PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Ďáblova vinice z roku „5“
Nejsem schopen říci, jaký byl rok 1985 pro vinaře, ale z hudebního pohledu byl tento ďáblův ročník pro metalovou scénu velmi úrodný a to nejen do kvantity, nýbrž i co do chuťové kvality předkládaných heavy hroznů. A nejen to. Počaly se rodit zcela nové odrůdy. Tu sladší a tu říznější chuti. Ovšem jedno je jisté. Ne všem ony plody chutnaly stejně. Mnohým přišly příliš kyselé, některým až trpké a už jen z principu falešné morálky odmítali jakýkoliv další ochutnávky. Ovšem byli tu i tací, pro něž i vinná réva má trny, pochází z ďáblových vinic a jejich plody bez chuti na jazyku pouze pálí a cítit jsou sírou. Kacířská to réva. A byli tu i tací, co se jim zdálo, že se réva popíná po ostnatém drátě a hnojena je střelným prachem a penězi. Těm pak voněla réva jak tovární smog a chutnala slaně se škrábáním v krku od žiletek. Některým se zdála réva až příliš ideologická a rozvracečská. Naprosto nevhodná ke konzumaci zdravě smýšlejících bytostí. A samozřejmě vzorným rodičům hodných holčiček se zdála být až sexistická. Přes veškeré zákazy, příkazy, omezování svobody projevu, cenzury se rozšiřuje dav žíznících, toužících se opíjet nektary rév dle libosti. Neboť toto požitkářství jim přináší osvobozující možnosti úniku od těžké a stereotypní reality. Některým dopomáhá osvobodit svou mysl od falešných doktrín a vytvářet si svůj vlastní názor. Dalším může pomáhat k očistě duševní od pokrytectví církevních dogmat. Ovšem, všem bez rozdílu nabízí to nejhlavnější. Nový druh lidové zábavy.

Pod vše říkajícím názvem „Hellbound“ toho roku vydali WARLOCK své druhé album a právě titulní nářezovka je oblíbeným otvírákem koncertů DORO PESCH dodnes. Za zmínku stojí i taková „Shout It Out“, či baladická „Cath My Heart“.
Dalším debutem bylo album „Feel The Fire“ od OVER KILL. Jejich thrashová přidrzlost s punkovými kořeny slavila úspěch u skladeb „There´s No Tomorrow“ a „Blood On Iron“.
V pořadí už druhé album „Tales Of Terror“ od STORMWITCH je klenotem heavy metalu tohoto roku. A hymny „Point Of No Return“, „Arabian Night“ a „Sword Of Sagon“ patří do klenotnice heavy metalu jako takové.
Už šestým a pravděpodobně nejlegendárnějším albem „Metal Heart“ atakují naše sluchovody klasici ACCEPT. Snad nejvíc vyzdvihovanou skladbou (snad kvůli čarokrásnému klasicistskému sólu) je titulní „Metal Heart“, ale tady prostě každá skladba je perlou heavy metalu.
Sesterské duo HEART se v tomto roce presentuje snad nejkomerčnější deskou své kariéry „Heart“. I přes výrazně líbivější podtext, než bylo zvykem u jejich dřívějších alb, se dá vyzdvihnout líbivá „If Looks Could Kill“, baladická „What About Love“, či lehce dravá „The Wolf“. Ale jinak je ta deska až moc velkej pop relax.
Trn v oku novodobé šlechty je zběsilá prvotina „Killing Is Me Business... And Business Is Good!“ od MEGADETH. Oplývala vcelku provokativními kousky jako je zrovna skladba titulní, ale i otvírák alba „Last Rites / Loved To Deth“ nikterak nic a nikoho nešetří a co teprve cenzorsky propípaná „These Boots“.
GERY MOORE toho roku vydává poněkud poklidnější album „Run For Cover“, ze kterého lze vypíchnout titulní „Run For Cover“ a patrně nesmrtelnou hymnu „Out In The Fields“, kterou svýho času měli v repertoáru i Vitacit.
Asi jeden z nejprovokativnějších hroznů roku 1985, jež byl trnem v oku všech věřících mravokárců, bylo album „The Day Of Wrath“ od italských BULLDOZER. Jejich hulvátský hymnus „Whisky Time“ totálně bourá zažité stereotypy humánního rocku.
Toho roku vydává už čtvrtý album v pořadí kapela SINNER. Deska „Touch Of Sin“ je sice řádně heavy, ale zároveň je načichlá americkým street metalem. Z této kolekce chytlavých skladeb nejvíc vyčnívá asi „Out Of Control“.
Už pátým albem v pořadí se hlásí japončíci LOUDNESS (nepočítám dělené verze na japonský a anglický). Jejich heavy metal byl do této doby energicky výbušný a ne jinak je tomu i na albu „Thunder In The East“, jen je oproti předešlým výtvorům trochu umírněnější. Fanoušky určitě potěšil klasický metalový opus „Get Away“ a šlapavá „The Lines Are Down“.
Kanadští thrashers PILEDRIVER se s tím rozhodně nemazlili a vyplivli album „Metal Inquisition“, jež se vysmívalo všemu na počkání. Jednoznačný hit je titulní „Metal Inquisition“.
Živelným albem „No Stranger To Danger“, v pořadí již druhým, vtrhli na scénu tohoto roku LÄÄZ ROCKIT. Vypalovačky jako „Dreams Die Hard“, „Backbreaker“, „Wrecking Machine“ dokázaly trhat košile.
Z mega kultovního fláku „To Mega Therion“ od mocných CELTIC FROST se jen těžko vybírají reprezentativní kousky, protože by mohlo dojít k urážce ostatních. Ale určitě by se dala vypíchnou řezavá „The Usurper“ či těžkotonážně rouhavá „Dawn Of Megido“.
Tehdy ještě neznámá PANTERA vydala roku 1985 už své třetí album „I Am The Night“ na vlně klasického heavy metalu a právě titulní skoro speedová „I Am The Night“ svou intenzitou téměř zabíjí, nemluvě o řezavé „Down Below“.
„Show Your Hate“, „Out Of The Sky“ a „The Eternal War“, toť mega zabijácké úderky debutující mašinérie ARTILLERY z alba „Fear Of Tomorrow“.
Ve výčtu nelze vynechat „Walls Of Jericho“ od HELLOWEEN. Vždyť „Ride In The Sky“ a „Heavy Metal“ jsou nesmrtelné hymny té doby, kterým zdatně sekunduje taková „Starlight“ a další.
V tý době ještě možná nevyzrálí RUNNING WILD vydávají své druhé album „Branded And Exiled“. Dalo by se namítnout, že to ještě nebylo to pravé ořechové, ale speedová „Gods Of The Iron“ rozhodně stojí za poslech a ani skladba „Mordor“ není k zahození.
Rebelským hroznem přispěli střeštěnci TWISTED SISTER v podobě výborného alba „Come Out And Play“, plnýho pěkně chytlavých rock´n´rollových písniček, kterým vévodí našláplá titulní „Come Out And Play“ s odvazovou „Lill Or Be Killed“ a baladická „I Believe In You“.
„Dealing With It“ je nezapomenutelný dvacetipěti skladbový debut bordelářů D.R.I., jejichž ultra krátký smrště „Marriage“, „Yes Ma´am“, „Mad Man“, „Counter Attack“ a další vyvolaly revoluci v seriozním chápání rock´n´rollu.
Rage ještě nebyli Rage, ale AVENGER a zkoušeli na sebe strhnou pozornost jediným, trochu nevýrazným, albem „Prayers Of Steel“ v klasickém heavy duchu. Skladby jako „Battlefield“, „Faster Tha Hell“ a „Adoration“ toho roku rozhodně nebyly k zahození.
Líbivým, leč ne podbízivým, albem „The Wreck-Age“ se tento rok prezentují TYGERS OF PAN TANG. Z něj lze zvýraznit nejenergičtější a zároveň titulní skladbu „The Wreck-Age“.
Téhož roku debutují i thrashový WHIPLASH se svým krutě špinavým zběsilým albem „Power And Pain“. „Stage Dive“, Last Man Alive“, „Power Thrashing Death“ jsou na tu dobu neskonalými nářezy.
Kanadští thrashers RAZOR vydávají toho roku (stejně jako předešlého) hned dvě alba. Z „Evil Invaders“ stojí za povšimnutí hned úvodní instrumentální masakr „Nowhere Fast“ i sekeráž v podobě „Legacy Of Doom“. To druhé album „Executionr´s Song“ je o něco intelektuálnější, ale taková „Take This Torch“ je pořád mazec, jak se sluší a patří.
IRON ANGEL vydávají sice své druhé, leč trochu tuctové, album „Hellish Crossfire“. Ovšem není hnusné louky bez pěkného čertova kvítku. Tady je jím skladba „Legions Of Evil“ a pěkně řízná „Heavy Metal Soldier“.
DESTRUCTION debutují albem „Infernal Overkill“, z něhož se téměř nesmrtelnou stala „Bestial Invasion“, i když taková „Death Trap“ či „Antichrist“ taky nejsou k zahození.
Co říci k načernalému plodu ďáblovy vinice „Seven Churches“, v pořadí už druhému albu POSSESSED. Snad jen, že se právem pyšní statusem kultovní. Vždyť od úvodní „The Exorcist“ po závěrečnou „Death metal“ se jedná o naprosto ničící hity.
Poněkud poklidnější, na rozdíl od předchozích dvou desek, je album „Call Of The Wild“ od LEE AARON. Skladby jako „Rock Me All Over“, či „Line Of Fire“ rozhodně nemohou zklamat rokového fanouška, ale největším klenotem alba je balada „Barely Holdin´ On“, kde předvádí LEE AARON zač je toho dynamit v hrdle.
SLAYER v tomto roce vydávají své druhé album „Hell Awaits“ a zrovna ona titulní skladba senzačně celé album otvírá. Ovšem na záda ji dýchá hned druhá „Kill Again“ a za zmínku stojí i „Necrophiliac“.
Legendární debut „Bonded By Blood“ toho roku vychází thrasherům EXODUS. Celá deska je naprosto našlapaná, přesto se dají vypíchnout skladby „Bonded By Blood“, „Exodus“ a „A Lesson In Violence“.
V tomto roce debutují i gothic rockový THE SISTERS OF MERCY. „Walk Away“, „A Rock And A Hard Place“, či „Some Kind Of Stranger“ jsou nádherné předpovědi temných hroznů budoucích.
Pro změnu totálním nášlehem „Endless Pain“ debutují thrashaři KREATOR s mega kultovní skladbou „Tormentor“ ve svým vražedným arzenálu.
Již svým čtvrtým albem „Blackwaxed“ přispěli do pokladnice klenotů heavy metalu ANVIL a hymny jako „Pussy Poison“, „Metal On Metal, „Scenery“ či „Jackhammer“ jsou jeho ozdobou.
Dalším demoralizujícím plodem ďáblovy vinice je masakrují debut „Power From Hell“ kapely ONSLAUGHT s ničivými „Damnation Onslaught“, „Death Metal“ a „Angel Of Death“.
Pop metaloví miláčci dívek a žen BON JOVI vydávají své druhé album „7800 Fahrenheit“. Pro někoho zívačka, ale „In And Out Of Love“, či „Tokio Road“ určitě stojí za poslech.
„Killing Machine“, „Grippin´ A Heart“, „Shadow Of A Dream“, „Panic And Hysteria“ a další jsou perly z alba „Metal Revolution“ z dílny rychlíků LIVING DEATH.
Svoji porci ďáblova rock´n´rolu toho roku předvedli i VENOM na svém již čtvrtém albu „Possessed“. Dali by se ve výčtu pochoutek vynechat skladby „Powerdrive“ či „Satanchrist“?
Naprosto senzační je třetí deska EXCITER „Long Live The Loud“ a už jen titulní skladba je naprosto zabijácká, což teprve potom „Victims Of Sacrifice“ nebo „Beyond The Gates Of Doom“.

Ano, ročník 1985 byl opravdu vydatný, i když do ďáblova koše hříšných hroznů nepřispěli svými řadovými alby METAL CHURCH, IRON MAIDEN, JUDAS PRIEST, MANOWAR, SATAN, TANK, SCORPIONS, WHITESNAKE, MEAT LOAF, JOAN JETT, MOTÖRHEAD, ALICE COOPER, THE ACCÜSED, VIXEN, CITRON, SUICIDAL TENDENCIES, LITA FORD, EUROPE, BLACK SABBATH a METALLICA. To by pak teprve byl hodokvas! Až o rok později debutovali CORONER, DOMAIN, EXUMER, TANKARD, NAPALM DEATH, ANGEL DUST, SADUS, SODOM, VULCANO, S.D.I., CARNIVORE, DEATHROW, ASSASSIN, HOLY MOSES. O dva roky DEATHWISH, SACRED REICH, HEATEN, HOLY TERROR, CACOPHONY, LOUDBLAST, SARCOFAGO, MELVINS, TESTAMENT, U.D.O., DEATH ANGEL. O tři roky ATROPHY, SABBAT, DESPAIR, DEATH, BOLT THROWER, SCANNER, MORBID SAINT, FORBIDDEN a CEREBRAL FIX.

Zobrazeno: 1189x

Rock´N´Roll Hell


» Pole smrti roku „1“ (22.6.2012)
» Komerčně nekomerční rok „7“ (11.6.2012)
» Ďáblova vinice z roku „5“ (31.5.2012)
» Hymny z roku „0“ (22.5.2012)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

16.6.2012 (14:08)

...no o věku tady nemluv.. takovejch nás tu je více...


16.6.2012 (11:58)

Jo Abych to upřesnil. Mě je podle počitadla čtyřicet pryč (kurvadrát to to letí). ale je tady i registrovanej můj dvanáctiletej kamarád. Tak že nejen články mohou být pro metalové lidstvo zajímavé, ale i obohacující komentáře. Mimo to , sám se rád něco zajímavého dozvím.


16.6.2012 (11:52)

Taky jsem nemyslel nás veterány, ale třeba už ani nevím kolikátou generaci metalových fanoušků. A jaký mám na mysli detaily? Absoltně všechny co doplněj metalovou maturitu.


16.6.2012 (09:28)

no chlape, tak Anthrax na metalovém webu asi nebude nidko stotožňovat s bin Ladinem...že?? a komunikativnost? nejsem proti....jaké máš detaily na mysli??


16.6.2012 (03:21)

Nemyslel jsem přímo doplňování do článku, ale když může být inter aktivní divadlo tak proč ne. Spíše jsem mšl na mysli komentáře samotné. Když už třeba zmiňujete ANTHRAX , tak pro novodobého fanouška to může být jen dopis od Bin Ládina. Proč ty komentáře nerozvést trochu do detailu. Každý má své kawpely, a ai v mém článku mohou mít lidé své favority jiné než mám já.. Prostě by to chtělo více komunikativnosti mezi fanoušky. Nebojte se komunikovat. Od toho tady tento wwwwwwwwwweeeeeeebbbbb je.


7.6.2012 (14:54)

...pamětníků tady několik je...a tvůj archív by s Voivod, Bathory i Anthrax měl počítat...nicméně dopňování do článku bych asi nedělal, popř. udělal něco v podobném duchu a zmíníl tyto kapely, viz jinej rok...ale ty už jsi poradíš


7.6.2012 (09:09)

Tak ty mínusi beru. Jedu podle svého archyvu co mám doma a nemám vše. Ovšem na ty Bathory jsem zapoměl, já hňup. Jsem rád za doplnění článku a konstruktivní komentáře. Snad by někdo mohl doplnit i méně známá jména, než jen ta zaběhlá a třeba i do článku Hymny z roku nula. Je tady nějakej takovej pamětník?


31.5.2012 (21:37)

Jedna z událostí toho roku bylo i druhé album Bathory - The Return..... Anthrax taky bodovali, stejně jako Trouble, a co teprve S.O.D.!! Byl to moc fajný rok..


31.5.2012 (18:48)

...a kde jsou VOIVOD?? máš mínus -


Článek | Ďáblova vinice z roku „5“ | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist