PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Po stopách undergroundu (díl III.)
Třetí díl seriálu „Po stopách undergroundu“ nás zavede do starých sbírek vinylů, které těžknou pod nánosem prachu. Po odstranění této silné vrstvy se však na nás z bookletů vrhnou oživlé mrtvoly a z nosičů se bude valit velká porce poctivé a špinavé hudby. Abychom se nepřehrabovali jen v zažloutlých deskách, nahlédneme také i do nové vlny. Čekají nás stanice v Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Švédsku, Anglii, USA a v dalekém Japonsku.

Díl III.

MASTIC SCUM (Rakousko) death/grind
Rakouská bruska Mastic Scum vtrhla na undergroundovou scénu již v roce 1992. Tato čtveřice se shlédla v brutálním death metalu, který silně okořenila starým grindcorem. V tvorbě Mastic Scum je tak velmi dobře slyšitelný odkaz na staré Napalm Death nebo Brutal Truth. Debutem v diskografii kapely se stalo dvanáctiminutové EP „Ephemeral Cerebral Butchery“ z roku 1993. Po dalším EP „Tilt“ přichází řada splitek. Mezi nimi nechybí ani společný počin s ostravskými Malignant Tumour nebo italskými Cripple Bastards. První dlouhohrající desku „Zero“ vydávají Mastic Scum až v roce 1999. Jedná se o téměř čtyřicet minut dlouhou death/grindovou masáž, která se směle může rovnat s materiálem i mnohem „slavnějších“ kapel tohoto žánru. Další dvě studiovky od sebe dělí 3 roky – alba „Scar“(2002) i „Mind“(2005) vycházejí u labelu Cudgel Agency. V roce 2007 přichází kompilačka, která fanoušky provede celou existencí kapely. Zatím poslední zářez Mastic Scum se datuje do roku 2009 a to deskou „Dust“, která vychází u Twilight Vertrieb.


MESSIAH (Švýcarsko) thrash/death metal
Švýcarská undergroundová scéna nikdy nechrlila velké množství kapel. Ovšem z této hornaté země se ozvaly takové legendy jako Hellhammer, Celtic Frost nebo Coroner. K těmto legendám lze s čistým svědomím přiřadit i bandu, která nese název Messiah. Tihle antikristi vznikli v roce 1984 a ve své hudbě začali kombinovat rané prvky thrashe společně s příchutí old school black a death metalu. V roce 1985 Messiah vydávají hned tři demáče z nichž nejkultovnější „The Infernal Thrashing“ se stal odrazovým můstkem k první desce. Tou byla v roce 1986 deska „Hymn to Abramelin“, která na scéně způsobila poprask. Messiah na nic nečekají a o rok později přicházejí s další výbornou nahrávkou „Extreme Cold Weather“. Po kompilaci a dvou EP vychází v roce 1991 deska „Choir of Horrors“, která je po hudební stránce asi tím nejlepším, co kdy Messiah ztvořili. Přichází ještě deska „Rotten Perish“ a poté „Underground“, která však není tolik úspěšná a stává se zároveň labutí písní kapely. V posledních letech se objevují reedice, kompilace a také dvd. Znovuzrození Messiah však nic nenasvědčuje. Skvělá sehranost, feeling, špína, antikřesťanské a sociální texty – to byli Messiah.


CHILDREN OF TECHNOLOGY (Itálie) crust/punk/thrash
V italském městě Padova vzniká roku 2007 partička, jejíž hudba i image hned od samých začátků poutají pozornost. Jmenují se Children Of Technology a rozhodli se přinést čerstvý vítr na chudou italskou undergroundovou scénu. Není to však vítr, ale přímo uragán. Children Of Technology se rozhodli drhnout starý dobrý crust/punk, který okořenili thrash metalem a zahalili do totálně old school špinavého soundu. Po prvním demu přichází na řadu série split-alb s Cancer Spreading, nebo Bastardator. Po dalších dvou singlech Children Of Technology konečně vydávají full album, které nese název „It's Time to Face the Doomsday“. Povedené album posílá kapelu i na několik zajímavých koncertů po Evropě. Materiál plný prachu, špíny, energie, odkazu na staré Voivod, Motörhead či Venom.


INTERMENT (Švédsko) death metal
Švédsko je zemí zaslíbenou pro death metal a právě z této severské země pochází i kapela Interment. Toto uskupení se dalo dohromady v roce 1988, tedy v době kdy celý death metal zažíval největší „boom“. Až do roku 1990 nesla kapela název Beyond. Po svém přejmenování na Interment se parta začíná rozjíždět a nahrává první demosnímek „Where Death Will Increase“. Tři plnohodnotné skladby, chrastivý zvuk a neskutečný old school masakr. Ve stejném duchu se nesou i další dva demáče „Forward to the Unknown“ (1992) a „The Final Chapter“(1994). V roce 1996 se však Interment rozpadají a po svém reunionu vydávají v roce 2007 splitko s Funebrarum. V roce 2010 přichází kompilace starým demosnímků a konečně také první deska, která nese název „Into the Crypts of Blasphemy“. Především staré demonahrávky však z Interment udělaly totální kult undergroundového death metalu.


ENTRAILS (Švédsko) death metal
Entrails jsou další vykopávkou staré školy švédského death metalu. Kapela se zrodila v roce 1991 a i přes velkou snahu prorazit mezi velikány švédské scény se jim to nepodařilo. Entrails skládali materiál, ale nikdy nebyli spokojeni s výslednou kvalitou demáčů. To mělo za následek postupný úpadek a pomalý rozpad kapely. Za více jak deset let se však Entrails znovu vrací na scénu. Pokus číslo dva dopadá mnohem lépe a výsledkem je první a kladně hodnocené demo „Reborn“ z roku 2008. O rok později následuje další demo „Human Decay“ aby se fandové i kapela v roce 2010 dočkali vůbec první full desky. Ta nese název „Tales from the Morgue“ a pod křídla si jí vzal label F.D.A. Rekotz. Entrails jsou dávka poctivého a nefalšovaného old school death metalu.


AXEGRINDER (Anglie) crust-punk/thrash
Další z raritních a kultovních kapel crust/punkové scény byli ostrované Axegrinder. Původní název kapely byl Tyrants of Hate, ale v roce 1986 došlo k přejmenování a s ním i první nahrávky. V roce 1987 Axegrinder nahrávají první demo „Grind The Enemy“, na kterém míchají crust s pořádnou porcí starého punku a thrash metalu. Z tohoto materiálu je cítit především silný vliv kolegů Amebix. V roce 1988 vychází další demo „The Squat Tape“, které předchází první a zároveň poslední desce v diskografii Axegrinder. Album „The Rise of the Serpent Men“ vychází v lednu roku 1989 a ve svých sedmi skladbách a šestatřiceti minutách uchvátí především jedinečnou atmosférou a autentickým soundem. Z této desky se stal kult. Posledním zápisem do historie je splitko s Prophecy of Doom. Ovšem hudební materiál je totožný jako na předchozí nahrávce. Poté se Axegrinder rozpadají.


VÖETSEK (USA) crossover/thrash metal
Další z mnoha partiček kalifornských thrasherů si říká Vöetsek a společně to hrnou od roku 2002. Jejich syrový thrash metal je obohacený o silnou dávku hardcore-punku. Žádné demo, ale debut z roku 2002 je rovnou EP „Tinea Cruris“, které obsahuje jedenáct skladeb o celkové stopáži devět minut. Pořádná jízda pokračuje i o dva roky později na první desce „The Castrator Album“. Tentokrát rovné čtyři desítky skladeb vtěsnaných do necelých čtyřiadvaceti minut. Vöetsek vydávají i několik splitek, ze kterých vyčnívá především „Louder Than Hell“, na kterém se objevují také Hirax, Municipal Waste, Toxic Narcotic a The Accüsed. Rok 2008 je u Vöetsek ve znamení druhé desky „Infernal Command“. Zde kapela přidává na techničnosti. Celé album působí vyzrále a více kompaktně. Zatím posledním počinem kapely je splitko nazvané „Thrash yourself and fuck the rest“ z roku 2010.


UNCLE SLAM (USA) crossover/thrash metal
Pokud některá metalová kapela pochází z Kalifornie, je více než jasné, že v její hudbě najdeme odkaz na thrash metal. Výjimkou není ani banda Uncle Slam. Původně kapela nesla název The Brood a v jejích řadách působil i Jon Nelson (Suicidal Tendencies). Po stejnojmenné desce „The Brood“ z roku 1986 však přicházejí s názvem Uncle Slam a lehce pozměněnou sestavou. Sérii třech demonahrávek zastavila až první deska v roce 1988 s názvem „Say Uncle“. Jedná se o přímočarý thrash metal v kombinaci se starým hardcorem. Masakr ve stylu D.R.I. nebo starých Suicidal Tendencies. S dalším výborným albem si však Uncle Slam dávají poněkud na čas. Po pěti letech vydávají druhou desku „Will Work for Food“, která je technicky vyspělejší, ale stále se jedná o pořádný bordel. Třetí a zároveň poslední album „When God Dies“ z roku 1995 se již utápí v krizi, která tento styl v devadesátých letech postihla. Uncle Slam se rozpadají.


FASTKILL (Japonsko) thrash metal
Mohlo by se zdát, že v Japonsku člověk o extrémní hudbu nenarazí, ale opak je pravdou. Jednou z ikon místní thrash metalové scény jsou Fastkill. Tahle pětice se dala do kupy v roce 1996 v Tokiu a už na prvních demáčích je poznat neuvěřitelné zapálení pro thrash metal. V roce 2004 přichází první deska s názvem „Infernal Thrashing Holocaust“. Jedná se o skoro půlhodinovou, extrémně silnou nálož. O tři roky později pak Fastkill odjistí další bombu pojmenovanou „Nuclear Thrashing Attack“. Vychází také dvě splitka s Abigail a Crucified Mortals. Thrashing v podání Fastkill posluchače smete stejně jako smetla letka japonských stíhačů americkou základnu v Pearl Harbor.


UNHOLY GRAVE (Japonsko) death/grind
Jestli někdo pochybuje o undergroundu v Japonsku, ať zbystří. Právě z této země pochází několik kvalitních partiček a jednou z nich jsou Unholy Grave, kteří se na scéně pohybují již od roku 1993. Ve svých začátcích byli oddaní death metalu, ale s postupem času přidali pořádnou porci grindu, což jim dokonale sedne. Debut přišel s deskou „Crucified“ v roce 1995 a po ní následovala téměř nekonečná řada splitek, která pokračuje až do současnosti. V dlouhém výčtu kapel najdeme například Sabbat (Jap), Dropdead, Nunslaughter nebo Vöetsek. Unholy Grave však nejsou jen splitka, ale také řada EP a především full desek. Po „Crucified“ přichází v roce 1996 „Inhumanity“ a „Hatred?“ o rok později. Dalších pět řadovek vydávají Unholy Grave v letech 2005 – 2007: “ Cryptic Dirty Conformity“, „Nostalgia“, „Obliterated“, „Terroraging Crisis“ a zatím poslední „Revoltage“.

Zobrazeno: 1832x

Thrashator


» Po stopách undergroundu (díl VII.) (6.1.2012)
» Po stopách undergroundu (díl VI.) (8.11.2011)
» Po stopách undergroundu (díl V.) (9.9.2011)
» Po stopách undergroundu (díl IV.) (20.7.2011)
» Po stopách undergroundu (díl III.) (23.6.2011)
» Po stopách undergroundu (díl II.) (18.5.2011)
» Po stopách undergroundu (díl I.) (31.3.2011)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

27.6.2011 (06:36)

Super seriál!!! Je moc dobře vyzdvihnout undergroundové klenoty, alespoň si toho pár lidí všimne a začne se pídit i po jiných kvalitních kapelách, než jen těch co jsou zrovna na výsluní prohnilého show businessu! Doufám, že bude ještě mnoho dílů. Materiál k tomu je víc než obsáhlý! Opravdu velmi dobrá práce!


26.6.2011 (09:21)

Co natom, že jsem s většinou kapel přišel do styku. Človek rád oživý vzpomínky, zavzpomíná na svá oblíbená zvěrstva a případně si doplní informace. Jen tak dál.


25.6.2011 (13:52)

Díky moc všem, když to tahkle čtu tak vidím, že to má aspoň trochu smysl :) Je jasné, že většina kapel je známá, například ty Messiah jsem zařadil čistě proto, že jsem je zrovna při psaní poslouchal.... jinak díky za tipy, ještě nevím co bude v dalších dílech, ale doufám že to pro vás bude zase fajn počtení


25.6.2011 (13:10)

Pár kapel znám, zejména švýcarskou thrash/death legendu MESSIAH, to je prostě kult tohoto stylu! Jinak skvělý článek.


25.6.2011 (13:08)

V tomhle díle jsem neznal sice jen jednu kapelu ( švédské Entrails ), ale kdybych v každém pokračování našel třeba jen tu jednu novou zajímavou sebranku, tak je to super. Tenhle seriál má smysl. P.S.: Tip C.Reverenda je fakt gut..


25.6.2011 (12:47)

Ono to síce nie sú až tak neznáme kapely, ale určite to nie je len tak zohnať o každej info a celé to spísať..plus veľmi dobre sa to číta. Určite si nenechám ujsť ani ďalšie diely


25.6.2011 (11:31)

Vybírej raději prepil podle YouTube. Poslechni si to tam a pokud to bude poslouchatelné, tak do toho jdi Některá alba se skvěle hodí k nočnímu hraní hororů při svíčkách na nějaké herní konzoli. Brrrr


25.6.2011 (10:14)

Crippled Reverend: díky za tip, v drtivé většině mi ty kapely nic neříkají, takže jdu do toho!!


25.6.2011 (09:42)

Výborný seriál, který mohutně rozšiřuje hudební obzory. Stále čekám Trashator na tu slíbenou blackovou scénu Byla by škoda nevyužít potenciálu seriálu a nezařadit i kapely hrající tvrdou alternativu či avantgardu. Ale to má čas, až třeba kámo probereš vše z thrashové scény Každopádně díky
Posílám odkaz na seznam nejnemocnějších, nejzvrácenějších blackových alb, jaká jsou v blackovém undergroundu ke slyšení.
http://www.metalstorm.net/users/list.php?list_id=837
Ale varuji. Tato alba by měli slyšet pouze psychicky odolní jedinci


23.6.2011 (22:15)

Díky Určitě sežeň, je to dávka poctivý old school music


23.6.2011 (18:43)

Další skvělý díl...asi si seženu nějakou kapelku navnadil si


Článek | Po stopách undergroundu (díl III.) | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist