PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Z dějin totálního undergroundu VI (Attack Of Fire)
K undergroundu neodmyslitelně patřily koncerty, koncertíky a festivaly. Jedním z nejvýznamnějších u nás byl bezesporu ATTACK OF FIRE, který se odehrával na jižní Moravě v Bzenci v zámeckém parku. Dokáže si někdo představit, z těch kdo jej nezažili, zámecký park a v něm máničky v křivákách, které do ranní kocoviny probouzel nepříjemný zpěv pávů, kteří se patrně dožadovali večerního přídavku. Taky to byl zajímavý pohled, když se po ránu v kelímkově zasněženém parku ona stvoření procházela.

Hlavní iniciátoři těchto setkání byli bratři Lagové z kapely TERMINATOR a spol. Ovšem nesmím opomenout ani jejich mámu, paní Lagovou, která se starala o občerstvení a vytvářela, hlavně v prvních ročnících, domácí až téměř rodinnou atmosféru. ATTACK OF FIRE začínal jako jednodenní setkání spřízněných kapel, tehdy teprve rodícího se československého undergroundu a to jen pro pár desítek maniaků.

Propagace byla pouze lokální a dá se říci nulová. Televize a rádia nehrozila. Tiskoviny neměly kdovíjaký zájem o podobný druh akce. Jediný celoplošný solidně fungující fanzin METALIŠTĚ se teprve rodil. Ovšem hodně dobrou práci odváděly fankluby jednotlivých kapel, které dávaly svými xeroxovými fámysdaty o tomto jedinečném setkání vědět. Jinak probíhala propagace poštou a od huby k hubě. Já jsem se dozvěděl o této akci až při jejím třetím pokračování a taky pouze z doslechu a tak jsem vyrážel směr Bzenec doslova naslepo.

Od té doby jsem byl pravidelným návštěvníkem a ani vojna mi nezabránila se těchto setkání zúčastnit. Teda až na jednu výjimku, protože slepé střevo si nepřečetlo termín konání akce. Člověk se od skončení jedný akce už celej rok těšil na další. A nebylo to jen o hrajících kapelách. Bylo to i o setkání přátel z různých koutů republiky, se kterými se třeba nebylo možné jindy vidět a jediný kontakt po zbytek roku byl pouze ten poštovní. Musí se brát v podtaz, že v tý době prostě neexistoval internet ani mobily.

A samozřejmě se ATTACK OF FIRE vyvíjel. Jeho prestiž stoupala. Každým rokem přijíždělo více a více fanoušků a s rozrůstající se undergroundovou scénou mělo zájem si na této akci zahrát i mnohem více kapel. K posledním ročníkům byly dokonce vyhlášeny komparsy, konkurzy, nebo jak to ušlechtile nazvat, a věřte, že se klukům sešlo nemálo kazet s demosnímky. Není tedy divu, že padlo rozhodnutí o využití dvou pódií. Takže mimo už klasických kapel, které by se daly nazvat inventářem festivalu, se mohly předvést i nové nadějné kapely.

A koho že bylo možné v průběhu let spatřit na pódiích ATTACK OF FIRE? Samozřejmě domácí a pořádající TERMINATOR, INSANIA, která zde zavedla tradici rozšlapávání činelu a při starších ročnících zazněly i skladby SKIMMED, KRABATHOR, TÖRR, ROOT, MAMUT pozdější SHARK, DEBUSTROL, KRYPTOR, SAX, DENET, D.A.I, DARK později DARK GAMBALLE, ATOMIC, EXTREM, J.I.P., rakouský DEPREŠION, TORTHARRY, SCABBARD, ASGARD, EDITOR, R.E.T., MELANCHOLY PESSIMISM, francouzský D.A.B., rakouský DARKSIDE, PATHOLOGIST...

Mimo spousty hudebních zážitků si každý odvážel i spoustu zážitků humorných. Tak třeba na jednom ročníku, co by parodie na mnohačlenný soubor KULIČKY, protlačovaný tehdy televizí, vystoupil mnohačlenný improvizační soubor CELÍMCI. Na desátém ročníku se hrál dokonce muzikantský fotbálek. Byla vcelku sranda pozorovat máničky po probdělé noci honit se za kulatým nesmyslem. Ovšem nejen pořadatelé se starali o zábavu, ale i fans samotní. Tak třeba, když jistý mladík obklopen dívkami provozoval na stole striptýz. Poté, co ho za jeho výkon děvčata odměnila vhozením drobných do kelímku, přibyli na stole další dva striptéři. Tenkrát byla asi koruna tvrdá měna. Nebo nedělní oběd v přeplněné bzenecké restauraci, kde se jeden maník zvedl a prohlásil: "Pokud dnes ještě někdo neviděl píču, tak má možnost!". ...v televizi běžel pořad Eso s Terezou Pergnerovou.Veškeré nekvalitní fotografie zde zveřejněné byly pořízeny na desátém ATTACK OF FIRE.

Zobrazeno: 2612x

Rock´N´Roll Hell


» Z dějin totálního undergroundu XV (26.8.2013)
» Z dějin totálního undergroundu XIV (7.8.2013)
» Z dějin totálního undergroundu XIII (24.7.2013)
» Z dějin totálního undergroundu XII (8.7.2013)
» Z dějin totálního undergroundu XI (3.6.2013)
» Z dějin totálního undergroundu X (koncerty) (21.5.2013)
» Z dějin totálního undergroundu IX (8.5.2013)
» Z dějin totálního undergroundu VIII (samovydávání) (19.4.2013)
» Z dějin totálního undergroundu VII (18.3.2013)
» Z dějin totálního undergroundu VI (Attack Of Fire) (15.1.2013)
» Z dějin totálního undergroundu V (Heavy Metal) (29.8.2012)
» Z dějin totálního undergroundu IV (D.I.Y. perly a paskvily) (9.7.2012)
» Z dějin totálního undergroundu III (kompilace) (28.6.2012)
» Z dějin totálního undergroundu II (13.6.2012)
» Z dějin totálního undergroundu (29.5.2012)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

15.1.2013 (19:16)

Díky Pepo za připomenutí tohoto jedinečného festivalu, kterého jsem se jako mladík také několikrát zúčastnil. Máš pravdu, těch historek a zážitků zůstalo v hlavě spoustu a já jsem rád, že jsem toho mohl být součástí


15.1.2013 (16:46)

No, je vidět, že Pepa má tenhle fesťák v malíčku . Já sám jsem se vzhledem ke vzdálenosti této kultovní akce nikdy nezúčastnil, ale od různých známých jsem často slýchával podobné historky . No a samozřejmě jsem viděl nějaká videa z festu, což ale asi nenahradí pocit být osobně přítomen . S tím zámeckým parkem to musela být docela prda , to si ani nedokážu moc představit, že by se něco podobného uskutečnilo v mém okolí. Kdysi se pořádaly metalové akce kousek od Plzně, buď přímo na zřícenině hradu Radyně (nebo kousek pod ní), ale to je přece jenom trochu něco jiného . Je určitě škoda, že taková akce zanikla a škoda je i zmiňovaných "Termixů" . Pepo výborně, tleskám


15.1.2013 (16:12)

Pěkně a vtipně napsané...


15.1.2013 (15:50)

Jedním slovem skvělé.


Článek | Z dějin totálního undergroundu VI (Attack Of Fire) | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist