažím, abych do toho virtuálního světa pronikal co nejméně.3.1.2017 (19:05)

Já sám FB bojkotuji, ale na druhou stranu pro propagaci HMB je to asi dobrá věc.


3.1.2017 (19:01)

Úsměvně tristní. Ke dlouholetému prolomení ignorace k sociálním sítím mě přivedly stejné pohnutky, jako byly ty Tvé. Nicméně, krátce po založení FB profilu jsem z něho zase rychle odfrčel! "Kdo nemá fejsbuk´, jako by nebyl" je přesně ta iluze, kterou v nás pěstují Ti, kteří potřebují naše účty na soc. sítích, aby mohli shromažďovat informace. Je smutné, že tomu podléhají už v podstatě skoro všichni.

Nevlastním chytrý telefon, digitální foťák, ani kapesní MP3 přehrávač. Nevadí mi využívat internet, psát e-maily, nebo chatovat s neznámými lidmi podobného ražení. V záasadě je jedno, jestli si o distrolist,nebo objednávku napíšeš e-mailem, nebo dopisem. Jsem vděčný za Bandzony/campy, nebo YT. Umožnuje to lidem seznámit se s podzemní činností z druhýho konce světa,na kterou bych jinak asi těžko narazil.

Nicméně, jakákoliv sběrna dat o lidské činnosti představuje ZLO! Ať už se jedná o sociální sítě, internetové platby, elektrospotřebiče s pamětí a digitálními programátory atp... Žel, společnost nás záměrně tlačí k tomu, abychom všude všechno platil kartou, (Když jsem v zaměstnání řekl, že požaduji výplatu na složence, tak mě účetní hnala, ačkoli na to mám, ZATÍM JEŠTĚ!, právo ze zákona), počítač měli neustále připojený k síti, nebo si kupovali spotřebiče s digitálními programátory a pamětí... (Dosloužila nám stará pračka. Když jsem ženě řekl, že si necháme repasovat naší starou dobračku, nebo si koupíme klasickou vířivou pračku a k tomu ždímačku, protože klasické automatické pračky se standardními 4mi, mechanicky řízenými programy se dnes už nevyrábí, začala na mě řvát něco o nevyzrálým retro kokotovi.

Takže: Jsem příznivcem technického pokroku, ale ten reálně skončil před nástupem nového tisíciletí. Bohatě stačí, že platím kartou a musím vzít za vděk "novodobými", digitálními šunty, pokud se nechci vrátit na stromy. Taky už reálně uvažuji o zakoupení e-čtečky knih, protože už se mi knihy nikam nevejdou. Potom, co mi v několika specializovaných servisech neopravili kazetového walkmana, uvažuji o koupi kapesního MP3 přehrávače...

Dejte mi alespoň pokoj se sociálními sítěmi! Je zvláštní jak každej nadává na fízlování, ale každej se ochotně nechá sledovat na Fejsbucích, kde na sebe ochotně všechno vybleje.

Je to kolektivní vina! Kdyby všichni z undergroundu i ostatní lidé dobré vůle sociální sítě bojkotovali, "ONI" by měli po prdeli a svět kolem by byl přirozenější a lepší!

ZNOVU VYZÝVÁM: BOJKOTUJTE FACEBOOK a ostatní, tomu podobný, fízl sračky!

JINAK BEZVA ČLÁNEK!

HEZKÝ VEČER VŠEM!


Článek | Kdo nemá Facebook, jako by nebyl?! | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist