PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Rocková balada – Ďáblův nástroj svádění
aneb 666 důvodů proč žít rock´n´roll ve 125 baladických bodech

Balada, toť fenomén, jež se nevyhnul ani nejdivočejším partičkám, žíjících podle hesla „sex, drogy, rock´n´roll“. Fenomén, při němž všichni mohli poodhalit druhou stranu tváře svých neposedných duší. Projevit i své romantičtější já. Dát průchod i jiným emocím, než jen rebelsky destruktivním. Rocková balada má opravdu velký vliv. A teď nemyslím na vliv vašeho neplánovaného rodičovství, či mých nízkých pudů. I když mnohým z nás připravily balady nejeden nezapomenutelný zážitek - nejen hudební. Jo, i takovouhle moc má rocková balada. Ale i díky baladám se stala rocková muzika přístupnější širším masám, jež dala vzniknou tak ohromné komunitě. Znám spoustu lidí i muzikantů, kteří se k rockové, potažmo metalové muzice, dostali právě skrze ony balady. Díky baladám se stala rocková i metalová alba zajímavějšími, pestřejšími a pro někoho i stravitelnějšími. Je sice pravdou, že balady byly též zneužity až znásilněny vydavatelskými labely, jež za vidinou větších zisků stavěly svou reklamu právě na baladických skladbách. Dokonce se našly i kapely, jež zlákala touha po slávě a slastech s ní spojenými, nahrávajících pomalých skladeb víc než bylo zdrávo a takových, který bych se nebál nazvat prachsprostými dojáky, jež neměly už nic společného s rockem a vlastně ani s baladou jako takovou. Ovšem sám čas oddělil zrno od plev a v pokladnici klenotů zůstaly opravdové skvosty.

1973
Spoustu lidí ve své době chytla bluesově zasněná balada „Sail Across TheMountain“ od GERYHO MOORA.

1974
SCORPIONS se prezentují milou trochu psychedelickou až trávou vonící „Fly Poeple Fly“.

1975
ALICE COOPER složil snad jednu z nejlepších dramatických balad „Only Women Bleed“ a zdatně ji sekunduje i skladba „Steven“.

1976
Sesterské duo HEART a spol. stvořilo jakoby pozitivně laděnou baladu „I´ll Be Your Song“.

1977
Už v tý době stvořili HEART symfonickou baladu „Treat Me Well“ s úžasnou atmosférou.

1978
WHITESNAKE – „Ain´t No Love In The HeartOf The City“ klasická psychedelická hard rocková balada, při níž se můžete milovat, snít o milování a nebo si zapálit. GERY MOORE a opět jeho nádherně podaná bluesovina „Don´t Believe A World“. Kdežto HEART se prezentují jakousi motorkářskou psycho baladou „Devil Delight“, i když mnohem populárnější je jejich „Without You“, kterou můžete znát v mnoha podobách a dokonce od našich populárních pěvců.

1979
„Holiday“ od SCORPIONS je jednou z nejprofláknutějších a snad i jednou z nejhezčích metalových balad.

1980
WHITESNAKE – „Blindman“ - hard rocková balada pár exceláns. Progresivní balada s neromantickou atmosférou je „I Look At You“ od GERY MOORE. Tvorbu balad nemíjí ani útočné komando ACCEPT, jež se prezentují svou verzí romantiky ve skladbě „King“. Za baladu, i když hodně temnou, se dá považovat výborná „Mr. Crowley“ od mistra OZZY OSBOURNE.

1981
„Lonely Days, Lonely Nights“ je naprosto úchvatná balada, prostoupená rockovou citlivostí i hard intenzitou a WHITESNAKE na ni můžou být právem hrdi. V šedesátých letech zamrzlý T.REX stvořili úchylně romantickou „Eastern Spell“. To IRON MAIDEN nabízejí punk metalový příběh „Prodigal Son“. ACCEPT a jejich „Can´t Stand The Night“ je prostě nezapomenutelná a posmutnělá „Breaking Up Again“ ji zdatně sekunduje.

1982
„Crying In The Rain“ od WHITESNAKE je spíš vleklejší skladba než balada, ale hard rockově rebelsky náruživá. Ovšem GERY MOORE složil opravdu nádhernou hard & heavy baladu „Always Gona Love You“. To JUDAS PRIEST přišli s čistě metalovým dramatem „Prisoner Of Your Eyes“. „Neon Nights“ od ACCEPT je taková poloviční těžkotonážní balada, při které se miliskovat moc nedá.

1983
BONNIE TYLER se svojí megahitovou „Total Eclipse Of The Heart“ rozhodně nezaostává za svými kolegy a dá se říci, že její balada je tvrdší než některé heavy hymny. GERY MOORE a „Rest In Peace“ – k tomu není co dodat. A je tu HEART se svojí tvrdě rockovou baladou „Alies“ s něžnějším pozadím. Lehce podbízivá s dramatickým barovým podtextem je „One Last Look“ od SINNER.

1984
„Don´t Let Me Down Tonight“ sice není klasickou baladou, kterou na sebe upozorňuje LITA FORD, leč má k ní hodně blízko. Zato LEE AARON představuje klasickou formu metalové balady v „Got To Be The One“. Snad jediná z baladických skladeb, ve které jsou tak dominantní naléhavé bicí je „Crossfire“ od SCORPIONS a už vůbec nelze nic dodat k úchvatné „Still Loving You“. Perfektní „The Price“ od TWISTED SISTER považuji za nejhezčí rebelskou baladu. „Love Lies“ teprve začínajících BON JOVI spíše připomíná odlehčenější skladbu s baladickým podtextem než opravdový love song.

1985
„Cath My Heart“ – něžně drsná romantika od WARLOCK. TWISTED SISTER se baladám nevyhýbali ani v budoucnu a „I Believe In You“ patří k těm opravdu povedeným, i když taková „King Of The Fools“ je na takový rebely až moc poklidná. Další úchvatnou věc složil GERY MOORE a to „Empty Rooms“. Láskyplná, ovšem pořád rocková, je balada „What About Love“ od HEART. Zasněnější je ovšem „Silent Night“ od BON JOVI. GRAVE DIGGER ovšem nasazují opravdu tvrdou metalovou romantiku v podobě „Love Is A Game“.

1986
To, že i thrashaři umí akustické balady, ukazují IRON ANGEL svou, sice dost krátkou, ovšem moc fajn skladbou „Back To The Silence“. Při „Barely Holdin´ On“ zapomeňte na něžnost nězného pohlaví - pěkně ostrá balada a LEE AARON má v hrdle dynamit. „Vzpomínky“, toť nesmrtelná balada skupiny CITRON. „Libiny Evil“ od EXCITER je spíš hodně pomalá tvrdá skladba, než nějaká balada, neboť má do romantiky hodně daleko. Zato BON JOVI se prezentují hodně povedenou „Wanted Dead Or Alive“. Oproti tomu ACCEPT útočí tak nějak trochu zvrhle romantickou „It´s Hard To Find A Way“.

1987
SINNER svou „Desperate Heart“ dávají jasně najevo, jak krásně emotivní mohou být instrumentální baladické skladby. CITRON má na svém nejgeniálnějším albu parádní balady „Už couvám“ a „Už zase mi scházíš“. I mistři heavy rock´n´rollu TANK umí zahrát na slzavé údolí a to hodně emotivní baladou „Lost“. Ukázkovou heavy baladou je „Make Time For Love“ od WARLOCK. Že GERY MOORE umí i pěkně procítěné instrumentálky, ukazuje v „The Loner“.

1988
LITA FORD a OZZY OSBOURNE předvádějí duet mladé blonďaté sexbomby a pomalu stárnoucího zvířete v „Close My Eyes Forever“. „Always Somewhere“ je romantická balada, kterou umí snad je SCORPIONS. Spíše o něco naléhavěji než romanticky vyznívá „Stick To Your Guns“ od BON JOVI, ale jejich „I´ll Be There For You“ už je skutečná balada.

1989
ALICE COOPER je na albu Trash opravdu ve formě, což dokazuje volnější „Hell Is Living Without You“ a taky parádní „Only Me Heart Talkin´“. „Edge Of The Knife“ je pěkná relaxační záležitost od DOMAIN. Baladickou, přesto ostrou a dynamickou super skladbou „18 And Life“ se pyšní skupina SKID ROW, která nasadila i zpěvnější baladu „I Remember You“. „Beyond The Trees“ je klasická plačtivá balada, kterých DORO natočila víc než dost. Ale čím to, že to umí vzít za srdce? Že by to bylo od srdce? „Kam jen jdou lásky mé“ je nejspíš nesmrtelný duet KŘÍŽKA a TANJI. Další instrumentální emotivita od GERY MOORE je „The Messiah Wil Come Again“. HEAVEN´S GATE oproti tomu stvořili nádherně metalickou „Shadows“. Hymnické refrény za doprovodu klavíru v podání U.D.O. a jejich „Sweet Little Child“ prostě odzbrojují. Tehdy ještě metalový KERN vydává singl s hodně oblíbenou skladbou „Explose“. Z kontroverzního alba ACCEPT určitě zaujala balada „Mistrated“.

1990
Že i hodně tvrdí hoši dokážou stvořit poutavé balady, dokazují thrashaři TESTAMENT s bombastickou „The Legacy“. „Alive“ je energická balada od DORO ze zlatého alba a je důkazem, že balady nemusí být něžný, když se do toho něžný stvoření opře, ale umí být i něznější jako v „Rare Diamonds“. I ostří hoši z kapely TITANIC zkouší na sebe upozornit baladou „Stále tě chci“. Slečinky VIXEN se na jedné straně prezentují klasicky nasládlou „It Wouldnt Be Love“ a na té druhé pěkně drsnou a geniální super skladbou „Love Is A Killer“. A další slečinka LITA FORD se prezentuje romanticky zasněnou „Lisa“. To, že na romantickou notu umějí zahrát i speed metalový kapely, dokazují BLIND GUARDIAN se svojí baladou „Lord Of The Ring“. Neposedně zpěvná záležitost „I Didn´t Want To Need You“ pochází z dílny HEART. LEE AARON už nevystupuje jako neudržitelná dračice a tak „Peace On Earth“ je jen pouze pomalá líbivá písnička. Baladou „Co já vím“ se prezentují, i ve své době hodně nabroušení, MOTORBAND. Ovšem největší slaďák v Čechách své doby, který ale zůstal metalově řízný, je „Vzdálená“ od KREYSON. JON BON JOVI a jeho sólová deska nabízí hodně profláklou, ale výbornou „Blaze Of Glory“.

1991
Jednou z nejvýraznějších skladeb na černém albu skupiny METALLICA byla právě balada „Nothing Else Matters“. „Best Days Of My Life“ od HEAVEN´S GATE je možná trochu až moc klasickou metalovou baladou, ale o to víc působivější. Zpěvačka INA společně s kapelou RING stvořily lehce erotický šlágr „Já tě tak ráda svlíkám“ a těžce nasranou baladu „A lidi pořád lžou“. ALICE COOPER v hlavní roli odlehčenější balady „Love´s Aloaded Gun“. GUNS ´N ROSES nahráli dvě absolutně geniální procítěný balady a to „Don´t Cry“ a „November Rain“. A SKID ROW dokazují, že mimo svých divočin umí zmáknout i pocitovou baladu „Quicksand Jesus“. Oproti tomu STORMWITCH sázejí na středověce romantickou „Tears By The Fire Light“.

1992
Kapela MORAVA vydává bezejmennou desku, která obsahuje skoro jen balady a nejzajímavější jsou asi „Morava“, „Popelka“ a „Balada o dívce“. MILOŠ DODO DOLEŽAL se prezentuje svým exklusivním dvojjazyčným duetem „Soudím“. „No Matter“ od HEAVEN´S GATE sice nijak zvlášť nevybočuje ze spousty podobných balad, ale hodně příjemně se poslouchá. To samé platí i o něco romantičtější „Spread Your Wings“ od BLIND GUARDIAN. Projekt BSP (Baláž, Střihavka, Pavlíček) se pyšní nádherným srdceryvným dojákem „I Don´t Know“. Za nesmrtelnou se dá považovat „Mama, I´m Coming Home“ od božského OZZY OSBOURNA.

1993
ARAKAIN nahrávají své nejlepší balady „Marilyn“ a „Zase spíš v noci sama“. „Lonely Nights“ je další klasickou skladbou mistrů balad SCORPIONS. Sólově KŘÍŽEK útočí na dívčí srdce nasládlou „Poslední den jsi má“. ZEMĚTŘESENÍ je projekt vzdávající hold legendě českého hard rocku Jiřímu Schelingerovi a to i v podobě dvou nesmrtelných balad „Jsem prý blázen jen“ a „Holubí dům“.

1994
Baladicky dramatická ukolébavka „Lullaby“ a její trochu rozvernější kolegyně „Stolen Prayer“ dokazují, že ALICE COOPER prostě stále umí. Velmi pěkným kouskem je romanticky zasněná „Země vzdálená“ od projektu BSP.

1995
Parádně řezavá balada „Your Infanllible Smile“ pochází od speedařů SCANNER.

1996
Poněkud melancholická „The River Runs Dry“ rozhodně ostudu SINNER nedělá.

1997
Téměř na hysterickou strunu je laděná balada „Stay With Me“ pohodářů WHITESNAKE.

1998
„Dominy Home“ od ANGEL DUST je spíš než balada, démonická, pomalá skladba, ale romantici se při ní můžou chovat jako při oplodňováku. I na svým hodně experimentálním albu DORO na balady rozhodně nezapomněla, dá-li se ten blázinec „Desperatley“ baladou vůbec nazvat, ale „In Freiheit Stirbt Main Herz“ už je klasicky procítěná záležitost. Nádhernou baladickou instrumentálkou je „Mourn“ od SENTENCED.

2000
DORO a LEMMY jsou exkluzivní tandem pro neromantický duet „Love Me Forever“. Tahle skladba sice vyšla už dříve na albu Motörhead, ale tahle podoba je taková chutnější.

2001
Není moc rockovejch instrumentálních balad, tak emotivních, jako předvádějí DOMAIN v „Gary-Boy“. I JUDAS PRIEST na svém trochu kontroverzním moderním albu dokázali ukuchtit „Close To You“ - impozantní to metalovou baladu.

2002
UDO, DORO a „Dancing With An Angel“, toť čistě germánský blonďatý baladický duet malého křičícího boha a rozvášněné sexice. A ještě DORO sólově s typicky procítěnou „Legends Never Die“. Spíše naléhavou skladbou než baladou by se dala nazvat „Disbeliever“ od ANGEL DUST, leč s majestátním kouzlem. „Aika Multa Muistod“, lehce něžně hladící s energickým refrénem, tak až sem došla původně death metalová kapela SENTENCED. I v novém tisíciletí umí mistři balad SCORPIONS něžně pohladit, tak jako „Born To Touch Your Feelings“. ANGEL DUST oproti tomu přišli s téměř art rockovou bombou „The Cult Man“.

Tento výběr balad je jen pouhým vrcholkem ledovce v nekonečném oceánu více či míně emotivních skladeb. Některé ze zde vybraných skladeb možná neznáte, ale určitě vám zde chybí nějaký váš baladický favorit. Vždyť zde nejsou zmíněni takový klasici jako NAZARETH, URIAH HEEP, SLADE, SWEET, LED ZEPPELIN, DEEP PURPLE, KINGDOM COME, SUZI QUATRO, BLACK SABBATH, MEAT LOAF, JIMY HENDRIX a sousta dalších. Dalo se jít víc do minulost, ale dalo se jít i víc do současnosti. Ano, je spousta možností, který by z tohoto článku nadělaly desítky dalších. Záleží jen na vás, jak se postavíte ke svým oblíbeným baladám.

Zobrazeno: 4526x

Rock´N´Roll Hell

PŘIDAT KOMENTÁŘ

12.8.2013 (01:49)

přidám do kotlíku balad taky pár kusů : Out of control, Suicide - obě skladby od rakouských Sign of decay - to ovšem nikdo nezná, absolutně neznámá banda, ale na YT jsou, poté z poslední doby - Brother od Orphaned land, Cold embrace od testament, Darkness within od Machine Head, Come clarity - In flames, If I could fly od Helloween, The day that never comes- Metla, a pak moje nejoblíbenější klasiky - Mordred song od Blind guardian, Noldor taktéž od B.G., A tout le monde od Megadeth, všechny Unforgiveny a nesmrtelná Zase spíš v noci sama od áček


27.6.2013 (11:29)

Zajímavé téma. Je hodně balad a hodně názorů. Už nějaký čas si pohrávám s myšlenkou napsat článek na podobné téma zaměřený jen na českou scénu. Protože těch "zapadlých" balad, které by stály za pozornost je zde taky docela dost.
Co se týče těch zahraničních, které si občas poslechnu je to asi hlavně: Avantasia - "Anywhere", Blind Guardian - "Nightfall", Freedom Call - "The Circle of Life", Avantasia - "Farewell" a samozřejmě nesmrtelná Helloween - "A Tale That Wasn't Right", tu už nepřekoná nic.


26.6.2013 (16:17)

Přečti si ale taky konec: Tento výběr balad je jen pouhým vrcholkem ledovce v nekonečném oceánu více či míně emotivních skladeb. Některé ze zde vybraných skladeb možná neznáte, ale určitě vám zde chybí nějaký váš baladický favorit. Vždyť zde nejsou zmíněni takový klasici jako NAZARETH, URIAH HEEP, SLADE, SWEET, LED ZEPPELIN, DEEP PURPLE, KINGDOM COME, SUZI QUATRO, BLACK SABBATH, MEAT LOAF, JIMY HENDRIX a sousta dalších. Dalo se jít víc do minulost, ale dalo se jít i víc do současnosti. Ano, je spousta možností, který by z tohoto článku nadělaly desítky dalších. Záleží jen na vás, jak se postavíte ke svým oblíbeným baladám.

Myslím že prostě nejde narvat všechny známé balady do jednoho článku.


26.6.2013 (13:10)

a co první balada od Metallicy, Fade to Black ?
Nebo pantera- This Love, Hollow ?
nebo klasika Deep Purple a Soldier of Fortune
Sometimes I Fell Like Screaming ?
Je mnohem víc skvělejch balad, tady je to ale
koukám zaměřený hlavně na ten klasickej big beat...


10.5.2012 (15:10)

Tak 60 mi nějak nic neříká. Asi bych to potřeboval oživit, nebo rovnou názorně předvést . Mě učili ve škole jenom rovnici o dvou známích 1+1=69. Jinak že taky pozdravuji.


10.5.2012 (12:49)

Tak tady bacha. pepametal míří na naše drahé polovičky Mam vyřídit pozdrav té mé a číslo 60%. Prý budeš vědět
Výborný téma


Článek | Rocková balada – Ďáblův nástroj svádění | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist