PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Hymny z roku „0“
Rokem nula není míněno ukřižování Ježíše Krista, nýbrž rok 1980. I když jistá spojitost s pranýřováním rockových, hard rockových a heavy metalových kapel té doby by se určitě našla. Ne, že by rok 1980 byl prvopočátkem něčeho nového, něčeho vyjímečného, vzniku nové éry, nebo něčeho podobného. Ale třeba pro heavy metal to byl rok vcelku zásadní. Tak nějak v té době počala metalová komunita bujet, rozvíjet se, rozpínat se a přes urputný odpor všech mravokárců, dávala o sobě hodně hlasitě vědět. Poměrně dost rockových, hard rockových i heavy metalových kapel v tomto roce už existovalo. Někteří v tomto roce vydali svá přelomová alba, jiní svůj obvyklý standardní materiál. Některé kapely v tomto roce vydávaly svá debutová alba. A spousta muzikantů se pod vlivem tohoto roku chystala teprve své kapely založit.

Pro metalisty je nejspíš největší hymnou z tohoto roku nejprofláklejší a v jistém období i na nervy lezoucí heavy skladba „Breaking The Law“ z legendárního alba „British Steel“ od mega star JUDAS PRIEST. Ono vlastně co skladba na tomto albu to hit, ale za zvýraznění stojí ještě skladba „Grinder“ a další totální odrhovačka „United“.
Z alba „Strong Arm Of The Law“ mocných SAXON je jednoznačně hymnou tohoto roku „Heavy Metal Thunder“, i když taková „Dallas 1 PM“ ji dost těžce šlape na paty.
Nezmínit rock´n´rollový divočáky AC/DC a jejich mega hit, který dodnes nesmí chybět v koncertním playlistu, „Hells Bell“ z mega taháku „Back In Black“, by byl naprostý rockový hřích.
BLACK SABBATH v onom roce vydávají majstrštyk „Heaven And Hell“, kde vyzdvihnout jednu skladbu je nadlidský úkol, ale přeci jenom titulní „Heaven And Hell“ tak trochu převyšuje ostatní a nedá mi se nezmínit ani o „Lady Evil“.
V roce 1980 debutují IRON MAIDEN albem „Iron Maiden“ a jednoznačnou hymnou se stává nesmrtelná skladba „Iron Maiden“, i když za zmínku stojí i taková „Running Free“.
Dalšími debutanty jsou DEF LEPPARD s jejich poměrně vlažně přijatou deskou „On Through The Night“, kde se dá brát za nejvýraznější hit rockůvka „Rock Brigade“.
Absolutně je nemožné vynechat bordel v notách v podání MOTÖRHEAD a jejich legendární „Ace Of Spades“, kde dominují titulní „Ace Of Spades“, „Live To Win“ a nářezovka „Fire, Fire“.
Své druhé album „I´m A Rebel“ v tomto roce vydávají ACCEPT, kde jednoznačně vévodí titulní vyřvávačka „I´m A Rebel“.
Mistr kabaretního hororu ALICE COOPER možná nevydal v tomto roce jedno z nejlepších alb své bohaté historie, ale i „Flush The Pasion“ se může pyšnit odlehčenými hitůvkami jako „Talk, Talk“, „Aspiryn Damage“ či Nuclear Infected“.
Další debutující kapelou roku 1980 jsou i hodně opomíjení TYGERS OF PAN TANG, jejichž album „Wild Cat“ nepatří k tomu nejlepšímu, co tento rok nabízí, ale taková „Money“ je přesně taková, jaký mají být heavy hity.
Není zrovna zvykem debutovat živou nahrávkou, ale co už čekat od rebelky JOAN JETT. Prostě nesmrtelný hit „I Love Rock´n´Roll“ se poprvé objevil právě na „Live At The Bortím Line“, i když své studiové verze se dočkal o rok později.
Tento rok taktéž debutovala hodně zapomenutá kapela KILLER svým albem „Ready For Hell“, z nehož by se daly vyzdvihnout titulní „Ready For Hell“ a „Dressed To Kill“.
Na albu „G-Force“ se GERY MOOR podstatně vzdálil svému blues rockovému pojetí hudby, aby si vyzkoušel neprobádané vody heavy metalu. Tady prostě nejde nepoukázat na nářezovou „White Knuckles – Rockin´And´Rollin“, či rock´n´rollovou „Dancin´“.
I sesterské duo HEART opustilo svou původně psychedelickou podstatu rocku, aby na albu „Bebe Le Strange“ vyzkoušely vody hard rocku kříženého s rock´n´rollem. Titulní „Bebe Le Stranger“ umí opravdu chytnout a to nemluvím o baladické „Down On Me“, či živelné „Break“. Ono, celá tahle deska je zvláštně chytlavá.
Hity jako „Don´t Make No Promises“, „Falling In Love“ a baladickou „Lady Starlight“ mají na svědomí SCORPIONS na svém albu „Animal Magnetism“. Zajímavostí je, že album bylo nazváno po nejméně chytlavé a až pro kapelu atypické skladbě.
WHITESNAKE se v tomto roce presentují albem „Ready An´ Willing“, z něhož opravdu stojí za zmínku „Sweet Talker“, či plíživá balada „Blindnan“.
I pro OZZY OSBOURNA je tento rok debutující, neboť vydává své první album po odchodu z Black Sabbath. Z „Blizzard Of Ozz“ jednoznačně můžeme vypíchnout ambiciózní „Crazy Train“ i dramaticky temnou „Mr. Crowley“, i když těch skladeb s hitovými ambicemi je tam o dost víc.
VAN HALEN a album „Women And Children First“. Tady by mohly zaujmout především „Romeo Delight“ a „Loss Of Control“.
V témže roce vyšlo také famózní album „Permanent Waves“ od RUSH. Vypíchnu hned úvodní „The Spirit Of Radio“, ale dá se říci, že co skladba to perla.
SAMSON a jejich album „Head On“ byla parádní práce a nešlo by nevyzdvihnout aspoň „Hard Times“, nebo takovou „Hammerhead“.
STYX možná toho roku nevydali své nejlepší album, nebo možná bylo „Paradoxe Theatre“ nepochopeno. Rozhodně taková „Rockin´ The Paradise“ není špatná záležitost.

Toto je pouhý neobjektivní nástin hitovek mého ducha, nikoliv diktatura nutnosti sdílet tyto hity se mnou. Jak se říká: „Sto lidí, sto chutí“. Každý máme svou oblíbenou kapelu i album, které vyšlo právě v roce 1980 a každý máme své vlastní favority skladeb někde jinde. A že je hymnických příkladů málo? No, člověk nemůže vědět o všem a byl to rok, kdy se všechno teprve rodilo, utvářelo a těch alb nebylo zas tak mnoho, ale třeba takový DEEP PURPHLE, MEAT LOAF, AEROSMITH, RIOT, LED ZEPPELIN a SLADE zrovna žádný přírustek v podobě alba tento rok neměli. Tohoto roku se nedočkali THE RUNAVAYS, ANGEL a SEX PISTOLS. Až rok poté debutovali třeba ANVIL, LOUDNESS a RAVEN. O dva roky později SINNER, TWISTED SISTER, TANK, MANOWAR, SATAN, ASIA, LEE AARON nebo VENOM. O tři EXCITER, MERCYFUL FATE, MARILLION, LITA FORD, SLAYER a EUROPE. O čtyři WARLOCK, STORMWITCH, PANTERA, BULLDOZER, OVER KILL, METAL CHURCH, WENDY O WILLIAMS, W.A.S.P., PRETTY MAIDS, STEELER, BON JOVI a spousty dalších. V dalších letech to šlo prostě tak nahoru, že i geometrické řady byly krátký na to, změřit tu lavinu nárustu. A to je to, o čem jsem mluvil na začátku, že ta alba z roku 1980 měla vliv na vytváření metalové scény. Samozřejmě, že měla svůj vliv i alba z let předchozích a víc než určitě alba z roků následujících. Rok 1980 není středobodem ničeho. Jen je to prostě krásně kulaté číslo.

Zobrazeno: 1615x

Rock´N´Roll Hell


» Pole smrti roku „1“ (22.6.2012)
» Komerčně nekomerční rok „7“ (11.6.2012)
» Ďáblova vinice z roku „5“ (31.5.2012)
» Hymny z roku „0“ (22.5.2012)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Článek | Hymny z roku „0“ | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist