PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

To nejlepší z Bandzone (díl II.)
Podrobné informace o seriálu naleznete v prvním díle (Díl I.), v sekci "ČLÁNKY".

Díl II.

(Kapela / Styl / Region / Počet fanoušků)DEMIURG / death-metal / Karviná, Havířov / 313
CR: Kapela navazuje na nejlepší tradice školy Chucka Shuldinera. Technický death metal v podání zkušených muzikantů, společně s na naší scéně ojedinělým Lumírovým vokálem, je lahůdkou nejen pro fanoušky kultovních Death, ale pro všechny příznivce death metalu. V červenci 2010 vyšlo kapele CD "Signed by Evil".
RT: Ačkoliv nejsem v oblasti death metalové scény zrovna aktivním a už vůbec ne vděčným fanouškem, přiznávám, že mě Demiurg docela příjemně překvapili. Je vidět, že severní Morava stále dokáže vdechnout život (nebo v tomhle případě smrt) ne zrovna nezajímavým hudebním uskupením a že tamní zpěváci disponují pro mě příjemnou barvou hlasu. V tuhle chvíli je však třeba modlit se ke všem čertům, aby pánové našli adekvátní náhradu za vyhozeného bubeníka, protože jinak se obávám konce jedné dobře našlápnuté party.
To nejlepší z playlistu: "Whisper", "Unrooted"


SPATH / progressive-crossover / Kadaň / 268
CR: Po rozpadu kapel Daimonion a Poppell vznikají Spath. Kapela vyniká nejen svým skvělým podáním jejich crossoveru, ale také velmi důležitou prací kolem kapely. Ať už to je čilá komunikace s fanoušky, výborná webová prezentace nebo velmi zajímavé, "čtivé" podání novinek v profilu kapely. Honza Mach má svým vokálním projevem blízko ke Kubovi z Boron. Dobrou zprávou je, že kapela opět koncertuje.
RT: Moderně dýchající crossover v podání Spath mohu jen doporučit. Na rozdíl od mnoha jiných těles ve svém žánru kapela klade důraz především na muzikálnost své tvorby, dalším aspektem, který tuzemského fanouška jistě potěší, jsou české texty, ovšem tento meč má dvě ostří - právě jazyk může kapele uzavřít cestu do světa. Bohužel.
To nejlepší z playlistu: "Děsivej sen", "Rejdařská odyssea"


MENHIR / heavy-hard rock / České Budějovice / 130
CR: Chlapi by měli odložit všechny domácí práce a vyhýbat se náročnější fyzické zátěži. Menhir totiž v březnu vyráží na tříměsíční turné s Arakain. Pro kapelu to jistě bude obrovská zkušenost. To, že si management Arakainu vybral právě je, není rozhodně žádná náhoda. Výborné CD "Rány osudu" vyšlo v roce 2010.
RT: Když jsem uviděl slovo Menhir na seznamu, zaplavila mě vlna zvědavosti. Jak již zmínil kolega, o Menhir se začalo v poslední době mluvit ve spojitosti s pražskými Arakain, jenže s tuzemskou legendou už jezdila turné nejedna parta vytažená z pódií venkovské tancovačky, a tak jsem se o tento objev raději moc nezajímal. To se teď mění. Po poslechu jejich playlistu docela vážně uvažuji, že některý z koncertů právě probíhajícího tour navštívím, rád bych totiž Menhir slyšel i naživo. Hard & Heavy, to je přesně můj šálek kávy, a budějovické trio je jeho důstojným reprezentantem. A kdo ví, třeba se jim podaří rozptýlit mé obavy z živého znění písničky „Žoldáci“.
To nejlepší z playlistu: "Čas už nevrátíš", "Rány osudu"


CALIBOS M.S. / metal / Olomouc / 255
CR: Legendární vokalista Míra Spilka dal vzniknout Callibos M.S. v roce 2008, kdy odchází od Calibos, kde působil nepřetržitě 18 let. Výborný materiál na CD "Nosferatu" je jasnou ukázkou toho, jak velkou osobností je Spilka pro českou heavy metalovou scénu. Kolik českých kapel je věrných starému dobrému melodickému heavy metalu? No, moc jich rozhodně není a proto velký dík Callibos M.S., že si metalový fanoušek může užít kvalitní heavík s českými texty. Vybrat nejlepší skladby z playlistu bylo v tomto případě velmi těžké. Až tak je CD "Nosferatu" vynikající.
RT: Spilka s mladým power metalovým tělesem za zády, tomu říkám příjemná masáž ušních bubínků dodaná z Hané. Spojení chrapláku s takovouhle muzikou mi sice rozum moc nebere, jenže světe div se, ono to funguje. Jaká škoda, že o velkých osobnostech moravské scény, jako je právě Míra Spilka, se v Čechách moc nemluví.
To nejlepší z playlistu: "Plameny", "Železní ptáci"


ANAALIA / grind / Rousínov / 357
CR: Od roku 2006 má kapela na kontě jedno studiové CD "Mind Monstrosity". Kapela na něm uročí všechny své zkušenosti z živého hraní, kdy se na jednom pódiu potkávali i s velikány žánru. Extreme Noise Terror, Mucupurulent, Ultimo Mondo Canibale. Kvalita materiálu byla bezpochyby důležitým faktorem, proč se Sevared Records rozhodli distribuovat album v U.S.A.
RT: Grind mě nikdy moc neoslovoval. O něco lépe je na tom kapela Anaalia z Rousínova a materiál, jímž se na Bandzone prezentuje. V živém podání může jít o solidní masakr, ta muzika má prostě šťávu. Zkrátka a jednoduše, ve výběru toho nejlepšího, co Bandzone nabízí, se Anaalia nevyskytla čirou náhodou.
To nejlepší z playlistu: "Impedant", "USatan"


STEJŠN / hard rock-power / Brno / 42
CR: Hned šest hudebních osobností české metalové scény se sešlo ve Stejšn v roce 2006. Jednou z velkých osobností tohoto seskupení je Luděk "Savana" Urbánek, který začínal v thrashových SAX. Z materiálu je znát, jak se kapela hraním baví.
RT: Kromě anglické „Are you free?“ hrají Stejšn příjemný heavy metal. Tedy alespoň z jejich profilu toto plyne, živě jsem je neslyšel a jiná jejich tvorba se mi zatím do ruky taky nedostala. Muzika Stejšn je příjemně hravá, bohatá na nápady, brousí do široké škály rockových žánrů, zkrátka v žádném případě nenudí. Dokonce jsem se už při prvním poslechu jejich písniček přistihl, že si jejich melodii pobrukuju pod fousy.
To nejlepší z playlistu: "Září", "Prodavačka večerníků"


ASCENDANCY / metal-progressive / Vsetín / 587
CR: Jedna z nejlepších kapel české prog metalové scény. Další band, který pojede turné s Arakain. Své kvality kapela předvedla již na EP "The Primacy Of Reason" z roku 2009. Muzikanti nyní nahrávají koncepční album "Out Of Knowhere" a tady pozor. Své hostování na albu totiž potvrdil italský virtuos Marco Sfogli, známý kytarista sólových desek členů Dream Theater, zejména pak Jamese LaBrieho a Toma Englunda ze švédských Evergrey. Vydání alba bude velkou událostí na české metalové scéně.
RT: Chcete důkaz, že se na Bandzone najdou i tělesa minimálně evropské, ne-li rovnou světové kvality? Potom zabrouzdejte na profil Vsetínských Ascendancy a mohu vám garantovat, že budete jejich progresivním metalem opravdu unešení, pohlceni do víru riffů a melodických klávesových linek, jak se u progressive metalu sluší a patří, pak ztratíte jako já úplně pojem o čase vznášejíc se v té nirváně pro sluchové ústrojí.
To nejlepší z playlistu: "Ambling Under Moon", "Hometown Syndrome"


CRUEL / progressive-metal / Český Brod, Praha / 222
CR: Přiznávám hned, že jde o mou srdeční záležitost. Album "Ekvilibrium" z roku 2008 považuji za jednu z nejzdařilejších nahrávek uplynulého desetiletí. Hudební vyzrálost a instrumentální zručnost muzikantů, hned osm vokalistů na albu, dramatičnost a chytrost skladeb dělá z Cruel kapelu, která si zaslouží obrovskou pozornost a maximální podporu.
RT: Skupina Cruel vznikla na počátku uplynulého desetiletí z kapel Cruel Barbarian a Guernicy, jež v té době měli za sebou nejeden úspěch na hudebním poli. Představuje se posluchačům svým progresivním stylem, který dýchá španělským temperamentem, keltským mystériem a melodickými závany dálného východu. Opravdu rád mám v téhle muzice použití „ne-rockových“ nástrojů, popřípadě akustických kytar, přímo v kostře písniček. Zajímavě zní také rozličné vokální projevy ne zrovna malého počtu zpěváků a zpěvaček, což ovšem v daném žánru není něčím až tak neobvyklým.
To nejlepší z playlistu: "Gambit /J´adoube", "Nokturno"


NASTY? / post hardcore / Božičany / 416
CR: Na profilu kapela oznamuje svůj konec a u tohoto seskupení to silně zamrzí. Nasty? povztalí z Goodfoul, předvádí velmi originální "neurocore". Široké využití skvělého vokálu. Nerozumím několika diskuzím zda Venca zpívat umí či nikoliv. Jeho expresivní vokál přidává materiálu na jedinečnosti. Zde si neodpustím citaci z recenze od RIPa z Metalopolis: "Možná máme strach, dívat se zblízka. Vidět, že jsme vlastně sami, že prázdnota není sen. Možná máme strach, že nevíme, kdo jsme. Že nevíme na čem záleží...
Když to jen tak napíši na tuto stránku, na každého to může působit jinak. Pokud to zašeptá Venca z NASTY? za zvuku violoncella … po hřbetu vám proběhne mráz. Jeho zpěvy mají neodmyslitelné místo v emotivních deklamacích a vypjatém řvaní, kde svým extrémně rozervaným projevem dokáží naprosto famózně roztavit celou skladbu."
Nevšední využití nástrojů a elektroniky. Výborné texty. Skladby na obou albech "Omnia" 2008, "Zlosten" 2005 jsou obrovské, silné, plné emocí. Goodfoul konec. Nasty? konec? Tak to ne hoši. Neserte a začněte znova něco dělat.
RT: Kapela ve stavu kómatu. V Reverendově komentáři i v citaci recenze z Metalopolis již bylo řečeno vše, čím by se dala tvorba Nasty? charakterizovat, já si tedy jen dovolím dodat jediné: Končí dobré kapely, končí i špatné kapely, v tomto případě jde rozhodně o ten první případ. Končí, ale kdo ví, třeba se s jejich členy budeme brzy setkávat v jiných, neméně zajímavých hudebních formacích, kterým dají vzniknout. Takhle už to zkrátka na rockové scéně funguje, na konci cesty je skupina, nikoliv její členové. Jen doufám, že pánové nechtějí seknout s hraním úplně.
To nejlepší z playlistu: kompletní playlistKILLERPANDA / crossover-progressive / Jičín / 555
CR: Další výborný crossover finalistů soutěže Rock Café Contest. Prog prvky a vynikající čistý vokál kapelu vyzdvihují vysoko nad průměr scény. Po velice zdařilém EP z roku 2010 je rozhodně čas na "Full CD". Těšim se nehorázně. Musím upozornit na zajímavé reporty v profilu.
RT: Lidi, já se stydím. Nechápu, jak jsem mohl ještě neslyšet o výborné formaci Killerpanda. Možná je to proto, že existuje teprve relativně krátce, avšak i přes své začátečnictví dokáže tvořit zajímavou hudbu s naprosto úžasným vokálem a v našich končinách nevídaně kvalitními texty. Pořadatelé z celé země, koukejte je pozvat na své akce, oni teď potřebují velkou podporu, protože ten potenciál tam je, ta energie z nich jen sálá.
To nejlepší z playlistu: "Nanarchie", "Na znak"


FENRIS / progressive-alternative / Jirkov / 349
CR: Kapela vznikla v roce 2006 a už za rok získává druhé místo v soutěži Skutečná liga 07, které se účastnilo 196 kapel. Za další rok už hrají po boku Kabát, Arakain, Kreyson nebo Krucipüsk. Téhož roku jsou přizváni k natáčení televizního filmu "Herbert v ringu"! Galba má na svůj věk velmi vyzrálý vokální projev. Věk muzikantů kolem devatenácti let svědčí o jejich obrovském talentu. Tuhle kapelu se vyplatí sledovat.
RT: Věkový průměr devatenáct let, hudební vyzrálost však odpovídá muzikantům nejméně o deset let starším, ani za solidním zpěvem Galba Torixe by člověk nehledal dvacetiletého kluka. Nejvíce se mi asi líbí kytarové linky plné různých kudrlinek, sólíček a vyhrávek, to je prostě nádhera. Přiznávám, že alternativní i progresivní žánry patří k mým nejoblíbenějším, že klukům dost fandím a jim přeji, ať to dotáhnou co nejdále.
To nejlepší z playlistu: "Tanec Na troskách existence", "Znamení světel"


BASTARDO DENTRO / crossover-rock / Nový Jičín / 73
CR: Mladé seskupení, které vzniklo teprve v roce 2010. Podařené spojení moderního hard rocku s dívčím vokálem. Přesto, že třicetiminutové CD vyšlo koncem roku 2010, tak jsem nezaznamenal žádnou jeho propagaci, tedy kromě křtu samozřejmě. Pár kusů mohlo být odesláno k ohodnocení. O tak nadějném spolku by se mělo vědět.
RT: Díky za každou kapelu s dobrým ženským vokálem. Anglické texty sice zatím znějí malinko neohrabaně, ale dá se očekávat, že se toto záhy povede vyladit. Zároveň kvituji bohaté využití klávesových nástrojů a elektroniky. Bohaté, ale rozumné, to se mnohým kapelám nedaří.
To nejlepší z playlistu: "Too Hot To Dance", "Awake"


NARCOLEPTIC / death-grind / Sokolov / 515
CR: Vynikající band, který má na kontě dvě CD z roku 2006 a 2009. Prvotřídní grind a to dokonce s českými texty. Na české grind a gore scéně jev to zřídka slyšitelný. Jestli chlapi záměrně vydávají alba v tříletých intervalech, tak další album vyjde v roce 2012. Trochu dlouhý ty pauzy, ne? Nechce se mi věřit že by chyběl materiál. Jestli vy nás trochu záměrně nenapínáte?
RT: Jak jsem už zmínil o pár řádek výše, grind není můj šálek kávy, dokonce ani čaje. Jenže když tak poslouchám Narcoleptic, tak asi přestanu tenhle styl tak zatvrzele přehlížet, protože i tady se mezi změtí rychlých bicí a hrdelního vokálu dá najít nemálo šťavnatých riffů, což bych označil jako výsledek inspirace death hudbou. Nakonec, na festivalech mám takovéhle kapely rád, tak proč si nepustit i některou placku doma. Úryvky z filmů vložené mezi skladby jsou však už docela okoukaným prvkem, zato čeština v grindcoru a death metalu, to je unikát.
To nejlepší z playlistu: "Hostina z lidských ostatků"


SEBASTIEN / metal / Pardubice, Brno / 233
CR: Absolutně bezchybná produkce, vynikající vokály, instrumentální zručnost, texty Honzy Petrička a jako hosté hvězdy zahraniční metalové scény. Za tak vyjímečné, na české scéně unikátní CD "Tears Of White Roses", tady kapela jednoznačně být musí. Rozhodně navštivte profil kapely.
RT: Jednou jsem je někde viděl, nejednou se mi dostala k uchu některá z jejich pecek, avšak stále jsem jim nevěnoval velkou pozornost. Sebastien jsem tím docela ukřivdil. Jejich loňské album představuje pořádnou nálož melodického metalu, kterému se nedá jinak, než tleskat, ani se nedivým svému ex-kolegovi Savapipovi z Metal Forever & Metal Man, že nešetřil body a dal rovnou 9,5/10. Fakt, že jejich web je primárně v angličtině také vypovídá o velkých ambicích kapely a rozhodně ne neoprávněných.
To nejlepší z playlistu: "Femme Fatale"


LIGUÉRE / hard rock-alternative / Přelouč / 80
CR: Cituji z profilu kapely "Rockový gulageon z Přelouče! Nezávislý bigbeat. Mischmasch hardrocku, funku, metalu, punku, wordmusic! Zkušení hudci a peštění navíc!" Více v recenzi zde na Hard Music Base.
RT: Tak tohle mě baví! Taková mixáž stylů, navíc povedená, opravdu energická a naprosto nezávislá, kapela Liguére jest důkazem, že to s rockovou scénou nejde až tak z kopce, jak se na první pohled zdá. Jen tak dál, pánové!
To nejlepší z playlistu: "Umřel"


THE PANT / hard rock-metal / Břidličná / 451
CR: Moderní melodický hard rock podpořen výborným vokálním projevem Romana Kočiříka. Savapip z webzinu Metal Forever & Metal Man skvěle popisuje album "Louder!": Výborný, značně tvrdý a čistý zvuk, ostré riffy a nesporné mistrovství v ručních pracech je základem celého dění. Konglomerát staromilských nálad a moderního soundu staví na útočnosti, razanci a nosných (někdy až překvapivě) melodických refrénech."
RT: Nabroušené kytary, dunivá rytmika, výborný chraplák Romana Kočiříka, to jsou The Pant. Anglicky zpívaný hardrock si nebere servítky s posluchači, zní tolik moderně a přitom zůstává naprosto klasickým, zkrátka další nepříliš známí velikáni. Jestli chcete mojí radu, sežeňte si jejich poslední album, vložte disk do přehrávače a otočte knoflíkem „volume“ doprava se slovy: „So get it Louder!“
To nejlepší z playlistu: "Burning in hell", "Time After Time"


Poděkování patří redakčnímu kolegovi Vladimírovi "Rocker-Tialk" za jeho komentáře.
Bandzone.cz. Všem členům kapel, kteří komunikují se svými fanoušky a nakonec i fanouškům samotným, kteří podporují své oblíbence.

Zobrazeno: 5213x

Crippled Reverend


» To nejlepší z Bandzone (kompilace) (26.3.2012)
» To nejlepší z Bandzone (díl IV.) (12.3.2012)
» To nejlepší z Bandzone (díl III.) (31.5.2011)
» To nejlepší z Bandzone (díl II.) (7.3.2011)
» To nejlepší z Bandzone (díl I.) (6.2.2011)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

8.3.2011 (21:47)

Jako deska od Cruel je opravdu pecka. Hodně povedená a promyšlená záležitost. Ascendancy taky jedou slušně. Maj potenciál a ten musí taky prodat


Článek | To nejlepší z Bandzone (díl II.) | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist