PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Pole smrti roku „1“
Rok 1991 byl pro metalovou scénu vcelku zajímavý. Komerční metalové kapely, bohužel s nimi i ta zbývající hrstka pravověrných heavy grup, byly nemilosrdně válcovány vlnou grunge a mnozí to brali jako odplatu za zradu původního metalového ducha. Thrash metalové kapely, do té doby hrdě třímající prapor metalové rebélie, započaly pomalu též bloudit v kruhu, z něhož se snažily uniknout pomocí experimentů, či útěkem k příbuzným stylů, neboť i ony se staly v jisté době a jistém smyslu komerční. Ovšem duch ďábelského rock´n´rollu se rozhodl žít dál. Tam, kde cestu počali hardrockový špinavci, aby na ni navázali heavy rebelové a kde prozatím cestu ukončili thrash hulváti, navazuje nová éra death metalové neurvalosti a blackmetalové nekompromisnosti. Někdo přece musel udržovat kazatele falešné morálky ve střehu. A že ti si dávali na různých zákazech a cenzurách záležet. Ne, že by byl rok 1991 prvopočátek všeho, vždyť první death metalová alba vznikla už o pár let dříve, ale v jisté posloupnosti metalových dějin se dá brát tento rok spolu s dalšími jako zlomový. To samé platí o black metalu, nyní nemám na mysli jeho prapůvodní podstatu, nýbrž jeho druhou vlnu extrémismu, převážně vycházející z Norska. Samozřejmě, stejně jako tomu bylo u heavy metalu a thrash metalu, prvotní nadšení těmito styly v budoucnu poněkud opadne, nastane doba převlíkání kabátů a osočování z komercionalizmu, aby jen vítr času zavál vše nepodstatné na poli smrti a nechal vyniknout hrdě vlající zástavy nechutnosti.

PESTILENCE již nebyla na poli smrti nováčkem a geniální album „Testimony Of The Ancients“ bylo už třetím v pořadí. Zde nejde nezmínit vražednou klipovku „Land Of Tears“.
Po čtyřech demosnímcích vydávají DISMEMBER parádní album „Like An Everflowing Stream“ s mega zabijáckou hymnou „Dismembered“.
Po famózním debutu přichází MORBID ANGEL s neméně intenzivním pokračovatelem „Bleshed Are The Sick“ s perlami andělů „Brainstorm“, „Thy Kingdom Come“ a „Unholy Blasphemies“.
„Enjoy The Violence“, „Ultimate AntiChrist“ a „Revealing Cruelty“ jsou totální zabijácký smrště francouzských MASSACRA z jejich druhého alba „Enjoy The Violence“.
Ani američtí MASSACRE nezahálejí a toho roku vydávají druhé album „From Beyond“ s nářezy „Cryptic Realms“ nebo „Chamber Of Agens“.
Velmi důstojné pokračování debutu připravili BENEDICTION v podobě alba „The Grand Leveller“ s takovými fofr kousky jako „Vision In The Shroud“, „Jumping At Shadows“ či těžkotonážní „Undirected Aggression“.
DEATH už začíná být původní škatulka death metalu těsná, a tak se na svém čtvrtém albu „Human“ posouvají do hodně progresivních vod. Taková „Suicide Machine“ je toho jednoznačným důkazem, ale za největší pecku bych se nebál označit klipovou „Lack Of Comprehension“.
Americkou verzi death metalu s brutálnějším vyzněním představují IMMOLATION na svém debutu „Spawn Of Possession“ s naprosto úchvatně devastující „After My Prayers“.
Po jednom demu též debutují black deathový ACHERON mega temným albem „Rites Of The Black Mass“, z něhož vyčnívají skladby „Summoning The Master“ a „The Enochian Key“.
Dalšími debutanty onoho roku jsou EDGE OF SANITY s impozantním albem „Nothing But Death Remains“ s hymnusy „Maze Of Existence (Epidemic Reign Part 1)“ a „Impulsive Necroplasma (Epidemic Reign Part 2)“.
Totálně devastační je druhé album „On The Seventh Day God Created...“ vraždících MASTER se zabijárnami „What Kind Of God“, „Heathen“, „Demon“ nebo hodně provokativní „America The Pitiful“.
Totální chaos na scéně vyvolává technická škola „Unquestionable Presence“ od šílenců ATHEIST. Zejména nezapomenutelné skladby jsou „Retribution“ a „The Formative Years“.
Již třetím albem „War Master“ úřadují na scéně militarističtí BOLT THROWER. „What Dwells Within“, „Destructive Infimity“ nebo „Cenotaph“ jsou přesně ty skladby k poslechu po přejetí tankem.
„On The Grip Of Winter“, „Torn From The Womb“ či „Dead“ jsou nervní hitovky likvidátorů AUTOPSY z jejich druhého alba „Mental Funeral“.
Vraždící materiál v podobě druhého alba „Butchered At Birth“ vydali CANNIBAL CORPSE s opusy na hnus „Living Dissection“, „Vomit The Soul“ či „Ranci Amputation“ a legendárním gore obalem.
Po třech demosnímcích a jednom EP přichází legendární debut „The Rack“ od nesmrtelných ASPHYX s takovými vypalováky jako „Vermin“, „Wasteland Of Terror“ a dalšími.
Dalším legendárním debutem plným vražedných songů je „Into The Grave“ od nestorů GRAVE. Taková „Deformed“ je vážně něco.
Tehdy ještě death metalový SENTENCED po dvou demosnímcích vydali debutové album „Shadows Of The Past“ se skvosty jako „Rotting Wals To Misery“ a „The Truth“.
Ještě spíš klasičtější formou death metalu oplývala prvotina „Mindloss“ od mocných GOREFEST, to ale neznamená, že songy „Mental Misery“, „Putrid Stench Of Human Remains“ a další nestojí za poslech.
Po jednom demosnímku debutují v tu dobu ještě na death metal přísahající THERION albem „Of Darkness…“, ze kterého se dají vyzdvihnout úvodní „The Return“ a „A Suburb To Hell“.
Po thrashových začátcích vydávají své třetí album už v ryze death metalovém náklepu LOUDBLAST pod názvem „Disincarnate“ a skladba „Outlet For Conscience“ je pozoruhodnej masakr.
Snad jedno z nejlepších alb své diskografie stvořili thrash black death metalový brazilci SARCOFAGO. „The Laws Of Scourge“ je opravdu skvost, ze kterého nejde nevypíchnout téměř doomovou „Midnight Queen“, klipovou „Screeches From The Silence“, či titulní „The Law Of Scourge“.
Valivou porci válečného hnusu předvádějí UNLEASHED na svém debutovém albu, leč druhé oficiální nahrávce „Where No Life Dwells“. „Dead Forever“, „The Dark One“ a „Into Glory Ride“ jsou opravdové opusy pro smrtihlava.
Po jednom demu též debutují GORGUTS a to výborným albem „Considered Dead“. Už úvodní „…And Then Comes Lividity“ vás nechutně rozpálí. Lhostejnými vás nenechá ani „Hematological Allergy“.
„Games Of Humilation“, „Brainpan Blues“ a „Sputter Souper“ je jen strohý výběr nechutností od komanda PUNGENT STENCH z jejich alba „Ben Caught Buttering“.
Pozoruhodným zjevením na scéně, plný ďáblova přívrženstva, byla křesťanská death metalová formace MORTIFICATION, která toho roku vydává již své druhé album „Morcification“ a skladby „Bathed In Blood“ a „No Return“ vás prostě ujistí, že s nima se musí počítat.
Pozoruhodně brutální a zároveň technický byl debut „Effigy Of The Forgotten“ od SUFFOCATION. Už jen titulní „Effigy Of The Forgotten“ má tu zabijáckou moc, což potom taková „Seeds Of The Suffering“.
Po jednom demáči a dvou EP vydávají svůj geniální black deathovej debut „Cursed“ i MORGOTH. Na těžkotonážní „Sold Baptism“ a jeho klipové ztvárnění prostě nejde nevzpomenout.
Jediné své album „Prophecies Of A Dying World“ vydali REVENANT. Ovšem skladby „Spawn“ a „Asphyxiate Time“ jsou nezapomenutelné.
Asi poněkud hůře stravitelná pro spoustu lidí je industriální podoba death metalu z debutu „Industrial“ experimentátorů PITCHSHIFTER. Přežít minimalisticky monotónní strědně tempou „Catharsis“ chtělo opravdu hrdinnou povahu.

Do této doby bylo ve zvyku vydávat zároveň s alby, nebo jako jejich předzvěst, singly, většinou obsahující nějakou hitovku z alba s něčím, co se na album nevešlo, nebo nehodilo. Zde vzniká nový fenomén doby v podobě EP, co by regulérním plnohodnotným nosičem. Čtyř písňovým EP „Gardens Og Grief“ debutují AT THE GATES. IMPETIGO toho roku vydávají hned tři EP „Antefatto“, „Buio Omega“ a „Faceless“. GRAVE tohoto roku mimo alba vydávají i dvou písňové EP „Tremendous Pain“. „Deliverance Of Horrific Prophecies“ je již druhé EP před teprve očekávaným debutem brutalismů INCANTATION. Po legendárním debutu vydávají tohoto roku ENTOMBED třípísňové EP „Crawl“. Čtyř písňové EP „Goat Perversion“ ukuchtili IMPALED NAZARENE. Po jednom demu vydávají MY DYING BRIDE dvojpísňové EP „Gods Is Alone“ a EP „Symphonaire Infernus Et Spera Empyrium“ o třech chodech. Co by debut před ještě téhož roku vydaným albem vychází UNLEASHED sedmiskladbové EP „And The Laughter Has Died“. SUFFOCATION mimo debutového alba vydávají též šestikomplet EP „Human Waste“. Třískladbové EP „Here´s No Peace“ vydávají toho roku i MARDUK. BAPHOMET vydávají dvouskladbový live singl „Boiled In Blood“.

Zvláštností scény se stává, že fans už nečekají (jak tomu bylo v éře heavy metalu) na to, co jim firmy nabídnou, ale sami vyhledávají další možné nadějné kapely. Nedílnou součástí diskografií a vyhledávaným artiklem se stávají i demosnímky. Dvěma takovými v tomto roce debutovali tehdy ještě morbidně death metalový švédští CEMETARY a to „In Articulus Mortis“ a „Incarnation Of Morbidity“. Pěkně brutální porci death metalu předvedli na svém čtyřskladbovém demu „Trial Of File Decayed“ DARK TRANQUILLITY. Tří skladbovým demosnímkem „Suffocate“ na sebe zkoušeli upozornit IMMORTAL. Hodně extrémní a zároveň atypickou kolekcí skladeb přispěli FEAR FACTORY se svou demokompilací „Concrete“. Mimo EP vydali toho roku IMPALED NAZARENE devítiskladbové demo „Shemhamforash“ a desetiskladbové „Taog Eht Fo Htao Eht“. Legendární demo „Fuck Me Jesus“ vydali MARDUK. MONSTROSITY debutují čtyřskladbovým demosnímkem „Horror Intimity“.

V tomto roce album nevydali NOCTURNUS, MACABRE, MERCILESS, OBITUARY, ATROCITY, BELIEVER, SADUS, DEMOLITION HAMMER, LAWNMOWER DETH, THANOTOS, MORBID SAINT, NAPALM DEATH, DEICIDE. O rok později debutovali albem HYPOCRISY a SINISTER. O rok později měli debut EP ANATHEMA a EMPEROR. O rok později vydali demo debut MOONSPELL. O dva roky později debutovali demosnímkem CRYPTOPSY. A o dva roky později debutovali albem VADER a DISSECTION.

Zobrazeno: 1613x

Rock´N´Roll Hell


» Pole smrti roku „1“ (22.6.2012)
» Komerčně nekomerční rok „7“ (11.6.2012)
» Ďáblova vinice z roku „5“ (31.5.2012)
» Hymny z roku „0“ (22.5.2012)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

25.6.2012 (15:51)

Další z výborných článků. Těšim se na další tvou práci, kterou si vždy užívám.


24.6.2012 (21:07)

opět zajímavý název článku...je to dobré...spoustu kapel neposlouchám, ale znám...


24.6.2012 (14:48)

No tak to máš naprostou pravdu, že se na trendu death metalu svezlo nemálo kapel. Existuje spousta kapel, které začínaly jako death metalové a dnes jsou naprosto někde jinde jako THERION, CEMETARY a třeba DARKSEED.


23.6.2012 (18:03)

Rok 1991 byl opravdu hodně bohatý na podařené alba, a to napříč všemi žánry. Jestliže se ohlédneme za žněmi z lánů, které obhospodařovala výhradně smrtka, tento rok kromě titulů uvedených v článku vyšly i další významné fošny, z těch nejznámějších bych přidal CARCASS (Necroticism - Descanting the Insalubrious), ABOMINATION (Tragedy Strikes), FUNEBRE (Children of the Scorn), MALEVOLENT CREATION (The Ten Commandments), RIPPING CORPSE (Dreaming with the Dead), BROKEN HOPE (Swamped in Gore), kolumbijské MASACRE (Requiem), CARBONIZED (For the Security), DECEASED (Luck of the Corpse), určitě by se našly i další.. Dem vyšly tuny, stejně jako mraky splitek a EP, za všechny bych zmínil "ípka" GENERAL SURGERY (Necrology) nebo SEPTIC FLESH (Temple of the Lost Race). Death metalem byly toho roku poznamenané i alba kapel jako Tiamat, Sepultura, Darkthrone... A žel jako vždy se na těchto polích začlo rodit přemnoho trendové jaloviny..


Článek | Pole smrti roku „1“ | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist