PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

To nejlepší z Bandzone (díl III.)
Podrobné informace o seriálu naleznete v prvním díle (Díl I.), v sekci "ČLÁNKY".

Díl III.

(Kapela / Styl / Region / Počet fanoušků)RIMORTIS / speed-metal / Poděbrady / 624
RT: Kapela, již se přezdívá „Čeští HammerFall“, si v naší zemi vydobyla slušný věhlas, na kontě má celkem pět řadových alb, z nichž to poslední – „Deset kroků zpět“ (2009) – obohatila také o jeden „best of“ disk, jehož obsah dle názoru fanoušků definuje kapelu v její první dekádě. A aby toho všeho nebylo málo, v roce 2008 vyšlo Rimortis jejich první DVD „…Už bijí zvony…“. Hrdý prapor heavy metalu vztyčila kapela poprvé v roce 1999, od té doby urazila dlouhou cestu, která je na její tvorbě dobře patrná. A že ta cesta nebyla zrovna jednoduchá, dokazuje třeba nedávný odchod klávesisty, za nějž se kapele doposud nepovedlo najít náhradu.
CR: Jedna z mála tuzemských speedmetalových kapel, která mne baví. Od výborného zvuku přes muzikantskou zručnost všech muzikantů až po vynikající výkony Vaška Mrzeny. Kvality alba skvěle popsali redaktoři "Metal Forever & Metal Man" - Savapip 9,5/10, Čárlie 8,5/10, Pagan 9/10.
To nejlepší z playlistu: „Zvony fantazie“, „Nepřítel s úsměvem“


DYMYTRY / rock-thrash / Praha / 1360
RT: Maskovaní pekelníci z Prahy pod vedením Jirky Urbana mladšího u kytary a jištěni za bicími nástroji věhlasným Milošem Meierem vždy razili heslo, že jejich hudba, nekompromisní „psy-core“, se neřídí žádnými pravidly, že je v ní všechno dovoleno a na nic nebere ohledy. Po multisinglu „Psy-core“ vyrukovali Dymytry v loňském roce s debutovou deskou „Neser“, a opravdu, neserou se s tím. Tvrdý bigbít založený na metalcoru a se znatelnou příměsí Jirkovi blízkého thrashe, pln různých dalších ingrediencí v podobě kompozičních a aranžérských nápadů, působí na člověka naprosto podmanivě, afektovaný projev „Prothea“ spolu s kvalitními, dokonale padnoucími texty pak dílo zkázy dokonává. Já osobně album „Neser“ považuji za nejlepší tuzemskou nahrávku minulého roku a za jednu z nejlepších desek, které jsem slyšel v posledních deseti letech. Kapelu samotnou pak beru jako jedno z nejnadějnějších metalových těles v naší kotlině. Pokud vás však napadá, že se svými maskami a tajemnými identitami opičí po finských populárních LORDI, pak vězte, že jim je to u prdele. Bez prominutí.
CR: No, a pak že to u nás nejde. Styl, který je v posledních letech často definován jako alternative metal. Moderní melodický metal čerpající hned z několika tvrdších žánrů s trochou elektroniky a hned je tu zmíněné stylové, žánrové zařazení. Nesmysl. Dymytry je těžké žánrově zařadit a to je móc dobře. Tahle banda ví přesně co tuzemští fanoušci chtějí slyšet a taky jim to servíruje.
To nejlepší z playlistu: „Dejte mi pít“, „Strážná věž“


UMBRTKA / rock-thrash / Plzeň / 471
RT: Kdyby existoval žánr alternativní black metal, pak by více méně studiový projekt Umrtka byl jeho vlajkonošem. Temnota a prostá konkrétnost „blacku“ je umělecky mísena s invenčností alternativního a nezávislého rocku a s prvky industrial metalu v jakýsi „šedý metal“ (viz názvy jejich prvních desek – pozn. autora). Navíc jde o jednu ze zdaleka nejplodnějších kapel, jaké znám – za dobu své dvanáctileté existence má Umbrtka na kontě šestnáct titulů našlapaných bohatým materiálem, jehož zvuková kvalita však, na rozdíl od té obsahové, v minulosti dost kolísala.
CR: Další z kapel jednoho z nejplodnějších českých muzikantů Morbivoda. Dále pak Trollech, Stíny Plamenů, War For War. Tady popis hudby vynechám. Protože tvorba LB je mou srdeční záležitostí, tak bych nerad z komentáře udělal samostaný článek. Musím ale zmínit Ondrův přístup k fanouškům se kterými čile komunikuje. S podobnou ochotou, kdy Morbivod nejen přibližuje fanouškům proces nahrávání, poradí, ale například i pošle zrovna používané samply, se často nesetkáváme.
To nejlepší z playlistu: „Vrby“, „Kam jen kam“


SAGITTARI / speed-power / Brno / 916
RT: Sagittari hrají melodický speed & power metal, jejich debut „Zaklínač hadů“ si od kritiků vysloužil vesměs výborná hodnocení, Ivoš Mazourek navíc disponuje slušným "ječákem", což dává světu suverénně na vědomí ve většině písní. Nehrají si na epické aranže, nehrají si ani na virtuózní podání, Sagittari pracují jen a pouze s ryzí melodií, i když někdy už trošku ohranou (to je však jen detailní výtka), a tak je to dobře. Trošku mě však při jejich živých vystoupeních vyvádí z míry fakt, že jsou kompletně samplovány bohaté klávesové linky, které někdy tvoří i hlavní motiv skladby, ačkoliv právě již zmiňovaný zpěvák Ivoš klávesové nástroje obsluhoval v několika uskupeních, které Sagittari předcházely.
CR: Tak Ivoš Mazourek je rozhodně vokalistou, který táhne celou kapelu a poutá pozornost po celou dobu poslechu alba. Kvalitní studio, pestřejší aranže a tahle kapela poroste hodně vysoko.
To nejlepší z playlistu: „Jedovaté řeky“, „Vládci“


BAST / metal / Brno / 123
RT: Bast neutají velkou inspiraci jednak New Wave Of British Heavy Metal, jednak i vlnou „osmdesátkového“ old school thrash metalu. Kapela letos slaví plnoletost, přesto však má na kontě pouze dvě alba - opravdu luxusní kousek „Stopy v kameni“ a jeho solidního následovníka jménem „Země vlků“. Texty kapely se zabývají hlavně středoevropskou historií a mytologií a středověkem obecně, což mi velmi imponuje, neb i já se o tento obor tak trochu zajímám, stejně jako se zajímám o hudbu jimi prezentovanou. Bast se tedy podařilo skloubit dohromady dva mé koníčky. Bravo!
CR: Slušný heavy metal, který si jistě zaslouží větší pozornost.
To nejlepší z playlistu: „Zlomená ctnost“, „Vlasy“


D.A.D. / metalcore-metal / Polná u Jihlavy / 611
RT: Původně punkoví Děti Atomové Doby se v průběhu bezmála dvou desetiletí transformovali na metalcorové D.A.D. Na své domovské Vysočině už patří k zavedeným hostům metalových večírků, v republikovém měřítku se ovšem ještě příliš nezviditelnili. Škoda.
CR: Díky kvalitám posledního alba se neobávám, že by zviditelnění kapely mělo trvat výrazně delší dobu. Přestože jde o nátlakový metalcore, tak skladby mají výrazné melodie. Využití elektroniky (viz. výborná skladba "Svět") a čistého vokálu je skvělým zpestřením.
To nejlepší z playlistu: „Blízko smrti“, „…víc než myslíš…“


PORK SODA / hardcore-metal / Pelhřimov / 343
RT: Historie Pelhřimovsko-Hradeckého hard coru v podání PORK SODA sahá až do roku 1995. Kapela má na kontě dvě řadová alba a v současné době pracuje na třetím, které bude zajisté neústupně drtit vše, co se mu připlete do cesty, stejně jako jeho předchůdci. Co dává textům Pork Sody takovou krvelačnou brutalitu? Možná skutečnost, že se řadami kapely už několikrát krvelačně a bez lítosti prohnala zubatá s kosou. V červenci 2000 zahynul při autonehodě basák Marian Mareš a nedlouho poté si na silnici počíhala smrtka i na bubeníka Jaroslava „Ištvána“ Kanduse a nového basáka Michala „Platfuse“ Pavla. I přes tyto tvrdé rány osudu se však PORK SODA pokaždé dokázala udržet na nohou a táhne tu svou hard corovou káru dál a o to přímočařeji. Jak říká kytarista Tomas: „Přijít o přátele je sice strašlivá rána, jenže nikdo z kapely už na tom nemůže nic změnit, a proto je potřeba jít dál. Musíme pokračovat v tom, co jsme začali. Chuť do hraní nám to nevzalo, naopak se snažíme dělat věci tak, jak umíme nejlíp. Kluci by si stejně nepřáli, abychom skončili. Pork Soda už má v hudebním nebi tři patrony, takže jdeme do všeho zase po hlavě a sevřenou pěstí proti zdi. Nic nás nezastaví.“ (zdroj: oficiální historie na webu kapely) Držme tedy klukům palce, aby už je nepotkala další pohroma a aby to jejich formace o dvou sólových vokalistech dotloukla co nejdál.
To nejlepší z playlistu: „Propadám se“, „Ztráty“


[xXXx] / metalcore / Praha / 551
RT: „[X]ka“ vznikla na konci roku 2007, na svůj debutový počin stále ještě čekají (podle nejnovějších informací má album vyjít v červnu), avšak za sebou už mají několik zásadních zářezů na pažbě. Jako jeden z nejdůležitějších bych označil klubové tour na konci loňského roku, kde si kapela zahrála na jednom pódiu s Viktorem Smolskim (RAGE), českými prog. metalovými mistry Seven a dnes již jednou zmiňovanými vetřelci a predátory Dymytry. Za zmínku také stojí fakt, že zpěvák Cwiro hostoval na debutu právě kapely Dymytry, v níž působí jako regulérní členové i kytarista Gorgy a bubeník Eda „aXon“ Štěpánek zaskakující v nepřítomnosti mistra Meiera.
To nejlepší z playlistu: „Risen“


DeLITE / metalcore-alternative / Ostrava / 324
RT: Ostravští metalcoristé se honosí celkem kvalitní úrovní svých nahrávek, a to ať už jde o kvalitu produkce, či produkt samotný. Na stříbrném podnose nám předkládají jak metalcore v jeho klasickém pojetí, tak i třeba melancholii doomu a až power metalové melodické linky v refrénech. Rozhodně se o nich nedá říct, že by jim ta muzika nešla, ta kombinace syrovosti s melodickou uhlazeností osloví nejednoho posluchače tvrdé muziky a věřím, že díky mistrně zvládané obsluze hudebních nástrojů, včetně hlasivek, si jej i udrží.
CR: Melodikou a čistým vokálem odkazující na Soilwork. Jde o jednu z nejmelodičtějších kapel třetího dílu seriálu. Velmi příjemná záležitost u které se budete rozhodně bavit.
To nejlepší z playlistu: „Taking my Lead“, „Tomorrow“


ABI GAIL / hard rock-heavy / Jihlava / 60
RT: Můžu říct, že mi s volbou Jihlavských Abi Gail kolega Crippled Reverend vyfoukl z ruky žolíka pro čtvrté pokračování našeho seriálu. Ale budiž mu tedy prominuto. Abi Gail válí hutný melodický metal s kvalitními, dokonce bych řekl velmi kvalitními, českými texty; celkovou sílu energického výboje, jež se valí z reprobeden, ještě umocňuje chraplavý charismatický hlas Martina Feitla. Kdo by měl zájem se s Jihlavany potoulat po kopcích Vysočiny, nechť si určitě pořídí jejich debut „Hard & Heavy“, stojí totiž za to, stejně jako ty kopce.
CR: Velmi nedoceněná kapela. Prvotřídní moderní hard rock s jedním z nejlepších vokalistů tohoto žánru Martinem Feitlem. Je velká škoda, že takto kvalitní spolek není ve větším povědomí fanoušků. Na oficiálních stránkách kapely je zveřejněna nová skladba "Za dveřmi světa času" z připravovaného CD. Díky chlapům za skvělou práci a já doufám v co největší podporu ze strany hardrockových fans.
To nejlepší z playlistu: kompletní playlist


ASMODEUS / thrash-metal / Klatovy / 391
RT: Taky ne zrovna neznámá parta, alespoň pro mě. Drsný thrash metal v poněkud rozvláčnějším tempu, řekl bych, má co nabídnout, hlavně pokud se budete soustředit na bicí nástroje, to je skvělá práce, okamžiky poslechu vám také dosti zpříjemní příjemná barva hlasu zpěváka a ony ani texty nejsou k zahození. Co však nečekejte, je nějaká výraznější kytarová smršť, kluci si se strunami jen tak pohrávají, tu a tam se povede kvalitní riff, jindy to zase vypadá, že nahodili klasické sólíčko jen tak, aby se neřeklo.
CR: Legendární kapela stále s přehledem hrající technický thrash metal s velmi kvalitními texty od Honzy Petrička.
To nejlepší z playlistu: „Černozlatá prasata“, „Toccata de Orléans“


SKLEPMASTER / death-thrash / Opava / 504
RT: Opavští SKLEPMASTER se vytasili s novým EP „The Unforgiven Sin“, jež nedávno recenzoval Thrashator. On hodnotil velmi pozitivně, já bych byl možná trochu střídmější v rozdávání bodů, ale i tak si myslím, že svou recenzí víceméně vyjádřil vše, co vyjádřit šlo. Jen si dovolím takovou odbočku – právě za zvuků tohoto alba vznikaly základy jedné mé semestrální práce.
CR: Na svém profilu kapela prezentuje kompletní nové EP. V hodnocení souhlasím s Thrashatorem "death metal, který určitě osloví jak fanoušky moderního melodického deathu, tak i fanoušky old school vykopávek".
To nejlepší z playlistu: „Vengeance From Stars“, „Devil In My Face“


OBLOMOV / metal-experimental / Slaný, Plzeň / 300
RT: Jo, tohle by šlo. Velmi, velmi, velmi bohatá hudba kypící nápady a při každém poslechu odhalující nějaké to překvápko. Kvituji, že i v drsnějších polohách jde většinou dobře rozumět zpěvu, atmosféra dává dost dobře znát, že muzikanty to hraní prostě baví, však už taky mají ve svém mladém věku za sebou nějaké to působení v jiných tělesech, že ano.
CR: Již při prvním poslechu jsem byl nadšený z tvorby Oblomov. "Communitas: Deconstructing The Order" je jedno z nejlepších alb roku 2009 v žánru avant-garde, experimental. Album je možno koupit za 100 Kč a vzhledem ke kvalitě materiálu, tady platí dvojnásob ono okřídlené "za málo peněz hodně muziky".
To nejlepší z playlistu: „Deconstructing The Order“, „Wings Of The Silver Drake“


DEMIMONDE / experimental-metal / Praha / 124
RT: S experimenty se nám tu teď roztrhl pytel, což ostatně ničemu nevadí, protože jinak by mě ta metalová hudba začala brzy nudit. Nálady, změny tempa i vokálů, bohatá sbírka nástrojů, gotika, doom, elektronika, etnika... Byl bych tu do rána (ačkoliv to už teď není moc daleko), kdybych měl popsat všechny prvky, které lze v hudbě pražských Demimonde vyposlechnout. Víte co, nechám to na Vás, tohle totiž nejde popsat jen slovy.
CR: K albu "Mutant Star" jsem se dostal přes výbornou recenzi ze Sparku. Dodnes jde o jednu z mých nejposlouchanějších desek. V únoru 2011 kapela informuje o tvorbě nových skladeb. Je-li tomu skutečně tak a na Alfa Centauri došlo k velkému třesku, tak se máme na co těšit.
To nejlepší z playlistu: kompletní playlist


ZYLWAR / crossover-world music / Brno / 341
RT: Tak to je divočina, jinak to pojmenovat neumím. Zylwar vzali „crossover“ doslovně a „krosí“ to opravdu přes všechno. No schválně, jestli se vám povede nalézt hudební styl, který by se v jejich písničkách alespoň náznakem neprojevil. (Ale to tak, říkám hudební!) Chcete si zablbnout? Zylwar vám doporučuji, jako že se Rocker-Tialk jmenuji. Jen si tak říkám, Brno je sice dost na východ, ale myslel jsem, že rusky se mluví spíš ve Varech. Nebo snad je to nějaký nový brněnský hantec?
CR: Pro mne velké překvapení. Skladba "Ledové slunce" z roku 2009 je to nejlepší, co jsem v posledních měsících slyšel. Z tvorby kapely je cítit obrovský potenciál. Tuhle kapelu rozhodně sledujte.
To nejlepší z playlistu: „V netopýřím hnízdě“, „Ledové slunce“


WAKE SNAKES / grunge-rock / Vyškov / 168
RT: Styl, který tahle kapela hraje, jsem poslouchával někdy v prvních letech na střední, od té doby jsem na něj už zanevřel. Měl jsem své důvody, tedy zejména jeden - většina grunge kapel mě nudila. „Probouzeči hadů“ jsou naštěstí pro ně naladěni trochu víc do rocku, takže si mou pozornost udrželi. Pokud máte na hudbu ze severozápadu USA jiný názor, pak se vám ale Wake Snakes jistě zalíbí.
CR: Příjemný rock s prvky grunge. Na nové skladbě "Urban Contradiction" je znát velký posun dopředu. Moderní sound a větší drive oproti předchozí tvorbě slibuje mnohé.
To nejlepší z playlistu: „Urban Contradiction“, „Manic Medic“


Poděkování patří kolegovi Standovi "Crippled Reverend" za jeho komentáře.
Bandzone.cz. Všem členům kapel, kteří komunikují se svými fanoušky a nakonec i fanouškům samotným, kteří podporují své oblíbence.

Zobrazeno: 3341x

Rocker-Tialk


» To nejlepší z Bandzone (kompilace) (26.3.2012)
» To nejlepší z Bandzone (díl IV.) (12.3.2012)
» To nejlepší z Bandzone (díl III.) (31.5.2011)
» To nejlepší z Bandzone (díl II.) (7.3.2011)
» To nejlepší z Bandzone (díl I.) (6.2.2011)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

31.5.2011 (12:25)

když si vezmu, že ty (mé) komentáře vznikaly někdy před dvěma a půl měsíci a od té doby prošly jen malou aktualizací, když se zase vrátil do práce Standa


31.5.2011 (11:38)

Dobrá "rozmanitost" kapel. Palec nahoru hlavně za ASMODEUS. Tohle je kapela, která by si zasloužila daleko více uznání než se jí na české scéně dostává. Nerad škatulkuju, ale přece jen bych právě u Asmodeus změnil styl, který hrají - hard rock to asi není Jinak fan práce


Článek | To nejlepší z Bandzone (díl III.) | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist