PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Jiná hudba – Czech Experimental And Progressive Compilation


Česká hudební scéna je opět bohatší o dalšího dobrodruha. To ovšem neberte jako posměch, protože by se dalo použít místo slova dobrodruh i slovo magor, ale berte to jako vysoce vážený titul. Já nesmírně obdivuji lidi, kteří se pustí na dobrodružnou a i strastiplnou pouť vydávání nosičů a já jsem vedle nich jako zbabělec, který se bojí jít do jisté nejistoty. Internet je tak trochu vrah hudebních nosičů a i mnohem zaběhlejší vydavatelské subjekty již vzdaly svou pouť hudebním byznysem, a přeživší se spíše orientují na výdělečné jistoty. Máte-li ovšem muziku opravdu rádi, berete ji jako koníček nejmilejší a jste ochotni akceptovat nulové zisky a více než dlouhodobou návratnost investic (pokud vůbec), tak vzhůru do toho, co zahřeje vaše srdíčko. Česká hudební scéna je tedy bohatší o dalšího dobrodruha a tím je Josef Šetek, který se rozhodl založit vydavatelství DYSPHORICAM AUDIO PRODUCTIONS. Za ještě většího dobrodruha, než doufali, jej budou považovat milovníci relativně normální muziky, neboť pod tímto vydavatelstvím míní vydávat spíše netradiční okrajové odnože rockové a metalové hudby. Tady budu radši alespoň zkráceně citovat, ať to jako vrták z vrtákova nezvrtám. „Dysphoricam Audio Productions je undergroundové vydavatelství, které se zaměřuje na netradiční přístupy k tvorbě hudby. Preferovaným formátem vydávaných nahrávek budou unikátní hudební kompilace českých i zahraničních kapel s originálním konceptem.“ Tak tedy ať odvážnému štěstí přeje.Prvním vydavatelským počinem nového vydavatelství je kompilace, pod patrně všeříkajícím názvem JINÁ HUDBA – CZECH EXPERIMENTAL AND PROGRESSIVE COMPILATION, a to jako dvoj LP. Prvně se demagogicky pozastavím u toho slova kompilace. Je tohle skutečně kompilace? Mně tohle přijde již spíše jako splitko a ne kompilace tipu, dej sem jednu písničku a nazdar bazar. Nemluvě o takových těch kdysi kapelami oblíbených neoblíbených placených kompilacích, kde si interpret zaplatil omezený hrací čas a překračovala-li skladba jeho délku, tak se musela zkrátit. Tady si ovšem každá z osmi zúčastněných kapel užívá svůj hrací prostor a s ním i onu hřející pošetilou slávu. Ono je to tedy takhle lepší i pro posluchače, kteří se mohou třeba mnohem blíže seznámit, i za pomocí více skladeb, s naprosto neznámou kapelou a jejich tvorbou. Jak se říká, jedna vlaštovička jaro nedělá a kolikrát se stalo, že se kapele povedla skutečně pouze ta jedna vlaštovička. Tak a blíže seznamovat se mohu i já, neboť z téhle kompilace jsem znal pouze tři kapely a z toho ta jedna mě ještě mátla tělem. Mně tento počin skutečně přijde jako splitko, ale chce-li tomu někdo říkat kompilace, tak já s tím problém rozhodně nemám.

Takže, kompilace se skládá ze dvou LP. Každý vinyl má dvě strany. Každá strana má dva interprety i svůj specifický název. Jako první tu máme „Stranu lyriky“ a tu nám otevírají BLACHUT z Brna jednou skladbou a intrem. Obyčejně se traduje, že nevíte-li jak popsat svou tvorbu, tak si vymyslete svou vlastní škatulku. No a jelikož se v jistých sférách pohybuji hodně okrajově, tak nevím, jestli je kraut core skutečně oficiální označení okruhu podobně tvořících kapel, nebo se jedná pouze o avantgardní označení samotné kapely. Pro mě je to prostě hustá avantgarda. Arytmická avantgarda, hodná šikovných pomatenců. V jejich tvorbě má svůj prostor i akordeon, který dokáže tu avantgardu otočit v povedené ad absurdum. Prachatičtí MASÁŽ nabízejí krátké masáže, což by se milovníkům relaxačních masáží nemuselo líbit, ale nabízejí jich dvanáct, takže můžete vystřídat dvanáct masážních stolů, pojmenovaných podle měsíců v roce. Jedná se zde o zhudebněné básně J.H. Krchovského. Toho neznám a se Šrámkem toho moc společného patrně nemá. Zde se jedná o akustický rock, plný kontrastů, a to zejména co se týká souhry kytary a bicích. No a jestli je Máj (Květen) lásky čas, tak potěš koště naše drahé polovičky, jestli jim pod třešní budeme dávat tak ujeté políbení, jak zní vokály u této kapely. Tohle tedy zrovna romantika není. Ale svým způsobem může být, vezmete-li za svou jistou psychedeličnost, kterou skladby skrytě i očividně oplývají.

„Strana nespoutanosti“ nabízí jako první kapelu, která mě mátla tělem a to OHNE STUNDE MINUTEN z Mostu. Ve svý podstatě jde o kapelu hlukového virtuóze Radka Kopela OHNE STUNDE MERZBAUTEN. Pokud tento název někomu nic neřekne, tak ještě jednou nápovědou je název slovutného sdružení a to noise legendy NAPALMED. Tady se mi zarylo do paměti, kterak jsme na jednu grind párty pozvali NAPALMED jako takový bonusový bonbónek. Byla vcelku sranda pozorovat, jak i ti nejotrlejší grindeři těžce rozdýchávají produkci tohoto souboru. A u Radka se prostě plus mínus nic nemění. Opět tu je svobodomyslně hlomozní vrzoskřípot, představený jednou skladbou, výstižně nazvanou „Osminut“. Společnost na této straně jim dělají , kteří jsou přeci jenom z jiného ranku - relativně normálního. Dvě instrumentální skladby budí dojem poklidnosti, ale jako by v sobě skrývaly vnitřní neklid. Přijde mi, že každý ze tří muzikantů se svým nástrojem hraje jinou písničku a vychází z jiného žánru. Přesto tahle prapodivná skládačka je složena brilantně v jeden celek. Suma sumárum se jedná o zajímavé pojetí progresivní muziky.

Řekněme, že nejbližší z této kompilace mi je „Strana kovu“. A žádnou selánku mi prostě nenabízejí MANKURT z Lázní Bohdaneč. Mathcore je pro mě okrajový žánr, který svým způsobem sleduji pouze jedním okem a ještě ne příliš dlouho. Důvod je asi takový, že jsem v tomto žánru nenarážel na moc věcí, které by mě skutečně zaujaly. Přesto i zde mám svá žhavá želízka v ohni, no a toto duo se k nim přiřazuje. Hodně mě nadchlo jakési kompaktní spojení temných atmosfér se skoro hulvátskou neurvalostí. Zajímavá to opulentní driáčnost. O DUOBETIC HOMUNKULUS jsem dlouho neslyšel a nabyl jsem dojmu, že se odebrali na věčný odpočinek. Jenže to jsem si v jistou chvíli myslel i o kapele !T.O.O.H!. A rozhodně jsem tuto kapelu nezmínil náhodou, protože propojení mezi těmito grupami není pouze v crazy ztřeštěnosti, i když každý ze souborů jde do blázince od jiného lesa. DUOBETIC HOMUNKULUS by snad opět svým extravagantním, technickým death metalem dokázali nakreslit technický výkres i ke kopulaci. Oni jako kdyby obráběli ostré kovové hrany v pravidelnou nepravidelnost, o kterou si vždycky natluču. Ať žije peklo pro údržbáře.

Díky tomu, že jsem milovníkem grindcore scény a ujetejch serepetiček zvlášť, tak jsem měl s ostravskou neandrtálskou kapelou MASSOLA již tu čest. Když nastíním, že ofiko sestavu tvoří pouze zpívající bubínkář a foukač do saxofonu, tak asi někomu bleskne, že nepůjde o obyčejný grindcore. A taky ne. Kapele se za pomocí hostů podařilo vytvořit jazzovou ohyzdnost pro otrlé extrémisty. Tady je mi trochu záhadou, proč se tato strana nazývá „Strana kávy“, od který bych očekával jakousi pohodu s nohama na stole. Jenomže v případě tohoto souboru má to kafe v sobě panáka rumu s větším volume, ve kterým se louhovala feferonka. V každým případě je pro mě MASSOLA tím nej z týhle kompilace. Ovšem jistý druh pohody nabídne kapela NACHTTANTE. Ta nabízí jakési malování temných kruhů v šedivém pravoúhlém světě na jedný skladbě, jež má vcelku blízko k instrumentálnímu post doom rocku. V mých uších zní tenhle soubor nejnormálněji z výčtu všech zúčastněných na kompilaci. Ale taky bohužel i nejméně zajímavě. Tohle prostě vždycky někdo odnese, ale co už záleží na jednom pisálkovi.

Takže jsem se seznámil díky kompilaci JINÁ HUDBA – CZECH EXPERIMENTAL AND PROGRESSIVE COMPILATION s pěti novými kapelami a osmi novými nahrávkami. Tady tahle rovnice o známých a neznámých není špatně, protože i když jsem skutečně tři kapely již znal, tak každá z osmi kapel přichází s aktuálním materiálem. Nejedná se tedy o žádné šuplíkové recyklace, které již byly někde ke slyšení a to hodně oceňuji. Kapely sice pořizovaly nahrávky v různých studiích, ale sjednocující mastering dělá poslech kompilace téměř požitkářskou záležitostí. Kdyby takhle zněla spousta jiných kompilací. Artwork gatefoldu je jako když děti hrají hru kámen, nůžky, papír. Jenom tedy ten kámen zaměňte za lepidlo. Je to prostě takové to klasické undergroundové D.I.Y. Jakožto milovníkovi metalového kýče není celkový grafický koncept gatefoldu úplně dle mého gusta, ale jelikož se mi poslední dobou začaly hodně zajídat vyumělkované obaly rádoby umělců, tak je to vcelku na pohodu. Vnitřek obsahuje booklet ke všem kapelám a ke každé tak, jak se to nejlépe hodí k její tvorbě. Součástí obalu je i kód na bandcamp a taky mapa České republiky s obydlími jednotlivých kapel, s adresami bydliště a dalších kontaktů. Tady již chybí jenom přesné souřadnice pro posílání atomových polibků. Prostě v tomto ohledu od vydavatelství DYSPHORICAM AUDIO PRODUCTIONS perfektní práce, i když u výběru kapel se přeci jenom zdržím větších komentářů, protože nepatřím v tomto ohledu zrovna k lidem nejkompetentnějším. Suma sumárum se ale jedná o zajímavou kompilaci pro fanoušky zajímavé muziky a sběratele vinylů obzvlášť. Čest takové práci. Česká hudební scéna je opět bohatší o dalšího dobrodruha. A když říkám bohatší, tak tím myslím skutečně bohatší.

Přidáno: 13.4.2021

Rock´N´Roll Hell


» Jiná hudba – Czech Experimental And Progressive Compilation (13.4.2021)
» Les Acteurs De L´Ombre Sampler MMXVI (28.3.2017)
» Kompilace Hot Dog Fest 12 (1.9.2016)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Článek | Jiná hudba – Czech Experimental And Progressive Compilation | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2021. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist